• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

האם יהיה שוני בין יצירת עולם עבור 5E לבין OSR (מהדורת מו"ד קופסאות לצורך העניין)

הייתי רוצה להעלות לדיון את השאלה, האם כשאני בא ליצור עולם (Campaign Setting), יש הבדלים בין יצירה כזו עבור מו"ד 5 או מו"ד ישן (קופסאות)?
או אולי יצירת העולם כדאי שתהיה אגנוסטית ולא תלוית מהדורה?
אם אתם חושבים שכן - למה ומה השוני?

שאלת בונוס: מה עושים במקרה ואני רוצה עולם שיש בו פחות קסם, אבל ב5E השחקנים מקבלים גישה מטורפת לקסם עוד בשלב יצירת ופיתוח הדמויות? האם כדאי פשוט לחפש שיטה אחרת כדי להמנע משינויים מאסיביים במכניקה?

כן, כל שיטה מכוונת לסגנון משחק ומערכה שונים- מבוכים ודרקונים 5 לדוגמה, מכוונת לעולם עתיר-קסם כמו שציינת, ועל כן עולם מערכה שנבנה כדי להתאים לה יהיה כברירת מחדל יותר high fantasy מעולם מערכה שנבנה כדי להתאים לשיטה חסרת קסם.

אני לא חושב שיצירת עולם צריכה להיות תלוית מהדורה או אגנוסטית, לכל דרך יש יתרונות וחסרונות. כשאתה יוצר עולם המתאים לשיטה מסוימת, אתה מגביל את היצירתיות שלך, ובעצם יוצר את העולם בתבנית קבועה. בעוד שאתה יכול לבצע שינויים פה ושם (ראה ערך אברון או השמש השחורה), ויכול ליצור עולם מאוד מעניין- הוא עדיין ידרוש המון התאמה לשיטות אחרות.
מצד שני, זה אומר שהעולם לא ידרוש שום התאמה לשיטה אליה הוא נבנה, ובמידה והיא שיטה פופולרית כמו מו"ד, יהיה קל מאוד להריץ אותו בה ולא תצטרך לנצל זמן בכדי להסביר את עיקר העולם- כי מי שמכיר את השיטה מכיר את העיקר כבר.

מהכיוון השני, יצירת עולם אגנוסטית תדרוש הרבה התאמה והסברים כשתרצה להריץ בו, ותמצא שרוב השיטות לא מצליחות להעביר את האווירה שלו באופן מושלם. ייתכן גם שהפתיחות וחוסר ההגבלות יקשו עליך לכתוב לו תוכן, כי אין לך גבולות ברורים או שיטה שמכווינה.
אבל עולם אגנוסטי יהיה יותר ייחודי ומעניין מעולם שנבנה כדי להתאים לשיטה ספציפית.

ובנוגע לשאלת הבונוס שלך: אני בעד לחפש שיטה אחרת. יש כל כך הרבה שיטות בשוק, שפשוט אין סיבה להצמד לשיטה אחת בלבד, ואני מעדיף לחפש כל תירוץ למציאת שיטה חדשה.

אציין שהרפתקאות בארץ התיכונה (Adventures in middle earth) היא משחק של שר הטבעות במכאניקה של מהדורה חמש והיא בלי מטילי לחשים בכלל.
אז בהחלט אפשרי ליצור עולם מערכה של מהדורה חמישית בלי קסם בכל פינה - זה דורש התאמה של המקצועות כמובן.

יש עוד עולמות מערכה שעשו את זה, למשל ביאוולף ובטוח יש עוד דוגמאות.

אבל מבוכים ודרקונים על הנגזרות שלו מבוססים על פנטזיה הירואית עתירת קסם. לכן אם אתה רוצה להוריד את הקסם, אכן צריך לחשוב מה אתה רוצה להשיג והאם חמש היא הפתרון.

