• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות
  • הרישום המוקדם לדרקוניקון 2022 נפתח!
    ההתרגשות בשיאה, וההרשמה המוקדמת למשחקים והפעילויות בדרקוניקון 2022 יוצאת לדרך הקדימו להרשם כי המשחקים מתמלאים מהר קישור להרשמה המוקדמת דרקוניקון, 25-26 אוגוסט, דן פנורמה תל אביב

אז התחלתי לראות דברים מוזרים עונה 4

Cegorach

פונדקאי ותיק
ואנשים בסדרה משחקים d&d אבל עקב מקרה רצח שקשור לאחד המארגנים של המועדון חבורת הספורטאים האשימה בפולחן לשטן, וזה דבר שכבר נרמז בעונה הקודמת, ואני לארפיסט, זה גרם לי לחשוב היו תקופות או אפילו שיש לאנשים מחשבה שמשחקי תפקידים הם פולחן לשטן? ואם כן מאיפה זה נובע? כי באופן כללי לתחומים אחרים של פנטזיה ומדע בדיוני אין את הקישור המוזר הזה...

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
בגלל שמבוכים ודרקונים מכיל התייחסות לשטנים ושדים. ההורים בשנות ה-80 חשבו שעצם החשיפה של נשמות ילדיהם הרכות לתכנים כאלו תשחית אותם.

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
בגלל שמבוכים ודרקונים מכיל התייחסות לשטנים ושדים. ההורים בשנות ה-80 חשבו שעצם החשיפה של נשמות ילדיהם הרכות לתכנים כאלו תשחית אותם.
אם אני לא טועה, לא מעט מספרי הפנטזיה גם מכילים התייחסות כזו - בני הנפילים הוא הדוגמה שעולה בראשי מיידית, אם כי יש שיגידו שאינו בכלל פנטזיה; אבל מהו סאורון אם אינו שד או שטן? אני בטוח שאיש לא יעז לומר ששר הטבעות של טולקין איננו פנטזיה.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
ממה שידוע לי, הכוונה הייתה ספציפית למבוכים ודרקונים שהתפרסמו בשנות השמונים. סדרת הפנטסיה היחידה שידוע לי שהואשמה בהסתה לפולחן שטן על ידי הנוצרים האוואנגליסטים בארה"ב היא הארי פוטר אבל הסדרה הזו משנות התשעים ולא רלבנטית לסדרה שעוסקת בנוסטלגיה לשנות ה-80.

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
ממה שידוע לי, הכוונה הייתה ספציפית למבוכים ודרקונים שהתפרסמו בשנות השמונים. סדרת הפנטסיה היחידה שידוע לי שהואשמה בהסתה לפולחן שטן על ידי הנוצרים האוואנגליסטים בארה"ב היא הארי פוטר אבל הסדרה הזו משנות התשעים ולא רלבנטית לסדרה שעוסקת בנוסטלגיה לשנות ה-80.
מה שמחזק את טענתי כנגד התשובה שלך (אחזור בקיצור למקרה שהייתה אי-הבנה: אתה אמרת שהסיבה שמבוכים ודרקונים הואשם כפולחן לשטן היא שהוזכרו בו שטנים ושדים, ואני טענתי שהדבר נכון גם לגבי ספרי פנטזיה וממילא זו לא יכולה להיות הסיבה שמבוכים ודרקונים, בניגוד לסתם ספרי פנטזיה, הואשם בהיותו פולחן לשטן).

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
ההאשמה הייתה כלפי קבוצה ששיחקה מבוכים ודרקונים, לא כלפי קבוצת קריאה של ספרי פנטסיה. זה מה שאני זוכר ממה שקראתי על ההיסטוריה של התחביב. לא הוזכר שההורים הנוצרים הללו גם רדפו הוצאות לאור שהוציאו ספרי פנטסיה. ההורים הללו דרשו במפורש להוציא את השדים והשטנים מהספרים הרשמיים של השיטה. מכל מקום, עדיף לחכות למישהו שמכיר יותר משנינו את ההיסטוריה של התחביב.

עריכה אחרונה:

