• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

האם משחקי תפקידים הם זולים מדי?

בעקבות העלאות המחירים החדשות של משחקי לוח, חשבתי למה לא רואים את אותו הדבר במשחקי-תפקידים
רפרנס:
אני זוכר שקטאן עלה 38 דולר לפני משהו כמו 15 שנים... באותה התקופה ספר החוקים לשחקן, החל ממהדורה 3.5, עלה 50 דולר.
היום קטאן עולה 55 דולר, כשמדובר באותו משחק הלכה למעשה. לעומתו ספר החוקים לשחקן של מהדורה 5, עדיין עולה את אותם 50 דולר שהוא עלה לפני 18 שנה, רק שזו מהדורה אחרת לגמרי ולמעשה היו שתי מהדורות חדשות מאז.

באופן כללי, בעוד מחירי משחקי הלוח עלו ב-20 השנה החולפות, ואם פעם משחק של 60 דולר היה נחשב ליקר בטירוף, היום 60 דולר זה בערך המחיר הסטנדרטי החדש למשחק לוח ממוצע, ואפשר למצוא לא מעט משחקים ב-100 דולר ואפילו יותר - גלומהייבן למשל עולה 140 דולר והמהדורה השלישית של Descent עולה 175 דולר.

אז מה יש לנו במשחקי תפקידים?
יש לנו הרבה יותר עזרים ואביזרים במחירים יקרים, למשל הערכות של Beadle - אבל ספרי הבסיס עדיין נעים רובם ככולם בתחום שבין 40 ל-60 דולר. למשל, ספר הבסיס החדש של הטבעת האחת הוא 60 דולר, הספר החדש של אווטאר עולה 50 דולר, ואפילו הספר-מפלצת (600+ עמודים!) של פאת'פיינדר 2 עולה 60 דולר.
במלים אחרות, מחירי משחקי התפקידים הם בסטגנציה ב-15 השנים האחרונות. כשבפועל, היום רוב-רובם של הספרים החדשים הם בעלי אומנות מהממת ובצבע מלא לעומת השחור-לבן הפשוט של לפני 15-20 שנה (לא מחשיב כאן את מו"ד).
מצד שני, היום מוכרים יותר משחקי תפקידים בעבר, מה שמאפשר להשקיע יותר בכל משחק כי ההכנסה עלתה. אבל הטיעון הזה גם נכון למשחקי לוח.

באותה תקופה, 2003 עד היום, האינפלציה בארצות הברית הייתה כ-45% - המשכורת הממוצעת והחציונית בארצות הברית עלו ביותר מ-50%.
במלים אחרות, משחקי התפקידים זולים יותר היום באופן משמעותי מאשר ב-2003 כשיצא ספר החוקים לשחקן של מהדורה 3.5
גם בארץ מחיר הסל"ש ב-2003 היה 180 ש"ח, כשמחיר פאת'פיינדר 1 היה 199 ש"ח למרות שיצא כ-13 שנה מאוחר יותר.

אחת הבעיות האנדמיות של התעשייה היא שיוצרים לא מרוויחים מספיק כסף כדי להתפרנס בכבוד, לרוב. לא משנה אם אתה מוציא לאור, מפיק, עורך, כותב, מתרגם, המשכורות נמוכות יחסית...

ומכאן התהיה שלי - האם משחקי תפקידים זולים מדי? זה בטוח טוב לכיס של הצרכן, אבל האם זה טוב לתחביב?

אני לא מכיר היטב את שיקולי התמחור של הוצאות גדולות שמדפיסות ספרים בדרך המסורתית. עם זאת, ההתקדמות הטכנולוגית הוזילה משמעותית את עלויות ההפקה והייצור של יוצרים קטנים יותר. למשל, במשחק לוח חייבים לייצר מראש סטוק שלו, מה שמהווה סיכון (כי לא בטוח אף פעם שימכרו הכול) ודרוש גם השקעה ראשונית גדולה ועולה עלויות אחסון. משחק תפקידים דיגיטלי לא דורש ייצור מראש בכלל, וכך גם משחק ב-Print on Demand. פעם כל משחק שיצא, גם משחק בסיסי, דרש הדפסה מראש. כיום, רק ההוצאות הגדולות עושות את זה. בנוסף לכך, עלויות ההפקה ירדו, למשל בזכות כלים מתקדמים בהרבה לעימוד ועיצוב ספרים שחוסכים המון כסף בהשוואה לכלים הפרימיטיביים של שנות ה-90. לבסוף, ספר משחק תפקידים הוא ספר בלבד - הוא לא בא עם עוד חלקי משחק, או עם קופסא (עסק לא זול), שמגדילים משמעותית את העלות של משחק לוח לעומת ספר של משחק תפקידים. מיניאטורות וקוביות לרוב נמכרות בנפרד.