* כאנקטודה, שאלתי פעם את דומיניק מקיובקיל שבע לגבי ההפרש במכירות בין הטבעת האחת להרפתקאות בארץ התיכונה. לדבריו הרפתקאות מכר יותר, אמנם לא בהפרש דרמטי אבל כן עשרות אחוזים יותר.
לכן להשתמש בחמש כבסיס הוא בעל היגיון בריא כדי להגיע לקהל הגדול ביותר, כל עוד אתה לא מתרחק מדי מהרוח הבסיסית של השיטה.

אני יודע מנסיון אישי, שגישושים ראשוניים שעשיתי כדי להתאים את מלסטרה או אפילו הרפתקאות בודדות ממנה למו"ד 5 ושות' נתקלו בכל כך הרבה קשיים, עד שהרגשתי שאני נתקע בקיר על כל צעד, ובסוף ויתרתי על הרעיון לגמרי. כך שנראה לי שאם יש לך עולם שסוטה באופן ניכר מהסטנסל של מו"ד, זה לא הולך להיות קל להתאים אותו לשם בלי לוותר על המון מהייחוד שלו.
כך שבמקרה כזה, עדיף לחפש שיטה מתאימה יותר לעולם.

אני מסכים עם נקסטורל שלכל דרך יש את היתרונות והחסרונות שלה ולכן הבחירה צריכה להיות תלויה במה שאתה רוצה להשיג.

שאלת בונוס: מה עושים במקרה ואני רוצה עולם שיש בו פחות קסם, אבל ב5E השחקנים מקבלים גישה מטורפת לקסם עוד בשלב יצירת ופיתוח הדמויות? האם כדאי פשוט לחפש שיטה אחרת כדי להמנע משינויים מאסיביים במכניקה?
אם אתה חייב או שהשחקנים מכירים רק את מהדורה 5 אז הפתרון הפשוט הוא מנוחות "GRITTY REALISM", להוציא את כל מטילי הלחשים מלאים פרט למכשף (וורלוק - הפטרונים השונים יכולים להידמות למקצועות שירדו) ולהגביל דרגות ל-10.
בכנות, לא משנה באיזו שיטה תבחר אתה כנראה תצטרך לעבוד כדי להתאים אותה לעולם המערכה. למעשה, באחד מעולמות המערכה שלי יצא לי לשחק בשיטה ביתית, מו"ד 5 עם חוקי בית, עולמות פראיים ואפילו ניסיון שנגמר בחד"פ ב-colonial gothic (בעיקר בגלל שלחצי מהקבוצה לא היה ניסיון קודם בשיטה). כל שיטה נתנה משהו אחר לעולם, ושינתה אותו קצת כדי לעבוד, אבל עדיין לא הייתה התאמה מושלמת בלי שעולם המערכה יאבד משהו (ואני בספק אם אני אמצא כזו). למרות הקשיים, עדיין כיף לשחק בעולם ובפעם הבאה שאני אריץ בו משהו אני אבחר שיטה שתתאים להרפתקה הספציפית שאני ארצה להעביר בעולם והשחקנים איתם אשחק (ולא בהכרח אחת מאלו שכבר כתבתי, כי אני כרגע שוקל לתת ניסיון ל-LexOccultum).

יש הבדלים בין יצירה כזו עבור מו"ד 5 או מו"ד ישן
בעולמות שנכתבו עבור מהדורות קודמות של מו"ד, היה לך תוכן עולם עלילתי ש"רכב" על החוקים. למשל ברומח הדרקון היה סיפור שלם סביב זה שהאלים אסרו על קוסמים להשתמש בכלי נשק ורק אחרי שמאגיוס מת בגלל שתפסו אותו בלי הקסמים שלו ורצחו אותו בעינויים, הקוסמים קיבלו אישור להשתמש בפגיון. אה, בעצם הקוסמים כן יכולים להשתמש בחרבות אבל הם סתם יהיו גרועים בזה? הלך הסיפור.

