• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר פראי חדשות הכרוז התחיל מימון-המון של פאת'פיינדר לעולמות פראיים

לפני כמה שבועות, חברות פאיזו ו-PEG הכריזו על שיתוף פעולה מפתיע - הוצאה של ספר חוקים בשיטה "עולמות פראיים" שמותאם לעולם המערכה ולסגנון של פאת'פיינדר, וכן הוצאת המרה רשמית של נתיב ההרפתקאות הקלאסי "עלייתם של אדוני הרונות" לשיטה.

ובכן, עכשיו עלה קמפיין המימון ויש לנו מידע מפורט יותר מה בתוכנית:

1. ספר חוקים ועולם מערכה לשחקן (אינו דורש את ספר החוקים הרגיל של עולמות פראיים, ועומד בפני עצמו).
2. ספר מפלצות.
3. ערכת התחלה שכוללת את שני הנ"ל וגם הרפתקת היכרות ("התקווה האחרונה של הולו"), מפה של גולאריון, סט קוביות, דמויות מוכנות, סמני בני, קלפי מצבים וקלפי פעולות וחפצים.
ערכת מערכה שכוללת את שש הרפתקאות בנתיב "עלייתם של אדוני הרונות" ומפת מערכה.

הרעיון מגניב מאוד למי שרוצה לשחק מבוכים ודרקונים בעולמות פראיים, אבל העובדה שזה נתיב הרפתקה מוכר וותיק (יחד עם המחירים הגבוהים-להחריד של פרוייקט המימון) גורמים לי להרגיש שעדיף פשוט ללכת על ספר הבסיס של "עולמות פראיים: מהדורת ההרפתקה".

אני עוקב אחרי זה ביומיים האחרונים וזה ממש מגניב לדעתי.
עולמות פראיים היא שיטה גנרית מצוינת לטעמי, למי שמחפש משחק גיימסטי קליל.
השילוב שלה עם פאת׳פיינדר הלכה למעשה הופך את זה לעולמות פראיים מבוכים ודרקונים ואני ממש אוהב את זה. מבחינת פאיזו, זה גם צעד חכם, כי זה לא ממש מתחרה בפאת׳פיינדר 2.

פרסמו גם איך נראה האשף בגרסת בטא של הספר:
enwswp1 2.png
enwswp2 2.png
בעיניי ממש אחלה

הסיבה העיקרית שלא תמכתי עד כה זה השילוב של העובדה שאין ממש הנחה על התמיכה (אם כי הספרים כבר כמעט מוכנים - דיגיטלי ישלח חודש אחרי תום הקמפיין) בשילוב עם עלות המשלוח המטורפת.

מעניין אותי לדעת האם ספר הבסיס של פאת׳פיינדר גם יכול לשמש עם עולמות מערכה אחרים.

אני לא רואה סיבה למה שהספר לא יוכל לשמש גם לעולמות מערכה אחרים של מו"ד או פ"פ. הוא כולל את כל חוקי הבסיס של עולמות פראיים + התאמות לפנטזיה הרפתקנית.

המחירים של מדרגות התמיכה באמת גבוהים, ועוד לפני משלוח. 50 דולר רק לספר השחקן פיזי ואפילו בלי מגדיר המפלצות זה די קשוח.

הכוונה שלי הייתה האם הוא יכול לשמש לעולמות אחרים של עולמות פראיים - לא בטוח האם כל עולם מגיע עם כוחות משלו או שהוא נשען על ספר הבסיס.

50 דולר זה מחיר סביר לספר בסיס, רק לא לקיקסטרטר שבו צריך לשכנע אותי להשקיע כסף מראש במקום להמתין עד שזה יגיע לחנות...
ובמקרה הזה גם אין לי ספק שהספר ייצא לאור - זה לא פרויקט של חברה קטנה.

50 דולר זה מחיר סביר לספר בסיס, רק לא לקיקסטרטר שבו צריך לשכנע אותי להשקיע כסף מראש במקום להמתין עד שזה יגיע לחנות...
ובמקרה הזה גם אין לי ספק שהספר ייצא לאור - זה לא פרויקט של חברה קטנה.
ברור, המחירים גבוהים יחסית לקיקסטארט. זו הייתה כוונתי. אם המחיר הוא 50 דולר אחרי שהספר יצא ויש ביקורות וכן הלאה, זה עניין אחר.

הכוונה שלי הייתה האם הוא יכול לשמש לעולמות אחרים של עולמות פראיים - לא בטוח האם כל עולם מגיע עם כוחות משלו או שהוא נשען על ספר הבסיס.
האמת שאין לי מושג. צריך לברר עם מישהו שמכיר כמה מעולמות המערכה של המשחק. אולי אם אתייג את SandChicken SandChicken הוא יספר לנו יותר בהמשך השבוע.

