• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות
  • נפתחה הגשת המשחקים לדרקוניקון 2021!

כנס המשחקים של הקיץ חוזר ב-26-27 באוגוסט, במלון דן פנורמה בתל-אביב. פתחנו כעת את הגשת המשחקים לכנס, אז בואו להריץ משחק - עמוד הגשת המשחקים לכנס

לוגו חדש למכשפי החוף ומהיום הם חטיבה בהסברו

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
לאור השגשוג המתמשך של מבוכים ודרקונים וגם מג׳יק, ומכירות של מעל 800 מיליון דולר בשנה, החליטה הסברו להפוך את מכשפי החוף לחטיבה עצמאית בחברה.
בנוסף, הם הציגו לוגו חדש
1080x360.jpg
ההחלטה מגניבה, הלוגו נראה יותר כמו של אולפן קולנוע מאשר הוצאה לאור... גם מבחינת המבנה שלו מתאים יותר לעידן האינטרנט מאשר הדפוס.

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
אלו חדשות טובות או רעות? כי בדרך כלל כשמשהו מרוויח מספיק כדי שבעלי המניות בחברות האם הענקיות שמים לב אליו הם דואגים להפוך אותו לגרסה הכי בטוחה, אפורה וכדאית כלכלית שלו.

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
כל עוד הם מצליחים, לא הייתי דואג - בעלי מניות הם לא טיפשים והם אוהבים הצלחה. להיפך, זה יכול להגדיל להם את התקציבים הזמינים ולאפשר להם הזדמנויות חדשות.

הבעיה יכולה להגיע ביום שהמכירות ירדו או בעיות אחרות. הפרופיל יותר גבוה ולכן גם הסיכון שסופר אפונים יתערב עולה...

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
אולי עכשיו הם יתחילו לעבוד על מהדורה 6, בתקווה. לא סביר, כי הם מנסים לסחוט את מהדורה חמש עד הסוף, אבל אולי.
בכנות, אני לא מבין למה אנשים כל כך רוצים מהדורה חדשה.
כן, המהדורה הקיימת בעייתית, וWOTC מעדיפים להסתיר את הבעיות הללו עם פלסטרים במקום להתייחס ולתקן אותן כמו שצריך, אבל בסך הכל המהדורה החמישית מצליחה וממש לא בשום שלב דעיכה, יש המון פוטנציאל לדברים בה- בדיוק בגלל שהיא כזו פשוטה- ושום דבר לא השתנה בקהל (אם כי אנשים כן התחילו לחזור להסתכל על מה' 4, שזה מגניב)

אני אצפה לפחות לעוד 6 שנים לפני שWOTC אפילו יתחילו לחשוב על מהדורה חדשה.

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
שיתוף הפעולה עם FFG והאיחוד עם החברה-האם התחיל עכשיו גם גל שמועות לפיו מכשפי החוף או הסברו הן החברות שהיו במגעים לרכוש את הרישיון של The One Ring לפני שפרנצ'סקו לחץ לתת את הרישיון ל-Fria Ligan.

בסך הכל אני חושב שאלו חדשות טובות לתחביב שיש למבוכים ודרקונים אפילו יותר תקציב להשקיע בקידום התחביב ובתקווה גם בפיתוח תשתיות משחק וירטואלי נוספות והוצאת תוכן נוסף למבוכים ודרקונים - למרות שאני לא חושב שנראה את מכשפי החוף מוציאים משחקי תפקידים שהם לא מו"ד 5, כמו שהיה בתקופה של מהדורה 3 שבה יצאו גם משחקים של מלחמת הכוכבים וק20 מודרני.

lonewolf

פונדקאי ותיק
בכנות, אני לא מבין למה אנשים כל כך רוצים מהדורה חדשה.
כדי לחדש מעט, אני מניח.
הרבה אנשים הצטרפו לתחביב הזה בשנים האחרונות, והם לא חוו את מהדורה ארבע ואת פאת'פיינדר. הם מכירים רק את מהדורה חמש, ואת כל התוכן שלה.
אז בגלל שהם מכירים רק את מהדורה חמש, הם מאוד מחכים שמכשפי החוף יחדשו קצת ויתחילו משהו חדש.

