• הצטרפו לפורום הפונדק

  שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
  אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

  הרשמה / התחברות

סיימתי לקרוא את שלישיית השומרים של טרי פראצ'ט

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
לפני כמה חודשים, קניתי בספונטניות את שלושת הספרים הראשונים בסדרת ה"שומרים" של טרי פראצ'ט (Men at arms, Guard!, Feet of clay).
לאחרונה ניצלתי את הזמן כדי לקרוא אותם, וזה הזכיר לי נשכחות... עברו לפחות עשר שנים אם לא יותר מאז שקראתי את הספרים של פראצ'ט. חייב להגיד שהם עדיין כיפיים, אם כי לפעמים הוא חופר. עבר גם הרבה זמן מאז שקראתי ספרי פנטזיה באנגלית, למרות שבמקרה הזה לדעתי זה חובה.
איזה ספרים של פראצ'ט אתם אהבתם? והאם יש ספרים מאוחרים יותר שהם עדיין באותה איכות - אני יודע שבשלב מסוים הוא חלה באלצהיימר, ואני איבדתי עניין בשלב מסויים.
 

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
הספר שלו The last continent מוצלח עד כדי ארבעה עמודים בערך באמצע הספר, שהתקשיתי לקרוא כי דמעות הצחוק הסתירו לי את הספר. אבל הספרים הטובים באמת הם אלו שיש בהם מסר כלשהו ולא רק בדיחות, שזה בעיקר בספרים של השומרים ושל המכשפות.
הספרים של המוות די חוזרים על עצמם מבחינת המסר, והספרים של קוהאן הברברי, של רינסווינד והעומדים-בפני-עצמם למיניהם הם בעיקר הרבה מאוד בדיחות ושבירת ציפיות.

לגבי האלצהיימר, הוא פגע בפראצ'ט בעיקר מבחינה מוטורית. פראצ'ט כתב ממש עד השנה האחרונה (הספר האחרון שלו זה "כתר הרועים" מחמישיית הספרים על המכשפה המתלמדת טיפאני אקינג, שהוא הספיק לשלוח לדפוס לפני שמת) ולמיטב ידיעתי מאז שהתגלה האלצהיימר הוא ביטל רק ראיון או הופעה פומבית אחת או שתיים. פראצ'ט היה די גלוי לגבי הכוונה שלו להתאבד כשהמחלה תפגע בו קוגנטיבית (אפילו בחר בית חולים - כל העניין תועד בסרט דוקומנטרי כלשהי של הטלוויזיה הבריטית), ובסוף נפטר לפני שזה קרה.
 

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
מסכים לגבי האבחנה - השומרים והמכשפות זה שני סדרות הספרים שאני מחבב. גם הספרים הצעירים שלו חמודים. אבל צבע הקסם וקוהאן וכך הלאה הם יותר משעממים.
מצד שני, אמרו לי שהספרים המאוחרים יותר של השומרים, מפסיק להתעסק בעולם אלא יותר מדי מתמקדים ב Vimes ספציפית.
אני אבדוק את היבשת האחרונה. דרך-אגב, אחד הדברים החמודים אצל פראצ'ט שהוא השקיע המון מחשבה בפרטים הקטנים, יש הרבה Easter eggs בספרים שלו.
 

kosem10

פונדקאי ותיק
אני רק התחלתי לאחרונה בספר "מהומה רבה על לא דוור" בתור עצירה בין ספרי ברנדון סנדסרסון, ומתכנן לחזור קצת אחרי שאסיים לקרוא את Rhythm of War. מה אתם ממליצים?
 

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
שני הספרים הראשונים של השומרים, משמע אלה שתורגמו לעברית, מצוינים לדעתי. ואני גם מאוד אוהב את moving pictures כמישהו שדי אוהב קולנוע. אני ממש רוצה לקרוא את כל עולם הדיסק יום אחד, אבל להשיג את כל הספרים זה... יקר. הייתי שמח אם היה איזה באנדל או משהו כזה של כל עולם הדיסק...
 

