• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 חדשות הכרוז הוכרז Mordenkainen Presents Monsters of the Multiverse

ספר הרחבה חדש שייצא לאור בינואר 2022 (היה אמור לצאת לאור כבר השנה, אבל נדחה!) שיציג מפלצות חדשות והמון-המון גזעים חדשים לשחקנים.
הספר למעשה יאגד תחתיו 30 (!) גזעים לשחקנים ומעל ל-250 מפלצות שונות. חלקם הופיעו בספרים אחרים (למשל הדב"שים לדוגמא ב Volo) והאחרים חדשים לגמרי. מדובר בכל הגזעים שהופיעו עד היום, שלא ייחודיים לשיטה - מה שמעורר את השאלה, האם יש לנו יותר מדי גזעים שונים במבוכים ודרקונים 5 ? לדעתי כן, למשל באיי הסערה יש שמונה גזעים שונים וזה נראה לי די והותר.
הספר יצא לאור ב-2021, ראשית כחלק מסט שכולל גם את Tasha ואת Xanathar. החלטה מעניינת ואולי מעט גרידית, בייחוד שגם הספרים הללו מקבלים כריכה מיוחדת חדשה (דאבל דיפיניג לאספנים?)
Monsters_multiverse.jpg
מעבר לכך, הספר גם יציג עדכון לפורמט של המפלצות, בדומה למה שמתוכנן ב- ספרי בסיס חדשים של מבוכים ודרקונים ב-2024! - הם פרסמו דוגמיות של השוואה בין דב"ש קיים ב Volo לבין אותו דב"ש בפורמט החדש. הטלת הלחשים יותר פשוטה, אולי מזכירה במעט את מה' 4?
הנה תמונת מסך מהפאנל, כפי שפרסמו ב Enworld, לא מאוד ברור אבל אפשר לראות קווים כלליים:
bard-new.jpg

הספר יצא לאור ב-2021, ראשית כחלק מסט שכולל גם את Tasha ואת Xanathar. החלטה מעניינת ואולי מעט גרידית, בייחוד שגם הספרים הללו מקבלים כריכה מיוחדת חדשה (דאבל דיפיניג לאספנים?
היה צפוי שההכרזה תהיה על מוצר ערגת ספרים, בגלל המחיר שדלף כבר לפני כמה ימים דרך אמזון, אבל מפתיע שזו ערכה של שני ספרים ישנים ואחד חדש.

ספר הרחבה חדש שייצא לאור בינואר 2022 (היה אמור לצאת לאור כבר השנה, אבל נדחה!) שיציג מפלצות חדשות והמון-המון גזעים חדשים לשחקנים.
הספר למעשה יאגד תחתיו 30 (!) גזעים לשחקנים ומעל ל-250 מפלצות שונות. חלקם הופיעו בספרים אחרים (למשל הדב"שים לדוגמא ב Volo) והאחרים חדשים לגמרי. מדובר בכל הגזעים שהופיעו עד היום, שלא ייחודיים לשיטה - מה שמעורר את השאלה, האם יש לנו יותר מדי גזעים שונים במבוכים ודרקונים 5 ? לדעתי כן, למשל באיי הסערה יש שמונה גזעים שונים וזה נראה לי די והותר.
ידוע כמה כמה אחוזים מהספר חדשים וכמה מחזור? ברור לי שהם לא ימחזרו כאן תוכן מספרי הבסיס, כי להם כבר מוציאים גרסת 5.5 משלהם.