עולמות פראיים עם פאתפיינדר מזכיר לי את אמירתו של ליבוביץ, שהייתה בערך בסגנון: "דג מלוח מה טוב, עוגת קצפת מה טוב, עוגת קצפת עם דג מלוח - טוב כפליים!"
השעטנז המוזר שמובא בדוגמה ממש לא מושך אותי, זה לא מהיר ועצבני כמו עולמות הפרא ולא מרובה אפשרויות כמו פתפיינדר - קרח מכאן ומכאן.
מגרעות כמו זקן, זהיר וסקרן, יותר מאשר שהן מספקות אפשרויות משחק תפקידים מעניין, מספקות מגרעות קלאסיות לקוסם.
התכונות גבוהות משל דמות מתחילה בעולמות הפרא (שזה אגב ממש תמוה, גם ככה סיכויי ההצלחה בעולמות הפרא גבוהים במיוחד).

לשאלתכם, אני מכיר רק 2 עולמות פנטזיה גבוהה לעולמות הפרא:
1) hellfrost שנראה כמו תרגום של מוד"מ לעולמות הפרא, כל מיני חישובים מעצבנים של פלוס פה מינוס שם. נסמך על חוקי הבסיס של עולמות הפרא, אבל מכיל חוקים משלו לגבי עולם המערכה.
2) tyrnador של Gramel, מיועד לזחילת מבוכים. אני ממש אוהב את המוצרים של החברה הזו - הם באמת מבינים את הראש של עולמות הפרא ובמקום להעמיס במכניקות מוכרות ממו"ד הם ממציאים מכניקות שמותאמות לעולמות הפרא (דוגמה למשל לחוקי מעמסה: כמה מטבעות יכול הרפתקן במלסטרה לשאת? ואיך מחשבים משקל של ציוד? - עדכון 19.11.20 בספר החוקים לשחקן). גם חוקים אלו דורשים את ספר הבסיס ומכילים חוקים מותאמים לעולם המערכה.

באופן כללי ספרי מערכה של עולמות פראיים, במיוחד אם הם כוללים את ספר הבסיס, מכילים כמה שינויים מכניים המתאימים לעולם או לז'אנר. נראה שגם פתפיינדר מנסים באופן ספציפי לחקות את מבנה המקצועות בעזרת שימוש ביתרונות ובנתיב אייקוני, כך שאני לא רואה פה שום ניסיון בכלל לתאימות עם משחקים אחרים.

נראה שגם פתפיינדר מנסים באופן ספציפי לחקות את מבנה המקצועות בעזרת שימוש ביתרונות ובנתיב אייקוני, כך שאני לא רואה פה שום ניסיון בכלל לתאימות עם משחקים אחרים.
האמת שמהסתכלות קצרה על האשף אני מסכים. מן הסתם תוכלו לשחק בכל עולם פנטזיה בסגנון העולם של פאת'פיינדר, אבל לא עולם מד"ב לדוגמה. (כלומר, תוכלו לשחק בעולם מד"ב אבל הספר הזה לא בנוי לזה בכלל)

השאלה שלי לא הייתה האם בפני עצמו זה מספק חוקים גנריים - אתם צודקים והתשובה היא לא.
השאלה היא האם אני יכול להשתמש בזה עם עולם מערכה אחר של עולמות פראיים, לדוגמא Deadlands, במקום לרכוש בנוסף את SWADE. אז לכאורה זה חוסך לי את הצורך לקנות את ספר הבסיס כי כל החוקים כבר נמצאים ב PFSW.

עשו AMA ב Reddit (שהתחילו במדיניות מציקה שצריך להיות רשומים כדי לקרוא):
מגניב לקרוא שם את התגובה של Shane איך הפרויקט נולד ועל הקרדיט שהוא נותן לפאיזו שהם עושים דברים בשביל הקהילה ולאו דווקא בשביל הרווח - לדבריו זה לא ממש פרויקט רווחי לפאיזו.
Hey TPK...my favorite letters (I'm a pretty brutal GM). ;)

Here's the full, longer story of what I've said before. It's kind of an international story. :)

I've been a Paizo fan for years. I've played Pathfinder a dozen times or so (and many more general d20 3.0/3.5 games), but obviously Savage Worlds is my system of choice. Erik Mona and I got to know each other a few years ago during a trip to our translation partners in France. I greatly enjoyed my time with him, already liked Pathfinder (particularly what they were doing with their Adventure Paths, but also just the depth of the line), and started thinking about Savage Pathfinder then.

My very good friend Markus Ploetz, owner of Ulisses Spiel in Germany, translates Pathfinder there, and through that friendship, I got to know several others at Paizo (and Paizo's owner Lisa Stevens and I go back decades).

