• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות
  • הרישום המוקדם לדרקוניקון 2022 נפתח!
    ההתרגשות בשיאה, וההרשמה המוקדמת למשחקים והפעילויות בדרקוניקון 2022 יוצאת לדרך הקדימו להרשם כי המשחקים מתמלאים מהר קישור להרשמה המוקדמת דרקוניקון, 25-26 אוגוסט, דן פנורמה תל אביב

מי ראה את העונה השנייה של טהרן?

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
העונה הראשונה הייתה חדשנית ומגניבה וגם די פורצת דרך מבחינת איכות ההפקה והנראות של הסדרה.

העונה השנייה, שהסתיימה עכשיו, הייתה די מגניבה בסך הכל, אבל התחושה של החדשנות קצת נשחקה באופן טבעי.

הטוב: העונה השנייה הייתה בשיתוף עם אפלTV ובהחלט מרגישים את הכסף הגדול. אם העונה הראשונה צולמה בכל מיני צ'כונות פח באתונה אז עכשיו יש תקציב לוילות יוקרה שאמורות לדמות את צפון-טהרן (גם באיראן צפון העיר יותר יוקרתי ונחשב..), למכוניות מפוארות ולשחקנית בליגה של גלן קלוז שנותנת הופעה טובה. גם יש טוויסטים עלילתיים יפים למיניהם אבל לא ברמה של העונה הראשונה.

הרע: הדמויות עדיין די שטוחות ואנחנו לא מקבלים עליהן מספיק רקע ומידע. חלק מהמניעים של הדמויות לא ברורים מספיק ומילאד מאבד הרבה מהכריזמה שהייתה לו בעונה הראשונה והופך לדב"ש מעצבן. העונה קצרה יחסית (8 פרקים) שזה נוח, אבל הרבה דברים פשוט קורים מהר ונראים די מאולצים. תמר רביניאן היא עדיין הסוכנת הכושלת ביותר שנראתה על מסך טלויזיה או קולנוע כלשהו.

המכוער: הסידרה הרבה יותר בינלאומית ופחות מרגישים את ההקשר הישראלי-איראני שלה. באותה מידה זה היה יכול להתרחש בכל מקום ובין כל מדינות אחרות. כמו כן, יחסית לזה שיש שם הרבה מאוד דמויות איראניות, יש המון קטעים בהם השיחות מתנהלות באנגלית גם כאשר מדובר בדמויות שכולן אמורות להיות דוברות פרסית כשפת אם.
גם חלק מהתלבושות מכוערות להפליא (למשל ערס איראני שלובש חליפת טרנינג לבנה עם הדפסי טיגריסים) אבל זה כנראה לא באג אלא פיצ'ר שאמור להראות את האופנה הקלוקלת של האגאזאדה (בני העשירים של העילית האיראנית).

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
אני סיימתי לראות את העונה רק אתמול. אני הרגשתי שהעונה השנייה העדיפה להתמקד במשחקי מרגלים מאשר להציג לעומק את איראן כמו הראשונה. גם אני חשבתי שהאופי המיוחד של המקום הרבה פחות הורגש והם נשענו על בניית העולם מהעונה הקודמת כדי להתמקד בדברים שיותר עניינו אותם. אחד הדברים שהרג אותי הוא הדרך שבה תמר חוזרת באוזני מילאד שלכך היא הוכשרה. אם להיות מדויק, תמר היא האקרית ולזה היא הוכשרה, ולמעשה, בעונה הקודמת חלק גדול ממשחקי המרגלים היה להציב את תמר במקום שהיא תוכל לבצע את עבודתה. סביר להניח שהכותבים הגיעו למסקנה שהיבט זה של עולם הריגול לא מנצל היטב את נתוניה הטבעיים של השחקנית שהיא מאד חמודה. היא גרועה משום שהיא מעולם לא הוכשרה להיות סוכנת שטח.

אני לא הבנתי מה הייתה הבעיה של הכותבים עם מסורת ארוכת שנים של גיבור פושע ונבל איש חוק שמתבטאת במערכת היחסים של תמר ופראז. אז מה אם הוא דמות סימפתית? זה לא מחויב המציאות שהאויב המושבע של הדמות יהיה בהכרח דמות לא סימפתית.

עריכה אחרונה:

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
תמר חוזרת באוזני מילאד שלכך היא הוכשרה. אם להיות מדויק, תמר היא האקרית ולזה היא הוכשרה, ולמעשה, בעונה הקודמת חלק גדול ממשחקי המרגלים היה להציב את תמר במקום שהיא תוכל לבצע את עבודתה.
מצד שני, גם בעונה הראשונה היא הלכה מכות והתחפשה וכו' וכו'. אין לנו מספיק רקע על הדמות, אבל הרושם הוא שהיא הייתה האקרית בשירות הצבאי ואחר כך עברה לעבוד במוסד, או שהיא עדיין בצבא ומושאלת למוסד. הסידרה די עמומה בנושא הזה.

