• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אתמול גיליתי שטולקין שכתב את ההוביט כדי להתאימו-קדימה לשר הטבעות

כן, קראתי את ההוביט בשנות השמונים ואת שר הטבעות בתחילת שנות התשעים ורק אתמול גיליתי את הפרט הזה.

מסתבר שבמהדורה הראשונה של ההוביט, גולום הימר עם בילבו על הטבעת במשחק החידות ובסוף ליווה אותו בידידותיות ליציאה. רק אחרי שיצא שר הטבעות התנהגותו של גולום הפכה לאובססיבית ואפלה יותר וזה הוצדק בכך שבילבו שיקר בזכרונותיו (המהדורה הראשונה) כדי להוציא את עצמו טוב יותר.

כמו כן, היו עוד כמה שינויים כמו קטע שבו עגבניות הוחלפו בחמוצים כדי להדגיש שזה עולם דמוי ימי הביניים לפני גילוי אמריקה (הטבק נשאר).

טולקין ציין זאת במפורש בהקדמה לשר הטבעות, וההסבר הפנים-סיפורי לשכתוב הוא שהמהדורה הראשונה היא מה שבילבו סיפר לגנדלף בהתחלה וכאשר כתב לראשונה על הרפתקאותיו, והמהדורה הערוכה היא מה שבילבו סיפר אחרי שגנדלף לחץ עליו, כעבור כמה שנים.

איפה שמעת על המהדורה הראשונה?
נתקלתי בזה במקרה בויקיפדיה האנגלית.

ציין זאת במפורש בהקדמה לשר הטבעות, וההסבר הפנים-סיפורי לשכתוב הוא שהמהדורה הראשונה היא מה שבילבו סיפר לגנדלף בהתחלה וכאשר כתב לראשונה על הרפתקאותיו, והמהדורה הערוכה היא מה שבילבו סיפר אחרי שגנדלף לחץ עליו, כעבור כמה שנים.
עכשיו אני זוכר שהיה משהו כזה, אבל רק עכשיו ירד לי האסימון שזה מדבר על שינויים במהדורות של ההוביט.

גם אחרי השינויים האלה, ההוביט לא לגמרי תואם לעולם של שר הטבעות. הוא הרבה יותר "גונזו", יש בו דברים אנאכרוניסטיים כמו שעונים, האלפים שם שונים בהרבה מהאלפים בשר הטבעות - הרבה יותר שדוניים וכאוטיים. גם הענקים שהיו בהוביט פשוט נעלמו בשר הטבעות, הטרולים השתנו לגמרי והיחס לקסם השתנה והוא הפך נדיר יותר.

צ
נתקלתי בזה במקרה בויקיפדיה האנגלית.

עכשיו אני זוכר שהיה משהו כזה, אבל רק עכשיו ירד לי האסימון שזה מדבר על שינויים במהדורות של ההוביט.

גם אחרי השינויים האלה, ההוביט לא לגמרי תואם לעולם של שר הטבעות. הוא הרבה יותר "גונזו", יש בו דברים אנאכרוניסטיים כמו שעונים, האלפים שם שונים בהרבה מהאלפים בשר הטבעות - הרבה יותר שדוניים וכאוטיים. גם הענקים שהיו בהוביט פשוט נעלמו בשר הטבעות, הטרולים השתנו לגמרי והיחס לקסם השתנה והוא הפך נדיר יותר.

השינויים נובעים מסיבה אחרת לגמרי:
ההוביט נכתב לילדים, ונכתב/ סופר לילדיו של טולקין לראשונה. הרבה שם היה מרוכך יותר ומותאם יותר לילדים. כולל האלפים, סגנון הקסם, הצורה בה גנדלף מתואר, ועוד...

שר הטבעות הינה יצירה המיועדת למבוגרים והרבה יותר... "מבושלת", ועם יותר תשומת לב לפרטים ואווירה.

ההוביט דן בעיקר בהרפתקאה של מבוגר שרצה להיות מיושב, אך גילה את הילד שבתוכו (או לפחות צד צעיר/ הרפתקני). הוא רשום בצורה יחסית קלילה, הומוריסטית לעתים, וסה"כ מותאם לילדים. ובסוף הוא חוזר עם אוצר, סיפור טוב, ותאווה לעוד הרפתקאות.

שר הטבעות לעומת זאת די הפוך (בהתייחס לפרודו מול בילבו). הוא דן בצעיר שרצה לצאת להרפתקאות, אך גילה שהן אפלות, מסוכנות, מפחידות, מבעיתות, עם מחיר כבד אישי, ובכלל לא סיפור ילדים... פרודו מזדקן הרבה מעבר לגילו הכרונולוגי בסיפור. הוא רשום בצורה כבדה, איטית, לעתים מפחידה, מייאשת, מטלטלת (בסיום הספר השני, לא יכלתי להמשיך לקרוא בפעם הראשונה. הסיום שם מדכא ושובר. זה נגמר בנקודה מאוד שונה מהסרט). זה ספר למבוגרים. וכשפרודו חוזר, הוא חוזר מצולק, גופנית ונפשית, במצב רע יותר מכשיצא, ואינו מצליח להשתחרר מנזקי המסע שלו, עד כדי שהוא למעשה שואף להעלם מהעולם (עוזב עם האלפים).

שני הסיפורים נכתבו לקהלי יעד שונים, והותאמו לכך בהתאם.

ולמרות שהיו לי ביקורות של סדרת סרטי ההוביט, אני חושב שבאלמנט זה דווקא צדקו. סרטי ההוביט, כמו הספר, מיועדים לקהל צעיר יותר, ילדי יותר, ואינם אמורים להעביר את אותה חווייה, או מיועדים לאותו קהל יעד, כמו שר הטבעות.

ברגע שהורידו מהסרטים את טיהור הפלך, למעשה וויתרו על כל מה שכתבת( לדעתי בצורה מדוייקת) לגבי השינוי שחל בפרודו, ובשאר ההוביטים.
קראתי שר הטבעות ד מזמן, אבל תחושת האי נוחות בשל מה שקורה הפלך אחרי המלחמה, משאירה לי עד היום טעם מר בפה, ואני זוכר אותו הרבה יותר טוב מהרבה חלקים אחרים.
זה היה חלק חשוב מאוד מחווית הספר וחבל שסיימו את הספרים בצורה הוליוודית

ספויילר-ממה שאני זוכר על הגירסא המורחבת, הדבר היחיד שהצטלב עם טיהור הפלך( שלא הוזכר לדעתי) היה העובדה שסארומן נרצח על ידי גרימא, מה שקורה בטיהור הפלך. אבל בסרט ,הרצח קורה על פסגת אייזנגארד, ולא בפלך עליו השניים השתלטו אחרי המלחמה.

חזרה