• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סקר מבוכים ודרקונים של מכשפי החוף

אמנם ארוך, אבל שווה אם אתם רוצים להשפיע
מעניין שלא מדברים שם בכלל על פאת'פיינדר או שיטות אחרות.
גם גרם לי להבין שמאז שרכשתי את אברון לפני שנה לא קניתי אף ספר של מבוכים ודרקונים. אני לא הלקוח המצטיין שלהם - בייחוד שכן קניתי הרבה ספרים ומוצרי עזר של שיטות אחרות.

זו לא הפעם הראשונה שמיסטרה מוזכרת בסקר השנתי. והם גם מזכירים כרגיל את רומח הדרקון - למרות התסבוכת המשפטים עם ספרי הקריאה.

פאת'פיינדר כן מוזכרת בתור דוגמה למוצר צד ג' של מבוכים ודרקונים, אבל באמת לא היו שאלות על שיטות משחק אחרות.

עוד דבר שמעניין שם זה שמייסטרה מוזכרת לראשונה בסקרים מהסוג הזה :unsure:
אני בכל אופן מילאתי את הסקר בעיקר בשביל לתת את קולי עבור Darksun.
בוא לפרדס חנה: אריץ לך חמה קודרת, סבל מובטח!

בוא לפרדס חנה: אריץ לך חמה קודרת, סבל מובטח!
תודה מעריך את זה, באמת! :) ואפילו הרצת לי בדרקוניקון אם אני לא טועה.
אבל באמת בא לי שזה יכנס למיינסטרים ל-5E, גם כדי שאני אוכל להריץ בעצמי בשיטה שהמון מכירים וגם כדי שההתאמות יהיו רשמיות (מכניקות, מפות, אביזרים).
אבל ככל שעובר הזמן, אני מבין שיהיה קצת מורכב להתאים את Darksun ל5E, נעשו עשרות ניסיונות וא פעם זה לא ממש שם.

למה אתה חושב שזה יהיה מורכב יותר לשלב את השמש השחורה במהדורה חמש?
שילבו אותה במהדורה ארבע די בהצלחה ולא חושב שמבחינה מכאנית שם זה היה אתגר יותר קטן.

הקטעים האתגריים הם כנראה defiling magic ואולי פסיונים - למרות שעל הפסיונים עובדים.
התאמה של כוהנים - לא זוכר כבר מה עשו מהדורות קודמות.
נשקים וציוד פריך שנשבר, לא כל כך נורא לדעתי. אפשר לקבוע שבגלגול 1 יש סיכוי שנשק יישבר וזה מספיק מייצג לדעתי.

אז הכוחות הפסיונים זה משהו שכמו שאמרת עובדים עליו והוא האתגר הגדול.
אבל אני דווקא חושב מכיוון אחר - ככל שאני משחק יותר ב5E אני מבין עד כמה היא נועדה לדמויות שהן סופר גיבורות וחזקות בקנה מידה משוגע יחסית לשיטות אולד סקול.
בנוסף כמו שנאמר רבות - היא יותר לקרבות ספורט מאשר מלחמה (יחסית קשה למות בה), אני חותר לזה שבשיטה כזו יהיה מאד קשה לדמות מצבי השרדות מבלי עריכה מכנית מאסיבית (השפעת סביבתיות, הגבלת משאבים, ביטול המוני לחשים, מכניקות חדשות ספציפיות לשמש השחורה וזה רק על קצה המזלג).
זה אפשרי לדעתי אבל ידרוש כאמור שינויים רציניים והשאלה הגדולה היא איך זה ירגיש...

עניתי על הסקר, הוא היה יותר ארוך ממה שחשבתי (גם לאחר ההזהרה)
מעניין אותי איזה מידע ספציפי מכשפי החוף מנסים להשיג (מעבר להרגלי הקניות של הלקוחות שלהם כמובן)

חברות צד ג׳ כבר עשו את זה עם מהדורה חמש, כשאתה מסתכל על ההתאמות השונות שלה.
השאלה היא כפולה לדעתי:
1. האם מכשפי החוף ירצו להתאים את המכאניקה באופן עמוק עבור השמש השחורה?
2. לחילופין, האם מכשפי החוף מעריכים שלקחת את השמש השחורה ולהתאים אותה למכאניקה של חמש, מבלי לערוך שינויים מהותיים בשיטה, יצליח מסחרית וביקורתית?

לדעתי, התשובה על 1. היא לא, פשוט כי הם לא עשו עד היום שינויים עמוקים במכאניקה. זה יהפוך לאולי אם ימתינו לשלהי מהדורה חמש.
לגבי 2., אישית אני חושב שהשמש השחורה תזכה להצלחה גם אם ישנו את אופי העולם כדאי שיתאים למכאניקה של חמש... אבל אני לא מעריץ שרוף שלה.

