• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות
  • הרישום המוקדם לדרקוניקון 2022 נפתח!
    ההתרגשות בשיאה, וההרשמה המוקדמת למשחקים והפעילויות בדרקוניקון 2022 יוצאת לדרך הקדימו להרשם כי המשחקים מתמלאים מהר קישור להרשמה המוקדמת דרקוניקון, 25-26 אוגוסט, דן פנורמה תל אביב

נושא למרתון: תלונות הקהל

I Am A Druid

פונדקאי ותיק
משחקי מלחמה - סטרטגו, סופר-טקטיקו, סיכון, שחמט ודומיהם אינם משחקי מלחמה במובן הזה, של מיניאטורות וטוואי שטח ושחזור מדויק.
איזו מין עמדה פרוגרסיבית הם דוחפים? אז מלכי הננסים להט''ב, זה סתם עוד טעם לסיפור.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
משחקי מלחמה של מינאטורות, עדיין קיימים כאלה
קיימים וגם די פופולאריים, למשל המותג WARHAMMER ("פטיש המלחמה") שמציג קרבות פנטזיה והנגזרת המד"בית שלו WARHAMMER 40000.
מניח שמשחקי מלחמה בסגנון מלחמות נפוליאון ומלחמת האזרחים בארה"ב מהסוג שהיה מאוד פופולארי פעם (ושמו"ד בעצם נולדה ממנו) עדיין קיימים אבל נפוצים הרבה פחות והקהל שלהם מבוגר יותר.
 

TheKnightWhosaidKnit

פונדקאי ותיק
אם יורשה לי, למה זה מעצבן? אם מישהו אוהב להנחות, ורוצה לעסוק אך ורק בזה - למה שלא יקבל על זה כסף? חוגים של מו"ד זה דבר לגיטימי לגמרי בעיני, ולא כזה נורא כמו שהרבה אנשים חושבים.
למעשה, אני עדיין משתתף באחד.
כמו כן, אנשים שעוצרים לקרוא סעיף בשביל להעיר לו ולא ממשיכים לסעיף הבא בשביל להבין את הבעיה.... :D אבל פתח דיון אחר אם אתה רוצה לדון בזה ולא נתעלק על שרשור אחר.
 

איתי חורב

פונדקאי מהשורה
אני רוצה להאמין שטיפוח קטינות הוא נחלת העבר, אבל אני לא מספיק מעורה בקהילה בשביל לדעת. אני בטוח שזה שאין ממש כנסים פיזיים מפחית מקרים.
לגבי התרגומים הגרועים - חולשחור ועוד דברים (אתם יודעים איך קראו לעידן שבו הזוועות הרסו את העולם בשחר האדמה? "ההצלפה"!) קרו בשנות התשעים או מקסימום 2000. נכון שגם היום יש בחירת מונחים שלא מקובלת על כולם (<שיעול>אמגוש</שיעול>), אבל אני משוכנע שהתרגומים עצמם טובים יותר.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
בעידן הכנסים הפיזיים טיפוח קטינות (שחפף במידה מסויימת לקהילות מופע הקולנוע של רוקי ושאר ענייני תרבות אלטרנטיבית של הניינטיז) היה משהו שדובר בו לא מעט, סוג של סוד גלוי.
אין לי מושג מה קורה עם זה היום ומקווה שזה נעלם. מניח שכיום, כשעיקר האינטראקציה בין מנחים בוגרים לחניכים וחניכות צעירים היא במסגרת מבוקרת והיררכית של חוגים ולא באווירה "חברית", יש הרבה יותר דריכות וחוסר טולרנטיות לנושא.
 

yds

פונדקאי ותיק
אחד הדברים שלי מפריעים בקהילה שלנו, וחוזרים שוב ושוב, הוא הסטיגמטיזציה של משחקים ושחקנים - בתוך מונחי המשחק עצמו. זו בעיה שמבחינתי מתחלקת לשני חלקים.


