• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות
  • בואו להנחות משחק בדרקוניקון - ההרפתקה עלינו!
    צוות המשחקים שלנו ישמח לסייע לכם להריץ הרפתקאה בכנס וגם לספק לכם הרפתקאות מוכנות ממגוון שיטות, פרטים בנושא.

[אתגר 29] המשוואות החמות

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
מטוס החלל האט ממהירות האור לתוך החלל והזמן הרגילים. בקרביו ישנו 300 נוסעים שבטחו בו ובמיכון הספינה. חגורת האסטרואידים של מערכת הכוכבים – שיורת לימי הבראשית הסוערים של המערכת – לא הייתה קו הגבול הקיצון של מערכת הכוכבים כפי שכולם חשבו.

לפי החוק הבינכוכבי, מערכת הכוכבים מתחילה רק במקום בו נושבות רוחותיה של השמש שלה. אותו חוק אסר לבצע צלילת זמן בתוך מערכת הכוכבים עצמה. כל מטוס חלל שהאט ממהירות האור היה צריך לבצע צלילת זמן להווה. החוק גם אסר על תקשורת עם מטוס חלל שזה עתה האט ממהירות האור כדי להימנע מפאראדוקסים של מסע בזמן. וחוק זה הופר כשהתשדורת התקבלה.

"כאן תחנת החלל... אשר את זהותך." נשמע הקול המכני, מטרטר בתקשורת, לאוזניו של הטייס המופתע. גם לו רצה לענות, התקשורת ננעלה אוטומטית. הוא הופתע שהוא בכלל קיבל את התשדורת. הייתה פה סכנה לפאראדוקס.

"כאן תחנת החלל... אשר את זהותך." חזר ונשמע הקול המכני.

"סריקה לא מורשית מבוצעת." שמע הטייס קול מכני פונה אליו.

"הממלכה של... נמצאת במצב מלחמה עם הרפובליקה ... פנה לאחור." שמע. הטייס קילל. הוא היה מחויב לנתיב ההאטה. אם יפנה לאחור כשהמנועים ככה, הוא יאבד את השליטה על המטוס. הם היו צריכים להיטען משדה הכבידה כאן.

"הממלכה של... נמצאת במצב מלחמה עם הרפובליקה... פנה לאחור." שמע. מסך התצפית הגדיל חלליות תובלה שניתקו מבסיס חבוי בחגורת האסטרואידים – צוהרים מבריקים לאורך גופן המתכתי הבהירו שהן הוסבו... ועתה הן היו חלליות קרב.

"כמה זמן עד שנוכל לצלול?" שאל הטייס. המערכות המכניות של המטוס עלעלו וירדו, נוזליהן האדמדמים מתערבלים וגועשים, כשקולו המכני של המטוס ענה: "לא מספיק זמן. החלליות יירטו אותנו לפני כן. מציע חדירה למערכת הכוכבים."

חדירה לתוך מערכת הכוכבים תכניס אותו עמוק יותר לתוך שדה הכבידה המקומי ותטען מהר יותר את המנועים שלו. חור התולעת, שאמור לקחת אותו אל ההווה, עלול לסבך את שדה הכבידה של מערכת הכוכבים. הטייס רק יכל לדמיין את ההוצאות. את השנים הארוכות בבית המשפט של איגוד טייסי החלל. העובדה שייצא בתחומי מערכת הכוכבים לא תהיה כל כך פשוטה להסתרה מעיניהם. ובמיוחד במערכת כוכבים כה מאוכלסת וחשובה.וזה בתנאי שהוא לא ישמיד את המערכת. הייתה את העובדה שהוא היה גם אחראי לחיי הנוסעים השרויים עתה בהשעיית חיים עד שיצלול בזמן וייכנס למערכת הכוכבים שלושים שנה קודם.

אחת מחלליות הקרב העצומות ירתה.

"מכונה, אני אצטרך לשבת בבית המשפט. האם יש לך רעיונות?" שאל הטייס.

המטוס היה קטן ביחס לחללית הקרב כך שהטייה קלילה שמרה עדיין על מחויבותו לנתיב ההאטה אך מנעה ממנו להיפגע מקרן. הוא הריח את זיעתו. הדבר הנכון היה לחתוך לתוך מערכת הכוכבים.