דרך-אגב, באופן כללי אני מעריך שהרוב המהותי של שחקני מבוכים ודרקונים לא ממש היו בסביבה בימי הזוהר של השמש השחורה ולכן לא בטוח שהם בכלל יבחינו בהבדלים.

תודה מעריך את זה, באמת! :) ואפילו הרצת לי בדרקוניקון אם אני לא טועה.
אבל באמת בא לי שזה יכנס למיינסטרים ל-5E, גם כדי שאני אוכל להריץ בעצמי בשיטה שהמון מכירים וגם כדי שההתאמות יהיו רשמיות (מכניקות, מפות, אביזרים).
אבל ככל שעובר הזמן, אני מבין שיהיה קצת מורכב להתאים את Darksun ל5E, נעשו עשרות ניסיונות וא פעם זה לא ממש שם.
יופי. תגיד לי רק לפחות שזה היה בדרקוניקון האחרון בשיטת עולמות פראיים (ואני מתנצל על הבירבור, בפעם הבאה דמויות מוכנות לגמרי!) ולא בדרקוניקונים שהרצתי במו"ד4.
נעשו עשרות ניסיונות להתאמה, אבל בינינו, גם המערכה המקורית לא הייתה מדהימה מבחינה מכנית.

אז הכוחות הפסיונים זה משהו שכמו שאמרת עובדים עליו והוא האתגר הגדול.
אבל אני דווקא חושב מכיוון אחר - ככל שאני משחק יותר ב5E אני מבין עד כמה היא נועדה לדמויות שהן סופר גיבורות וחזקות בקנה מידה משוגע יחסית לשיטות אולד סקול.
בנוסף כמו שנאמר רבות - היא יותר לקרבות ספורט מאשר מלחמה (יחסית קשה למות בה), אני חותר לזה שבשיטה כזו יהיה מאד קשה לדמות מצבי השרדות מבלי עריכה מכנית מאסיבית (השפעת סביבתיות, הגבלת משאבים, ביטול המוני לחשים, מכניקות חדשות ספציפיות לשמש השחורה וזה רק על קצה המזלג).
זה אפשרי לדעתי אבל ידרוש כאמור שינויים רציניים והשאלה הגדולה היא איך זה ירגיש...
ב"מתוך הגיהנום" יש דגש מסויים על הישרדות סביבתית ומשתמשים שם במכניקה של תשישות, אני לא מכיר את "קבר ההכחדה" (תרגום נכון?) אבל גם הוא אמור לשים דגש מסוים על סביבה קשה.

2. לחילופין, האם מכשפי החוף מעריכים שלקחת את השמש השחורה ולהתאים אותה למכאניקה של חמש, מבלי לערוך שינויים מהותיים בשיטה, יצליח מסחרית וביקורתית?
במו"ד 4 התאימו את המערכה בצורה לא רעה בכלל (להוציא טמאות) למכניקה ואני משער שזה מה שיעשו (אם וכאשר) גם במהדורה החמישית.

אני לא חושב שקשה עד כדי כך להשתמש במהדורה 5 עבור השמש השחורה, זה רק דורש להשתמש בכמה מהחוקים החלופיים שנמצאים במדריך למנחה שמאפשרים להפוך את השיטה לפחות "סופר גיבורים" (כולל, לדוגמה, הפיכת קסם לנדיר יותר ופציעות לחמורות יותר בכך שמנוחה קצרה היא 8 שעות ומנוחה ארוכה היא שבוע)

הקטעים האתגריים הם כנראה defiling magic ואולי פסיונים - למרות שעל הפסיונים עובדים.
התאמה של כוהנים - לא זוכר כבר מה עשו מהדורות קודמות.
נשקים וציוד פריך שנשבר, לא כל כך נורא לדעתי. אפשר לקבוע שבגלגול 1 יש סיכוי שנשק יישבר וזה מספיק מייצג לדעתי.
במהדורה 4 היה ביצוע מוצלח, שאומר שבהתקפה בתוצאה של 1 טבעי, השחקן יכול לבחור לגלגל מחדש את ההתקפה אבל אז הנשק יישבר מייד אחרי ההתקפה, בין אם פגעה או החטיאה בגלגול החדש.
כוהנים - הגדירו פשוט שהכוונה למקצוע שעובד את היסודות, למיטב זכרוני.

עוד דבר שמעניין שם זה שמייסטרה מוזכרת לראשונה בסקרים מהסוג הזה :unsure:
אני בכל אופן מילאתי את הסקר בעיקר בשביל לתת את קולי עבור Darksun.
לגמרי DARKSUN. הלוואי ומישהו היה עושה קמפיין

חזרה