• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

איך קובעים TERRAIN ?

super sorcerer

פונדקאי ותיק
ב"ה
אני ויריבי למשחק לא מצליחים למצוא שיטה שבאמת תהיה הוגנת לגבי איך לקבוע את הTERRAIN.
איך נהוג לעשות את זה?
איך עושים את זה בתחרויות?
אני יכול להגיד בודאות שכל שיטה שחשבנו עליה יצאה לא הוגנת כלפי אחד מהצדדים.

עריכה: שנינו הסכמנו שהשיטה הכי גרועה היא שאחד יבנה והשני יבחר צד, זה מאפס לגמרי את הסיכויים של השני. הוא משחק אלפים ואני משחק אנשי לטאה.

אצלנו נוהגים לחלק את השולחן לשישה חלקים ובכל חלק לשים פיסת טריין בצורה שנראית הוגנת לשני הצדדים(כל אחד מציב פיסה שלוש פיסות,אבל מציבים בתור-אני מציב אחת,אתה מציב אחת וכך הלאה).

תומר

ב"ה
כל אחד חושב שההצעה של השני לא הוגנת, כנראה שנשחק פשוט בOPEN TERRAIN על כל הלוח.

אם כבר מדברים על זה, מה אפשר לעשות נגד גבעה עם ארטילריה וקשתים שמלפניה עומדת יחידה גדולה וחזקה של חיילים בשביל לחסום את הדרך, כשלצבא שלך אין ארטילריה (כמו למשל צבא של אנשי לטאה או BEASTS OF CHAOS)?

זה לא טורניר על כסף.. זה משחק לכיף.. תוותרו אחד לשני קצת בחיית המטרה זה להנות לא לנצח בכל מצב....

מה שתומר אמר זה מה שלרוב עושים רק שלא צריך את האישור של השני.. השולחן מחולק לשישיות ככה שיש לכל שחקן 3 שישיות קרובות אליו ו3 רחוקות [ בניגות ל2 קרובות 2 רחוקות ו2 באמצע ] וכל שחקן מציב 3 פיסות טריין שתיים שקרובות אליו ואחת שרחוקה... ומקסימום אתם עושים שלכל אחד יש שלוש סוגים שונים... [ ששחקן אחד לא יסים לו מלא גבעות וישב ויחכה והשני יסים 3 יערות ויסתתר כל הזמן ] ושיש מרחק מינימלי בין כל פיסת טריין [ ככה שאף אחד לא יחסום לגמרי את מרכז הלוח עם יערות למשל ואז יעלה צבא שכולו סקרימיש או משהו כזה....]

או שאפשר לעשות את זה סימטרי לחלוטין.... גבעה ויער בצד אחד גבעה ויער בצד אחד ועוד איזה משהו באמצע... למרות שאת זה אני פחות אוהב....

גם אפשר לגלל את הסקאטר דייס ועוד כמה קוביות ק6 איתה לכל פיסת טריין ולמדוד ממרכז הלוח לכייון שיצא בסקאטר למרחק שיצא בק6 ושמה הפיסה מונחת... ככה זה רנדומלי לגמרי ואני גם לא אוהב את זה... אבל ככה אף אחד לא מסדר לעצמו

אבל בסופו של עיניין אני יגיד שוב זה משחק לכיף.... עם לשחק אחד יש קצת יתרון מהטריין ולשני יש פחות זה לא סוף העולם... הכיף הוא במשחק לא בניצחון..... אז אל תהיו כבדים בקשר לזה...