A couple years later, with Markus' help and after spending some time with some of the Paizo folks, I put together a proposal. They approved, and we sat on it for a while as we finished up some other big projects, including Deadlands (which blew up on Kickstarter as you might know). We planned to make the big Savage Pathfinder announcement at GenCon 2020. That didn't work out for obvious reasons, so we took the extra time to bring on some additional help, kept on playtesting, and here we are!

On a personal note, Paizo doesn't need our money--they're about 14x the size of Pinnacle. So from my point of view, allowing us to do this is purely good will on their part. That's a pretty amazing thing, they should be lauded for it, and I'm incredibly thankful to all our friends there for their generosity.

Thanks!

Shane

כמה עדכונים מגניבים מהימים האחרונים:
1. שני ספרים נוספים מגיעים בדפוס, וגם בחינם למי שתמך ברמה הגבוהה ביותר! הספר Pathfinder Companion משלב בין תוכן מכאני נוסף לבין מידע על גולאריון בעוד הספר Guide to the Hinterlands מלווה את נתיב ההרפתקאות Rise of the Runelords עם מידע על הארצות הרלוונטיות בגולאריון
2. ראיון ביוטיוב עם ג'ייסון בולמן מפאיזו וקלינט מ PEG על המשחק ועל השילוב/השוואה לפאת'פיינדר. שווה גם למי שמתעניין בפאת'פיינדר 2, ג'ייסון מדבר די הרבה על השיטה.
3. שאלות ותשובות ב Enworld
כהערה, מעניין לראות אם ההצלחה המסחררת של הטבעת האחת, תשאב חלק מהאנרגיה של הסיום של פאת'פיינדר פראי - לדעתי אם הם לא יגיעו לחצי מיליון דולר, כנראה שהתשובה היא כן.

כמה עדכונים מגניבים מהימים האחרונים:
1. שני ספרים נוספים מגיעים בדפוס, וגם בחינם למי שתמך ברמה הגבוהה ביותר! הספר Pathfinder Companion משלב בין תוכן מכאני נוסף לבין מידע על גולאריון בעוד הספר Guide to the Hinterlands מלווה את נתיב ההרפתקאות Rise of the Runelords עם מידע על הארצות הרלוונטיות בגולאריון
מדובר בעצם בספרים שיצאו בעבר עבור פאת'פיינדר 1 ורק עוברים המרה לעולמות פראיים, אז אני מנחש שזמן העבודה יהיה יחסית קצר.

2. ראיון ביוטיוב עם ג'ייסון בולמן מפאיזו וקלינט מ PEG על המשחק ועל השילוב/השוואה לפאת'פיינדר. שווה גם למי שמתעניין בפאת'פיינדר 2, ג'ייסון מדבר די הרבה על השיטה.
3. שאלות ותשובות ב Enworld

כהערה, מעניין לראות אם ההצלחה המסחררת של הטבעת האחת, תשאב חלק מהאנרגיה של הסיום של פאת'פיינדר פראי - לדעתי אם הם לא יגיעו לחצי מיליון דולר, כנראה שהתשובה היא כן.
ראיון מוצלח מאוד, גם לגבי המהדורות השונות של פאת'פיינדר (כמו הבחירה לצמצם מקצועות יוקרה ולהרחיב ארכיטיפים או מקצועות בסיס, שמתחברת לדברים שכתב גם Envinyatar Envinyatar בדיוק על מקצועות יוקרה וריבוי מקצועות בעולם המערכה מלסטרה) וגם לגבי הגרסה לעולמות פראיים, שבה הדמות מוגדרת על ידי המגרעות שלה יותר מאשר על ידי ההתמחויות שלה.

השאלות ותשובות באתר Enworld לא מאוד מלהיבות ולא מוסיפות הרבה מעבר למה שנאמר כבר בראיון או בעמוד הפרויקט ודוגמיות התוכן.

ישאב בוודאות חלק מהאנרגיה, אבל אנחנו עדיין מדברים על קמפיין מוצלח מאוד שחצה את 4,000% מהיעד. :)

כתבה מצוינת בפאיזו איך לקחו 290 לחשים של פאת'פיינדר והתאימו אותם ל-54 כוחות של עולמות פראיים
כמו הראיון ביוטיוב, שווה קריאה גם אם אתם לא מתכננים לתמוך, אלא פשוט כדי לראות מקרוב איך מעצבי המשחק מתכננים אותו.

לכל התומכים - הPDF של ספר הבסיס זמין עכשיו! מדובר בגרסת בטא שגם נותנת הזדמנות לדווח על טעויות ולהציע שיפורים לפני גרסת הדפוס.
מי כבר קרא ויכול לחלוק רשמים?

בסוף לא תמכתי (הכסף הלך על "הטבעת האחת"...) אבל אני יודע על שני אנשים שכן התחילו לקרוא לעומק. האחד מהם הוא ננסק ננסק והשני מהם כבר הביע הסכמה עקרונית לכתוב סקירה לאתר הפונדק... :sneaky:

חזרה