החלק הראשון הוא עצם ההנחה ששחקנים מדור x יתנהגו באופן y, שהאופי שאני מזהה כתואם לשיטה מסוימת (מהדורה 4 הם סה''כ גיימרים, מהדורה 5 ילדים קטנים, רייבנלופט רוצים להיות אדג'לורדז, ושלל סטריאוטיפים נוספים).
חלק גדול מהכוח המדהים של שיטות מ''ת, שלא לדבר על עולמות מ''ת, וממה שעומד בבסיס היכולת של הדברים האילו לבנות וליצור עולם שיתופי-חווייתי - הוא הרבגוניות שלהם. הם אף פעם לא רק דבר אחד, עשרה אנשים יכולים לשחק באותו משחק, באותה שיטה, ולחוות כל אחד את המשחק באופן שונה - לא רק ליהנות ולשים דגש על דברים אחרים, אלא שכל המשחק סובב סביב נקודה אחרת לגמרי (הקטע במדריך לשה''ם של מו''ד 4 על סוגי שחקנים ממש מראה איך למנף דברים כאלו, ואיך בתוך אותו עולם או שיטה אתה יכול לפנות לשלל שחקנים).
אם כל שיטה הייתה יוצרת אותה תגובה אצל כל המשתתפים, היא הייתה משעממת ומותאמת רק לשוק קטן - אקיצר, לא מותג מצליח במיוחד.

החלק השני שמרגיז אותי בסטיגמטיזציה הזו, הוא שהיא מתפשטת כמו אש בשדה קוצים. בימינו לא נעים להגיד סטריאוטיפים או להכליל בהתבסס על קבוצות שיוך שאפליות בעולם האמיתי התבססו עליהן - וזה בהחלט לא באותה הרמה - אבל אמרות כנף כאלו ואחרות רודפות את האינטרנט ואת קהילת משחקי התפקידים כבר זמן רב, ואנשים (כולל אני שחטאתי בזה לא פעם ולא פעמיים) נוטים לחזור על דברים ששמעו בעיוורון - 'הרי מ''ת זה התחביב שלי, ולכן אני אוטומטית מבין בו, וכל דעה שאגיד בנושא תהיה מושכלת ונכונה, בלי קשר לעצם המעורבות שלי במשחק עליו אני מעביר ביקורת'.

דבר שמתחיל באנשים שקראו פוסט זועם של אדם שקרא שני עמודים מספר של מו''ד 4 ומאז החליטו שהיא הדבר הכי נורא קרה למ''ת בהיסטוריה של העולם, ומגיע עד אנשים שקוראים על השינויים שהוכנסו בוואן ריכטן ומחליטים שהרסו להם את רייבנלופט - לא שהם שיחקו בה אי פעם.


אני אדגיש שאני מתנגד לתופעה, לא לאנשים - כל שחקן שמגיע בכנות במקום של לרצות לשחק, מבורך. התופעה לא משוייכת לאנשים ספציפיים (וסטיגמות זו רעה חולה שכל הספקטרום החברתי-פוליטי לוקה בה), אבל לכולנו יש את האחריות לבחון את הדעות שלנו - כי לחזור על דעות שקראנו באינטרנט, כולם יכולים לעשות - אבל זה לא יקדם אותנו לשום מקום.

ה האיש הצעיר
אני רוצה, בהקשר זה, להגיב למה שאמרת - כי אני חושב שזו דוגמא מצוינת. ציינת לפני כן בעץ שאתה מתנגד להכנסת האג'נדות הפרוגרסיביות לספרים - אבל לפני כן דיברת על זה שאתה לא צורך תוכן מ''ת באנגלית. זה גורם לי לתהות - איזה תוכן 'פרוגרסיבי' יצא לך לראות במ''ת בעברית?

אני לא בא במקום של כעס או לחמם, אבל אני חושב שממש חשוב שלפני שנביע רגשות חזקים על דברים שאכפת לנו מהם, במיוחד בעץ המוגדר כ'עץ תלונות', כדאי שנבין על מה אנחנו מדברים - ולמה אנחנו מדברים על מה שאנחנו מדברים עליו.


בגדול, אני תומך בגישה של אחד האנשים האהובים עלי באינטרנט - it's more fun to like things than not liking them

בכל שיטה, עולם, ומערכה, יש את הקסם שלהם. כולם מאפשרים לנו לקחת חלק ביצירת הסיפור השיתופי שגם משפיע עלינו כבני אדם ועל האינטראקציה שלנו אחד עם השני - נתינת מקום למגוון רחב ככל האפשר של סיפורים שיתופיים כאלו, לדעתי, יעשה טוב לתחביב ולאנשים המשתתפים בו.
 