מעבר לכך, הספר גם יציג עדכון לפורמט של המפלצות, בדומה למה שמתוכנן ב- ספרי בסיס חדשים של מבוכים ודרקונים ב-2024! - הם פרסמו דוגמיות של השוואה בין דב"ש קיים ב Volo לבין אותו דב"ש בפורמט החדש. הטלת הלחשים יותר פשוטה, אולי מזכירה במעט את מה' 4?
הנה תמונת מסך מהפאנל, כפי שפרסמו ב Enworld, לא מאוד ברור אבל אפשר לראות קווים כלליים:
נראה לא מרשים במיוחד. האריכו את פסקת הפלאף והוסיפו טבלת אופי אקראית לגרסת דב"ש *של מקצוע בסיס שממילא יש עליו המון פלאף בספר לשחקן*, מה שאוכל יותר מקום בספר. השינויים בפסקת הנתונים שאני רואה הם שהוסיפו תוסף שליטה וכותרת נפרדת לפעולות בונוס - שינויים מתבקשים ביותר. אני אישית כבר עשיתי אותם מיוזמתי בתכנים שכתבתי למהדורה. הקדמתי את וויזארדס! 😉
לפייטן בתמונה כן יש יכולת הטלת לחשים רגילה, בניגוד לטענה שפישטו הטלת לחשים של מפלצות. כנראה פישטו רק אצל חלקן.

אחלה, זה נשמע כמו משהו שיעניין אותי.
אבל למה האכזריות של להוציא את זה קודם כרק חלק מסט ורק בהמשך השנה כספר נפרד? :)

ובכלל, מה נסגר עם כל הסטים החדשים שיוצאים עכשיו, הרי המהדורה החדשה הוכרזה, קשה לי להבין את זה.
אולי הספר החדש ימשוך קונים מסויימים לקנות את כל הסט רק בשבילו?

ובכלל, מה נסגר עם כל הסטים החדשים שיוצאים עכשיו, הרי המהדורה החדשה הוכרזה, קשה לי להבין את זה.
אולי הספר החדש ימשוך קונים מסויימים לקנות את כל הסט רק בשבילו?
הסט בטוח ימשוך קונים חדשים, במיוחד כשיש בו כריכה מיוחדת במהדורה מוגבלת לספר שהכריכה המיוחד הקודמת שלו נמכרת כיום בקרוב ל-1,000 דולר יד שניה.

אבל משתמע שהספרים הללו יהיה תואמים למהדורה החדשה. השינויים לגזעים ולפסקת הנתונים? זה חלק ממה שיהיה בהדפסה החדשה של ספרי הבסיס.

בניגוד לטענה שפישטו הטלת לחשים של מפלצות. כנראה פישטו רק אצל חלקן.
נדמה לי שראיתי נתוני מפלצות בדנד-ביונד או משהו, בהם התקפות לחש היו בפסקת הנתונים של שאר ההתקפות ולא רק כותרת ברשימת הלחשים שיש לדמות.

הסט בטוח ימשוך קונים חדשים, במיוחד כשיש בו כריכה מיוחדת במהדורה מוגבלת לספר שהכריכה המיוחד הקודמת שלו נמכרת כיום בקרוב ל-1,000 דולר יד שניה.
לא חשבתי על זה וחבל עכשיו שהסבת את תשומת ליבי לעניין :ROFLMAO:

בל משתמע שהספרים הללו יהיה תואמים למהדורה החדשה. השינויים לגזעים ולפסקת הנתונים? זה חלק ממה שיהיה בהדפסה החדשה של ספרי הבסיס.
אוקיי זו חצי נחמה, אבל עדיין אם לא רוכשים את הסט למטרות אספנות, נראה לי שעדיף להתאפק קצת.

עכשיו אני חושב על זה שהם גם לא ממש אמרו מתי ב2024, זה גם יכול להוית בסוף 2024 שזה המון זמן.

נדמה לי שראיתי נתוני מפלצות בדנד-ביונד או משהו, בהם התקפות לחש היו בפסקת הנתונים של שאר ההתקפות ולא רק כותרת ברשימת הלחשים שיש לדמות.
כן, זה ככה בפסקאות הנתונים של Eberron: Rising from the Last War, כי קית' בייקר אמר למכשפי החוף שזה טיפשי להפנות את המנחה לספר אחר לחפש לחשים ולמרבה המזל הוא היה מי שמחליט במוצר הזה.