השורה התחתונה - אני יכול להפיק כיום ספר באיכות של תחילת האלף בעלות הפקה של כ-$1,000 שמוכר בתוך פחות מחודש מעל ל-500 עותקים והכניס לי כמה אלפי דולרים רווח נקי (Cepheus Deluxe). תמחור גבוה רק יפגע לי ברווחים. הספר דיגיטלי ובקרוב ב-Print on Demand. לגבי המודל של הוצאות גדולות יותר, אני מתמצא פחות בכך, אף גם כאן אני חושד שיש מרכיב טכנולוגי.

אצל יוצרים קטנים, יש גם תחרות מאוד משמעותית בשוק הדיגיטלי, הרבה יותר מאשר במשחקי לוח פיזיים. תחרות מורידה מחירים.

כמובן שהייתי שמח להרוויח יותר מהתחום, מה שהיה מאפשר לי לעבוד רק בזה, אבל בעבר לא הייתי יכול להרוויח מכך כלום עקב עלויות הפקה ראשוניות שלא הייתי עומד בהן כיוצר קטן.

עריכה אחרונה:
נראה לי שהוא התכוון שני הספרים יחד, לא? יש לי איזה זיכרון עמום שגם מו״ד 5 שהזמנתי באמזון עלתה 50$ לשני הספרים יחד, אבל אני גם זוכר שזה היה בזמן מבצע כלשהו (בלק פריידיי? לא זוכר בדיוק).

אני לא מבין בתמחור, אבל אני כן יכול להגיד שמהצד של הקונה תשלום שעובר את ה- 50$ מתחיל לגרום לי לתהות אם לרכוש אותו, בטח ובטח אם מדובר בעוד מוצר ואחריו עוד אחד ועוד אחד. תמחור גבוה מדי דוחף לכך שרק מי שהתחביב חשוב לו ירכוש את המוצר, ובכך אתה פוגע בנתח שוק חדש שלאו דווקא ייחשף אליו. אני חושב שגם זה אחד השיקולים האם להעלות מחירים או לא.
כדוגמה אני יכול להסתכל על הילדים שלי, ובכנות - פשוט מסנן רבים מהדברים שאני קונה להם לפי מחיר, ולא תמיד לפי איכות, גם אם זה משהו שהם מאוד מחבבים. תלוי מה קונים כמובן, אבל מחיר הוא פקטור סופר-חשוב.

וכמובן, איך אפשר לשכוח - המאבק המתמשך של ספר פיסי בעולם הדיגיטלי גם מרסנת העלאת מחירים.

נראה לי שהוא התכוון שני הספרים יחד, לא? יש לי איזה זיכרון עמום שגם מו״ד 5 שהזמנתי באמזון עלתה 50$ לשני הספרים יחד, אבל אני גם זוכר שזה היה בזמן מבצע כלשהו (בלק פריידיי? לא זוכר בדיוק).
לא נראה לי... המחיר הרשום על הספר לשחקן של 3.5 הוא 29.95 דולר, המחיר הרשום על הספר לשחקן של 5 הוא 49.95 דולר, והסיבה שהמחירים בישראל כמעט לא השתנו היא כנראה משהו באזור של שינוי שער חליפין, שינוי מסי ייבוא או תמחור יתר של היבואנים בתקופת 3.5.

בכל מני חנויות אונליין אתה יכול למצוא את הספרים במחירים צנועים יותר מהמחיר הרשום, אבל זה בדרך כלל במסגרת מבצע ובעיקר מצד חנויות גדולות שמורידות מחירים כי הן יכולות והמתחרים הקטנים שלהן לא יכולים (כמו book depository).