או שבמוד"מ1 מסבירים לך שגמדים לא מסוגלים לעבוד עם קסם ושאמנם לכל גזעי דמויי האדם יש כוהנים אבל הם נתקעים בדרגות ממש נמוכות (4-6) ולכן לא כדאי לשחק אותם בכלל ואז באה המהדורה השלישית ולא רק שיש לך גמד קוסם אלא שהשילוב גמד+כוהן נהיה אייקוני לגמרי. אה, והשילוב חצי אורק+ברברי? לא היה קיים עד המהדורה השלישית, גם כי לא היה לך ברברי (כאילו, היה בספרי הרחבה, אבל הוא היה דפוק ואף אחד לא אהב אותו) וגם כי חצי האורק נעלם מהמהדורה השנייה (כאילו, הוא חזר בהתגנבות דרך אסופת המפלצות אבל הוא היה דפוק ואף אחד לא אהב אותו) בעוד שבמהדורה השנייה השילוב האייקוני שלו היה עם מקצוע המתנקש (שלא היה מקצוע דפוק בכלל, אבל הוא היה עוצמתי מידי ועם סגנון משחק סוציומטי אז אף מנחה לא אהב אותו).

אני רוצה עולם שיש בו פחות קסם, אבל ב5E השחקנים מקבלים גישה מטורפת לקסם עוד בשלב יצירת ופיתוח הדמויות?
אם במוד"מ2, שיטה הרבה יותר מוגבלת מבחינת מגוון ופיתוח דמויות, הצלחנו לשחק חבורה של שלושה לוחמים וגנב, אז הכל אפשרי.
ספר הכללים הוא תפריט. אתה לא חייב להשתמש בכל המנות בתפריט בבת אחת ולא להנגיש אותן.

תודה על כל התשובות!עברו אמנם 30 שנה, אבל אני זוכר בפירוש במו"ד קופסאות ואני חושב שגם במוד"מ2 הייתה לי הרבה יותר שליטה על כמות הקסם במערכה.
לעומת 5E ש"מחלקת חופשי תותחים כבדים לשחקנים" מה שבעקיפין מגביל את הכוח של המנחה לעצב את עולם המערכה כרצונו (אלא אם הוא מתחיל להתעסק עם שינוי חוקים בסיסים שעל זה רובנו הסכמנו שזה פחות כדאי).

אם היית משחק מו"ד בקופסאות ומגלגל אוצרות וכו' לפי הטבלאות אז מתישהו לתוך אמצע ההרפתקה הראשונה כבר הייתה לדמויות שלך ערימה של שיקויים, מגילות וכלי נשק קסומים. מו"ד5 הרבה פחות פזרנית בקטע הזה וכבר היו תלונות על הרפתקה רשמית שיש בה רק שני כלי נשק קסומים - אחד מהם קילשון 2+ (נשק פחות נפוץ כי הוא לגמרי כמו חנית רק נחשב קרבי ולכן מוגבל לחלק מהמקצועות) והשני גרזן של שכרון קרב שהוא בעצם נשק מקולל.

בנוגע לנגישות ללחשים - יש לך הרבה יותר מקצועות מטילי לחשים במו"ד5 וגם למקצועות הרגילים יש גרסא אופציונלית של מטיל לחשים מוגבל יחסית (גנב לחשים, אביר קסום, נזיר יסודות, ברבר טוטם..) אבל הם אופציונליים, אתה לא חייב לאשר אותם.

אם היית משחק מו"ד בקופסאות ומגלגל אוצרות וכו' לפי הטבלאות אז מתישהו לתוך אמצע ההרפתקה הראשונה כבר הייתה לדמויות שלך ערימה של שיקויים, מגילות וכלי נשק קסומים. מו"ד5 הרבה פחות פזרנית בקטע הזה וכבר היו תלונות על הרפתקה רשמית שיש בה רק שני כלי נשק קסומים - אחד מהם קילשון 2+ (נשק פחות נפוץ כי הוא לגמרי כמו חנית רק נחשב קרבי ולכן מוגבל לחלק מהמקצועות) והשני גרזן של שכרון קרב שהוא בעצם נשק מקולל.

