• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהי בעצם סחורה לא חוקית?

תמיד יש את הרגע שבו הדמויות מתבקשות להעביר או לעצור סחורה בלתי חוקית.
מהי בעצם סחורה לא חוקית? נשק? פחח... חפצי קסם של מוות? אפשר למצוא בכל שוק. סמים? אני פשוט מדמיין כמה קל יהיה להשיג סמים בעולם פנטסטי... דם של ערפד זה ממכר, אפשר לטחון שן של לטאיש לכדי אבקה, שעם עוד כמה רכיבים היא ממסטלת והלאה והלאה...
ואני לא יודע מה איתכם, אבל אני אף פעם לא חשבתי לשאול... מה יש בשוק השחור?

כלי נשק הם לא תמיד חוקיים. אולי צריך אישור? אולי מותר להשתמש רק בכלי נשק קהים, והחדים שמורים לאבירים והחיילים?
חפצי קסם אי אפשר למצוא בכל שוק. אם זה מהדורה חמש, צריך להשקיע בהשגתם כסף וזמן בכמויות בין הרפתקאות, אלא אם כן מצאת אותם ההרפתקה. אולי הם בכלל לא חוקיים שם? אולי רק לאנשים מוסמכים מותר לבצע קסמים? אולי קסם אסור בכלל?
סמים - אז אולי אפשר להשיג אותם, אבל בוא תשיג דם של ערפד. אולי זה מסוכן? מי אמר לך שזה חוקי? מי אמר לך שכל מה שקל להשיג חוקי?

מהי בעצם סחורה לא חוקית? נשק? פחח... חפצי קסם של מוות? אפשר למצוא בכל שוק. סמים? אני פשוט מדמיין כמה קל יהיה להשיג סמים בעולם פנטסטי... דם של ערפד זה ממכר, אפשר לטחון שן של לטאיש לכדי אבקה, שעם עוד כמה רכיבים היא ממסטלת והלאה והלאה...
כמו הרבה דברים... תלוי בעולם המשחק.

ככל הנראה הייתי מפנה את השאלה אל הפושע שבחבורה שלי (תמיד יש אחד כזה אצלנו). אם הייתי נדרש לענות בעצמי, היה מדובר במגילות עם ידע אסור (לרוב נקרומנסיה) או לחלופין במתכות עם השפעות מוזרות (למשל - מטבעות שכל מי שבולע / משפשף אותם חוטף הזיות, עם השפעה דומה לזו של סמים, או כאלו קסומות יותר). מאחר ועולם המערכה שאני משחק בו הוא לרוב בעל מערכת משטר פיאודולית, אני לא מצפה שתהיה משטרה אמיתית (ניפוץ מיתוסים - משטרה אמיתית זה המצאה של המאה ה19) ולכן הגיוני מאוד שנשקים יהיו נפוצים, וכל אדם ממוצע יחזיק בבית את החרב הישנה של אבא או הפטיש הגדול של הדוד, וכן הלאה.

סחורה לא חוקית, יכולה להיות גם סחורה חוקית-בעיקרון, שנמכרת ללא תשלום מיסים וללא רגולציה. למשל - למכור קוקה קולה מהמפעל ברמאללה (קולה אמיתית לגמרי) בישראל זה נגד הכללים של חברת קוקה קולה וגם מהווה יבוא לא בדיוק חוקי, אבל אפשר לעשות את זה די בקלות בלי להיענש.

סיגריות למשל - יש מס על טבק, אז בתור מבריח יכול להשתלם לך להכניס לארץ טבק ומוצריו (סיגריות, טבק נרגילה וכו') באופן לא חוקי ולמכור אותו במחיר יותר נמוך מהטבק החוקי ועדיין להרוויח ממש טוב. אם יש אכיפה אגרסיבית על מבריחי טבק, אז הסיכון לא שווה את הרווח ועדיף תמורת אותו סיכון להבריח משהו יותר משתלם (ועוד יותר לא חוקי) כמו חשיש או הרואין.

בנוגע לסחורות לא חוקיות - בהרבה מקרים אם אתה מחפש, המוכר כבר מוצא אותך. אם למשל תצא למועדון ותיראה כאילו אתה מחפש משהו, הדילר של הסמים כבר ישים לב אליך.

בגדול זה תלוי באזור.
יש מקומות שאסור למכור בהם סמים (דם של ערפד הוא לא רק לא חוקי, אלא גם כמעט בלתי אפשרי להשגה) או חפצי קסם אפלים. בהארי פוטר למשל חפצי אופל הם סחורה לא חוקית שאפשר למצוא רק בסמטת נוקטורן ומאלפוי מחביא אותם מתחת לבלטות כדי כדי שמשרד הקסמים לא ימצא אותם. גם דרקונים הם לא בדיוק סחורה חוקית באזור שם. עוד סחורה לא חוקית היא פשוט חפצים גנובים - קסומים או לא. גם הכתר של המלכה וגם מנורת הקסמים של המכשף הן לא בדיוק סחורה חוקית ואם הבעלים שלהם יתפוס אותך איתם מרה תהא אחריתך. גם חפצי קסם של דת אחרת שציינת כאן עשויים להיות מאוד לא חוקיים, תלוי בסובלנות של הדת השלטת. טקסטים של כפירה גם הם לא בדיוק רצויים. לא לכל מקום מותר להכניס כלי נשק, אפילו לא קסומים. (אחרי הכל, הסיבה שבגולאריון אנשים לא נכנסים לבתי ספר כל יום רביעי כדי לבצע טבח היא כי אין שם הרבה בתי ספר, לא חוסר הזמינות של נשק.) גם היו פעם בגדים שרק לאנשים ממעמדות מסוימים היה מותר ללבוש, כולל סוגי הבדים וכמות החרוזים למטר מרובע. אפשר לאסור על פועלים להחזיק בבגדים כאלה בכלל.

צריך להכיר את הקמפיין שלך כדי לענות על השאלה. סחורה לא חוקית היא לרוב עניין מקומי (חוק בינלאומי אולי מתאים בקמפיינים מסוימים, אבל נראה לי שלא מתאים לרוב בפנטזיה). אם בכל מקום אפשר להשיג את כל הדברים אין באמת סחורה בלתי חוקית. אבל אם כנסיית הירח והכוכב היחיד אסורה בתכלית ונרדפת פה בעיר אז ספרים וחפצים קדושים שלה עשויים להיות סחורה נדרשת ללקוחות מאוד ספציפיים. אם קסמים מאסכולה מסוימת לא חוקיים אולי יש שוק שחור למגילות כאלה? שושלת חדשה אולי משמידה ספרי היסטוריה על השושלת הקודמת, וגם לכך עשוי להיות שוק.

הייתי מנצל את השאלה כדי להוסיף ייחוד למקומות.

חזרה