BadBug

פונדקאי ותיק
אין שום צורך אמיתי במהדורה 6 ולדעתי גם לא צורך כלכלי עבורם, לפחות לא בשנים הקרובות.
יש מסות אדירות של תוכן ממהדורות קודמות שרוב האנשים בכלל לא מכירים, אז יש המון מה לחדש ולהוציא מחדש תחת המטריה של מהדורה חמישית, יש תוכן מקורי, יש את הקרוסים בין משחקים (שאני לא אוהב אבל זה שם), בקיצור השדה הזה מניב פירות והרבה, עד שלא תהיה ירידה במכירות - אני לא חושב שמהדורה חדשה תהיה על הפרק.

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
...למרות שאני לא חושב שנראה את מכשפי החוף מוציאים משחקי תפקידים שהם לא מו"ד 5, כמו שהיה בתקופה של מהדורה 3 שבה יצאו גם משחקים של מלחמת הכוכבים וק20 מודרני.
מעניין אותי לדעת מה גורם לך לחשוב כך.
לפי הקרוסאובר בmtg שהוכרז לא יפתיע אותי לראות "מבוכים ודרקונים - המדריך של בילבו לארץ התיכונה" או מדריך ל40k(אם זה אפשרי מבחינת החוזים)

כל עוד הם מצליחים, לא הייתי דואג - בעלי מניות הם לא טיפשים והם אוהבים הצלחה. להיפך, זה יכול להגדיל להם את התקציבים הזמינים ולאפשר להם הזדמנויות חדשות.
אם מספקים לוויזרד עוד משאבים מצפים מהם ליותר רווחים. רווחים ניתן להשיג די בקלות ע"י הוצאת כמות גדולה יותר של ספרים (באיכות ירודה יותר) או החלפת מהדורה/הכנסת מאפייני משחק שדורשים הוצאה נוספת/מתמשכת מצד השחקנים.

אני מקווה שאני יותר מדי פסימי. אבל לפי מה שאני רואה בענפים אחרים של תרבות הפנאי כל מה שכסף גדול עושה זה להפוך את העטיפה ליפה יותר ולהוציא את הנשמה של המוצר.

עריכה אחרונה:

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
אם תשימו לב, במהדורה החמישית אין יותר מספר מהדורה על המותג.
זה מאפשר להוציא כמה וכמה הרחבות ועדכונים ואפילו שינויי חוקים מהותיים בלי לומר לך שבעצם החלפת שיטה על הדרך.

BadBug

פונדקאי ותיק
אם תשימו לב, במהדורה החמישית אין יותר מספר מהדורה על המותג.
זה מאפשר להוציא כמה וכמה הרחבות ועדכונים ואפילו שינויי חוקים מהותיים בלי לומר לך שבעצם החלפת שיטה על הדרך.
מעניין מה שאתה אומר, אני מניח שזה גם בעבור אנשים חדשים לתחביב, שמה שסביר שיש להם בראש זה "אני רוצה לשחק מבוכים ודרקונים", אם יצמידו לזה מספר מהדורה במפורש - הם עלולים להתבלבל או טיפה להשתהות לפני הקניה או חלילה לקנות מוצר של חברה אחרת :LOL:
עושה רושם שחשבו על הכל.

כן, בהחלט מזריקים לשיטה שינויים מרחיקי לכת מבלי "להחליף מספר מהדורה".

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
זה אפשרי עד גבול מסוים כמובן, שחקן שיש לו רק את ספר הבסיס צריך להיות מסוגל לשחק דמות יעילה כמו שחקן עם ספרי הרחבה.
אגב, מסתבר שליגת ההרפתקנים כבר לא דורשת את חוק הספר חוקים לשחקן+1, (תומך ברצון שלהם לאפשר שינוי חוקים/חוקים חלופיים)

עריכה אחרונה:

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
מעניין אותי לדעת מה גורם לך לחשוב כך.
לפי הקרוסאובר בmtg שהוכרז לא יפתיע אותי לראות "מבוכים ודרקונים - המדריך של בילבו לארץ התיכונה" או מדריך ל40k(אם זה אפשרי מבחינת החוזים)
הדוגמה הזו ספציפית לא אפשרית מבחינת החוזים כי לפריה ליגן יש רישיון בלעדי למשחק תפקידים של שר הטבעות. אבל שים לב מה כתבת כאן בעצם - את הארץ התיכונה בתור ספר מערכה למבוכים ודרקונים, כלומר - לא בשיטה נפרדת.

