• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פליי טסט לשיטת גנזך [שיטת גנזך, 1/1] - עץ משחק

נושא
הסבר על לוח השנה של רושאר
קישור לשיטה שבה נערך המשחק

המשחק הא משחק ניהול, השחקן U uri.zev משחק את הלורד הבהיר ארד ריגרין, בהיר עיניים מהדאהן הרביעי בנסיכות ואמאה.
הנסיכויות לא אוחדו תחת בית קולין בתרחיש הזה, והוא לא מתייחס לחורבן בכלל.

המשחק מתרחש במתכונת הבאה, מחולק ליחידות של חודשים שמופעלות לפי הסדר הזה: השחקן מקבל את התקציב החודשי שלו בברואימות ברקת, מחליט מה הוא רוצה לעשות באותו החודש, מקבל את החדשות שקרו בעולם באותו החודש, ואז עוברים לחודש הבא.

המשחק מתחיל ב1/1/1123 לספירה הוורינית (לא ברור בדיוק מה המאורע שלו סופרים, אבל זו הספירה המקובלת בכל העולם).

חשוב לציין שבשנה הרושארית יש 10 חודשים, בכל אחד מהם 10 שבועות, שבכל אחד מהם 5 ימים, ולכן כל שנה היא באורך מדויק של 500 ימים.

פתיחה
היום הזה היה רגיל ככל הימים, כאשר ארד עשה את דרכו לכיוון חדר האוכל של המצודה שלו. אלא שהוא חש שהיום הזה יהיה שונה. מעין חוש שישי שכזה, שביקר אותו לעיתים - והתברר שהוא צדק, בפעם הזו, כאשר השליח, לבוש בצבעי הלבן והאדום של ואמאה, רוכב על סוס יקר, חרב עטורה בסמלי ואמאה חגורה על ירכו, והוא נושא תיק עם מכתבים.
חיש מהר הוזעקה למקום אדלן, אשתו של ארד, שפתחה את המכתב המיועד לו - וקראה שהוא כתוב בזו הלשון:
"אל הלורד הבהיר לבית ריגרין, שליט אדמות הברזל ולורד מצודת השמש, שלום וברכה.
הנסיך הנעלה, שליט אלת'קאר, נושא הרסיסים, בהירי העיניים וראש וראשון למאמיני האמונה, הלורד הבהיר לוראדר ואמאה, פונה אל נתיניו בהצעה שסירוב לה ייחשב כביזיון בעיני הוד נסיכותו, להגיע למשתה שייערך לרגל יום הולדתה השמונה עשרה של בתו הגבירה הבהירה סודי ואמאה.
המשתה ייערך ביום השלישי לשבוע הראשון לחודש השני, שנת אלף מאה עשרים ושלוש לספירה הוורינית.
בכבוד רב, בת הנסיך הנעלה"
למטה הופיע החותם הרשמי של הנסיך הנעלה.
השליח מסר את המכתב לעיון נוסף, והמשיך בדרכו אל האחוזה הבאה.

מה יעשה ארד כעת?

עריכה אחרונה:
כעבור שבוע ארד, במיטב מחלצותיו ובלווית אשתו ואילדיל ארד יגיע אל הנשף.
לשם ההבהרה, אני אסביר שוב את לוח השנה של רושאר:
בכל יום יש 20 שעות.
בכל שבוע יש 5 ימים.
בכל חודש 10 שבועות.
בכל שנה 10 חודשים.
ולכן המספר 1.1.1.1123 משמעו היום הראשון (המספר השמאלי ביותר) לשבוע הראשון (השני משמאל) בחודש הראשון (השני מימין) בשנה ה1123 (המספר הימני).
וזה התאריך בו מתחיל המשחק ומגיעה המכתב אל ארד.

התאריך שבו יתקיים הנשף הוא "היום השלישי לשבוע הראשון לחודש השני לשנת אלף מאה עשרים ושלוש" או במספרים, 3.1.2.1123 = חודש ויומיים אחרי הזמן בו הגיע המכתב.

