• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

צום משמעותי.

מבלי להעליב אף אחד אבל בית המקדש הראשון נהרס על-ידי הבבלים.
בית המקדש השני על-ידי הרומאים.
והסיבה היא כי הם כבשו את ארץ-ישראל...

כל היתר זו פרשנות. של חז"ל, המקרא וכיו"ב. שגם להם היה מסר להעביר, מוסר ללמד, ופוליטיקה.

בית המקדש הראשון חרב בגלל קרע בין העם והאליטה הכלכלית/פוליטית.
בית המקדש השני חרב בגלל קרע בעם בין הקנאים הדתיים ויתר העם.
ולכן אל תתנו לקנאות דתית לקרוע אותכם או אל תשנאו דתיים.

אני מקווה שהדיון הזה יישאר בסדר.
בכל מקרה, המקומות האלו חרבו, והם הוחרבו באופן פעיל ע"י ישות כלשהי או כמה כאלה, מסיבה כלשהי.
כולם מסכימים על כך ששנאה היא דבר רע, ושעם אמונות אישיות אין טעם להתווכח שכן מכך תיווצר שנאה ומורות רוח.
לפיכך, אין טעם להתווכח עם האנשים שמאמינים שהסיבות לכך היו שונות כי רק תתמרמרו עקב כך ואולי אף תשנאו.

משהו קטן ולוגי בחסד :)

כן, אנחנו יודעים שזה חז"ל. אף אחד כאן לא חשב ששינאת חינם הלכה והחריבה את הבית, או שעבודה זרה הלכה והחריבה את הבית.
אלא שאנחנו מאמינים שאין דבר שקורה ללא סיבה, ואם היה חורבן זה היה מהלך מכוון של בורא עולם שהביא את זה עלינו כעונש. אנחנו מאמינים לחז"ל, שגילו לנו מהו החטא העיקרי שעליו הגיע העונש הזה. בבית ראשון זה היה עבודה זרה גילוי עריות ושפיכות דמים, בבית שני זה היה שנאת חינם.
הדרך שבה השם יתברך הוציא את זה לפועל, בין אם זה ע"י עמים אחרים שהחליטו לכבוש, או ע"י מעשים שנפעלו בגלל קרעים בעם, ממש לא משנה למהות הצום הזה.

תקשיבו, לכל דבר בתנ''ך יש לפי אמונה נסיבתיות כפולה, שהיא על-פי האמונה המשתקפת בסיפורי המקרא לכל דבר שקורה בעולם יש סיבה. לדברים מסוימים יש סיבה כפולה, אנושית ואלהית. הסיבה שאנשים נותנים למעשיהם מן המניעים שלהם אינה בהכרח הסיבה שאלהים מתכוונן אליה, גם אם התוצאה היא אותה תוצאה.

לדוגמא: פילוג הממלכה התרחש מסיבה אלהית – הליכתו של שלמה אחר פיסלי נשותיו הנכריות בערוב ימיו, ומסיבה ארצית – קיפוחם של תושבי הצפון בהיבט הכלכלי והפולחני, והשינויים הרבים מאוד שערך שלמה בממלכה בזמן קצר שמהם היה מי שנפגע.

עוףהחול, אני יודע.
אני אישית גם מאמין שהמלך הורדוס היה כנראה אחד המלכים הטובים ביותר בהסטוריה היהודית ברמה של המלך דוד או שלמה (גיאופוליטית החיים שלהם היו יותר פשוטים). אבל מי שהתנגד לו כתב את ההיסטוריה ולכן הוא מוצג כך.
היורשים שלו זה כנראה סיפור אחר, תלוי במי מדובר. אבל אם לא היה מרד אז בית המקדש השני לא היה נחרב עלידי טיטוס.

חזרה