מבחינת העלות לספרי בסיס, מו"ד ממוקמת גבוה מבחינת היקף ההשקעה הכספית הנדרשת כדי לשחק, כי יש לה שלושה ספרים נדרשים. שיטות כמו הטבעת האחת או אווטאר כוללות את כל מה שצריך כדי לשחק בספר אחד, ובדרך כלל גם כוללות הרפתקה מוכנה למתחילים.

אני ברשותכם מביט רגע מזווית אחרת, בשנים האחרונות, תהיתי איך זה שלעזאזל אני מוציא אלפי שקלים במצטבר (אני לא רוצה באמת לחשב אפילו) על תחביב שביסודו אמור להיות ספר, קוביות ועפרון :)
אז נכון, זה לא עונה בדיוק לשאלה של השחיקה עם הזמן והיחס למשחקי לוח, אבל דבר אחד אני יודע - חשוב מאד שהבסיס (ערכות התחלה, ספר לשחקן וכו') יהיו יחסית זולים כדי לאפשר כניסה של אנשים חדשים לתחביב ובפרט ילדים/בני נוער.
בלעדי בסיס רחב וחזק של שחקנים, יהיו פחות מוצרים, פחות הוצאות, פחות קיקסטארטרים קשורים ובכלל פחות מהכל.
לא יודע, אולי כל מוצר ספציפית הוא לא מאד יקר נניח, אבל המדפים המלאים שלי כבר נהיו מאד יקרים עם הזמן :)

בשונה ממשחקי לוח כדי לשחק שיטה רוב האנשים יקנו בטח במו"ד חוץ מאת הספר גם את המדריך לשה"ם גם את ספר המפלצות כנראה שעוד לפחות הרפתקה מוכנה אחת עולם מערכה אחד ואולי עוד איזה ספר הרחבה עלות כוללת של יותר מאשר משחק לוח.
אני חושב שגם השחקני של משחקי תפקידים צעירים יותר ולכן אין להם כסף לקנות במחירים יקרים מדי.

התשובה הקצרה ? לא.

התשובה הארוכה ( שככל הנראה תרוויח לי באן ), לא, ויש לי הרגשה ממש ממש ממש לא נעימה שהדיון הזה נפתח בתור בלון ניסוי שנועד לבדוק איך תתקבל העלאת מחירים משמעותית מבחינת עולמות פיראיים כי אווטאר (!?) נמכר ב60$.
עכשיו.

אני לא רואה טעם בלהשוות משחק קופסא למשחק תפקידים, ולו בגלל סיבה אחת שכבר עלתה למעלה - כי משחק קופסא מכיל את *כל* מה שנדרש למשחק, ספר שיטת משחק הוא ספר - הוא אינו כולל קוביות ( ובואו, לא תמיד זה סט סטנדרטי ולא תמיד אחד מספיק), לך תחפש את דף הדמות ( ברשת, ותדפיס לבד), תספור את כל הדברים שיושבים לך על שולחן המשחק מלבד הספר ותבין עד כמה ספר משחק תפקידים הוא רק חלק קטן ממה שמשחק הלוח יכול להיות.

אני גם לא רואה סיבה להתערב ולהכנס לכיס של ה"תעשייה", אני כאן מהצד של ה"תחביב" -ואני כאן מספיק זמן לדעת שני דברים : הדבר הראשון הוא שאין לתחביב הזה מספיק קהל בארץ בשביל להחזיק תעשיה מצד אחד, ומצד שני שתמיד יהיה כאן מישהו שייצר תוכן ( גם אם לא "מקצועי") .

מחיר הרשום על הספר לשחקן של 3.5 הוא 29.95 דולר, המחיר הרשום על הספר לשחקן של 5 הוא 49.95 דולר,
אוי, כזה Mea Culpa לא היה לי מזמן. ודווקא זכרתי שבדקתי לפני שכתבתי וזכרתי שמהדורה 3 עלה 30 דולר... אבל כן, מהדורה 3 זה 30 דולר, מהדורה 4 זה 35 דולר ומהדורה חמש (הגנבים ;) ) זה 50 דולר.
אז מחירי משחקי התפקידים כן עלו בערך כמו משחקי הלוח, ובערך כמו האינפלציה / הכנסה במשכורת, יצאתי דביל :bang:

בשונה ממשחקי לוח כדי לשחק שיטה רוב האנשים יקנו בטח במו"ד חוץ מאת הספר גם את המדריך לשה"ם גם את ספר המפלצות כנראה שעוד לפחות הרפתקה מוכנה אחת עולם מערכה אחד ואולי עוד איזה ספר הרחבה עלות כוללת של יותר מאשר משחק לוח.
ובאותו אופן, כשמשחקים משחקי לוח קונים הרחבות, משחקים דומים וכך הלאה - לא סתם לקטאן יצאו (בעברית) כעשר הרחבות...
שלא לדבר, שמשחקי תפקידים זה משהו שאנשים לרוב יכולים (ועושים) לשחק באותו משחק במשך שנה או שנתיים בעוד שמשחקי לוח זה משהו שכל הזמן מחליפים משחקים.
השורה התחתונה - אני יכול להפיק כיום ספר באיכות של תחילת האלף בעלות הפקה של כ-$1,000 שמוכר בתוך פחות מחודש מעל ל-500 עותקים והכניס לי כמה אלפי דולרים רווח נקי (Cepheus Deluxe). תמחור גבוה רק יפגע לי ברווחים. הספר דיגיטלי ובקרוב ב-Print on Demand. לגבי המודל של הוצאות גדולות יותר, אני מתמצא פחות בכך, אף גם כאן אני חושד שיש מרכיב טכנולוגי.
תעשה ניסוי - תשקיע 5,000 דולר בספר הבא, אולי הוא ימכור 2,500 עותקים אפילו אם תעלה את המחיר בעוד חמש דולר. ככה יוצרים עסק. אנשים מוכנים לשלם על איכות הפקה.
אני ברשותכם מביט רגע מזווית אחרת, בשנים האחרונות, תהיתי איך זה שלעזאזל אני מוציא אלפי שקלים במצטבר (אני לא רוצה באמת לחשב אפילו) על תחביב שביסודו אמור להיות ספר, קוביות ועפרון :)
כי זה תחביב, ואם יש לך הכנסה פנויה - אתה משקיע בתחביב. טבעי לחלוטין. כמו שההוצאה העיקרית שלי על משחקי תפקידים זה בכלל תוואי השטח של Dwarven Forge ואני לא תמיד משתמש בו, כי אין שום סיכוי שאני מוביל אותו לבית אחר (ובטח לא כשאני שחקן).
אז נכון, זה לא עונה בדיוק לשאלה של השחיקה עם הזמן והיחס למשחקי לוח, אבל דבר אחד אני יודע - חשוב מאד שהבסיס (ערכות התחלה, ספר לשחקן וכו') יהיו יחסית זולים כדי לאפשר כניסה של אנשים חדשים לתחביב ובפרט ילדים/בני נוער.
מה זה יחסית זולים?
משחקי לוח נמכר במחירים של 150-250 ש"ח בחנויות... וכדי שזה יאפשר כניסה של אנשים חדשים לתחביב, בטח ילדים, זה חייב להיות בחנויות הספרים. למכור בכנסים, באתר או בהדסטרט זה ללכת לקהל קיים.
חנויות הספרים לוקחות מרווחים של כ-70% ולעתים יותר (כולל מפיץ).
כי משחק קופסא מכיל את *כל* מה שנדרש למשחק, ספר שיטת משחק הוא ספר - הוא אינו כולל קוביות ( ובואו, לא תמיד זה סט סטנדרטי ולא תמיד אחד מספיק), לך תחפש את דף הדמות ( ברשת, ותדפיס לבד), תספור את כל הדברים שיושבים לך על שולחן המשחק מלבד הספר ותבין עד כמה ספר משחק תפקידים הוא רק חלק קטן ממה שמשחק הלוח יכול להיות.
לא נכון.
קודם כל, כי כפי שכבר כתבתי, במשחק תפקידים אפשר לשחק גם שנה או שלוש ברציפות. משחקי לוח לרוב האנשים אין סבלנות לשחק פעמיים ברצף ובטח שלא בתור המשחק היחיד במשך שנה ברצף. לא סתם יש עשרות משחקי לוח שונים מתורגמים בעברית, שהרבה מהם מוכרים אלפי עותקים בשנה בשוק (ואני לא מדבר על המשחקים ב-50 ש"ח לילדים).
מעבר לכך, יש הרחבות ויש השקעה במשחק עצמו - למשל, אתמול שיחקתי אצל חבר Marvel Champions, והוא קנה סליבים בעוד עשרות ש"ח
דרך-אגב, בזכות הדיגיטלי והטאבלט, אפשר לגלגל קוביות בטלפון, לבנות את דף הדמות במחשב (ועלות הדפסה זה באמת כלום-כסף) וכך הלאה. בהרבה משחקים שאני משתתף בהם, חוץ מסט קוביות או שניים על השולחן, חצי-תריסר עמודים, כל היתר נמצא במחשב או בטלפון.