בנוגע לנגישות ללחשים - יש לך הרבה יותר מקצועות מטילי לחשים במו"ד5 וגם למקצועות הרגילים יש גרסא אופציונלית של מטיל לחשים מוגבל יחסית (גנב לחשים, אביר קסום, נזיר יסודות, ברבר טוטם..) אבל הם אופציונליים, אתה לא חייב לאשר אותם.
עד כמה שאני זוכר במו"ד קופסאות האוצרות היו מחולקים בצורה תפורה למפלצת (אוצר אישי או מאורה והמון סוגים וגלגולי אחוזים עבור כל אחד מהם), שיקויים ומילות הם חפצים מתכלים אז זה פחות מטריד אותי.
דווקא בגלל הקצב המטורף והעוצמה המשוגעת של דמויות ב5E, בהרבה מקרים יוצא שמנחים "מפזרים" יותר מדי חפצים כדי לרצות את השחקנים ולתת להם הרגשה של הישג, צריך מראש להגביל את זה, זה נכון, אבל זה עדיין לא מה שיעצור את כמות הקסם בעולם.
לגבי מטילי לחשים - נכון יש הרבה ב5E והם גם חזקים וורסטילים לאין שיעור ממהדורות אחרות, להגביל בחירה של תת הסוגים עדיין לא תפתור את הבעיה, כי עדיין יש את המטילים "הקלאסיים" החזקים מאד ועוד אחרים...
אבל תוך כדי שאני כותב פה את התגובה, אני מבין שפשוט אין מה לעשות, 5E מובנית כשיטה עתירת קסם אינהרנטית ואם זה לא מתאים לי - אני פשוט אצטרך לבחור בשיטה אחרת...

נ.ב.
למקרה שלא הייתי ברור, הבעיה שלי היא לאו דווקא חפצי קסם, אלא בכלל הנגישות לקסם בעולם/סוגי דמויות וכו'

דווקא בעיניי מהדורה חמש היא יחסית המהדורה הכי דלה בחפצי קסם - כולל גם בהשוואה לזכרונות שלי ממו״ד קופסאות שם הופגזנו בחפצי קסם. סתם לדוגמא, בחרבות וכשפים (נכון שזה מוצר חובבים ישראלי ולא רשמי) בהרפתקת הסולו מקבלים חפץ קסם כבר על ההתחלה ויש עוד איזה שני חפצי קסם בהמשך. וזה בהרפתקה לדוגמא וב״דרגה הראשונה״

לעומת זאת מהדורה חמש ניתקה לגמרי את הקשר בין חפצי קסם לאיזון הדמויות ואין שום הנחה ו/או דרישה שיהיה חפצי קסם לכל דמות, בשונה מהמהדורות הקודמות.

למעשה, גם ההרפתקאות שהנחתי וגם באלו ששיחקתי בהן, חפצי קסם היו מאוד נדירים. סדר גודל של חפץ אחד או שניים לדרגה לכל החבורה - לעומת חפץ אחד או שניים לכל דמות במהדורות קודמות.

דווקא בעיניי מהדורה חמש היא יחסית המהדורה הכי דלה בחפצי קסם - כולל גם בהשוואה לזכרונות שלי ממו״ד קופסאות שם הופגזנו בחפצי קסם. סתם לדוגמא, בחרבות וכשפים (נכון שזה מוצר חובבים ישראלי ולא רשמי) בהרפתקת הסולו מקבלים חפץ קסם כבר על ההתחלה ויש עוד איזה שני חפצי קסם בהמשך. וזה בהרפתקה לדוגמא וב״דרגה הראשונה״

לעומת זאת מהדורה חמש ניתקה לגמרי את הקשר בין חפצי קסם לאיזון הדמויות ואין שום הנחה ו/או דרישה שיהיה חפצי קסם לכל דמות, בשונה מהמהדורות הקודמות.

למעשה, גם ההרפתקאות שהנחתי וגם באלו ששיחקתי בהן, חפצי קסם היו מאוד נדירים. סדר גודל של חפץ אחד או שניים לדרגה לכל החבורה - לעומת חפץ אחד או שניים לכל דמות במהדורות קודמות.
RAW זה כנראה נכון ואמור להיות מאוזן, אבל אולי זו התחושה שלי מכמה קמפיינים שישחקתי וקבוצות עליהן שמעתי.
בכל מקרה טוב שיש את ההגבלה למקסימום 3 חפצים פר דמות להתכוונן אליהם.