לכן, אם ארד מגיע אל הנשף לאחר שבוע הוא מקדים ב47 ימים...

אם ארד לא רוצה לעשות שום דבר משמעותי עד יום הנשף, זה בסדר, אבל הוא לא יגיע אל הנשף לאחר שבוע...

הדרך אל רבולר (עיר הבירה של הנסיכות, בה ייתקיים הנשף) היא יומיים לכל צד.

לכן, אם ארד מגיע אל הנשף לאחר שבוע הוא מקדים ב47 ימים...

אם ארד לא רוצה לעשות שום דבר משמעותי עד יום הנשף, זה בסדר, אבל הוא לא יגיע אל הנשף לאחר שבוע...
נקודה טובה. אז הוא לא יגיע לנשף בעוד שבוע.
יש דברים אחרים לעשות בחודש הזה? חוץ מפעולות יזומות של ארד.

עריכה אחרונה:
נקודה טובה. אז הוא לא יגיע לנשף בעוד שבוע.
יש דברים אחרים לעשות בחודש הזה? חוץ מפעולות יזומות של ארד.
אם לא אז כנראה ארד לאחר שישה שבועות של מנוחה בבית, ובדיקה שכל עניני קרקעותיו מתנהלים כראוי, ואולי גם הקראה של איזה ספר, הוא ישאל את ידידו שאנולין (בהיר עינים אותו דהאן) אם אפשר לבקר אותו ולהמתין שם לנשף.
דברים לעשות בחודש הזה חוץ מפעולות יזומות - לא.
אאוט
הבהרה חשובה: אתה לא יכול להמציא אנשים ו/או חפצים. אתה יכול לשאול אם הם קיימים. במקרה של הידיד שלך, הוא לא ממש קיים:
יש ארבעה לורדים נעלים בנסיכות ואמאה, ארד הוא אחד מהם, והאחרים הם:
מרידס שאלאר (בן 39): נושא רסיס בעל חרב רסיס מהדאהן השלישי, אדם זועף ועגמומי עם בעיות כספיות. לא נמצא בקשרים משמעותיים עם ארד, אשתו נהרגה במלחמה עם נסיכות רות'אר שבה נהרג גם אביו של ארד. מחזר אחרי סודי ואמאה, בתו של הנסיך הנעלה.
גאבאל קאל (23): גבר צעיר ויפה שנחשב לגאון פיננסי, מחזר אחרי סודי ואמאה גם כן. לא מכיר במיוחד את ארד, אבל שניהם באותו המצב - אדם צעיר יחסית שעלה לכס הלורד הנעלה של ביתו.
האלאם גבלמאר (58): מריר וזועף, בעבר היה הבעלים של שריון רסיס אותו הוא נאלץ לנטוש בשדה הקרב נגד נסיכות רות'אר לפני שלוש שנים. השריון המדובר שייך כעת לנסיך רליס רות'אר, בנו של הנסיך הנעלה רות'אר, והלורד הנעלה עדיין טוען לבעלות עליו. תמיד מפחד ממלחמה נוספת נגד רות'אר (או כך הוא אומר) ולכן מחזיק כמות חיילים גדולה יחסית, מה שמפחית משמעותית את ההכנסות נטו שלו בכל חודש.

ארד כן יכול ללכת לביקור אצל אחד מהם אם הוא רוצה.

בנוסף, ארד אחראי על שלושה לורדים ששולטים עבורו בחלק מהשטחים ומעבירים לו את המיסים, והוא יכול ללכת לבקר אצל אחד מהם (במקרה והוא רוצה אני אפרט עליהם).

מתנצל, בפעם הבאה אני אשאל.
החיסרון בלשאול הוא שכל שאלה פירושה עוד שלשה ימים (אמתיים) לפחות עד שהמשחק יתקדם, כך שהמשחק יזוז נורא לאט, הפתרון לדעתי, הוא להעביר לי קצת מידע על (המידע שמופיע בספרים עד לרמה המוגבלת שבה אני זוכר אותם ממש לא מספיק.)
פשוט לא ברור לי מה אני אמור לעשות במשך החודש הזה.