התשובה הארוכה ( שככל הנראה תרוויח לי באן ), לא, ויש לי הרגשה ממש ממש ממש לא נעימה שהדיון הזה נפתח בתור בלון ניסוי שנועד לבדוק איך תתקבל העלאת מחירים משמעותית מבחינת עולמות פיראיים כי אווטאר (!?) נמכר ב60$.
ושם את תגובתי בהודעה נפרדת:
א) אציין שהסוגריים די מעליבים אותי.
ב) תמחור מוצרים לא נקבע ולא מוצדק בדיון כזה או אחר בפורום. יש מכלול גורמים שקובעים את התמחור - ראשית מה העלות שלו (כי לא רוצים להפסיד כסף), צפי מכירות (כי זה קריטי להחזר העלות), מה המחיר של מוצרים דומים (במקרה של מוצר מתורגם זה פשוט, האנגלי עולה 50 דולר - המכפילים הם לרוב באזור ה-4 עד 4.5 למוצרים מתורגמים), הערכה למה הקהל מוכן / רוצה לשלם, והטייה אישית כזו או אחרת.
המחיר של אווטאר ממש לא רלוונטי, וגם הדעה של יושבי פורום או פייסבוק לא קובעת.

ובאותו אופן, כשמשחקים משחקי לוח קונים הרחבות, משחקים דומים וכך הלאה - לא סתם לקטאן יצאו (בעברית) כעשר הרחבות...
ובכל זאת יש לי רק אחת מהן לעומת זאת בשביל לשחק מו"ד צריך לפחות שלושה ספרים.
כפי שכבר כתבתי, במשחק תפקידים אפשר לשחק גם שנה או שלוש ברציפות. משחקי לוח לרוב האנשים אין סבלנות לשחק פעמיים ברצף ובטח שלא בתור המשחק היחיד במשך שנה ברצף
רוב האנשים מחזיקים כמה שיטות כמו שהם מחזיקים כמה משחקי לוח

לפני לא הרבה זמן יצא לי לראות את הנתונים של Thirsty Sword Lesbians, ספר בסיס של 224 עמודים (400 עם יעדי ההרחבה ב-PDF - רלוונטי בגלל התשלום על האומנות) שנמכר ב30$ (Exactly How Much Does a Kickstarter Campaign Cost? אני מעדיף את הנתונים פה מאשר בקיקסטאטר עצמו בגלל חלק מהתגובות). בקצרה: מימון ההמון הכניס ~$301k, סה"כ ההוצאות היו ~$213k, כלומר רווח של ~$88k. הודפסו 10,500 ספרים ומתוכם רק 5,300 נשלחו לתומכים (כלומר הרווח יגדל מאחר והספרים כבר מודפסים).

אם אלו הנתונים ל-30$ אני ממש לא רואה סיבה שהמחירים של משחקי התפקידים צריכים לעלות מעל ל40$-60$ שציינת וגם הקצה העליון של זה רק במקרה שהספר באמת מפלצת...

מה שהכי הייתי רוצה בתחביב והאמת שזה די קורה כיום, זה שהאופציה הבסיסית לשחק תהיה חינם עד (וסתם אני זורק מספר) נניח20$, כדי שהתחביב לא יהיה מוגבל לבעלי אמצעים.
אחרי שכבר נמצאים בפנים, שכל אחד (או קבוצה) ירכוש מה שהוא חושב שמשדרג את החוויה שלו או מתאים לשולחן שלו וזה אחד הדברים הכי נהדרים בתחביב הזה - אני יכול תיאורטית להיות בנסיעת רכבת במדינה אחרת בעולם ולשחק ללא ספרים עם אנשים שלא הכרתי מעולם.