Kol Korran

פונדקאי מהשורה
הי. יש לי המלצות.
אתחיל ואומר שאני מאוד אוהב את פרטצ'ט (על גבול מעריץ), ולכן יש לקחת את המלצותי בערבון של גרופי נלהב.
מוסיף מעט יותר, למי לא מכיר... אני בטוח שוכח לא מעט- פרטצ'ט כתב כמויות של ספרים.
אפשר לחלק את ההמלצות/ קבוצות ספרים בחלוקה גסה:

ספרי Rincewind/ Cohen
 • Color of magic+ The Light Fantastic: הספרים הראשונים בעולם הדיסק, די בוסריים אך החלו להציג חלק מהרעיונות הבסיסיים, וכמובן את שתי הדמויות הללו. עדיין מצחיקים מאוד!
 • Sorcery: גם ספר ראשוני. סוג חדש של מטיל לחשים מגיע לעולם, ומלחמת קסם פורצת. בעיקר עוסק ב Rincewind ובקסם בעולם. חביב, הומוריסיטי (בעיקר הקטעים של ה Luggage), אך לא משהוא.
 • Faust/ Eric: ספר יחסית קצר, שבו Rincewind מזומן כשד, ומהווה חלק ממזימה אחרת של שדים. ספר חביב, בעיקר הומורוסיטי, ודי מנותק מהשאר. נחמד ומשעשע, אך לא מדהים.
 • The Last Continent: מטפל בעיקר ביבשת XXXX, או המקבילה של עולם הדיסק לאוסטרליה. מאוד מבולגן, ויש עלילה מקבילה של קוסמי האוניברסיטה המגלים את "אל האבולוציה". חביב, אך לא מדהים.
 • Interesting times: ספר שמחזיר למפגש את Rincewind עם Cohen ו Two flower, ביבשת המקבילה לסין. בנוסף הוא מציג את ה Silver Horde של כהן- קבוצת ברברים גריאטרים. ספר טוב מאוד לדעתי, עם הרבה פוקוס על "מהו ברברי ומהי ציוויליזיה?", אך בקיצון. מוצלח מאוד!
 • The Last Hero: ספר הרבה יותר מאוחר, והאחרון עם Rincewind ו Cohen. (וחזרת ה Silver Horde) הספר יצא בגרסת ספר עם תמונות, מאוד מושקע, ובאיכות גבוהה. הוא מכיל דמויות נוספות כגון Carrot, Leonrado De quirm, ועוד, ומהווה מעין חיבור/ אפילוג של מספר סדרות. ספר טוב מאוד, וחלקים ממנו מאוד מרגשים. אחד הטובים ביותר של פרטצ'ט לדעתי, אך כדי להבין חלק מההומור וחלק מהדמויות, כדאי לקרוא ספרים אחרים קודם לכן.
המכשפות
 • Equel Rites: הספר השלישי בכלל של עולם הדיסק, ובעיקר בא להציג את Granny Weatherwax. זה עוד לפני ההכרות עם שאר המכשפות. Granny... לא מאוד מהוקצעת פה, ומורגש כי זו התחלת בניית הדמות... קצת קשה אפילו לזהות כי זו אותה הדמות של שאר הסדרה ללא השם. כשאר הספרים הראשוניים- הספק קצת בבלגן, אך מהנה. לא מדהים.
 • Wyrd Sisters: הספר הראשון בצעם של סדרת המכשפות. מציג את שלישיית המכשםות, ואת Lancre, ומספר תמות ועקרונות מרכזיים בסדרה. הספר בנוי כפרודיה/ בהשארת המחזה "מקבת", עם נגיעות מ"המלט", כך שמי שלא מכיר, יאבד חלק מההומור, אך מאוד שווה קריאה!
 • Witches Abroad: הספר השני בסדרה, בה המכשפות יוצאות לחו"ל. ספר שדן בעיקר באגדות, סיפורים ועיוותם. (עם הרבה קריצות לספרים שונים, ביניהם דרקולה, סיפורי האחים גרים, וגם מפגש (קצרצר) עם דמוי גולום!) ספר קורע מצחוק, כתוב היטב ועם לא מעט מחשבה מאחוריו. מאוד מומלץ!
 • Masquerade: המכשפות מגיעות ל Ankh Morpork! ספר הדן בעיקר בעולם האופרה (ופנטום האופרה), ומציג את Agnes Nitt, המכשפה הרביעית שתחליף את Magrat. מהנה, אך פחות נהניתי מ Agnes, ומשהוא בספר... קצת חסר לי. אם זאת, מאוד נהניתי מנסיונותיה של Nanny Ogg לפרסם ספר בישול מלא זימה מוסווית. :)