אבל כמו שאמרתי, הבעיה שלי הייתה כללית עם עודף הקסם בעולם באופן כללי ולאו דווקא חפצים.
מספיק ששחקן בוחר במטיל לחשים כלשהו - זה אוטומטית מכניס המון קסם למשחק וזה בעקיפין מאלץ אותי לתכנן את העולם טיפה אחרת.
בכל אופן הגעתי כבר למסקנה שזה עניין שמצריך פשוט לשקול שיטה אחרת אם זה עד כדי כך יפריע לי.

אבל גם לזה יש פתרון פשוט - כמו שכתבתי לעיל, יש גרסאות של חמש שאין בהן מטילי לחשים כלל או הפתרון שהמפקד האלמוני הציע גם עובד.
אתה יכול להחליט שבמערכה שלך אין אשפים, קוסמים, דרואידים או כוהנים וזהו.

מספיק ששחקן בוחר במטיל לחשים כלשהו - זה אוטומטית מכניס המון קסם למשחק וזה בעקיפין מאלץ אותי לתכנן את העולם טיפה אחרת.
עד כמה יש יותר קסם מבעבר? כאילו, בלי ספרי הרחבה, יש לנו משהו כלהלן.

מו"ד בקופסאות - יש לך קוסם וכוהן ואלף בהתחלה. בערכות ההמשך יש לך גם דרואיד (תכלס כוהן בדרגה 9 שעושה הסבה) ופלאדין ונוקם (לוחם בדרגה 9 ומעלה עם לחשים של כוהן צדיק או רשע) בשליש מהדרגה שלו. קצת, אבל לא כזה קצת.

מוד"מ 2 - יש לך קוסם, 8 סוגים של קוסם מתמחה, כוהן עם בערך אינסוף וריאנטים כי אפשר להרכיב את נגישות תחומי הלחש שלו כמו לגו, דרואיד, פייטן שמשגע את השחקן של הקוסם כי הוא בסך הכל דרגה אחת מאחוריו בנגישות לעוצמות לחש אבל עולה דרגות בקצב מהיר יותר (בערך חצי מהנק"נ) ויכול להטיל את כל לחשי הקוסם (עד עוצמה 6) עם ספר לחשים, מה שאומר שהוא לא צריך לנגן או לשיר אף פעם אלא רק לזרוק כדורי אש וברקים והוא עושה את זה יותר טוב מהקוסם. אם ממש מתעקשים אפשר להכניס לספירה גם את הסייר והפלאדין אבל הטלת הלחשים שלהם היא פח. לגמרי פח.
די הרבה, לא?

ובמו"ד5 מה כבר יש לנו?6 מקצועות מטילי לחשים כעיסוק עיקרי (אשף, מכשף, כושף, דרואיד, כוהן ופייטן), עוד שני מקצועות לחימה עם לחשים מהצד (פלאדין וסייר), ועוד 4 מקצועות שאתה יכול כאופציה שבכלל לא מופיעה בSRD להוסיף להם לחשים.

תכלס, חוץ מהמכשף (שהוא חדש למדי) והכושף (שעדיין מרגיש כמו גרסת ניסוי לא אפויה של המכשף) את שאר המקצועות מטילי הלחשים היה לך כבר קודם.

השינוי היחיד אולי הוא בזמינות התמידית של הליחשונים ושלמטילי לחשים מתחילים יש יותר מלחש אחד ביום, אבל זה מאוד הגיוני גם מבחינת העלילה וגם מבחינת הנאת השחקנים. אם בחרתי לשחק קוסם, אני רוצה שהוא יעשה קסמים - לא שיסתובב עם טורבן מלא פגיונות ויתחיל לזרוק אותם ברגע שבזבז את הלחש האחד ביום שלו.

