• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 הקסמה

טסוקימארו

פונדקאי ותיק
היי שוב!
כשאתה charmed:
A charmed creature can't attack the charmer or target the charmer with harmful abilities or magical effects.
אבל מה לגבי לחשים אזוריים? נראה מהRAW שאתה יכול לראות יצור שעשה לך charm בשדה פתוח, לעשות עליו meteor swarm ולהרוג אותו. זה נראה לי לא הגיוני. אני מפספס משהו?

התשובה הטובה ביותר
אתה נתפס לניסוח המדויק יותר מדי. החוקים הם לא תוכנית מחשב, הם כתובים בשפת בני אדם. "attack" ו-"target" יכולים להיות פשוט "מנסה לגרום נזק ליצור" ו-"מכוון השפעה כך שתפגע ביצור". כלומר גם AOE אסור.

אלה חוקי משחק, לא חוזה משפטי.
אביעד אמר/ה:
ובכן, אתה בהחלט מציב אותו כמטרה ללחש. המטרות של הלחש הן כל היצורים באזור ההשפעה.
לפחות לפי הsrd אין שורת מטרות ללחש, אז מה שאני אומר נכון גם קראנצ'ית.
נשמע שאתה אומר שיש מטרות ללחש, ואז אומר שאין.
בMeteor Swarm לא כתוב שום דבר על מטרות. אתה בוחר 4 נקודות על האדמה. ומה קורה למי שנמצא שם? אה, הוא סופג מלא נזק.
אבל אתה לא צריך לבחור שום יצור כמטרה*, טכנית, ולכן נראה שאתה יכול לתקוף ככה יצור שהקסים אותך.

*-בניגוד, למשל, לHold Monster שאומר "Choose a creature" ו "the target must succeed on a Wisdom saving throw"

בנוסף משהו שחשבתי עליו עכשיו; אם אתה סייר וכדומה, אתה יכול להורות לחיה שלך לתקוף יצור גם אם הוא מקסים אותך, לא?
אני חושב שאלה שתי פרצות בחוק שכשה"ם לא הייתי מאפשר, כי הן בבירור נגד רוח הcharmed, אבל שוב- אולי אני מפספס משהו?

לא. כי אתה מוקסם. זה אומר שיש לך התנייה מנטלית שלא לפגוע במקסים. אתה לא תתקוף אותו, לא תטיל לחש שהוא בשטח שלו. או תורה לחבר שלך לפגוע בו. בדיוק שלא היית פוגע בחבר שלך. כי זו המשמעות של הקסמה- המקסים הופך לחבר הטוב והחדש של המוקסם.

ברור שזו רוח הדברים. התהייה שלי היא האם בחוקים עצמם יש משהו שמונע ממך לפגוע בו עם נזק אזורי, כי מה שאני רואה בחוקים זה:

*יש לו ייתרון להטלות אינטקראציה חברית נגדך.
*אסור לך לתקוף אותו.
*אסור לך לבחור בו כמטרה ליכולות מזיקות (שכשאני חושב על זה, אני מניח שהיכולת לשסות בו את הדוב שלך נכללת כאן).
*אסור לך לבחור בו כמטרה ללחשים מזיקים.

כלומר טכנית אתה יכול לפגוע בו עם לחשי נזק אזורי, אם הם לא דורשים ממך לבחור יצור כמטרה.
אני שואל את זה כי זה מפתיע אותי. כי ברור שהרעיון של להיות מוקסם זה שאתה לא רוצה לפגוע בו.

אתה נתפס לניסוח המדויק יותר מדי. החוקים הם לא תוכנית מחשב, הם כתובים בשפת בני אדם. "attack" ו-"target" יכולים להיות פשוט "מנסה לגרום נזק ליצור" ו-"מכוון השפעה כך שתפגע ביצור". כלומר גם AOE אסור.

אלה חוקי משחק, לא חוזה משפטי.

התשובה הטובה ביותר
כשטייס מפציץ ילד עם עפיפון החבר שלו עם הבלון שנמצא איתו גם מהווה מטרה לפצצה. אז מה אם ההפצצה היא על אזור?
וטסוקימארו - כשאמרתי שאין שורת מטרה לכוח, התכוונתי שזה אומר שהמטרה היא כל יצור שמושפע מהכוח. אין לי רעיון יותר טוב להגדרת מטרה.
בנוסף, החיה המלווה שלך בהחלט יכולה לתקוף את המקסים. היא לא מוקסמת. אמנם אתה לא יכול לתת לה הוראה לתקוף אותו, כי כמו שת'ור אמר, יש את רוח החוק והיא מאוד ברורה, אבל היא יכולה לתקוף אותו עצמאית אם יש לה סיבה טובה.

תראו, יש חוקים שמנוסחים למשל weapon attack בכוונה כדי לא לכלול התקפות לא חמושות, ועוד כל מיני בחירות מאוד מדוייקות, אז חשבתי שאולי גם פה יש לזה משמעות, כי עובדה שהם לא בחרו לכתוב "מנסה לגרום נזק ליצור". אני מבין מכם שלא, זה פשוט פרצה בחוקים. בסדר גמור :lol:
בכל אופן באופן אישי לא הייתי מאפשר לשחקן לתקוף ככה את מי שמקסים אותו.
תודה.

לפחות לפי התיאור של הקסמה, אתה חושב שהמוקסם הוא חבר שלך - אתה לא תעשה במודע משהו שיכול לפגוע בו (להפוך אותו למטרה להתקפה) - לא רק לתקוף אותו ישירות אלא גם לא לפגוע בעץ שיכול ליפול עליו, להרוס גשר שהוא עומד עליו או להטיל השפעה מזיקה על אזור שהוא נמצא בו. הלחש הוא לא WARD כלשהו שמונע ממך לגלגל נגדו גלגולי פגיעה שאתה צריך לעקוף איכשהו, אלא השפעה על התודעה של הדמות שמונעת ממנה לחשוב על פגיעה במי שהקסים אותה מלכתחילה.

כמובן, אפשר לשחק על זה. זוהי התנייה מנטלית. קסם שמראה לך כי ריקבון מסוכן מתחיל להתפשט מקסם שחור על היד של ״חברך הטוב ביותר״ עשוי לגרום לך להחליט לכרות לו את היד על מנת להציל אותו. RAW זה בלתי אפשרי, אך כמו שנאמר כאן קודם- החוקים הם לא חוזה משפטי, ומנחים רבים יאהבו דווקא את רעיונות מקוריים להתגבר על הקשיים שמוצגים במשחק.

חזרה