• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות
  • הרישום המוקדם לדרקוניקון 2022 נפתח!
    ההתרגשות בשיאה, וההרשמה המוקדמת למשחקים והפעילויות בדרקוניקון 2022 יוצאת לדרך הקדימו להרשם כי המשחקים מתמלאים מהר קישור להרשמה המוקדמת דרקוניקון, 25-26 אוגוסט, דן פנורמה תל אביב

הסופר של פרסי ג'קסון על ליהוק לסדרת הטלוויזיה

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
הסיפור שאני הכי זוכר שמישהו רצה ללהק לתפקיד מנהיג המרד ההיסטורי בפיליפינים בסרט את ג'וני דפ, ולאחר שקמה מחאה בנושא, הלכו על שחקן בעל חזות מקומית יותר.
יש הבדל בעיניי לבין ליהוק לתפקיד שמגלם אדם שהיה במציאות לבין ליהוק לתפקיד של סדרת פנטזיה-היסטוריה (כמו הויקינגים למשל, שגם התפיסה ההיסטורית הפופולארית לעתים פשוט לא נכונה) לבין ליהוק לעולם מומצא.
במקרה הראשון, זה צריך להיות דומה וברוב המקרים השחקן אכן דומה במראה לדמות ההיסטורית, במקרה השני זה תלוי, ובמקרה השלישי לא קיים לרוב כזה דבר ״נאמנות למקור״ כי המקור הוא בדיוני.

לרוב הטענות הן כמובן כנגד לא-לבנים, ובוודאי כנגד נשים.
לדוגמא, הסערה לגבי הדמות של הנבל החדש בסדרה של מלחמת הכוכבים - גם אישה וגם שחורה. אוי, כמה צווחות היו על זה במרשתת, שהיא לא דומה לאיזה ״מקור״.
כמו במקרה הזה של פרסי ג’קסון, גזענות נטו.

בקשר למקרה הראשון, יש הרבה דוגמאות לכך שהדמות מזכירה את המקור - למשל בסדרה הכתר או בנרקוס. לא מכיר בשלוף דוגמאות הפוכות.
 

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
ויש שם הרבה דמויות שחורות וזה פשוט שם, ולא מיחסים לזה תשומת לב. וסבבה. זה פנטזיה יכול להיות שם איזה מגוון אתני שרוצים. אבל החליטו שגזענות תהיה קו עלילה והחליטו שהדמןת הראשית היא בת שאן (אסיה הפנטסטית( וכולם נורא גזעניים אליה,שזה שינוי משמעותי מהספר, אבל אם כבר-
הם גזעניים לאסייתים אבל לא לשחורים?
זו לא גזענות, זו לאומנות, בת דודתה. ממה שזכור לי מהספרים, אנשי רבקה הם מאד פטריוטים.
במקרה הראשון, זה צריך להיות דומה וברוב המקרים השחקן אכן דומה במראה לדמות ההיסטורית, במקרה השני זה תלוי, ובמקרה השלישי לא קיים לרוב כזה דבר ״נאמנות למקור״ כי המקור הוא בדיוני.
אנשים שמתלוננים על שינוי פרטים במעבר בין מדיה א' למדיה ב' נקראים טהרנים (או לפחות זה התרגום העברי הצולע לזה). זה לא בהכרח חייב להיחשב לגזענות אלא אם כן הוכח אחרת. ריק ריירדן עצמו טהרן אם לשפוט לפי דרך התנהלותו כלפי המדיום המצולם. לגבי ליהוק עיוור צבעים, יצא לי לקרוא פעם ב-IMDB על ליהוק שחקנית שחורה לתפקיד אן בולין (זה נופל בטח תחת מנהג בתאטרון לפיו אם אתה מציג את ההצגה יותר מדי פעמים, מותר לך לשנות פרטים לגבי הדמויות כדי שלצופים, שמכירים את העלילה כמו את כף ידם, יהיה יותר מעניין, למרות שפה מדובר בסדרת טלוויזיה. יכול שלחובבי התאטרון יש השגה יותר טובה לגבי המנהג הזה ממני.)
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
לא זוכר שלמישהו הפריע שמל גיבסון, בן ארבעים דאז וממוצא אירי, שיחק סקוטי בן 27.

או שלל שחקנים אמריקאים שמשחקים יוונים עתיקים. כמובן שאם תשים שחקן שחור ביוון העתיקה יעלו זעקות שבר, למרות שזה לא חסר הגיון לחלוטין - כבר בקרב מלומדי ימי הביניים עלו טענות שאיזופוס היה אתיופי, היוונים הכירו אנשים שחורים ולפחות במקרה של פסל הפרש מארטמיסיון מהמאה השנייה לפנה"ס יש טענות די רציניות שהוא מציג ילד שחור או בן להורים יוונים ואפריקאים.

אין שום סיבה ששחקן יהיה זהה לדמות שהוא משחק, חוץ מאם מדובר בשיחזור היסטורי. למעשה, במקרים כמו שיחזור פשעים כמו שהיה פעם בתוכנית הקריפית "בשידור חוקר" עדיף שהוא יהיה שונה, כי כבר היו מקרים בהם שחקנים זוהו לאחר מכן כאנשים נעדרים או גרוע מכך - כפושעים.
 

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
דוגמא הפוכה נראה לי בדוקטור סטריינג עם הancient one
פעם אחרונה שבדקתי גם דוקטור סטריינג׳ הוא דמות בדיונית 😉
הכוונה שלי הייתה לכך שאם מישהו מחר יעשה סרט על ז’אן דה ארק ובמקום צרפתיה ילהקו לתפקיד גבר רוסי עם מבטא כבד.

ברגע שזה בדיוני, זה…. בדיוני. ולכן איכות המשחק של השחקן.ית הרבה יותר חשובה מגובה/צבע עיניים/צבע עור/כיוב
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
לפעמים שיקולי ליהוק הם להביא "שם גדול" של כוכב שיביא קהל, או להפך - להביא מישהו שנראה כמו תגלית מבטיחה אבל כרגע הוא עוד חדש בתחום ועולה פחות כסף.
אנחנו מדברים על הוליווד כן? עיר הסרטים שבה פעם היו משנים לשחקנים את השם כדי שהוא ישמע טוב יותר או מטפחים תדמית סטרייטית לשחקנים חד-מיניים כדי לשמר את הפנטזיה הרומנטית של הקהל. המקום שבו חלומות הופכים לכסף וכסף מייצר חלומות.
 
Top