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
איזה תוכן 'פרוגרסיבי' יצא לך לראות במ''ת בעברית?
למעשה, אני לא התלוננתי שהם דוחפים עמדות פרוגרסיביות לספרים. אתה קראת רק חצי משפט. ברשותך, אני אצטט את עצמי:
שיש אנשים שכל הזמן מנסים להחדיר את העמדות הפרוגרסיביות שלהם במו"ד, ואם מעירים להם הם נמלאים חימה וזעם עד לב השמים ומוציאים את הדברים מכל פרופורציה, ואחר כך אומרים שמי שרוצה להיות אפילו קצת שמרן הוא מינימום בכיין מעצבן שצריך לזרוק אותו מכל המדרגות (עשיתי את זה עדין).
שים לב לסוף המשפט. הבעיה שלי היא זה שכל מי שמעיר על דברים כאלה חוטף מטר של חמה וזעם, ואת זה ראיתי כאן בפורום לא מעט פעמים. אני פשוט חושב שלהקטין את כל מי שמעיר על התוכן שאתה רוצה שידחפו למשחק זה דבר לא יפה, לא מוסרי וגם ממש מעצבן.
 

אלעד הן

פונדקאי ותיק
היות שאת זה שצד אחד פה עצבני על הצד השני ולהפך כבר הבנו, אפשר להפסיק את הדיון על זה? או ללכת לריב אותו במקום אחר? מבטיח לכם שאף אחד מהצדדים לא ייכנס לפודקסט, אז עדיף שזה יעבור לפורום אחר.
 

אלעד הן

פונדקאי ותיק
מבהיר למקרה שזה לא ברור: הדיון המושאל מארה"ב על "אג'נדות פרוגרסיביות – בעד ונגד" הוזכר פה לשני הכיוונים בתחום התלונות. לא צריך להסכים ולא צריך להחליט מי צודק, אז תפסיקו את הדיון הזה או תעבירו אותו לפורום אחר. התלונה שלי כרגע היא על כך שהוא מלא באגרסיות שאין לנו בהן צורך מיוחד, וכאמור, אני מבטיח שהוא לא יזכה לבמה בפודקסט.
 

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
אוקי, אני אנסה את כוחי בכמה דברים שמציקים לי (ולשם שינוי, בלי קשר לאג'נדות פרוגרסיביות :p)

מנחים שלא משקיעים בקמפיין שלהם (או מתעייפים במהירות ומפסיקים להשקיע), ובעיקר כאלו שמתעלמים במפגיע מסיפורי הרקע של דמויות השחקן.
כלומר - מנחה שהקמפיין שהוא מריץ לא ישתנה בגרוש, וירוץ ב-100% או קרוב ל-100% אותו דבר, לא משנה אילו שחקנים ואילו דמויות שחקן יש לו.

מנחים שהדמויות בלא שחקן שלהם נשמעים כמו רובוטים חלולים, בלי אופי ובלי שום דבר אנושי מעבר לפונקציה טכנית של עזרה לדמויות השחקן.

שחקנים קולניים/שתלטנים עם כשרון מיוחד להתערב או להרוס לשחקנים אחרים את הרולפליי - ביו אם על-ידי 'עצות' שאף אחד לא ביקש, לולז או שאלות בדיוק ברגע הלא מתאים, או כאלו שדוחפים את הדמות שלהם בכוח באורח שמשתיק את השחקנים האחרים בדיוק כשהם רוצים לשחק את שלהם.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
סתם נזכרתי - מעניין שדווקא כשיש נגישות קלה יותר למוצרים באנגלית, כבר לא שומעים/קוראים משפטים כמו "עברתי לשחק AD&D כדי לא לשחק את אותו משחק עם ילדים בכיתה ז' ועכשיו כשתירגמו אותו אני עובר לשחק בROLEMASTER".

היה פעם טרנד מאוד חזק של סנוביזם-אנגלית. מילא שאנשים העדיפו מוצרים באנגלית (התרגומים לא תמיד היו טובים והמבחר היה תיאורטית גדול יותר אם הצלחת להשיג את זה בארץ), אבל גם היה קטע של לכתוב את ההרפתקאות לשימוש עצמי באנגלית - בדרך כלל אנגלית גרועה ועילגת, למרות היומרות.
 
Top