אני די בטוח שקית׳ בייקר לא אמר ככה למכשפי החוף והם הסכימו - פשוט כי הוא לא מחליט בספרים שלו אלא, כמו בכל ספר אחר, זו עבודת צוות והוא כפואף למפיק / אחראי מבוכים ודרקונים (לפחות אלו שיוצאים תחת מכשפי החוף). למרות שמועות אחרות, במכשפי החוף יש אנשים שחושבים… ולא לכולם קוראים קית׳ :)

אם מדובר בספר שרק ממחזר חומר, שקשה לי להאמין, זה בהחלט יבאס. בייחוד שיש לי את וולו (בכריכה המיוחדת שלו, שאכן שווה מעל 1000 דולר) - ובייחוד שאני לא מאמין שימחזרו חומר שמופיע במגדיר המפלצות הרגיל בגלל שאותו ירעננו במהדורה 5.1. וזה קצת חבל כי דווקא המפלצות במגדיר המפלצות הרגיל הן הכי זקוקות לרענון ושדרוג.

בנוגע לכריכות המיוחדות קודם כל ראוי לציין שהם גם אמרו שזה הולך להיות הסגנון הגרפי של הספרים החדשים, אני מקווה שזה לא הסגנון החדשות של הכריכות המיוחדות, כי הלבן הזה לא הכי מוצא חן בעיניי. בכלל קצת חבל שבקטע של כריכות האספנים הם לא שומרים על האחידות ביניהם - ועוד יותר חבל שהם לא מייצרים מספיק מהם. אני יודע שביקשתי עותקים מהממלכה והם הצליחו להביא משהו כמו 4 או 6 עותקים מתוך הזמנה של 24…

בנוגע לרכישה של הספר, אני די בטוח שיהיו חנויות ספרים שיקנו את כל הערכה ויפרקו אותה למרכיבים שלה, לפחות את הספרים ה״רגילים״ שנמכרים גם כך - טאשה ו-קסנת׳ר, אז יהיה אפשר לרכוש אותם, אולי בפרמיה קטנה מעל המחיר מחירון.

אני די בטוח שקית׳ בייקר לא אמר ככה למכשפי החוף והם הסכימו - פשוט כי הוא לא מחליט בספרים שלו אלא, כמו בכל ספר אחר, זו עבודת צוות והוא כפואף למפיק / אחראי מבוכים ודרקונים (לפחות אלו שיוצאים תחת מכשפי החוף). למרות שמועות אחרות, במכשפי החוף יש אנשים שחושבים… ולא לכולם קוראים קית׳ :)
זה כנראה לא בדיוק מה שנאמר, אבל זה כן הספר שבו לחשים של המפלצת רשומים בפירוט בפסקת הנתונים. בספרים לפניו ואחריו לא ראיתי את זה. 😃
ג'יימס וואיט וקית' בייקר הם שני הקרדיטים יוצאי הדופן בספר הזה ביחס ליתר הספרים של מכשפי החוף מהתקופה.

ובייחוד שאני לא מאמין שימחזרו חומר שמופיע במגדיר המפלצות הרגיל בגלל שאותו ירעננו במהדורה 5.1. וזה קצת חבל כי דווקא המפלצות במגדיר המפלצות הרגיל הן הכי זקוקות לרענון ושדרוג.
מסכים לחלוטין.

בנוגע לכריכות המיוחדות קודם כל ראוי לציין שהם גם אמרו שזה הולך להיות הסגנון הגרפי של הספרים החדשים, אני מקווה שזה לא הסגנון החדשות של הכריכות המיוחדות, כי הלבן הזה לא הכי מוצא חן בעיניי. בכלל קצת חבל שבקטע של כריכות האספנים הם לא שומרים על האחידות ביניהם - ועוד יותר חבל שהם לא מייצרים מספיק מהם.
העיצוב הלבן הוא הכריכה המיוחדת. הכריכה הרגילה היא השמאלית, עם איור של Astral Dreadnought.

