• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

לא קריטי הנחייה רעילה, הנחייה לעומתית, הנחייה פוגענית – פתיחת שיחה

***עריכה*** הפרק כבר הוקלט ועלה. אפשר להאזין לו כאן. כמובן, אין בעיה להמשיך כאן את הדיון.

אנחנו בלא קריטי רוצים לדבר על הנחיה רעילה: האם נתקלתם במצבים בהם מנחה השתמשה לרעה בכוח שלה על המשחק? האם הרגשתם שמנחה מנסה לנצח את השחקנים? האם היה מנחה שהתנקם בכן "בתוך המשחק" על משהו שעשיתן שלא מצא חן בעיניו? האם היו זמנים שעשיתם דברים כאלה בעצמכם?

נשמח לשמוע על כך! אם בא לכם לספר באנונימיות אפשר בהודעה פרטית או בהודעה לדף של לא קריטי בפייסבוק

לא קריטי לוגו שאלות מהקהל קטן.png

עריכה אחרונה:
אוי, אני זוכר שפעם הייתי הופך שחקנים שהפריעו לי לגובלינים.
אבל הם ביקשו את זה. ואני מתכוון שהם ממש אהבו את הרעיון להיות גובלינים.

אני מתכוון שהם ממש אהבו את הרעיון להיות גובלינים.
נשמע לי שאם הם רצו להפוך לגובלינים ואתה הפכת אותם לגובלינים, כל הצדדים נהנו מהמשחק. השאלה היא האם יצא שניסית למשל, להגביל את השחקנים ולהשית עליהם "עונשים" כשלא עשו מה שרצית.

לא, הכוונה היא שבהתחלה אמרתי בצחוק שאהפוך אותם לגובלינים, ואז הם אמרו שלא כיף שמאיימים עליהם בהפיכה לגובלינים, אז זה היה קצת לא נעים. בסוף התנצלתי שאלתי אותם איך יהיה להם יותר כיף. ''תהפוך אותנו באמת לגובלינים!''

יש לי שחקן שצוחק על שחקן אחר אז אני נותן ל 2- לכל הגלגולים לסיבוב כשהוא צוחק
קשה לומר על זה משהו בלי לדעת יותר על המשחק, אבל הייתי מציע לך לשקול ברצינות לשנות גישה. אתה לא אחראי לאזן התנהגות של שחקנים דרך המשחק, ולדעתי זאת טעות לעשות זאת. ממליץ בחום לשמוע את הפרק של לא קריטי על הנחייה רעילה.

היה לי מנחה אם גישה מאוד ברורה על איך כל דמות צריכה להתנהג, בעיקר בהתאם לנטייה שלה, כל חריגה מהאופן הזה גרר הורדת נק"נ.
בעוד שלצפות משחקן להתנהג בהתאם לדמות שלו (אם אתה משחק סמוראי אל תבגוד בכבוד שלך סתם ככה) הגישה הזו של להעניש שחקנים קראנצ'ית תמיד הציקה לי, זה דבר אחד להגיד לדמות שמפרה את המילה שלה על ימין ועל שמאל שהיא יצרה לעצמה תדמית של מישהו שי אפשר לסמוך עליו, ודבר אחר להוריד נק"נ או משהו.

אישית תמיד העדפתי גישה של גזר על פני מקל, אבל יש פה איזה איזון שצריך לשמור עליו.

היה לי מנחה אם גישה מאוד ברורה על איך כל דמות צריכה להתנהג, בעיקר בהתאם לנטייה שלה, כל חריגה מהאופן הזה גרר הורדת נק"נ.
בעוד שלצפות משחקן להתנהג בהתאם לדמות שלו (אם אתה משחק סמוראי אל תבגוד בכבוד שלך סתם ככה) הגישה הזו של להעניש שחקנים קראנצ'ית תמיד הציקה לי, זה דבר אחד להגיד לדמות שמפרה את המילה שלה על ימין ועל שמאל שהיא יצרה לעצמה תדמית של מישהו שי אפשר לסמוך עליו, ודבר אחר להוריד נק"נ או משהו.

אישית תמיד העדפתי גישה של גזר על פני מקל, אבל יש פה איזה איזון שצריך לשמור עליו.
אני לא חושב שמקל או גזר מתאימים למשחק תפקידים. מנחה אינו מורה, הוא שותף למשחק, ואם רוצים שמישהו לא יעשה משהו כי הוא מפריע למשחק כדאי פשוט לבקש ממנו.

במהדורות ישנות של מו"ד/מוד"מ, זו לא הייתה הנפצה של מנחה אלא חוק מובנה ממש.

בלי קשר, היה לי מנחה כשהיינו בכיתה ח' שהיה עושה דברים דביליים כמו "האלים מתעצבנים על הדמות של שגיא אז הם ממנים רוח של דרקון אדום שתוודא שהוא לא עושה יותר שטויות" (כשהשחקן היה עושה משהו מעצבן הדרקון היה מתגשם וגורם לו מלא נזק ולוקח ממנו חפצים קסומים) או "מלך העיירה החליט שהדמות של ניר תופסת יותר מידי תחת אז הוא מאשפז אותו בבית חולים לניתוח הקטנת תחת".

אם ברוח הדרקון האדום עסקינן, היה פעם טרנד של מפלצות מעצבנות שמתלוות לחבורה ורק מפריעות לדמויות, הורסות להם דברים וגונבות מהם. למשל האומפלבי*, מאסופת מפלצות הפח האולטימטיבית פיאנד פוליו.

* מין יצור שעיר ומטומטם שמזדנב אחרי הדמויות, מרעיש והורס מארבים והתגנבויות, מסוגל לתקוף בחשמל סטטי שנצבר בשערות שלו ולפעמים נותן עצות גרועות ומסוכנות למציאת אוצרות אותם הוא דורש לשמור לעצמו:

umple3.png

* מין יצור שעיר ומטומטם שמזדנב אחרי הדמויות, מרעיש והורס מארבים והתגנבויות, מסוגל לתקוף בחשמל סטטי שנצבר בשערות שלו ולפעמים נותן עצות גרועות ומסוכנות למציאת אוצרות אותם הוא דורש לשמור לעצמו:
נתת כאן תיאור מדוייק של קנדר.

חזרה