ג'וני ג'וני הנתונים שאתה מצטט הם למכירה ישירה ללקוח, וזה רווח תפעולי (וכנראה ללא התמלוגים לכותבת) ולא רווח נקי.
בכל מקרה, כשמוכרים משחק תפקידים במיליון ש"ח, אז מרוויחים כסף - שזה טבעי ונכון. אבל בלי לדעת את העלות השוטפת של העסק, אין דרך לדעת אם הם הרוויחו או הפסידו כסף.
עם זאת אם אכן כל המכירות היו תמיד ישירות ללקוח, אז היה אפשר לחתוך את מחירי הספרים ב-30% ואף יותר. כשמוכרים דרך מפיצים או חנויות הם לוקחים בין 50% (חנויות) ל-70% (מפיצים וחנויות)

מה שהכי הייתי רוצה בתחביב והאמת שזה די קורה כיום, זה שהאופציה הבסיסית לשחק תהיה חינם עד (וסתם אני זורק מספר) נניח20$, כדי שהתחביב לא יהיה מוגבל לבעלי אמצעים.
אתה חושב ש-200 ש"ח ב-3 חודשים מגביל את זה לבעלי אמצעים? בייחוד כשלרוב רק המנחה קונה ספרים ולא שחקנים (כלומר, אם מחלקים את העלות בין כולם, מה שעשיתי כשהייתי סטודנט, ספר עולה משהו כמו 30 ש"ח לאדם). אתה יודע מה המשכורת הממוצעת בישראל?
בחישוב מהיר, אם אדם קונה שלושה ספרי משחק שלמים (!!!) בשנה, זה 0.005 מההכנסה השנתית הממוצעת ליחיד בישראל. אם הוא מזמין פיצה ושתייה עם חברים בכל סשן משחק, והם משחקים פעם בשבועיים, זה 0.01 מההכנסה השנתית שלו. כלומר הפיצה במפגש, עולה כפול מהספרים.

בנוגע לילדים, זה סכום קטן ביחס לדברים אחרים - כרטיס כניסה רגיל לספארי עולה 40 עד 80 ש"ח תלוי בהטבה (אז הורה ושני ילדים, כולל ארטיק ושתיה, מעל 200 ש"ח לבילוי של חצי יום). משחקי Xbox/PS ב-150 או 250 ש"ח לחתיכה ונמכרים כמו לחמניות חמות, משחקי קופסה, ספרי קריאה גם לא זולים (ספר קריאה לילדים היום עולה ~80 ש"ח, שניים זה ב-120 ש"ח)... בשבוע הספר אני מוציא מאות שקלים על ספרי קריאה "רגילים".
אז משחקי תפקידים הם כל-כך "גרועים"* שצריך לחלק אותם בחינם כדי שילדים ישחקו בהם?
אם כבר הרבה יותר חשוב וחינוכי לטעמי שכניסה למוסדות חינוכיים, כמו מוזיאונים וגני-חיות תהיה בחינם, מאשר ספרי משחק...

* מה שזול ובחינם זה גרוע, אפקט פסיכולוגי מוכר. לא סתם רוב הקבצים החינמיים לא ממש מצליחים למשוך קהל לשיטות שלהם לרוב, ורובם הם התחלות מהירות שמטרתם לשכנע את הרוכש לקנות את הדבר האמיתי.

דרך-אגב, מסתבר שגם Chris Sims וגם Sean K Reynolds, שני כותבים מפורסמים עם רקורד פרסמו את המשכורות שלהם בשנים האחרונות:
מעניין שאין עליה בשכר עם העלייה בותק ו/או בניסיון. למעשה השכר אפילו ירד עם המעבר לפאיזו.
גם התמחור של 10 סנט למילה לכותב מנוסה מראה שהשוק די עלוב. כותב לא מנוסה מקבל ~חצי מזה בחברות שמכבדות את עצמן (Evil hat למשל נחשבת כזו) ועוד פחות מכך בחברות קטנות ו/או כאלו שלא מכבדות את הכותבים שלהן.
המספר שמקובל לכתוב ביום הוא סדר-גודל 2000-3000 מילה ביום, אז ב-20 ימי עבודה בחודש, זה בערך 50,000 מילה, או 5,000 דולר לפרילנסר מנוסה ומכובד.