כן, התכוונתי רק לכריכות המיוחדות - יש לי כמה, וגם כיום הם לא לגמרי אחידות וזה עוד יותר מבאס הלבן על זה על המדף.
כיום לפחות הכריכות המיוחדות הן בעלות שדרה כהה, חוץ מטאשה, שגם היום ״שוברת״ את המראה על המדף.
לדעתי יש הרבה חשיבות לאיך השדרה של הספרים נראית, וזה מעצים את האפקט שזה נראה אחיד בין ספרים שונים באותה שיטה/סדרה. הלבן הזה יקלקל לגמרי את האחידות על המדף. לכן גם אין סיכוי שאקנה את הכריכה המיוחדת של Strixhaven…

אני מבין את הפישוט בלהפוך כל לחש לפשוט כוח יומי, אבל זה די מוריד ממש מכל הקטע של הלחשים- שהוא הורסטיליות שלהם.
היה משהו כזה עם כוהן הקראקן שהופיע במדריך וולו למפלצות.

אבל הוריסטליות של הלחשים בעיקר מיועדת לדמויות שחקן… כמה פעמים יוצא לך להטיל שוב את אותו הלחש בהיתקלות עם יריב?
שים לב שאת ה holy fire הם פשוט שמו כיכולת, שזה פישוט הגיוני.

זה לא פותר את הבעיה שעדיין כשליט מבוך אתה צריך לרפרנס את הלחשים של הדבשים, אבל זה כן מפשט, מבלי לפגוע מהותית לטעמי.

יצא לי כמה פעמים להטיל שוב את אותו הלחש כמנחה שמשחק מפלצות. אישית הייתי פשוט אומר שהם יכולים להטיל את הלחשים האלה X פעמים ביום סה"כ, במקום להכנס לסלוטים. זה אומר שהלחשים החלשים יותר יראו פחות שימוש, אז כדי לאזן את זה הייתי מוריד את הלחשים מהדרגות הגבוהות ושם אותם ספציפית כיכולות יומיות שלא קשורות להטלת הלחשים ישירות.

אני לא חושב שהפסקה הזו עוזרת הרבה. היא כן מגוונת את ההתנהגות שהמפלצת תפגין בהתקלות כי היא לא תזרוק שוב ושוב את אותו הלחש, אבל לא מפחיתה עומס מהמנחה לדפדף אל הלחשים ולעשות book-keeping.

פוסט בבלוג על השינויים בסטאטבלוקס. ציינו שיועדפו לחשי תכלית ברשימת הלחשים, כשלחשים התקפיים יהפכו לפעולות מיוחדות- מה שנראה לי הרבה יותר הגיוני.

יש שם גם כמה דברים על גזעים, אבל זה דורש כבר נושא משלו לדעתי.

בלוג מעניין. מסקרן לדעת כמה הם עבדו על השינויים הללו, שעל פניו נראים בעיקר עידון ושיפור קל. לא אופתע אם זה לקח יותר זמן מהעבודה על הסטאטבלוק בעת יצירת השיטה.

כמה דברים נוספים שמעניינים לדעתי:
- הבהרה בנוגע לנטייה של מפלצות ויריבים: חלוקה הגיונית לשלוש סוגים, דמוי-אנוש שיכולים להיות בכל נטייה (ואם זה סטאטבלוק לדבש ספציפי, אז יש נטיה), יצורים קסומים עם נטיה מובהקת כמו מלאכים ושדים, אז נטיה טיפוסית (השד הטיפוסי הוא רשע), ויצורים חסרי בינה נטולי נטייה.

- שימוש מוגבר בתגיות, כולל לציון מקצוע.

- פעולות בונוס בסעיף ייחודי, הידד!

- והטלת לחשים, כפי שכבר ציינת. בסך הכל שינוי לטובה שמפשט את החיים, אבל צריך לזכור שיש יכולות וחפצים שאמורים לעבוד כנגד לחשים ספציפיים. למשל לחסום קליע קסם, או לחש-נגד. לא ברור לי איך הם יעבדו.
מצד שני, כנראה שב 5.1 ישנו אותם.

וסטאטבלוק לדוגמא
1985006F-696A-4F43-97ED-E106967E585A.png

חזרה