אגב, בכל הביקורות והסקירות מדברים על יוליה (הדמות של שרה פון שוורצה) כ"ראש המוסד" אבל היא מתעסקת בתכנים מאוד טקטיים, יותר הגיוני שהיא ראש ענף או מקסימום ראש מחלקה, אבל גם כאן לא מסבירים לנו ושומרים על ערפול - זה הרי לא באמת משנה לעלילה.

פראז מתגלה יותר ויותר כגיבור האמיתי של הסידרה. הוא גם מקבל הרבה מאוד זמן מסך. קצת כמו שמשפחת סימפסון התחילה בתור סידרה על בארט אבל עם השנים מתברר שהגיבור האמיתי שלה הוא הומר.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
פראז מתגלה יותר ויותר כגיבור האמיתי של הסידרה. הוא גם מקבל הרבה מאוד זמן מסך. קצת כמו שמשפחת סימפסון התחילה בתור סידרה על בארט אבל עם השנים מתברר שהגיבור האמיתי שלה הוא הומר.
פראז אכן גונב את ההצגה. הוא דמות טיפה יותר מעניינת מתמר. אני מצאתי אותו מזכיר מעט את סול מהומלנד. בדרך כלל לא מציגים את רב-המרגלים המזדקן בעמדה זו אלא נותנים לבן חסותו לעשות את רוב העבודה.

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
בדרך כלל לא מציגים את רב-המרגלים המזדקן בעמדה זו אלא נותנים לבן חסותו לעשות את רוב העבודה.
מצד שני, אם הבאת כבר שחקן טוב אז למה לא להשתמש בו?

והנה שאלה שתהיתי עליה בשבוע האחרון - אם תמר רביניאן עדיין תחת צה"ל ורק מושאלת למוסד, האם באמצע המשימה שלה בטהרן היא תקבל טלפון נזעם מקצין האג"ם היחידתי ששואל למה היא לא התקינה עדיין את האפליקציה ZUZU והאם היא יכולה לדאוג שיתנקשו בעתודאי הכושל שפיתח אותה?

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
והנה שאלה שתהיתי עליה בשבוע האחרון - אם תמר רביניאן עדיין תחת צה"ל ורק מושאלת למוסד, האם באמצע המשימה שלה בטהרן היא תקבל טלפון נזעם מקצין האג"ם היחידתי ששואל למה היא לא התקינה עדיין את האפליקציה ZUZU והאם היא יכולה לדאוג שיתנקשו בעתודאי הכושל שפיתח אותה?
:p

למרות שנראה לי הגיוני שתמר משתמשת בספריית יישומים משל עצמה שהרכיבה במרחבי הרשת, לא אופתע אם בין הסצנות מישהו שלח לה הודעה כזו. הכותבים יכלו להראות את הצד הזה שלה - המומחיות למחשבים - על ידי ירידה על יישומים ישראליים נבחרים אבל זה היה יותר מדי חפירה לעומק שאינה נדרשת בעונה הזו של טהרן.

מצד שני, אם הבאת כבר שחקן טוב אז למה לא להשתמש בו?

זו הייתה החלטה של צוות הסדרה ללהק את השחקן לתפקיד זה ולא אחר.

Kol Korran

פונדקאי פעיל
אני ראיתי את הסדרה עם אשתי ו... לדעתינו סדרה די גרועה, שהרסה מאוד את הרושם מהראשונה. אני מאוד אוהב את גלן קלוז כשחקנית, אך הכנסתה, ועובדת מרבית המימון לעונה אמריקאי, כולל התערבות שלהם בתהליך היצירתי, הרסה את הסדרה לדעתינו. הרגיש מאוד כמו סדרת אקשן, יותר מדי קיטשית ודרמטית בסגנון הוליוודי, וממש ממש ממש לא אמינה, ופעמים רבות אף מגוכחת.

טוב כהסחת דעת קלילה ומשעשעת, אך ממש לא יותר מזה. תכלס, היינו מעדיפים להשקיע את הזמן במשהוא אחר.

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
די חיבבתי את העונה השנייה (פחות מהעונה הראשונה), אבל היא פשוט הרגישה פחות אותנטית.
מצד שני, לטענת ידידה פרסיסטית שלי, הדיקציה של תמר רביניאן ממש השתפרה בעונה הזו.