• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

באיזה גיל התחלתם לשחק (ובאיזה גיל לדעתכם אפשר לשחק שיטות ''מורכבות'' יותר)

אני התחלתי לשחק בגיל 6. אחי הגדול, שהיה אז בן 10, למד מו''ד 4 ולימד אותי גרסא ממש מופשטת. כשחושבים על זה, הוא לקח אותי מבית הספר ושאל ''רוצה ללמוד משחק שקוראים לו מבוכים ודרקונים?'' ואמרתי... ''לא ממש.'' ואז בבית ראיתי את הספרים וחשבתי שהתמונות ממש מגניבות.
באיזה גיל התחלתם אתם לשחק?
ובאותו נושא, באיזה גיל לדעתכם אפשר לעבור משיטות ביתיות/מופשטות לשיטות ''אמיתיות''? אני אחרי שנה לקחתי את הספרים לעצמי והתחלתי לקרוא את החוקים האמיתיים. אני חושב שגיל 7-8 מתאים ללמוד להיות שחקן בשיטות כמו מו''ד4-5 וגיל 8-10 להתחיל לשה''ם. כמובן שמדובר בגיל מינימלי, לא טווח בכללי. אבל בישראל, זה דורש לדעת אנגלית... למזלי, כבר בגיל 10 יכולתי לקרוא אנגלית שוטף והתחלתי לשחק מו''ד 5.
מה דעתכם?

אני משחק כבר... 7 שנים? התחלתי בחוג, ואני עדיין נמצא בו. קמפיין אחד הפסקנו באמצע, קמפיין אחד סיימנו, ועכשיו הקמפיין השלישי.
השיטה - מהדורה חמש, או שיטה שמבוססת עליה.

התחלתי (אני חושב שכתבתי את זה איפשהו) בגלל אח שלי, ששיחק מזמן לקצת זמן, ואמא שלי, ששיחקה עוד בילדות שלה, לפני מיליון וחצי שנים בערך, עם הקופסא האדומה של TSR, שעברה אלי בירושה, ביחד עם סט הקוביות השלישי שלי. אולי הרביעי?

אני התחלתי לשחק מו"ד בקופסאות בגיל 8, עברנו ל AD&D בגיל 9, ובגיל 10 התחלתי להנחות את הקבוצה הראשונה שלי. גן אז ספרי החוקים היו באנגלית, אך למרבית הקבוצה הייתה מספיק מיומנות באנגלית כדי להבין את הרב (אם כי היו כמה טעויות לעתים, שחלקן הובילו לתוצאות משעשעות).

לגבי גיל התחלתי לשיטות לא מופשטות? זה תלוי בשני גורמים לדעתי:
# בגרות השחקן, יכול לקרוא את החומר, להבין וליישם.
# ההנחייה- כמה ניתן לתמוך/ לסייע לשחקנים חדשים.

לא יודע להגיד בדיוק גילאים (זה שונה בין ילדים) אך הייתי חושב סביב כיתה ג/ד?)

אני התחלתי לשחק באזור גיל 8-9.
הילדים שלי יכולים לטעון שהם התחילו לשחק בגיל 5-6.
השאלה מה זה בדיוק להתחיל לשחק? לא חושב שלשחק במבוכים ודרקונים 5 זה יותר "משחק תפקידים" מאשר לשחק בקוסמים קטנים.

אבל כן, כדי להבין שיטות מורכבות יחסיות, אזור כיתה ד' +- שנה נשמע מתאים.

חזרה