• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות
  • נפתחה הגשת המשחקים לדרקוניקון 2021!

    כנס המשחקים של הקיץ חוזר ב-26-27 באוגוסט, במלון דן פנורמה בתל-אביב. פתחנו כעת את הגשת המשחקים לכנס, אז בואו להריץ משחק - עמוד הגשת המשחקים לכנס

למה מבוכים ודרקונים כל כך פופולרי בקרב חנונים להטב"ים? סרטון יוטיוב מעניין

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
אז לפני 3 שעות בערך רוואן אליס פרסמה סרטון מעניין שבו היא חוקרת את הסיבות לעלייה בפופולריות של מו"ד בקרב חנונים להטב"קים, סרטון מעט ארוך- אבל מאוד מעניין לדעתי, עם מספר הופעות אורח נחמדות.
אישית, אני לא מסכים עם הדוגמאות שהיא הביאה לבעיות במשחק (לא שאין כאלה, פשוט לא אלה שהיא הזכירה), אבל חוץ מזה- בהחלט צפייה מעניינת ואינפורמטיבית.

 

BadBug

פונדקאי ותיק
לא ראיתי את הסרטון עדיין, אבל אני מתאר לעצמי שהרבה יותר נוח להתבטא ולהרגיש סוג של "חופש" בקבוצה קטנה, מקבלת ותומכת שלא שופטת אנשים 24/7 כמו שקורה בחוץ "בעולם האמיתי".
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
אמ;לק למי שאין לו סבלנות לסרטונים?

אני מתאר לעצמי שהרבה יותר נוח להתבטא ולהרגיש סוג של "חופש" בקבוצה קטנה, מקבלת ותומכת שלא שופטת אנשים 24/7 כמו שקורה בחוץ "בעולם האמיתי".
הפוטנציאל של זה תמיד היה קיים, אבל במשך שנים נראה היה שמי ש"נותן את הטון" בעולמות התחביב הם או תלמידי קולג' לבנים או גיימרים רעילים ואינסלים. משהו בעשור האחרון השתנה מאוד.

רק בעשור הקודם, יכלו לפרסם את מו"ד3 עם רמיזה להטבופובית-מזלזלת כמו "לפחות כאן תדע שהאלפית החתיכה היא בחור", היום זה כבר לא היה עובר את העורך:

1618033359580.png

לפני שלוש שנים, משתמש די רעיל כאן התנבא ש"טראמפ הולך לחסל את הפוליטיקלי קורקט, אנחנו נראה לכם!" וכהשלכה מכך קץ הרב-תרבותיות וההכלה במשחקי תפקידים:

במבט לאחור, נראה שמה שקרה זה בדיוק ההיפך.
 

BadBug

פונדקאי ותיק
זה נכון, בשנים האחרונות, מסות אדירות של צעירים במיוחד סביב "Critical Role" אבל כמובן לא רק - נכנסים אל התחביב.
יש להם תפיסה שונה משלנו את העולם, את המשחק, הם גדלו לעולם הרבה יותר חופשי, מקבל, מכיל קורקטי מאשר אנחנו ואני מתאר לעצמי שזה בא לידי ביטוי גם בפאן הזה של המשחק.
עניין הלהט"ב בכלל בכלל לא אישו עבורם (וטוב שכך) ואני משער יצר אפשרות נוחה ומעניינת בתחביב עבורם.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
שווה לזכור שעם כל ההאשמות בקשר לעבודת-שטן וכיו"ב, מו"ד נוצר במקורו על ידי טיפוסים מהזרם השמרני האמריקאי, עם גישה די עויינת למיניות בכלל ומיניות "נשית" בפרט.

בזמנו גארי גייגקס התראיין למגזין משחקי תפקידים ישראלי (!) ואמר כמה דברים שפשוט ירדו בעריכה על כך שנשים הן שחקניות תפקידים פחות טובות. יתר על כן, בגליון השלישי של DRAGON התפרסם טור ארוך של אחד לן לקופקה (שהיה מעורב בפיתוח המשחק אבל אף פעם לא חלק רשמי מTSR) בשם Women & Magic שהתייחס למשחק של דמויות נשיות כאילו זה משחק של חייזרים, כולל חוקים לפיתוי (לנשים יש "יופי" במקום כריזמה והייתה טבלה עד כמה הן מסוגלות לפתות אחרים באמצעות היופי שלהן, מתואם לפי גזע!) וכללים לכך שנשים ממקצוע הגנבת יודעות גם לעשות קסמים עם קלפי טארוט.
 

BadBug

פונדקאי ותיק
אני זוכר במעומעם את הראיון, נדמה לי עם גבע פרי (לא בטוח).
תפיסות בעולם השתנו, האוכלוסיה שמרכיבה את התחביב גדלה והשתנתה וזה משליך ישירות על המשחק ומן הסתם הרכב האנשים בו וזה חלק מהדברים שקורים עכשיו :)
לא הכרתי את הצד הזה של גייגאקס והיחס לנשים, אבל זה רק מחזק את זה שכמה טוב שהתקדמנו מאז :)
 

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
אמ;לק למי שאין לו סבלנות לסרטונים?
אם אצטרך לצמצם את הסרטון 40 דקות הזה לטענה אחת, אני חושב שאגיד שזה בגלל שמבוכים ודרקונים (ומשחקי תפקידים בכלל) מציגים הזדמנות לשחק עם הזהות שלך בסביבה בטוחה.
מופיע שם אדם לדוגמה ששינה את השם שלו, ולפני שהוא שינה אותו- הוא שיחק דמות עם השם הזה, ככה שכחברי הקבוצה שלו קראו לו בשם של הדמות שלו, הוא יכל להרגיש שהשם מתאים לו.

כמובן, הסרטון לא מתמקד רק בטענה אחת, יש כמה סיבות וטענות שמועלות שם, ואני לא חושב שאצליח לתקצר את כולן.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
ב"101 דב"שים" אני מנסה לתת ייצוג גם לדמויות להט"ביות. מכיוון שאני לא באמת יודע איך זה להיות להט"ב, אני פשוט שם את זה בתור חלק רגיל מהרקע של הדב"שים, היכן שיש לזה משמעות עלילתית.
נשר הסולטאן למשל, מתואר במפורש כהומוסקסואל, אבל מערכת היחסים שלו מהעבר היא קודם כל קרס עלילתי ומשהו שיכול להשפיע על קרב נגדו ברמה מספיק משמעותית כדי שתשתקף בנתונים (המאפיין "האהבה האבודה").
מונא מתוארת בהערת אגב כביסקסואלית, אבל זה פשוט חלק מהמיצוב של הדמות כ"הרפתקנית רומנטיקנית חסרת מנוח".

חוץ מזה, יש גם את גאזינה שלפחות במרומז משתמע שהיא א-מינית, את קארלי שהיא כנראה סטרייטית אבל פשוט לא אוהבת להיות מושא לחיזורים ואת חיחו שהוא סטרייט מאוד ושמרן מאוד אבל חוץ מזה מגיב למצבי לחץ בצורה שלפחות בעבר נהגו להציג כסטריאוטיפ בלתי-גברי במיוחד.
 
Top Bottom