ובקשר לשאלה שלך... לתמרן מסביב.. ארטילריה היא פריכה לרוב ולא צריך הרבה כדי לנטרל אותה... תן ליחידה אחת שתי מטרות באותו טור שמאימות על הארטילריה.. הוא חייב לבחור על אחת מהן להסתער ואז השניה תתקוף את הארטילריה

מצד שני אתה יכול לנסת לתקוע לו את היחידה הזאת בקרב עם יחידה שיקח לו הרבה זמן להרוג... ואז היא לא מהווה איום כשאתה זז מסביבה ונכנס בארטילריה

זה מהשאני חושב עליו כרגע... רק תזכור שאין שיטה אחת או רק יחידה אחת שיכולה לבצע את הדבר הזה... פשוט תהיה יצירתי... הטרדונים טובים אבל זה לא אומר שבלעדיהם אתה לא יכול לנצח.... פשוט תחשוב על זה קצת תחפש באינטרט פורומים האנגלית שלרוב יש בהם הרבה דברים על טקטיקה ואסטרטגיה של צבאות ספציפיים[ כיאילו כל פורום מוקדש לצבא אחר...] ותפתח לך אסטרטגיה שנוחה לך... אל תרוץ לקנות טרדונים או כל דבר אחר רק כי אתה חושב שזה הדבר היחיד שיכול לעבוד נגד משהו מסוים.. נגד כל דבר יש כמה אפשרויות להרוג אותו.. תמצא מאיזה הרג אתה הכי נהנה

ב"ה
אני מתכוון לקנות טרדונים בגלל מגוון היתרונות שלהם, לא רק בשביל שתהיה לי יחידה מעופפת. אני אוהב את הרעיון של השלכת אבנים על יחידת אויב בדרת שלי לאויב אחר, לזוז 20 מעל יחידה אחרת שאני זורק עליה אבנים ואז להטיל JAVALIN מורעל על האויב זה פשוט נשמע מגניב.
בסוף התפשרנו על משחק בשטח פתוח לגמרי, ככה לאף אחד אין יתרון על השני.
אם יש משהו ששנינו הסכמנו עליו זה שסימטריה ממש לא עוזרת. מפה עם גבעה לי וגבעה לו היא סימטרית, אבל נותנת לו יתרון עצום. מפה מלאה ביערות ואגמים נותנת לצבא שלי יתרון עצום. אי אפשר לשלב, כי אם מרוב יערות לא רואים את הגבעה אז אין לו יתרון מהגבעה ואם היערות לא מסתירים אותי מהגבעה אז אין לי יתרון ביערות.
היתרון של שטח פתוח הוא שככה אין יערות ואין גבעות ואז הכל בסדר. אם נלך ישר לפי החוקים אז נגיע למצב שרוב האסטרטגיה היא במיקום הגבעות והיערות, ובניתי אסטרטגיה שתוביל ללצד אחד של הלוח שמוגן על ידי יערות מפני הגבעות של היריב.

לגבי פיזור אקראי, המשחק הזה מספיק אקראי גם ככה.

גבעה אחת אצלו לא נותנת לו יתרון עצום.. נותן לו יתרון כלשהו..... לא כזה קריטי.... תן לו גבעה זה לא כזה סיפור

עם אתה לא משחק עם פרוקסי אז אני יודע בערך מה הצבא שלך.. והוא לא מרוויח כל-כך מיערות ואגמים.. הוא בעיקרו סאורוסים שנתקעים בזה כמו כולם.. כה הסקינקים משתמשים בזה אבל אין לך כל- כך הרבה מהם... אבל יערות עוזרים בגלל שהם חוסמים LOS לירי שלו.... עם כבר בשטח פתוח יש לך חיסרון כי אז אין לך שום דבר שיגן לך על המודלים עד שאתה מגיע אליו....

רוב האסטרטגיה בבכלל לא תהיה במיקום של היערות והגבעות.. אתם נותנים לזה הרבה יותר מידי משקל... וזה שיש גבעה אחת לא אומר שכל הירי שלו יהיה אליה... עם כן הוא יעשה טעות..... זה לא שיש גבעה עם כל הירי ויער שאתה מסתיר את כל הדברים שלך.... אני בכלל לא מוצא איך אני מסביר את זה אתה צריך פשוט לבוא לראות איך משחקים אתה תבין על מה אני מדבר.... גבעה אחת אצלו או יער אחד אצלה הם לא יתרון כזה עצום9 כמו שאתה עושה ממנו....