"ממליץ על חוק המשוואות החמות." ענה הקול המכני. הטייס שמע על הגנה זו. הוא לא חשב שמכונה תציע את זה. כל מכונה שנטען לגביה טיעון זה פורקה. חוק המשוואות החמות העביר את כל האחריות מהטייס למכונה. כל מה שהיית צריך לומר היה שהמכונה, בהיעדר זמן ותכנות מתאימים, ביצעה את המהלך. הוא לא הופתע שהמכונה הציעה להקריב את עצמה. למרות שהוסיפו רגשות כדי לשפר את יעילות התכנות אף פעם לא חשבו להוסיף את הרכיב ההרסני של מודעות עצמית. כך המכונות נשמרו בשליטת האנושות. ועדיין מערכת התקשורת הייתה פתוחה לקליטה תוך כדי הפרת חוק הפאראדוקס. הוא יכול בהחלט לטעון שמשהו לא היה בסדר במיכון הספינה. כמובן שזה היה הדבר הנכון. המטוס היטה שוב את גופו הקטן כנגד קרני הלייזר הרצחניות.

"הפער ייסגר בקרוב. חשש לחיי הנוסעים." ייעץ הקול המכני. הטייס הבין למה הוא התכוון. חלליות הקרב העצומות הלכו וגדלו ולא יחלוף זמן עד שפשוט ימעכו את המטוס בגופן. "בצע חדירה." הורה טייס החלל בנשימתו האחרונה. בנשימה הבאה הם ברחו. ולעזאזל עם כל החוקים והתקנות! המטוס מקולקל!
 

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
הפואנטה נחמדה, אבל איפשהו לא כל-כך מובן איך הקונספט של צלילת חלל ומעבר השנים עובד, וגם מי בדיוק שופט. זה לא עקרוני להבנת הסיפור בדרך-כלל, אבל במקרה הזה אני מרגיש שזה עיקר הקונפליקט בסיפור.
 

ת'ור

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
סיפור טוב. האמת היא שאני חושב שזו הפעם הראשונה שראיתי התייחסות לבינה מלאכותית ללא מושג העצמי, שהוא רעיון מרתק.
מסכים עם אולדמן שפרטי הטיסה בחלל היו מבלבלים ולא נחוצים. במיוחד עניין הזמן, שהסיפור היה עובד מצוין גם בלעדיו. חוץ מזה, אני קצת מופתע שהעובדה שהוא עמד להיות מיורט לא נחשבה כטיעון לטובתו במשפט.
 

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
תודה על התגובות. :D

לעניין ההשגחה העליונה, קרי הטיעון שהוא עמד להיות מיורט, הוא אמור להיות בפאניקה. הוא בקושי מצליח לחשוב על טיעון טוב בעצמו. לגבי הפרטים של טיסת החלל, מדובר בכל זאת בבעיה שדורשת התייחסות במונחים של טיסת חלל.
 

ת'ור

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
כן, אבל אתה די יורה לעצמך ברגל כשאתה מנסה להישמע מדעי תוך כדי שימוש במסע בזמן. מה רע ב"קפיצה לעל חלל משפיעה על מסה, אסור לקפוץ בתוך מערכות שמש"? זה פשוט, זה עובד, וזה בלי מסע בזמן.

מסע בזמן הוא למד"ב כמו שנבואה היא לפנטזיה. אף פעם אל תשתמש בזה אם לא בנית סביב זה את הסיפור, זה ממש מגניב, וזה ביצוע חדש לגמרי של הרעיון.
 

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
מממ... מדובר יותר בלולאת זמן. זו דרך לעבור את מהירות האור מבלי לעבור אותה באמת (מתישהו הבנתי שאני מתאר חור תולעת.). מדובר בפיסה מעולם שלם ואני חשבתי שצורת מסע כזה מייצגת את הסוג היצירתי ביותר של עצלות מחשבתית. למה להוכיח שאינשטיין טעה כשאנחנו יכולים לרמות אותו? חשבתי על הסצנה הזו מאז שדמיינתי את צורת המסע הזו.
 

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
הלדין אמר/ה:
[post]636395[/post] מממ... מדובר יותר בלולאת זמן. זו דרך לעבור את מהירות האור מבלי לעבור אותה באמת (מתישהו הבנתי שאני מתאר חור תולעת.). מדובר בפיסה מעולם שלם ואני חשבתי שצורת מסע כזה מייצגת את הסוג היצירתי ביותר של עצלות מחשבתית. למה להוכיח שאינשטיין טעה כשאנחנו יכולים לרמות אותו? חשבתי על הסצנה הזו מאז שדמיינתי את צורת המסע הזו.
זה סבבה, אבל זו לא הפואנטה של הסיפור מהקריאה שלי. אם הוא היה תקוע באיזה לולאה בזמן שנובעת מהתופעה המדעית, וזה היה העיקר - סבבה. אבל זה פשוט משמש כרקע לקונפליקט ולקורבן העצמי של המכונה - ולעיקר שמדברת יותר על בינה מלאכותית.
 
Top Bottom