שיחקתי קמפיין שלם בעולם מועט קסם, אך למעשה הוא רק התחיל כך ועם התקדמות הקמפיין הקסם נהיה דומיננטי יותר.
כמעט כל הדמויות התחילו כקרביות בצורה כזו או אחרת, והיכולות שמקושרות לקסם ״נפתחו״ (unlocked) לשימוש בד בבד עם העלילה.
הנקודה היא שזה דווקא יכול ללכת יופי עם מהדורה 5 בכל מה שנוגע לכך שהחל מדרגה 3 נפתחים תתי-המקצוע המיוחדים שמקושרים לקסם. זה כן מצריך חשיבה לגבי מטילי לחשים מלאים, בהנחה ואין לך בכלל קסם בתחילת הקמפיין.

אגב, הייתי עושה גוגל לחומר הומברו בעניין הזה - יש פשוט המון חומר טוב למקצועות שלא מצריכים כלל קסם.

מו"ד בקופסאות
אתה מכיר מו"ד קופסאות היטב, אין בכלל מה להשוות להיום... במו"ד קופסאות הלחשים היו מעטים יותר גם מבחינת הטלה וגם מבחינת מבחר ובנוסף אם שיננת לחש - יכולת להשתמש רק בו ואין את הורסטיליות של שימוש בעוצמה להטלת לחש אחר ששיננת.
ב-5E יש יותר בפער כשרונות עם אספקטים של קסמים/לחשים או תומכים בהם.
העוצמה של הלחשים והשימושים שלהם שונים לגמרי בהרבה מקרים, ב5E יש לא מעט לחשים ששוברים אלמנטים במשחק (דיברתי על זה הרבה בפוסטים אחרים).
במו"ד קופסאות גם אם כל החבורה הייתה של מטילי לחשים הם עדיין היו יחסית חלשים והיה אפשר לעצב את העולם סביבם ללא שום אילוצים.
זה ידוע (אולי לשמצה?) שלקוסמים במהדורות הראשונות היו מספר לחשים מצומצם ששמרו אותם לקרבות רציניים ובשאר הזמן היו די... חסרי תועלת, אבל היופי בזה היה שהקסם לא בשימוש כל שניה ולכן זה היה יותר מיוחד, מפליא ומרגש יחסית לקנטריפים שעפים ללא הפסקה כדי שלמטיל הלחשים יהיה מה לעשותכל סיבוב (זה אחלה כדי לא לשעמם שחקן, אבל מפחית מהייחודדיות שלהקסם בעולם).
יכולתי להמשיך עוד ועוד אבל נראה לי שהנקודה ברורה.

אני חייב לתת שוב את הדיסקליימר הרגיל שלי, אני אוהב 5E ואת מה שהיא מביאה לשולחן ובמעט זמן שיש לי - מריץ שני קמפיינים בשיטה, אבל אני מאד מודע לחסרונות שלה.

הסיבה היחידה שבמו"ד בקופסאות היו מעט לחשים, היא שהחליטו שצריך 1ק12 לחשי קוסמים לעוצמה ו1ק8 לחשי כוהנים לעוצמה כדי שמי שרוצה יוכל לגלגל רנדומלית איזה לחשים יש במגילות וכו'.
בגרסאות הותיקות יותר של מו"ד (לפני הפיצול המוחלט של הקופסאות ממוד"מ) היו המון לחשים מעוצמות נמוכות יחסית והרשימה הזו פשוט קוצצה, כולל לחשים איקוניים כמו פה קסמים.

הסיבה היחידה שבמו"ד בקופסאות היו מעט לחשים, היא שהחליטו שצריך 1ק12 לחשי קוסמים לעוצמה ו1ק8 לחשי כוהנים לעוצמה כדי שמי שרוצה יוכל לגלגל רנדומלית איזה לחשים יש במגילות וכו'.
בגרסאות הותיקות יותר של מו"ד (לפני הפיצול המוחלט של הקופסאות ממוד"מ) היו המון לחשים מעוצמות נמוכות יחסית והרשימה הזו פשוט קוצצה, כולל לחשים איקוניים כמו פה קסמים.
אז לגבי המבחר מילא, אבל הכמות אותה אפשר להטיל והורסטיליות והתכונות וכל יתר הדברים שהזכרתי?
אני גם ממש מרגיש את זה בצורה מובהקת, חוץ מכל הדוגמאות שהבאתי.

