• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סקירות ראשונות של Icewind Dale: Rime of the Frostmaiden

הספר יצא לאור, ובהתאם גם יש סקירות ראשונות עליו:
https://www.enworld.org/threads/icewind-dale-rime-of-the-frostmaiden-a-comprehensive-review.674886/ https://www.strangeassembly.com/2020/review-icewind-dale-rime-of-the-frostmaiden http://critforbrains.com/2020/09/a-...-of-dds-icewind-dale-rime-of-the-frostmaiden/

לפי הסקירות, בהחלט הרפתקה מעניינת שלוקחת גישה שונה מהרפתקאות אחרות ועם קריצה לאולד סקול.
הצד שפחות אהבתי לפי הסקירות, ולצערי נפוץ בהרבה מהרפתקאות של מה' 5, זה שההרפתקה לא מגיעה "מוכנה להרצה" לפי התיאור אלא צריך לעבוד בעיקר בחצי הראשון שלה כדי להשלים אותה.
בכנות, אם אני קונה הרפתקה מוכנה - אני קונה אותה כדי לחסוך לעצמי את זה הזמן בלבנות היתקלויות ולהתעסק במכאניקה...

מציינים שם שעמק רוח הכפור בהרפתקה הוא מאה שנה אחרי עלילותיו של דריזט שם.
אז איפה דריזט עצמו בקו הזמן הזה? מת כבר?

תוהה אם מעריצי דריזט (לתחושתי הפאנדום היחיד בספרי הקריאה של מו"ד שעדיין פעיל וחי) לא התעצבנו לגלות שדווקא במוצר שקשור לדמות האהובה עליהם אין לו שום נוכחות משחקית (אם הבנתי נכון והוא לא מופיע שם בכלל).

קודם כל, הוא אלף אפל, אז תוחלת החיים שלו (אם לא ננעץ לו פגיון בבטן או קליע קסם בראש) היא מאות שנים. אז מהבחינה הזו אין בעיה.
מעבר לכך, אני די בטוח שבספרים היותר חדשים של דריזט, החברים המקוריים שלו מצללי הקריסטל כבר לא בחיים - לפחות בני האנוש שבניהם.
אז מי שעדיין עוקב אחרי הסדרה הזו (מודה שקראתי מחדש לפני כשנה את מולדת ונחרדתי) מכיר את העיל ולא אמור להתעצבן - גם כי המוצר לא ממש קשור לדריזט.

אם כבר מוצר שעוסק באלפים האפלים יש את Out of the Abyss, שכל הרעיון שמאחוריו זה שהדמויות נמלטות משבי של אלפים אפלים. גם שם דריזט לא ממש מופיע (למעט בחזיון של הדמויות או משהו כזה).

לפי גוגל, דריזט אמור להיות בן 190 בערך. כל החברים שלו מתו אבל האלה מיאליקי החייתה אותם כצעירים מחדש ושלחה אותם לחזור להרפתקאות איתו.

לפי ויקיפדיה, בוב סלבטור עדיין מוציא ספרים על ממלכות נשכחות מידי שנה (כולל השנה) - נראה לי שזה קו הספרים היחיד לפי מו"ד שעדיין פעיל ועוד ברציפות מאז שנות השמונים!

והנה בדיוק כי דיברנו על זה, הסברו הכריזו על ... action figure של דרישט דוארדן! במחיר צנוע של 40 דולר 😉 מעריצים ואספנים יכולים להוסיף אותו לאוסף שלהם.
אני לא חושב שבארץ action figures זה לא כזה להיט - לילדים שלי יש את ספיידרמן ואת וולברין והם לא ממש מתרגשים מהם...
https://hasbropulse.com/products/du...alms-drizzt-guenhwyvar-hasbro-pulse-exclusive

וכאן חוזרים לנקודה המקורית שלי - דריזט עדיין חי ומסתובב איפשהו בממלכות נשכחות. דריזט הוא פאנדום פעיל ודי חזק - ההחלטה לא לשים אותו בשום דרך (אם הבנתי נכון) באזור שכל כך מזוהה עם ההרפתקאות שלו היא צעד מעניין של הימנעות מפאנסרביס.

אני ממש חושב שעדיף בלי להכניס את דריזט לסיפור. הוא יכול להיות עסוק באותו זמן בהרפתקאות בצד השני של הממלכות. זו בחירה נכונה לא להביא דמות אייקונית שתגנוב את ההצגה או לחלופין שיבוצע בה רצח-דמות כדי למנוע ממנה לגנוב את ההצגה.

מבחינת הגיון ההרפתקה, זו בחירה מוצלחת לא לשים שם את דריזט שלא יעשה קטעים של הדב"ש חביב המנחה. ההיעדרות שלו יוצאת מול הגיון הפאנסרביס, וזה מפתיע אבל מוצלח.

תוהה - יש לו בכלל נתונים רשמיים למו"ד5? הוא די עבר הרבה גלגולים מאז שהיה סייר מוד"מ1 בדרגה 10 עם חוק פרטי של פגיעות קריטיות שאין לאף דמות אחרת בעולם המשחק.

לא חושב שהוא קיבל נתונים ל5, היה לו נתונים ל4 במסגרת הbuilder שלהם שבמסגרתו הוא הגיע כדמות מוכנה יחד עם רייסטלין ועוד כמה חברה, זכור לי שהוא גם קיבל נתונים ל3.5, לדעתי באותו צורה כמו שנרוביאן אמר.

בכל מקרה אני לא רואה סיבה למה לשלב אותו, הפוקוס במשחק צריך להיות על דמוית הקבוצה ולא על גיבורים באיזור. זה קצת יהיה משעמם אם הקבוצה תעבוד רק כדי שדרייזט יבוא ויעשה משהו נוסף או יגנוב את הפוקוס. דמוית מפורסמות לא באמת צריכות לקחת חלק במשחק לדעתי, למעט אולי דמוית אגדיות בתור נותני משימה או פטרונים של הדמויות, סתם להכניס פנימה את דרייזט לא ישרת שום מטרה באמת, ולמעשה אני יכול גם לדמיין כל מיני אוהדים מועצבנים על "דרייזט כתוב רע הוא אמור לעשות X ולא לעשות Y".

באופן כללי זה המגמה בממלכות נשכחות ב-12 השנה האחרונות, למעשה מאז ימי מהדורה 3.5 - לא לשלב NPC חזקים מדי.
זו הייתה אחת הבעיות של ממלכות נשכחות כעולם מערכה - שיש בה כמה Uber-NPC שיכולים לעשות הכל למעשה, ולכן למה צריך שהדמויות בכלל יתאמצו.
מאז מהדורה 4 וגם ב-5, ההרפתקאות שם ממוקדות בשחקנים. הדב"שים מקסימום מופיעים כפטרונים - למעשה כשאני חושב על זה, אני גם לא זוכר הרפתקה שאלמינסטר ממש משחק תפקיד פעיל, אבל אולי אני מפספס.

חזרה