ב"ה
עם כבר בשטח פתוח יש לך חיסרון כי אז אין לך שום דבר שיגן לך על המודלים עד שאתה מגיע אליו....
הבעיה שלי היא שלפי איך שהוא רוצה לקבוע את הTERRAIN כבר עדיף לי שטח פתוח.

Wolf's Bite אמר/ה:
אני אוהב לתת לאימפריה מולי גבעה רחבה עם מצוק (impassable) מ3 כיוונים, ורק יער אחד באמצע הלוח, כדי שיהיה להם קצת סיכוי.
הוא רוצה לעצמו גבעה רחבה, ולא מוכן שאני אשים יער באמצע הלוח. אני כבר מעדיף שטח פתוח.

אז תסביר גם לו שפאק זה משחק להתעקש על השטויות האלה זה כלכך מפגר..... המטרה היא ששתי הצדדים להנות....כמו שמישהו אמר ביוטיוב " אני רוצה לחייך שאני הורג אותך.. ואני רוצה שאתה תחייך בזמן שאני הורג אותך" לריב על סידור טריין ברמההזאת פשוט נשמע לי כלכך דבילי.....

ב"ה

בסופו של דבר זה הסתכם בזה שאם יש לו גבעה ואני יכול לחסום אותה עם יער אז עדיף לו שטח פתוח ואם אני לא יכול לחסום אותה עם יער אז עדיף לי שטח פתוח. בגלל שכל אלטרנטיבה אחרת נוטה לטובת אחד הצדדים אז התפשרנו על שטח פתוח.

דרך אגב, השגתי עוד כמה סקינקים וסאורוסים אז אני יכולתי להשתמש ביותר סקינקים בשביל יתרון באגמים לו היו כאלה.

חשבתם על אולי לקחת דברים קטנים יותר? כיאילו גבעה ובחצי האורך.. יער בחצי הגודל.. ככה רק לחלק מהצבא שלו יש את יתרון הגובה ואתה יכול להסתיר רק חלק מהצבא שלך מאחורי היער... וגם יש לך טיפה יותר תימרון מאשר עם שטח פתוח....

וואו! כמה זמן לא הגבתי פה...

בכל מקרה שטח פתוח מוריד מערך המשחק לדעתי
פשוט יש לך פחות הסטרטגיה חוץ מזה שזה מוריד לחלק מהצבאות את ההיתרון הטבעי שיש להם אם שטח לדוגמא אני משחק לגיון באורדס וזה אומר שלחיות קרב שלי יש יכולת לראות דרך יערות ככה אני יכול לעשות אמבושים כו'.

לא נורא אם לאחד יש היתרון בגלל פיסת טריין כזו או אחרת זה רק מהתגר את 2 השחקנים

אם אתם לא יכולים להחליט שאחד ישים את הטריין לפי צורה הגיונית ולא 2 הצדדים מלאים בגבעות אז תעשו את זה בעזרת סקאטאר דייס ו4 קוביות ק6 ממרכז הלוח
או שפשוט תשתמשו במפות מוכנות...

אבל שוב תנסו שכל פעם מישהוא אחר יסדר את הטריין בצורה הגיונית או תבקשו ממישהו נטראלי שיסדר לכם את הלוח בצורה שהוא חושב שיפה מבחינתו (כשאני משחק אם אחי לפעמים אשתו מסדרת את הטריין לפי איך שנראה לה טבעי...) אחרי הכל אני לא הייתי מרוצה אם הייתי מנצח כי סידרתי את הטריין לפי ההיתרונות שלי...

בקיצור אם הפתרון שלכם זה לשחק פתוח אז... חבל...

חזרה