במו"ד המקורית-מקורית, קרב בין קוסמים בדרגה 1 היה נראה כמו שילוב בין תחרות שליפות לאבן-נייר-מספריים - מי ישגר על מי קליע קסם ראשון, או מי יטיל מגן שיבטל את קליע הקסם הזה.

במו"ד בקופסאות, קוסם בדרגה 1 היה מטיל לחש אחד ביום, מה שאומר שאחרי זה או שהיה תמריץ להפוך את זה ל"יום הרפתקה של 15 דקות" או שהוא היה מסתובב כל הזמן בחרדה שמא ינגוס בו עכברוש ויוריד את ה1ק4 נק"פ שלו לאפס, תופס מרחק ומנסה לזרוק פגיונות.

לאשף בדרגה 1 במו"ד5 יש בסך הכל שלושה ליחשונים והוא יכול לבחור ממגוון לחשי קרב ולחשים שימושיים נחמדים, והמספר הזה יגדל עם הדרגות ל-4 ואז ל-5 וזהו. ומה עם כמות הלחשים הרגילים היותר מזו של המהדורות הישנות? לא כצעקתה. לא משנה כמה לחשים הכנת, להטיל אתה יכול בסך הכל לחש אחד יותר פר עוצמה בהשוואה לקוסמים של המהדורות הישנות. זהו, זה כל הכמות - שני לחשים ליום בדרגה 1, שני לחשים מעוצמה 3 במקום רק אחד כשאתה בדרגה 5 וכן הלאה.

מה שכן השתנה באמת זו הוורסטיליות, אבל היא לא כזה רעיון רע - היא מאפשרת לך לשנן גם לחשים שימושיים ולא דוחפת לקוסם שכל מה שיש לו זה לחשי קרב. אם אתה יכול לבחור מאותה עוצמה איזה לחש מהמשוננים אצלך להטיל ולא לנעול את זה מראש, כנראה שיהיה לך תמריץ לקחת גם את חישה מרחוק ומעוף ולא רק כדור אש וברק כדי ללכת על בטוח.

בסך הכל, זה נותן לך קצת יותר הרגשה שאתה משחק קוסם עם קסמים בלי שתצטרך לחכות שתגיע לדרגות הגבוהות.

לחשונים זה בכלל שינוי דרמטי לדעתי ואני מבין למה הכניסו אותו - כמו שכתבתי קודם וכמובן יש את היכולות המיוחדות שקשורות ללחשים את המנוחות וכו'
אבל אני מבין ומקבל הכל - מה שעומד בבסיסה של 5E לדעתי זה להנגיש ולפשט כמה שיותר אלמנטים ומאחורי הקלעים לדאוג שהשחקנים יהיו מרוצים ושחקן מרוצה הוא שחקן שיש לו מלא דברים מגניבים לעשות עם הדמות וגם שחקן שקל לו יותר "לנצח" (במקרה הזה, פחות סיכוי למות ויותר סיכוי לגבור על אתגרים), הכל מובנה בשיטה.

כמו בהרבה דברים במו"ד, זה די "בראש".

זה לא שלפני זה אשפים לא יכלו להמשיך להילחם - הם פשוט זרקו פגיונות, הטילו אבני קלע או במהדורה 3 ואילך - ירו ברובה קשת.
אבל אם כבר באתי לשחק אשף, אז כנראה דמיינתי בראש מישהו שקוראים לו "קורביאן וינטאורין מהמגדל האדום" או שם בלתי ניתן לאיות אחר שאומר כל מיני מילים מסתוריות בזמן שכדור אור מסתובב סביבו ויוציאים לו ברקים מהאצבעות ולא מישהו שמסתובב עם רוגטקה וסכין כמו איזה פלסטיני מהחדשות.

אז עכשיו האשף עושה פחות או יותר מה שהוא עשה עם הפגיונות ורובה הקשת (גלגול פגיעה, נזק), רק עם מילות קסם וכל מיני חזיזי אש וענני רעל. מכנית לא השתנה הרבה, אבל בראש זה אירוע אחר לגמרי. זה קסם!

חזרה