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
בואו נעשה קצת סדר.
הsatanic panic, כפי שהעניין נקרא, התחיל ב79 כשג'יימס דאלאס אגברט השלישי, סטודנט למדמ"ח בן 16 באוניברסיטת מדינת מישיגן נעלם. החוקר הפרטי שההורים שלו שכרו כדי למצוא אותו חקר, ומצא בחדר שלו ספרים מאוד חשודים... ספרי מוד"מ. ואחרי קצת זמן החוקר הזה הגיע למסקנה הברורה מאליה שהמשחק הזה כל כך טוב וכל כך אימרסיבי שמי שמשחק בו מאבד את היכולת להבדיל בין מציאות לדמיון, וג'יימס פשוט חשב שהוא הדמות שהוא שיחק והלך "להרפתקה" ב"מבוך" המנהרות שמתחת לאוניברסיטה.
האוניברסיטה לא קנתה את זה ולא הרשתה לו לחפש במנהרות, אז הוא פנה לעיתונות שעשו מזה ביג דיל ממש, והשתמשו בהרבה מילים כמו "כת" עם קונוטציה מאוד שלילית. בסופו של דבר החוקר הפרטי הזה חיפש במנהרות, לא מצא כלום, ולא היה שום קשר- למעשה, אחרי כמה חודשים הילד נמצא במדינה אחרת ומתגלה שהוא פשוט ברח מהלחץ האקדמאי.

אז זה הסתיים, אבל המדיה לא ממש התעניינה בסיום הטוב ולא כל כך הפיצה אותו. אז עכשיו המשחק "הוכתם" באסוציאציות שליליות- הורים חוששים הסתכלו יותר מקרוב, ומצאו המון אלימות והמון מין! לחשים, ואיך להטיל אותם! תמונות של שדים ושטנים וינשודובים!

ב1980 יצא הספר deities and demigods, שהיה הדפסה מחודשת ומעודכנת לספר demigods and heroes מלפני 4 שנים, עם אמנות מקורית ומה לא. ומסיבות של זכויות יוצרים הורידו המון חלקים מסיפורים שהיו בו, חלקים שהבהירו שמדובר בסיפורי פנטזיה, מה שגרם לזה להרגיש פי 2 יותר דתי ופולחן אלילים. ורק חיזק את האסוציאציות השליליות האלה.

אז המדיה חגגה על זה, אבל דוגרי לTSR לא היה באמת אכפת, כל פרסום הוא פרסום טוב- כפי שהם גילו. והתחביב ממש פרח בגלל זה אחר כך, אבל עדיין מלא באסוציאציות שליליות אצל הורים דתיים עצבניים, אסוציאציות שנותרו עד היום בקהילות שמרניות במיוחד.

nav566

פונדקאי ותיק
אם אני לא טועה, לא מעט מספרי הפנטזיה גם מכילים התייחסות כזו - בני הנפילים הוא הדוגמה שעולה בראשי מיידית, אם כי יש שיגידו שאינו בכלל פנטזיה; אבל מהו סאורון אם אינו שד או שטן? אני בטוח שאיש לא יעז לומר ששר הטבעות של טולקין איננו פנטזיה.

אבל שר הטבעות לגמרי הואשם בהסתה לשטניזם. לא באותה מידה, כי בואו נודה באמת, הספרים של שר הטבעות זה לא בדיוק תוכן קליל לילדים, אבל בהחלט היו האשמות כאלה לבייסיקלי כל תוכן פנטזיה. אני יודע שהייתה בהלת שטניזם גדולה מאוד סביב פוקימון בשנות התשעים.

למבוכים ודרקונים היה השילוב של פופולריות, נגישות לילדים, תוכן שמתייחס ישירות לשטניזם ותקריות מדיה רעות (כמו שnextorl ציין עם המקרה של ג'יימס דאלאס), אז יצא שהוא הואשם בשטניזם לעיתים הרבה יותר קרובות. אבל הוא ממש לא היחיד.

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
טכנית התופעה של Satanic Panic לא באמת נגמרה בארצות הברית אלא פשוט יושבת על אש קטנה בקבוצות נוצריות לאומניות, בעיקר אוונגליסטים, ומדי פעם מרימה את ראשה המכוער כדי להתנגד למגוון תופעות שמכילות לדעתה סממנים שטניים.

הוזכרה כאן התנגדות למבוכים ודרקונים, לשר הטבעות ולהארי פוטר, אבל היו גם מאבק נגד מוזיקת רוק, נגד סגנון הריקוד של אלביס פרסלי, ולאחרונה גם נגד השימוש במסיכות במסגרת הניסיון למנוע את התפשטות הקורונה – חפשו קצת ותמצאו אנשים שטוענים ברצינות שאסור לשים מסיכה רפואית כי היא סמל של השטן.

במקרה של מבוכים ודרקונים, מלבד הסיפור של ג'יימס דאלאס אגברט, שווה להכיר גם את עמותת BADD ("מודאגים בעניין מבוכים ודרקונים"). העמותה פעלה לשכנע את הציבור שמבוכים ודרקונים הוא למעשה תורת השטן שמוצפנת בהעמדת פנים כאילו זה משחק, וששחקני מבוכים ודרקונים לומדים להשתמש בכישוף ומשתתפים בטקסים אפלים.
זה קצת מצחיק שמישהו מארגון בשם BADD חושב שהוא בצד של הטובים, אבל המציאות מפתיעה לפעמים...