עריכה אחרונה:
מתנצל, בפעם הבאה אני אשאל.
החיסרון בלשאול הוא שכל שאלה פירושה עוד שלשה ימים (אמתיים) לפחות עד שהמשחק יתקדם, כך שהמשחק יזוז נורא לאט, הפתרון לדעתי, הוא להעביר לי קצת מידע על (המידע שמופיע בספרים עד לרמה המוגבלת שבה אני זוכר אותם ממש לא מספיק.)
פשוט לא ברור לי מה אני אמור לעשות במשך החודש הזה.
הפתרון הזה די נכון.
מה שאתה אמור לעשות בחודש: אתה באמת יכול לא לעשות כלום, להגיד שאתה מקבל את התקציב החודשי לאוצר וזהו.
אתה יכול גם לעשות אחד מהדברים הבאים:
פלישה צבאית (נגד אנשים מהנסיכויות האחרות או נגד לורדים מנסיכות ואמאה - זה לא טאבו)
בנייה (בין אם של כפר או של מצודה צבאית, או כל דבר דומה) - הבנייה ככל הנראה תעלה לך הרבה כסף ותיקח זמן (זה לא יסתיים בחודש)
סחר (עם לורדים נעלים אחרים, בין אם מהנסיכות או מנסיכויות קרובות)
ביקורים אצל אצילים - בין אם כפופים אליך או שלא
לערוך נשף בעצמך - זה עולה כסף (ולא מעט) ויקח זמן לארגן את זה, בדרך כלל כדאי לשלוח את ההזמנות חודש מראש
גיוס חיילים או פיטור חיילים
להגדיל עיירה / כפר קיימים (יעלה כסף, והאזרחים צריכים לבוא מאיפשהו - כלומר, תצטרך לקחת כמות מיסים פחותה ביחס לאחרים)
לחזק את ביצורי המצודה שלך
לצאת למסע ציד

ויש עוד לא מעט אפשרויות, זה רק רשימה שלקח לי בערך 2 דקות לכתוב. הרשימה הזו נכונה גם לחודש הזה ספציפית וגם לכל חודש.
מחר (בתקווה שיהיה לי זמן) אני אכתוב לך עוד מידע על הלורדים שבהם אתם שולט, על בית ואמאה ועל הלורדים הנעלים האחרים בנסיכות.

אז בחודש הנוכחי ארד באמת לא יעשה שום דבר משמעותי.
ביום האחרון לשבוע האחרון בחודש הראשון ארד יתחיל במסע לרבולר (כלומר שלוה ימים לפני הנשף נכון? אם החישוב לא יצא טוב, ארד עדיים יוצא שלושה ימים לפני הנשף)
הוא יצא בליווי אישתו אילדיל שני פרשמנים כמה חיילים וכמה משרתים כהי עיניים.

אז בחודש הנוכחי ארד באמת לא יעשה שום דבר משמעותי.
אין בעיה, אני מוסיף לאוצר שלך את התקציב החודשי = 8 ברואימות ברקת.
ביום האחרון לשבוע האחרון בחודש הראשון ארד יתחיל במסע לרבולר (כלומר שלוה ימים לפני הנשף נכון? אם החישוב לא יצא טוב, ארד עדיים יוצא שלושה ימים לפני הנשף)
החישוב כמעט נכון - הקדמת ביום.
הוא יצא בליווי אישתו אילדיל שני פרשמנים כמה חיילים וכמה משרתים כהי עיניים.
אוקיי.
בתאריך 3.1.2.1123 ארד מגיע בכרכרתו, נישאת בידי שני הפרשמנים, עם אשתו בכרכרה, האדוק שלו אילדיל וכמה משרתים כהי עיניים הולכים מסביב לכרכרה.
אני מניח שארד גם ייקח איתו משמר כבוד של חמישה לוחמי חנית (אשר אם זה המצב).
שלושה שומרים בהירי עיניים (דאהן תשיעי, כנראה) מקבלים בברכת שלום את פני המשלחת, ומראים לארד ואדלן את מערכת החדרים שלהם, בזמן שהמשרתים יקבלו מקום במגורי המשרתים ואילדיל במקדש של הנסיך הנעלה.
ארד רוצה לעשות משהו לפני הנשף? הוא יכול להיפגש עם כל אחד מהלורדים הנעלים שצויינו.

