• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

למה לOSR יש שם רע?

בקשר לאדם, קראתי את ה״התנצלות״ שלו. כתבתי את דעתי עליה, אם יש עוד התנצלויות מוזמן לשלוח רפרנס.
אני מדבר על ההתנצלות כאן.
1630325327032.png
אם אתה קורא את זה ואמור שהוא דוש שקיבל בצדק את מה שמגיע לו נאלץ לא להסכים. כלומר, זאת נראית לי התנצלות כנה ולקיחת אחריות, הכרה בנזק ואי האשמה של אף אחד אחר. שוב, בכלל לא יודע מה "מגיע לו". לאף אחד לא מגיע כלום. נלקחה ממנו גישה לקהילה, אבל לא היה לו איזה זכות ראשונית אליה. אני יותר מוטרד מכך שנלקחה מאתנו הזכות להיות בשיח שמאפשר גם הכרה בנזק ולקיחת אחריות.

ונראה לי נסיים בזה.

זה בדיוק הלא-התנצלות שדיברתי עליה.
התנצלות זה להגיד משהו בסגנון - "אספת', ממש ממש מצטער שפגעתי בך, לא לזה התכוונתי ואני מתנצל מעומק ליבי שגרמתי לך להרגיש ככה"
קיר של טקסט שבו לא מופיעה התנצלות אלא רק הסברים ארוכים על נהלי בטיחות שלא בוצעו כהלכה, התנצלות שהוא יצא צבוע, הבנה של מה שפגע בשחקנים שלו מבלי להתנצל על עצם הפגיעה, וכך הלאה - זה לא התנצלות כנה, לא לקיחת אחריות או הכרה בנזק. מבקשים סליחה ממי שפגעת בו, ולא מה"קהילה".
ולא רק אני חושב ככה, אלא החברים שלו שעזבו אותו ואת התוכנית אחרי שהוא פרסם את זה. לא ברור לי מי לקח זכות להיות בשיח - זה שאנשים שעבדו איתו, שלא רוצים איתו יותר קשר - גם להם יש זכויות.
אבל כמו שכתבת, אפשר לסיים עם זה.

ורק אגיד שבעקבות כל הדיון, הזה רפרפתי בחוקי הבסיס של OSE. בהחלט חמוד מבחינת נוסטלגיה*, אבל לי אישית הסגנון הזה לא גורם לחשק לשחק. בכל מקרה, מי שנאבד כאן בדיון, מוזמן להוריד את החוקים ולהבין מה זה OSR (בהגדרה ה"שמרנית" :p)

* בשביל נוסטלגיה קניתי עותק יד-2 של אוגדן הכללים בעברית ;)

לא קראתי, אבל זה אחד מספרי ההרחבה של המשחק: Vaginas are Magic! - Lamentations of the Flame Princess | DriveThruRPG.com
לא נראה לי שאנשים שהתנסו במערכת יחסים בריאה ובוגרת נמצאים בקהל היעד של המשחק הזה.
עדיין פחות נוראי מספרי הרחבה אחרים של המשחק הזה שראיתי סקירות עליהם, למשל גרסה חולנית ל"צ'רלי בממלכת השוקולד" הכוללת עינויים מיניים באמצעות מוצרי מזון.

אני חושב שאני חולק עליך אולדמן. הוא אומר שזה לט היה בסדר, הוא אומר שהוא יעניש את עצמו, הוא אומר שהוא מעוניין לדבר על זה עם כל אחד מהאנשים שהוא פגע בהם כל עוד הם ירצו.

וגם אם ההתנצלות פספסה איזה משהו(שאני לא הרגשתי, הלוואי עלינו התנצלויות כאלו בארץ, אבל יתכן שאחרים מרגישים שהיה פספוס), בסוף הוא אדם, לא תמיד הוא יצליח להביע את עצמו באופן מושלם בהתאמה מושלמת לאיך שלדעתי ראוי, הכוונה פה כן משנה, וניכר שהוא ניסה כמה פעמים.

אני חושב שאני חולק עליך אולדמן. הוא אומר שזה לא היה בסדר, הוא אומר שהוא יעניש את עצמו, הוא אומר שהוא מעוניין לדבר על זה עם כל אחד מהאנשים שהוא פגע בהם כל עוד הם ירצו ויקבל את מה שהם יאמרי.