 • Lords & Ladies: חזרה ב Lancre. הספר דם בעיקר ב... אלפים! אך לא האלפים המוכרים של D&D, אלא יותר האלפים של עולמות האגדות, עם Twist. הספר הוא גם נקודת השיא של Magrat לדעתי, ועשוי מאוד טוב. מאוד מומלץ!
 • Carpe Jugulum: המכשפות מול... ערפדים מתקדמים, שלא מוכנים להכנע לתכתיבי נרטיב ודרמה! הספר לא רע, אך לא מבריק, למעט חלק אחד שאני מאוד אהבתי- הדיונים בין Granny לאיש דת של Om (דת המופיעה בספר אחר)- יש שם מספר דיונים קצרים, אך לדעתי מאוד פרקטיים ומעניינים לגבי אמונה, דת, עשיית טוב ועוד. יש שם את אחת ההגדרות הכי טובות לרוע שקראתי אי פעם. לסיכום- מומלץ ומהנה, אך לא מדהים.
השומרים:
 • Guards! Guards! הספר הפותח את הסדרה, מציג את המשמר הבסיסי, בנקודת השפל שלו, ואת Vimes, Carrot, Nobby Nobbs ו Fred. הקונספט מאוד ייחודי, כפי שאומרת תחילת הספר- דן בקבוצת השומרים האנונימיים. ספר טוב מאוד לדעתי.
 • Men at Arms: תחילת הרחבת המשמר, והתמה של "גיוון גזעי/תרבותי" או "כור היתוך"- הוספת טרול, גמד ו... אישה עם כישורים מיוחדים. ספר מוצלח, בעיקר כפתיח
 • Feet of Clay: ספר הדן בגלמים, ברצון לחופש, ובעבדות. לדעתי מאוד מוצלח, עם מספר קטעים מאוד מרגשים ומעוררי מחשבה. אחד הספרים האהובים עלי.
 • Jingo: תחילת הספרים שבהם המשמר מתרחב לפעילות... מחוץ ל Ankh Morpork. בנסיבות כאלו ואחרות יוצאים לארץ המקבילה שלעולם הדיסק ל"ארצות ערב" (עם כל הסטראוטיפים הספרותיים, אם כי בטוייסט). חביב, אך לא יותר מכך לדעתי
 • The Fifth Elephent: הפעם יוצאים למקבילה לטרנסילבניה. בדגש על אנשי זאב, גמדים מסורתיים יותר, ועוד מספר נקודות. מתרכז בעיקר ב Vimes, Carrot ו Angua. ספר לא רע, לא מהמוצלחים ביותר, אך בהחלט טוב.
 • Night Watch: ספר צדדי/נישה? ספר בו Vimes נוסע בזמן לעברה של העיר! מעניין מבחינת כיצד העיר הייתה לפני הרודן וטינרי (וכוללת את סיפור עלייתו לכח!) ומציגה תמונת יותר אפלה של העיר בעברה. נחמד ומעניין, לדעתי יותר לחובבי העולם, אך העלילה? ככה- ככה לדעתי.
 • Thud: ספר הנוגע בעויינות עולה ומתחדשת בין טרולים וגמדים. הספר... לא עשוי טוב לדעתי, ולצערי מכניס פתאום אלמנט על טבעי לדמות של Vimes מכאן והלאה. (חשיכה מלווה, לא אגע בכך)
 • Snuff: ספר העוסק בעיקר סביב Vimes שובובתוספת נוספה לעולם- גובלינים. מאוד מוזרה פתאום תוספת הגובלינים בעולם יחסית מבוסס. מרגיש מאוד מלאכותי, וקצת רווי לאחר הוספת כה רבים למשמר. גם בתקופת התגברות הדמנציה. לא מוצלח לדעתי. ספר סביר לקריאה, אך ניתן גם לוותר עליו.
מוות
אני לא מסכים עם כך שכל הספרים של מוות נוגעים אותו נושא, אם כי יש דמיון ותמות חוזרות. אם זאת, לדעתי הספרים של מוות הם מהמעניינים ביותר, אפילו בשל נקודת הפרספקטיבה הייחודית, ובכך שהם ככל הנראה נוגעים יותר מכל באלמנטים הבסיסיים לעולם, ולנושאים מהותיים אחרים.