אאוט
מידע על בית ואמאה:
בבית ואמאה יש ארבעה אנשים:
הנסיך הנעלה לוראדר ואמאה (45): נושא רסיס מלא, עם שריון וחרב, שולט בנסיכות. אדם ערמומי ושקט.
אשתו, הגבירה הבהירה מאליס ואמאה (40): הכתבנית הרשמית של בית ואמאה, נישאה לנסיך הנעלה עוד כשהיה יורש לכתר. הבת של נסיך נעלה שנהרג זה מכבר וביתו ירד מהשלטון בנסיכות שלו. ילדה לבעלה את שני ילדיו (היחידים?).
בנו, אדודאל ואמאה (22): היורש לנסיכות, נושא רסיס בעל שריון רסיס בלבד. לוחם דו קרב ידוע, אוהב מאוד להילחם ומייצג את אביו בתחרויות.
בתו, סודי ואמאה (18): הנשף נערך לכבוד יום הולדתה, היא רווקה עדיין, ושניים מהלורדים הנעלים מחזרים אחריה. אביה עדיין חוכך בדעתו למי להשיא אותה, אבל די ברור שמי שיזכה בידה יזכה בקרבה גדולה לנסיך הנעלה ולמעמד הלא-רשמי של "הלורד הנעלה החזק ביותר" - זאת בהנחה שהיא לא תינשא למישהו מחוץ לנסיכות. היא עצמה דיפלומטית חדה, שמייעצת לאביה לא פעם בענייני פוליטיקה.

אחרי שאתה יודע את המידע הזה, די קל להבין שמטרת הנשף היא ללבות את אווירת החיזור, מכיוון שהנסיך הנעלה רוצה לנצל את הזמן בו בתו עדיין יכולה לרקוד על כל החתונות כמה שיותר.

אאוט
לא אישרת הבאת משמר כבוד של חמישה לוחמי חנית, זה אומר שלא הבאת אותם?
אין
שני לוחמי חניתות כהי עיניים עומדים בדלת המובילה לחדריו של הלורד הנעלה קאל. כשהם רואים אותך, אחד מהם שולח את השני פנימה "תשאל את הלורד הבהיר אם הוא מוכן לפגוש עכשיו את הוד בהירותו ריגרין". השני מהנהן ונכנס פנימה. כעבור רגע, השומר חוזר ולוחש משהו באוזנו של הראשון.
הם פותחים את הדלת וזזים, ובפני ארד נחשף חדר הסבה גדול, עם שולחן וארבעה כסאות סביבו בצד, ובמרכז החדר שני ספות זוגיות - על זו שפניה כלפי ארד יושב הלורד הנעלה קאל, וכשארד נכנס הוא מרים את עצמו קלות. "במה זכיתי לכבוד, לורד ריגרין?" שואל קאל.

אאוט
אופס, לא שמתי לב...
אין
"תשתה משהו?" שואל הלורד קאל, ומצווה מייד על משרתת בפינה "יין ענבר מהבציר האחרון בשבילי, ומה שיבחר הלורד ריגרין בשבילו".
אאוט
צבעי יין ברושאר מרמזים על חוזק היין, לפי הסדר הזה (מהחלש לחזק):
ורוד
כתום
צהוב
ענבר
אדום
ספיר
כחול
סגול

אאוט
אם לארד אין שום כוונה מיוחדת בביקור, אני לא רואה טעם להמשיך לשחק אותו (כמו הכלל הידוע, במשחקי תפקידים מדלגים על החלקים המשעממים).
אם יש, אז כדאי שהוא יתחיל לחשוף אותה כי בינתיים זה לא מתקדם.

חזרה