וגם אם ההתנצלות פספסה איזה משהו(שאני לא הרגשתי, הלוואי עלינו התנצלויות כאלו בארץ, אבל יתכן שאחרים מרגישים שהיה פספוס), בסוף הוא אדם, וגם בומר, לא תמיד הוא יצליח להביע את עצמו באופן מושלם בהתאמה מושלמת לאיך שלדעתי ראוי, הכוונה פה כן משנה, וניכר שהוא ניסה כמה פעמים לכסות כל סוג של התנצלות כי כל אדם וויתר על ניסיון לשמור על הרבה מכבודו.
מה גם שעולם המבוך לא קשור בכלל בעיני לOSR ,ואם כבר מגיע מתרבות כמעט הפוכה של משחק.

כמו כן, אני מרגיש שהדיון פה נהיה מאוד יצרי ולא נעים למי שמשחקים OSR ודומיו(שאני לא בניהם). ישנו מנעד רחב של משחקים עם וויב של OSR במוצהר(כוכבים אינספור נניח, הוא במוצהר OSR בחלל), וממש לא הייתי אומר שכל המשחקים המפתחים והמתעניינים בהם הם אנשים דוחים וריאקציונרים, הOSR מציע ומעבד כל מיני פילוסופיות משחק מעניינות ולגיטימיות.

That said, אין ספק שיש גם סנטימנט שמרני ואפילו מעט קנאי אצל רבים ממי שבוחרים לאחוז בו בקנאות, ובטח בקרב מי שבוחרים להיות אובססיביים כלפיו, וכנראה שזה די חריג בנוף משחקי התפקידים המודרני שלנו(בעיקר בחלקים היותר אינדיים) וזה לפחות משמח

עריכה אחרונה:
כמו כן, אני מרגיש שהדיון פה נהיה מאוד יצרי ולא נעים למי שמשחקים OSR ודומיו(שאני לא בניהם). ישנו מנעד רחב של משחקים עם וויב של OSR במוצהר(כוכבים אינספור נניח, הוא במוצהר OSR בחלל), וממש לא הייתי אומר שכל המשחקים המפתחים והמתעניינים בהם הם אנשים דוחים וריאקציונרים, הOSR מציע ומעבד כל מיני פילוסופיות משחק מעניינות ולגיטימיות.

That said, אין ספק שיש גם סנטימנט שמרני ואפילו מעט קנאי אצל רבים ממי שבוחרים לאחוז בו בקנאות, ובטח בקרב מי שבוחרים להיות אובססיביים כלפיו, וכנראה שזה די חריג בנוף משחקי התפקידים המודרני שלנו(בעיקר בחלקים היותר אינדיים) וזה לפחות משמח
מצד שני, יש גם הרבה טריטוריה משותפת לאינדי ול־OSR, והרבה יוצרים בולטים, ומשחקים בולטים ב־OSR מושפעים במוצהר מהקורה בתחומי אינדי (Knave, Into the Odd, Bastionland, Cairn, Troika!, Mork Borg ועוד, כמעט כל המשחקים הבולטים ביותר של השנים האחרונות בתחום). מי שילך עם ההגדרה של אולדמן יתקשה להבין איפה בכלל להכניס את רוב המשחקים האלה, ואולי יהיה עם הגדרה מוצקה אבל עם קושי לקרוא את המציאות, בה כל המשחקים האלה הם זרם מרכזי ב־OSR היום.

אני חושב שאני חולק עליך אולדמן. הוא אומר שזה לט היה בסדר
דעתי לא חשובה באמת, כי אני לא הצד הנפגע.

אתה חולק על השחקנית (בשם אספת׳) שהדמות שלה היא זו שהותקפה מינית כחלק מהמשחק שפרסמה הצהרה פומבית בנוגע להתנצלות לכאורה שלו. אתה גם חולק על כל חברי הקאסט והצוות שעבדו איתו ועזבו את התוכנית וניתקו עמו קשר בגלל המעשים וההתנצלות לכאורה שלו.

אם כל אותם אנשים היו מקבלים את ההתנצלות של אדם, כנראה שכל המהומה הייתה נרגעת.

אבל מכיוון שהדעה של כולנו היא לא משמעותית, בגלל שאף אחד מאיתנו לא צד, הדיון לא באמת מקדם לשום מקום.

חזרה