במקרה הזה אפילו עוד יותר גרוע - נראה שהמשכורת בירידה במונחים ריאליים בין הראשונה לזו של אמצע שנות ה-2000.

אני מבין שזה נורא "סקסי" להגיד "היי - משחקי תפקידים צריכים להיות בחינם" ובמקביל לעצום עיניים מהמשכורות הנמוכות בשוק הזה (שלא לדבר על ניצול עובדים חדשים שנכנסים לשוק ומקבלים גם 2 סנט למילה ופחות משכר מינימום, נפוץ בתעשייה).
באמת שאין שום סיכוי שאני הייתי הופך למוציא לאור במשרה מלאה או כותב בתחום הזה, כי פשוט המשכורת שלי (שהיא לא ממש גבוהה ביחס למהנדס עם כמעט 20 שנות ניסיון) ~כפולה מהמשכורת שכותב/מפתח משחקים מנוסה ומכובד בחו"ל מרוויח בארצות הברית.
ואני לא מדבר על חברים שאני מכיר שעם 5 שנות ניסיון מקבלים משכורת של 40-50 אלף ש"ח בחודש בהייטק...
וכמובן שלפרילנסרים בתחום אין זכויות סוציאליות כמו שיש למי שעובד בחברה מסודרת.

ולכן טרנד הקיקסטרטר של השנים האחרונות הוא נהדר - כי הוא מאפשר ליוצרים "לעקוף" את ההנחות העצומות לחנויות ולמפיצים, ולהרוויח סכום שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד, אם כי עדיין למתי-מעט החברות שבאמת מגייסות מיליוני דולרים.

אתה חושב ש-200 ש"ח ב-3 חודשים מגביל את זה לבעלי אמצעים? בייחוד כשלרוב רק המנחה קונה ספרים ולא שחקנים (כלומר, אם מחלקים את העלות בין כולם, מה שעשיתי כשהייתי סטודנט, ספר עולה משהו כמו 30 ש"ח לאדם). אתה יודע מה המשכורת הממוצעת בישראל?
בחישוב מהיר, אם אדם קונה שלושה ספרי משחק שלמים (!!!) בשנה, זה 0.005 מההכנסה השנתית הממוצעת ליחיד בישראל. אם הוא מזמין פיצה ושתייה עם חברים בכל סשן משחק, והם משחקים פעם בשבועיים, זה 0.01 מההכנסה השנתית שלו. כלומר הפיצה במפגש, עולה כפול מהספרים.

בנוגע לילדים, זה סכום קטן ביחס לדברים אחרים - כרטיס כניסה רגיל לספארי עולה 40 עד 80 ש"ח תלוי בהטבה (אז הורה ושני ילדים, כולל ארטיק ושתיה, מעל 200 ש"ח לבילוי של חצי יום). משחקי Xbox/PS ב-150 או 250 ש"ח לחתיכה ונמכרים כמו לחמניות חמות, משחקי קופסה, ספרי קריאה גם לא זולים (ספר קריאה לילדים היום עולה ~80 ש"ח, שניים זה ב-120 ש"ח)... בשבוע הספר אני מוציא מאות שקלים על ספרי קריאה "רגילים".
אז משחקי תפקידים הם כל-כך "גרועים"* שצריך לחלק אותם בחינם כדי שילדים ישחקו בהם?
אם כבר הרבה יותר חשוב וחינוכי לטעמי שכניסה למוסדות חינוכיים, כמו מוזיאונים וגני-חיות תהיה בחינם, מאשר ספרי משחק...
הרחקת לכת עם המסקנות ממשפט אחד שכתבתי...
אני לא חושב שצריך לחלק משחקי תפקידים בחינם ואלוהים יודע שכמעט כולנו פה מוציאים עליהם לא מעט כסף...
אני כן חושב שהסף כניסה אליהם צריך להיות זול מאד והוא אכן כזה, אין ויכוח על זה, אפשר לראות מחירים של ערכות התחלה למשל.
חשוב לציין שאני מדבר באופן כללי על העולם ולא על הילד הממוצע הישראלי/אמריקאי/אירופאי, אני אקצין בכוונה ואומר שהייתי רוצה שגם ילד אפריקאי או ערבי יוכל לשחק אם הוא רק ירצה וכן, בשבילו - תחזיק חזק, 200 ש"ח הם המון כסף.
אני לא יודע אם הדגשתי מספיק - אני מדבר רק על המינימום להתחלה, אחרי שכבר בפנים אפשר לגבות מחירים הרבה יותר גבוהים, בהתאם לאיכות, היקף והדרישה למוצר ובטח עוד פרמטרים שאני לא מכיר.
מי שכבר נכנס אל התחום סביר להניח שיוציא סכומים נוספים על ספרים/הרחבות/אביזרים נלווים, אולי אפילו סכומים שלא היו מגיעים כלל אם הוא לא היה נכנס לתחביב מלכתחילה.
אני גם חושב שקיקסטארטרים הם אחלה, כי הם מאפשרים להוציא מוצרים שבמצב אחר היו סיכון מוחלט להוציא, נותנים ליוצרים חופש פעולה וכוח להביא את הרעיונות שלהם לחיים ולקהל, לבחור מה הוא רוכש.
משחקי תפקידים הם כל כך טובים, שצריך לאפשר לכל ילד לשחק בהם ואם נחשוב על זה, אפילו בלי ספרי משחק ושיטה, כמעט כל ילד בעולם "משחק" בדימיון שלו משהו שהוא לא, זה משהו בסיסי בטבע האדם.