 • Mort: המוות לוקח שוליה. הספר הראשון בסדרה. לדעתי מאוד מוצלח כפתיח, ומציג את Albert, Binky, ואת עולמו של מוות
 • Reaper Man: המוות מפוטר, ומקבל שעון חול משלו! הספר חוקר מהם חיים מנקודת מבטו של מוות, וכיצד מוות צריך להיות (במספר מובנים, לא ארחיב כאן). הספר חוקר את האלמוות (ע"י קודם שלא מת כמתוכנן, וכעת "תקוע" במצב), ומציג הרבה דמויות חשובות להמשך- המוות של העכברושים, Oblivion, ומרבית סגל האקדמיה. ספר מעולה, אחד הטובים של פרטצ'ט לדעתי, עם המון הומור, והמון רגש עמוק ומעורר מחשבה. מאוד מומלץ!
 • Soul music: חוקר את הופעת מוזיקת הרוק בעולם, ומציג את Susan, נכדתו של מוות. חביב, אך לא מעבר לכך
 • Hogfather: ספר החוקר מיתוסים (בדגש ה"סנטה קלאוס" של עולם הדיסק), ומה קורה כשמוות לוקח תפקיד אחר (Ho. Ho. Ho.), ומה קורה כששוכרים רוצח לרצוח את מוות? מחזיר את Susan, עם דיונים מאוד מעניינים בינה למוות. ספר טוב מאוד לדעתי. (גם עבר עיבוד לסרט חביב!)
ספרים נפרדים, לא חלק מהסדרות:
 • Pyramids: מצריים של עולם הדיסק! חוקר חדשות מול מסורתיות. ספר מעולה! וגם מכיל את המתמתיקאי המוביל של עולם הדיסק
 • Small Gods: חוקר את האמונה באל מונותאיסטי- Om. ספר החוקר את היחס בין אמונה לדת ובין מאמין לאל שלו. אחד הספרים הטובים לדעתי, מאוד מומלץ!
 • Moving Pictures: עוסק בהגעת קולנוע לעולם. עם המוווווןןן רפרנסים לסרטים (בעיקר ישנים יותר), והומור מוצלח. בנוסף מציג את הכלב Gaspode! (שעובר אח"כ למשמר). ספר טוב ומומלץ.
 • The Truth/ Making Money/ Going postal: מעין מיני סדרה, (בספר הראשון הדמו הראשית שונה משאר הסדרה) החוקרים הגעת המצאות חדשות טכנולגיות לעולם הדיסק- העיתון, בנקאות ודואר. (אני חושב שיש עוד ספר בסדרה, אך לא זוכר אותו). מאוד נהניתי מ"האמת", אך פחות מהשאר. הדמות הראשית בשני הספרים הנוספים- סוג של נוכל מצליח, לא מאוד התחבבה עלי.. מאוד מעניין אבל לקרוא על תקופות ההתפתחות של הטכולוגיות, עם שאיבה לא מועטה מעולמינו אנו. סה"כ ספרים טובים, אך לא מהמוצלחים ביותר לדעתי
 • Thief of time: דן בנזירי הזמן בעיקר, ומניפולציות זמן בעולם. אף כי הדמוית הראשיות חביבות, העלילה... מנותקת מדי לטעמי. ככה- ככה...
 • Maurice & his Amazing educated rodents: טוויסט על החלילן מהמלין, שלמעשה העכברים (בליווי חתול), וחלילן אוויל, מהתלים בעיירות לשם כסף, עד שהם מגיעים לעיירה עם סוד אפל... ספר מעולה, עם נקודות מבט רעננות מתרבות עכברים תבוניים, המנסה להבין ולבנות את עצמה. ספר בנוי טוב, מצחיק מאוד, ומעורר מחשבה. מאוד מומלץ!
 • Monstrous Regiment: ספר על נשים המתחפשות לגברים כדי להכנס לצבא. (כמו מולאן, רק בהגזמה). אחד הספרים היחידים שאני יכול להגיד שהם פשוט גרועים. השטיק שלגלות ש"מה? גם את אישה?" חוזר על עצמו בלי סוף בספר, עד שזה מאוס, כלל לא מפתיע, ואפילו מעצבן. זה ספר שאפשר בקלות לוותר עליו.
