• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

משחקי תפקידים

האם חוקי מבחינת זכויות יוצרים להשתמש בשיטת d20 בשביל להמציא משחק?
אם כן, יש ילדים (בערך בגיל 12) שמעוניינים להתחיל בפרויקט, למבוגר אחראי ומנוסה שיכול לעזור בזה ולהדריך אותנו?

אני חושב שהפורום הוא המקום המושלם שאנשים עם נסיון יכול לסייע בפרויקט כזה. בכל מקרה מדובר בפרויקט כתוב, אז אתה מוזמן להעלות גרסה שלו לכאן או אם יש לך שאלות כלליות, גם נשמח לעזור.

אני פחות מכיר את שיטת הק20, אבל אני בטוח שמבחינה חוקית אתה יכול לעשות כל דבר עם כל מהדורה כי זה למה היא נכתבה. לדוגמה, אם אני מריץ חוג של ואנור, אני יכול לכופף את החוקים ולשנות אותם, אני לא חייב אם אני לא רוצה, ואין בעיה של זכויות יוצרים בשני המקרים.
המהדורות נכתבו בשביל להנגיש את כל החוקים, ושהמשחק לא יעבוד מפה לאוזן כמו כל מעשייה של קרס הרפתקה ☺️☺️.
בקשר למשחק, כדאי שתכתוב עוד פרטים לגביו (מהדורה, איך זה יפעל זום/דיסקורד, כמה זמן בשבוע, כמה זמן סה"כ, כמה שחקנים וכו')

אני מתכוון להמציא משחק מחדש לגמרי. אני עובד כרגע עליו עם אח שלי, אעלה לכאן דוגמה למה אני מתכוון כשהיא תהיה מוכנה. הכוונה היא לעשות משחק מבוסס קוביות, שמתקדמים בעץ כשרונות לפי המקצוע. כל שחקן מקבל דף דמות, שמכיל שלושה דפים: דף נתונים כללי, עץ כשרונות של המקצוע, ודף ציוד.

עריכה אחרונה:
מבחינת זכויות יוצרים עלולה להיות בעיה רק כאשר אתה רוצה לפרסם את השיטה ולהרוויח ממנה כסף.

בכל מקרה, עצם השימוש בקוביות, כולל שימוש בקוביות ספציפיות של ק20 הוא מוגן וחוקי (לאף אחד אין זכויות יוצרים על המשפט "טוב, תגלגל קוביה")

מה שאסור זה להשתמש בשמות/מקומות או רעיונות שיחודיים לשיטה או לעולם המשחק שלה.
אם למשל אתה רוצה שהעיר הגדולה בעולם המערכה שלך תיקרא מי-מצולות אז אתה לא יכול
שימוש במכניקה זהה לשיטה קיימת (למשל, שסיבוב הקרב יהיה זהה לקרב בפאת'פיינד או שפיתוח הדמות יהיה זהה לפיתוח דמות קיימת במה' 5) עשוי להיות בעייתי.
השאלה היא עד כמה אתה משנה את השיטה ועד כמה המאפיין שאתה לוקח ייחודי לשיטה קיימת

אני משנה לגמרי את הרעיון של "בדרגה X - קבל מאפיין X" והופך אותה ליותר דומה לgenesys - באצמעות XP, קונים יכולת חדשה בעץ כשרונות, אבל בניגוד לgenesys, אני משתמש בעץ קיים, ולא בעץ שמשבצים בו את הכשרונות מהספר. העץ משתנה רק לפי המקצוע. לדוגמה, ב2 XP הקשת יכול לקבל את היכולת "דיוק". בשיטה שלי, אני מעניק XP בכמויות קטנות, ובאמצעותו "רוכשים" כשרונות.

נשמע מאד מעניין, במיוחד אם תוכל להציג את העץ גרפית כמו שעושים לפעמים במשחקי מחשב.
אני התחלתי לשרטט את העצים... לקח לי שעתיים לעשות רק ללוחם...

מותר להשתמש בכל דבר שמופיע בכמה משחקי תפקידים של חברות שונות (לדוגמה - יוזמה, דירוג שיריון, נקודות פגיעה, כל התכונות של מו"ד...), נכון? הרי אם כמה חברות משתמשות בזה, זה לא זכויות יוצרים של אף אחת מהן?
אני מתכוון להשתמש ביוזמה, דרג"ש, ונק"פ אם זה אפשרי, אבל תכונות אני בכל זאת אשתמש בהבאות: חברתי = כריזמה, תבונה = תבונה וחכמה, גופני (עצמה) = כוח וחוסן, גופני (זריזות) = זריזות

עריכה אחרונה:
אתה יכול להשתמש במה שאתה רוצה חופשי, כל עוד אתה לא מרוויח עליו כסף. כתבת שאתה ילד, אז בינתיים לא הייתי מודאג מזה...
אני חושב שכדאי לך לכתוב את כל החוקים שאתה מוסיף בכמה נקודות ושזה יהיה תמיד אצלך (לדוגמה, "אין יכולות לפי דרגה. עם הנק"ן שמקבלים (XP) ניתן לקנות כשרונות לפי עץ").

אין זכויות יוצרים על חוקים. לכן אין שום בעיה להשתמש מחדש בחוקים וכך הלאה. לא סתם יש המון משחקי תפקידים / משחקי לוח שהחוקים דומים "נורא" למשחקים אחרים.
יש זכויות יוצרים על "המסביב" עולמות מערכה, שמות של אלים, אומנות, עימוד של העמודים, לוגואים וכך הלאה.

במלים אחרות, אלא אם אתה מעתיק משפטים שלמים, הרפתקאות, פלאף וגרפיקה, הכל סבבה.
מצד שני, אם זה יהיה יותר מדי דומה לחוקים של שיטה קיימת, זה לא ממש יעניין אף אחד.

חזרה