גם פיצה דומינוס ב-80 ש"ח היא המון כסף לילד במדינות מסוימת, למעשה היא יותר מההכנסה של כל משק הבית שלו.
אני מציע שבמקום טיעונים שצריך להוזיל את משחקי התפקידים בארצות-הברית (או ישראל) כדי שילדים באפריקה יוכלו לקנות אותם, פשוט בוא ניישם "מס" של 10% על כל ההכנסות של העולם המערבי, כדי לגייס כסף לעזור למדינות העניות.
הרבה יותר יעיל וחשוב.

והסיבה שאני מגיב באריכות, כי זה טיעוני סרק להמשיך ולטעון ש-100 או 200 ש"ח שלוש-ארבע פעמים בשנה זה המון כסף להוציא על תחביב.
אפשר להגיד שזה יקר יחסית למוצרים אחרים, סבבה. אבל זה לא יקר אבסולוטית להכנסה הממוצעת, בישראל או בארצות-הברית/אירופה שזה השווקים הרלוונטיים.
אני יכול להמשיך ולמנות שלל תחביבים שהרבה יותר יקרים.
למשל חבר מהעבודה שנסע לטיול צלילה בגלפגוס. בהערכה גסה, הוא מוציא על טיול של שבוע סכום דומה למה שהוצאתי ב-30 שנה על משחקי-תפקידים.
או חברים שנוסעים לסקי פעם בשנה או שנתיים או סתם להיפגש עם חברים פעם בשבוע עם פאב (שתי בירות ונשנוש, 80-100 ש"ח לבילוי בכיף).

נ.ב. בדקת כמה עולה כרטיס למשחק כדורסל? מכבי תל-אביב מול קבוצה זרה זה 300-400 ש"ח לכרטיס. אז אם אני רוצה לקחת את הילדים למשחק שווה, זה 1000 ש"ח בקלות. אם זה משחק בליגת וינר מול קבוצה חלשה, זה יעלה לי 120-150 ש"ח.

הלוואי שמס כספי חד פעמי היה עוזר במדינות הללו, אבל הבעיות שם הרבה יותר מורכבות מכסף שחסר, זה כמובן לא נושא הדיון.
אני לא טענתי בשום שלב שמשחקי תפקידים הם יקרים :) אמרתי רק מה אני חושב על סך הכניסה הראשונית אליהם, זה הכל.
נתת הרבה דוגמאות, אין לי ויכוח עם זה, זה תחביב, יש לו מחיר ככל שרוצים להעמיק ולאבזר אותו ואני בעצמי עושה את זה (למשל המיניאטורות, ספרים וכו') ואין לי תלונות מהסיבה הפשוטה שאני יודע שכמו שכתבת, הייתי יכול להסתפק בלהוציא כמה מאות שקלים ולרוץ רק עם זה שנים, אבל אני מרצון משקיע הרבה יותר מזה כי זה חלק מהכיף ומשפר (לטעמי האישי וכמובן לא חובה) את החוויה.

חזרה