 • Unseen academicals: ספר מאוד ארוך, מכיל בתוכו קבוצות שונות מ Ankh morpork (הקוסמים, המשמר, ועוד), אך הדמויות הראשיות חדשות ולא חוזרות. הספר גם מציג את האורק הראשון בסדרה, אך כדמות ראשית סימפטית עם עבר טראגי כביכול. אחד הספרים האחרונים של פרטצ'ט, וכתוב מאוד רע. בקטעים מרובים יש חזרה, או חוסר עקביות. קצת עצוב, כי מורגש כי הכותב השתנה... בנוסף הדמויו מסבירות את עצמן ללא הפסק, ובאריכות, שזה משהוא שפרטצ'ט נמנע ממנו עד ספר זה, ולרב נתן לסיפור להסביר, או השתמש במשפט אחד- שניים של מחץ. לא ספר טוב, וקצת עצוב לקרוא אותו לאוהבי הסופר...
 • Nanny Ogg Cookbook! ספר בישול, מאת Nanny Ogg! אשכרה ספר בישול, אבל עם המוני אנקדוטות מגניבות, ומתכונים מאישים שונים בעולם הדיסק. בעיקר בשביל ההומור ול Fans. ובאופן מפתיע- המתכונים ממש מוצלחים! (ניסיתי כמה). ממש לא חובה, אבל עשוי טוב ומוצלח. (איך אפשר לא לאהוב את Nanny?)
 • The Science of Discworld: ספר מאוד יוצא דופן- ללא עלילה ממשית, אלא ספר עיון. רובו לא נכתב ע"י פרטצ'ט אלא ע"י מדענים. הספר למעשה דן בהתפתחות המדע ופילוסופיית מדע בעולמנו, תוך שימוש בעולם הדיסק כאנלוגייה ולהומור. פרטצ'ט, חובב מדע מושבע ופיתוח חשיבה ביקורתית, השתמש בעולם הדיסק על מנת להעשיר ולפתוח צוהר לקוראיו דרך כך. כתוב טוב לדעתי, וללא צורך בידיעת מדע מרחיבה- מאוד נגיש. ממש לא ספר עלילתי, אך מאוד מעניין אם הנושא מעניין אותך. אם לא- וותר על זה. הקשר לעולם הדיסק מועט ביותר.
 • Darwin's Watch: ספר המשך למדע של עולם הדיסק, דן בעיקר בעקרונות אבולוציה וביולוגיה. לא קראתי את רובו עדיין, לא יודע כיצד להמליץ.
Tiffany Aching:
 • סדרה שהחלה יחסית מאוחר. הסדרה כולה דנה בילדה צעירה, אשר לא מודעת ליכולותיה, אך מכשפה ברמ"ח אבריה (בעיקר מבחינת אישיות). במקור מיועד כספרי ילדים, אך לדעתי גם מאוד מתאים למבוגרים. פרטצ'ט יודע היטב לכתוב ספרים המותאמים לילדים ולמבוגרים כאחד.
 • Wee Free men! הספר הראשון, מציג את הדמויות ואת תחילת המסע. שוב התמודדות מול האלפים, אך בשינוי אווירה, והפעם מנקודת מבט אחרת. ומציג כמובן את ה... Nac Mac Feegle! מהדמויות הכי מצחיקות והכי טובות שפרטצ'ט יצר! הספר בנוי טוב, נקרא טוב, ועם הרבה נקודות הומור, ולא פחות נקודות מעוררות מחשבה והשראה. מאוד מומלץ!
 • Hat Full of Sky: נוגע בעיקר בתהליך התחלת הכשרתה של טיפאני כמכשפה "מן המניין", עם איום חדש על טיפאני. האיום הוא... מוזר מאוד, וקשה לתפיסה ולהבנה, ובכך הספר מאבד מעט מפוקוס, אך ההכשרה עצמה מעניינת, והדיונים בין Granny ל Tiffany גם כן. ספר טוב, אך לא מדהים.
 • Wintersmith: ספר המשך, כבר בזמן שהמחלה של פרטצ'ט יותר מבוססת. זה... מורגש... העלילה פחות זורמת, פחות בנוייה, ולא כ"כ נהירה. לא מוצלח לדעתי.
 • I shall wear Midnight: הספר הרביעי, כבר בבגרות של Tiffany, חזרה באיזור ביתה. סיפור יותר של בגרות וסיום הכשרתה, אך הספר מרגיש... פחות מוצלח, פחות מהוקצע... בנוסף- מכשפות פתאום הן Common Place, והמון דמויות הן "מכשפות בפוטנציה". הפסר פחות מומלח מקודמיו.
