• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

לא קריטי לא קריטי 109 משחק חקירה ליחיד – המחטף של עמית

פרק מעניין.
מתי יש את המחטף של איתי?
בנוגע לשחקן יחיד, יש פרק של הגמדים על זה, ומהניסיון שלי - זה ממש ממש כיף, אני עושה את זה כל הזמן (וזה ממש לא בגלל שאין לי קבוצה). השנקל שלי - בשחקן אחד אפשר לזרוק את האיזון מהחלון, אז אפשר לתת ולעשות לשחקן ה-כ-ל, כולל הארטיפקט הכי חזק בעולם וכולל לתת לו להילחם בכל האלים ביחד.

בכל משחק אפשר לתת לשחקנים את כל הכוחות בעולם, אם זה מה שרוצים לעשות.
בתור מי ששיחק קצת בפאת'פיינדר, אתה אמור להבין את העניין:
אם תתן לדמות אחת ארטיפקט, או כוחות חזקים במיוחד, השחקנים של הדמויות האחרות לא יהנו מזה, והדמות החזקה "תגנוב להם את ההצגה". ההבנה הזו הולידה (במהדורות 4 ו5) את מושג האיזון, שמשמעותו ששתי דמויות באותה הדרגה אמורות להיות ברמת כוח דומה, למרות האפשרות להתמקדות באספקטים שונים של המשחק (למשל הנוכל שתוקף מהצד, הכוהן שמרפא והברברי שמרביץ חזק עם נשק קפא"פ).
העיקרון הזה מאוד דומיננטי במשחקים מכניים (לא במשחקי מנוע האפוקליפסה אותם אתה מחבב, ובאופן כללי במשחקים שהם לא הסגנון שלך עד כמה שאני מבין אותו), בין אם בקיומו או בחוסר קיומו. עבור רוב שחקני משחקי התפקידים, כולל אלו המשחקים במשחק ההינדי הקטן הידוע בשם מבוכים ודרקונים מהדורה חמישית, האיזון הוא עניין משמעותי מאוד במשחק. ציינתי שכאשר משחקים בשחקן יחיד, בעיית גניבת ההצגה פשוט לא קיימת ולכן גם האיזון - שהוא תוצאה שלה, כאמור לעיל - לא צריך להיות קיים. זה מוריד הרבה מהעבודה למנחים כמו עמית שמשחקים במשחקים האלה (בעוד שאתה כנראה לא תשחק במשחקים האלו, וגם אם כן לא תכין כמעט כלום - מה שאומר שזה לא יהיה כל כך משנה לך אישית).

אפשר לדבר על שאלת האיזון וחשיבותו במשחקים "מסורתיים" (אם נקבל את צורת החלוקה הזאת. לי היא נראית מועילה). אני חושב ששווה גם שם לשאול מה בדיוק איזון מנסה לעשות. אבל שים לב שדווקא לא דיברתי על "להפר את האיזון", אלא על כך שתמיד ניתן לומר, בכל שיטה שמשחקים, "אנחנו לוקחים את המשחק לאקסטרים". גם בפאת'פיינדר אפשר לבנות דמויות בדרגה 20, לצייד אותן מלוא חופניים בכל חפץ קסם שהן רוצות וללכת להשמיד אלים (שברוך השם, לרבים מהם יש סטאטבלוקים מפורטים בנתיבי ההרפתקאות של פ"פ). אני חושב שאם זה כיף (מדי פעם) כשחקן יחיד, אין פה שום דבר אסור או מגונה גם לחבורה.

אפשר לדבר על שאלת האיזון וחשיבותו במשחקים "מסורתיים" (אם נקבל את צורת החלוקה הזאת. לי היא נראית מועילה). אני חושב ששווה גם שם לשאול מה בדיוק איזון מנסה לעשות. אבל שים לב שדווקא לא דיברתי על "להפר את האיזון", אלא על כך שתמיד ניתן לומר, בכל שיטה שמשחקים, "אנחנו לוקחים את המשחק לאקסטרים". גם בפאת'פיינדר אפשר לבנות דמויות בדרגה 20, לצייד אותן מלוא חופניים בכל חפץ קסם שהן רוצות וללכת להשמיד אלים (שברוך השם, לרבים מהם יש סטאטבלוקים מפורטים בנתיבי ההרפתקאות של פ"פ). אני חושב שאם זה כיף (מדי פעם) כשחקן יחיד, אין פה שום דבר אסור או מגונה גם לחבורה.
הטענה הזו ממש לא נכונה, ופשוט מראה את חוסר הניסיון היחסי שלך בשיטות האלו.
אפ תבנה דמויות בשיטה מכנית (בין אם זה פאת'פיינדר 2 או כל שיטה מכנית אחרת) בדרגה גבוהה, ותתן להם חפצי קסם - יהיה צורך לשמור על איזון בדיוק כמו במשחק בדרגה 1 ללא חפצי קסם. למה?
כי האיזון הוא בתוך הקבוצה. האיזון דואג שדמות אחת לא תהיה חזקה משמעותית מדמויות אחרות ותגנוב להן את ההצגה, ולכן אין זה משנה מה רמת הכוח הממוצעת בקבוצה - כולם חייבים להיות קרובים במידה מספקת לממוצע. וכאן, מתבטא ההבדל בשחקן יחיד - כאשר יש רק דמות אחת חשובה בקבוצה (אני לא מדבר על דב"שים, כי אין בעיה לגנוב להם את ההצגה) הדמות תמיד תהיה על הממוצע ואין צורך לשים לב לאיזון.
דרך אגב, התגובה שלך לא התייחסה לשאלה הזו שלי:
מתי יש את המחטף של איתי?

חזרה