לשאלתך מה גורם לי לחשוב ככה - כי המותג של מבוכים ודרקונים 5 חזק מאוד, יש הרבה שחקנים שהתחילו לשחק איתו ובכלל לא מרגישים צורך לנסות שיטות אחרות, והאינטרס של מכשפי החוף הוא להוציא ספרי הרחבה לשיטה הזו ולא להוציא שיטות אחרות, כדי לשמור על כל הלקוחות כאותו ציבור לקוחות שירצה לקנות את ספר ההרחבה הבא לשיטה היחידה שהוא משחק.

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
אני חושב שכל עוד המנכ"ל של מכשפי החוף נשאר בתפקידו, לא נראה שינויים מהפכניים... כנראה הוא יקבל יותר כסף להשקעות אבל בספק שייזום מהפכה אם אין צורך.
לכן אני לא רואה שום סיכוי למה' 6 בקרוב - פשוט כי כרגע מבוכים ודרקונים מאוד מצליחה ומשגשגת וצריך להיות קצת מטורף עסקית כדי להמר על מהדורה חדשה ולסכן את הפרה החולבת.
הרבה אנשים הצטרפו לתחביב הזה בשנים האחרונות, והם לא חוו את מהדורה ארבע ואת פאת'פיינדר. הם מכירים רק את מהדורה חמש, ואת כל התוכן שלה.
אז בגלל שהם מכירים רק את מהדורה חמש, הם מאוד מחכים שמכשפי החוף יחדשו קצת ויתחילו משהו חדש.
אתה מודע לזה שיש שלל משחקים ושיטות אחרות מחברות מצוינות - לא רק מכשפי החוף יודעים לכתוב היטב, יש עוד הרבה כשרון במקומות נוספים.
אם מספקים לוויזרד עוד משאבים מצפים מהם ליותר רווחים. רווחים ניתן להשיג די בקלות ע"י הוצאת כמות גדולה יותר של ספרים (באיכות ירודה יותר) או החלפת מהדורה/הכנסת מאפייני משחק שדורשים הוצאה נוספת/מתמשכת מצד השחקנים.
במקרה הזה, קצת לא מדויק.
בתעשיית הקולנוע ואולי גם במשחקי המחשב ההוצאות על ההפקה מאוד גבוהות. במשחקי תפקידים זה לא כך - כותב טוב מקבל 10 סנט למילה, אז ספר של 200 עמודים זה נניח 15,000 דולר לסופר, עוד 5,000 לעורך ועוד 10,000 דולר לאומנות (זורק מספרים). העלות המשמעותית היא הדפסה - נניח עכשיו אתה רוצה להדפיס 20,000 עותקים אז נגיד 4 דולר לעותק - במלים אחרות העלות החד-פעמית היא 30,000 דולר לעומת 80,000 דולר לעלות החוזרת.
כמובן שאפשר לצמצם בזה, אבל זה לא משהו שיקרה.

כהערה, הבעיה בישראל היא שהקהל קטן, וספר טוב צד ג' מוכר 200-300 עותקים, ויש כאלו שהרבה פחות מכך. במדינות שבהם התחביב יותר מפותח גם ספר סביר מוכר בקלות מעל 1,000 עותקים מה שהופך דברים להרבה יותר כלכליים...