 • The Shepperd's Crown: הספר האחרון בכלל בעולם הדיסק. יצא לאחר מותו של פרטצ'ט, ומהווה את סיום סאגת המכשפות, כשטיפאני סופית מחליפה את Granny, בתוך איום גדול. הספר חובר ע"י מכריו וילדיו, מתוך חלקי פרקים שכתב, אך לא השלים ועוד... הספר לא הושלם על ידיו, והוא מרגיש "ספר בהרכבה"... יש בו משהוא עצוב... עם לכתה של Granny, זו מרגישה גם לכתו של פרטצ'ט.
ספרי פרטצ'ט שאינם קשורים לעולם הדיסק:
 • The Carpet People: ספר שמתרחש בתוך... שטיח. (הדמוית קטנות מגרגירי אבק) אחד מהספרים הראשונים של פרטצ'ט, עם רוויזיה בגיל מבוגר. ספר חביב בהחלט, אך לא מדהים. הקונספט מאוד מעניין.
 • Strata: גם ספר מוקדם, לפני עולם הדיסק. ספר מד"ב (מאוד קל, בעיקר תמה, לא מד"ב קשה), העוסק בעתיד בו אנו כבר יכולים ליצור עולמות, אך קבוצה מגלה עולם מלאכותי, לא הגיוני, בצורת דיסק... נראה כי זה בספר זה פרטצ'ט התחיל לחקור את הרעיון של עולם דיסק, אם כי הספר עומד בפני עצמו. נחמד, אך לא יותר מכך.
 • Only you can save mankind/ Johnny & The Dead/ Johnny & The Bomb: שלישיית ספרים בעולמינו (אם כי סוף מאה קודמת לפי הטכנולוגיה) העוסק בקבוצת ילדים שאחד מהם חווה... "דברים יוצאי דופן". בספר הראשון, בעת שג'וני משחק במשחק מחשב, ועומד לפוצץ את ספינת האם של החייזרים, הם... לפתע נכנעים ומבקשים את חסותו. הדבר מוביל לחקירת "מהו משחק? ומהו הגבול להרג, גם עם דמיוני?". הספר השני דן מפגש עם מתים בבית קברת שעומד לההרס, והשלישי במלחמת העולם. ראוי לציין כי הספרים נכתבים כאילו מנקודת המבט של הילדים, ואף כי זה נראה כספר לילדים, הוא למעשה למבוגרים. (כפי שהסברתי בסדרת ספרי Tiffany) הספרים כתובים מאוד טוב, זורמים היטב, ומאוד מעניינים. מומלצים מאוד!
 • Good Omens! ספר חובה, שנכתב ע"י פרטצ'ט וניל גיימן ביחד. בגדול- הימים לקראת האפוקליפסה בעולמינו (לפי הנצרות), אך כשדברים משתבשים- גם ל Antichrist, וגם לזוג המנסה למנוע את האפוקליפסה- הנחש מגן עדן, ומלאך, שמזמן התרגלו לחיות בעולמינו, ורוצים להמשיך בכך, אם אפשר. הספר משלב השפעות של שני הסופרים, עשוי טוב, מאוד מצחיק, ומעורר מחשבה. ספר תענוג!
 • Nation: כנאמר- Last, but not least. ספר... מאוד שונה משאר ספריו של Pratchet. בגדול- בקבוצת איים פרימיטיביים קורה אסון, ורק נער אחד שורד בתחילה. הספר מתחיל בצורה מאוד קודרת, אף דכאונית, בעוד הנער חוקר את הריסות ביתו, תרבותו, אנשיו. בתחילה ממש נאבק לשרוד, ונאבק מול ייאוש גדול. אך בשל תגליות, הפתחויות ועוד, הוא מקים אט אט אומה חדשה (מכאן שם הספר), ושונה מאוד ממה שהייתה קודם. זה סיפור של תקומה, השראה, נצחון רוח, בנייה והתפתחות. הספר לא מצחיק, אלא דרמטי, מותח, עמוק, ולעתים מאוד קשה, אך החווייה מאוד מעשירה ומרוממת רוח. ספר מאוד שונה, מאוד מוצלח, ולדעתי גם יצירת מופת. מאוד מאוד מומלץ לקריאה, אך אל תצפו לסגנון הרגיל של פרטצ'ט. מרגיש כי נכתב ע"י פרטצ'ט העמוק יותר...
וואו... נספחתי לגמרי.
טוב, אני מקווה שזו סקירה לא רעה, עם המלצות סבירות. כמובן שהרבה זה עניין של טעם.
בטח שכחתי ספרים, אך יש כאן לא מעט להתחיל ממנו.

בהצלחה, וקריאה מהנה!
 
עריכה אחרונה:

אחווה

פונדקאי חדש
קודם כל תודה על הסקירה וההשקעה
כייף לפגוש מעריץ של פראצ׳ט.
חלק מהספרים אינם מוכרים לי ואעזר במה שכתבת.
רציתי בעיקר לתת הד מחזק לדבריך, אני מסכימה (כן זו אשה שכותבת כאן! ע״ע Monstrous Regiment ) מסכימה לגמרי, התלהבותנו זהה משיאים ביצירתו. Good omens כמובן, ואומה, שבעיני ספר נוגע ללב במיוחד כיוון שלדעתי היא ניסיון לכתוב על האלצהיימר שלו, (כצונאמי מחריב, והבדיקה מה ניתן לשקם מההריסות) ולנסות, אם לא במציאות אז לפחות בספר, לברוא לו סוף טוב מהאגדות. הוא באמת נוגע בעומקים והוא מתנתו האחרונה לעצמו ולנו.
אני גם מסכימה שספרי ההמשך לסידרה על טיפאני בהחלט פחות מורכבים, וניכרת בהם השפעת המחלה. כמה מצער. ו - granny weatherwax .... אכן הותירה את העולם (או לפחות את העולם שלי) מתגעגע ומשווע לעזרתה. (לא נותר לנו אלא להוליד אותה מחדש בתוך עצמנו).
 

Kol Korran

פונדקאי מהשורה
הי oldman. אם אתה מעוניין להפוך זאת לכתבה, אפשרי, אך אעדיף אם כן לערוך זאת, להכניס פתיח יותר כללי לגבי עולם הדיסק ופרטצ'ט ומעט הרחבה על חלק מהדמויות/ סדרות/ ספרים. יכול לקחת לי זמן מה, הרבה עומס חיים אמיתיים כעת, אך אשתדל בחודש הקרוב.

אחווה, תגובתך הייתה נוגעת ללב... לא חשבתי על "אומה" כך, אך זה מאוד הגיוני. וגם אני מתגעגע ל Granny. אחד הדברים שהרשימו אותי מאוד בספריו של פרטצ'ט, זה שמעבר להומור ולשנינות, היו שם מסרים מאוד חזקים ואמיתיים לגבי... מוסר, בחירה, אופי, התבגרות, וערכים אנושיים מאוד, אף כי לא פשוטים, אבל בהחלט נותני השראה... בהתסכלות אחורה, חלק לא קטן מעולמי הערכי, אישיותי, ועולמי הרגשי והמנטלי, הושפע מספריו, מאבקי הדמויות גם מול האתגרים החיצוניים, אך לא פחות מול עצמן... לא פעם הרגשתי שיצאתי מקריאת ספר אדם שונה, בכל הסתכלות שונה, או עם שאלות מהותיות חדשות, שהובילו ל... התפתחות.

זו השפעתו ותרומתו האמיתית לדעתי- תוכנם של הספרים נשאר עימך, נתן השראה, אך גם אתגר ופיתח.

האמת היא כי זמן רב לא נגעתי בספרים... עשה לי חשק שוב. :)
 
Top Bottom