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
הנרוביאן-האמת שחשבתי על סמי-שיטה חדשה. משהו עם המותג "מבוכים ודרקונים" למעלה, (כי הרבה שחקנים חדשים לא ממש מפרידים בין מבוכים ודרקונים ומשחקי תפקידים) ומבוסס על 5e, אבל עם מספר חוקים שונים (בעיקר מרצועות שונים) כדי להתאים לאווירה של שר הטבעות.
קצת כמו ספר ההרחבה שאני לא זוכר את השם שלו מצד שלישי מבוסס ביווולף עם המקצוע היחיד.

אולדמן-אני חושב שהנתונים שנתת דווקא מחזקים את הנקודה שלי. כאשר עלות היצירה החד פעמית גדולה והעלות החוזרת זניחה יש צורך למכור כמות מירבית של עותקים עבור המוצר הספציפי. כאשר עלות היצירה החד פעמית (יחסית) זניחה והעלות החוזרת גדולה יש צורך למכור כמות גדולה של מוצרי החברה באופן כללי, ורק לדאוג שלא לייצר יותר עותקים ממה שהשוק יקנה.
כלומר, אם יוצרים משחק מחשב צריך שהוא יפנה לקהל כמה שיותר רחב.
אם יוצרים ספרים, ניתן לייצר 10 ספרים שונים כשכל אחד מהם יפנה לקהילה קטנה יותר אבל בטוחה ולהדפיס כמות המתאימה לדרישה מכל ספר.
בייחוד אם וויזרדס ינסו ללכת לכיוון של מכירה של עותקים ווירטואליים. (מישהו יודע מה בדיוק החוזה בינם לבין dndbeyond?)

אגב, לצורך הדיון אני מעלה את האופציות בגרועות ביותר, אני לא מאמין/מאוד מקווה שזה לא מה שיקרה.

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
אם תשימו לב, במהדורה החמישית אין יותר מספר מהדורה על המותג
נכון, גם ב4 אין, זה לא באמת משנה משהו.

בכללי, עדיף לוויזארדס להתמקד בפרנצ'ייז הקיים מאשר לנסות להרחיב אותו עם שיטות חצי חדשות וכזה. ספרים עם חוקים אופציונליים זו בהחלט אפשרות- אבל בהחלט לא ספר שיטה חדש שרק מבוסס על השיטה הקיימת ותחת שם המותג הקיים.

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
הנרוביאן-האמת שחשבתי על סמי-שיטה חדשה. משהו עם המותג "מבוכים ודרקונים" למעלה, (כי הרבה שחקנים חדשים לא ממש מפרידים בין מבוכים ודרקונים ומשחקי תפקידים) ומבוסס על 5e, אבל עם מספר חוקים שונים (בעיקר מרצועות שונים) כדי להתאים לאווירה של שר הטבעות.
יש משחק כזה והוא נקרא Adventures in Middle earth, המהדורה הראשונה היא של קיוביקל 7.
אחרי שהם הסתכסכו עם Sophisticated Games והם איבדו את הרישיון המשחק כבר לא זמין יותר - אבל הליגה החופשית שקיבלה את הזיכיון, הצהירה שהיא תעבוד על מהדורה שנייה גם להרפתקאות בארצות הפרא.. הם הבטיחו פרטים נוספים אחרי שיסיימו עם מימון המון לטבעת האחת מה' שנייה.

מרתוס, כתיבה של המון ספרים זה מה ש TSR עשו בשנות השמונים והתשעים, והחוכמה המקובלת היא שזה מה שגרם להם לפשוט את הרגל. זה חלק מהטראומה של מבוכים ודרקונים. קשה לי להאמין שיעשו את זה.
למעשה, במה' 5 הם מוציאים הכי מעט ספרים בשנה ביחס לכל מהדורה אחרת, וזה עובד להם נהדר - אז למה לשחק עם נוסחא מנצחת?

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
אין לי תשובה טובה ללמה לשחק עם נוסחה מנצחת. אבל זה לא סוד שאנשים בעלי כסף לפעמים חושבים שהם יודעים יותר טוב מהמומחים אותם הם שוכרים.
(מי זוכר איך EA אמרו לbioware -חברה שהייתה מוכרת במשחקים שלה לשחקן יחיד ועשירים בסיפור- ליצור את anthem, משחק רב משתתפים ודל סיפור)

Top Bottom