• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

לגו חוגג תשעים שנה

אני לא יודע אם להרגיש צעיר או זקן, אבל זה יותר שנים ממדינת ישראל 🤗
בכל מקרה שיהיה להם בהצלחה ועד 120 שנה, אחלה צעצוע שהפך לתחביב לחיים שלמים עבור הרבה אנשים.
כהערה, די מדהים שהנין של מייסד החברה הוא המנכ״ל שלה היום.

מה הלגו החביב עליכם?CFF2D2CF-BB55-4A31-954D-F10281F7BD5D.jpeg

זה:
1653623620258.png

נקרא Black Monarch's Castle. היה לי את זה בתור ילד והרכבתי ופירקתי את זה אולי מיליון פעם. זו הייתה טירה מלאה מכל הכיוונים (לא רק חזית כמו סטים חדשים יותר) והיה שם גם תא כלא צמוד לאחד הקירות הפנימיים. כל האבירים סרחו והיו בכלא בשלב מסויים... הייתה גם תוספת לסט הזה של כרכרת אסירים שהשתלבה נהדר, לא מוצא תמונה שלה כרגע...

ומי זוכר את רוח הרפאים שזוהרת בחושך?
1653624284144.png
זה היה נהדר...

אגב, אני חושב שהבחירה של הרקע הצהוב לסטים האלה הייתה מצויינת. גם בגלל שרוב האלמנטים היו שחורים והכל בלט על הרקע הצהוב, והשמש השוקעת מאוד הכניסה לאווירה.

רוח הרפאים הייתה בהחלט מגניבה.
ועכשיו אני צריך לגלות לך משהו... אולי הארנק שלך לא יסלח לי, אבל הם מוציאים טירה מחודשת לכבוד תשעים שנה ללגו. הם ממש יודעים לנצל את הנוסטלגיה - אני קניתי את סט ספינת הפירטים שלהם מלפני שנתיים כי זה זכרונות הילדות המגניבים שלי מלגו, אפילו שזה היה סט של חבר ולא שלי... אני והילדים ממש אהבנו אותו.

עושה רושם שהנוסטלגיה שלי ללגו היא משנים מאוחרות יותר משלכם, אז אולי אני אתן פרספקטיבה אחרת 😅

אישית, ממש אהבתי בילדותי את סדרת הסטים של Bionicle - לא לגו "קלאסי", אבל זה לגמרי שירת עבורי צורך דומה למשחקי תפקידים.

היה לי גם מגוון סטים של לגו רגיל יותר - זכורים לי במיוחד סט דמוי פארק היורה, כמה סטים קטנים של מלחמת הכוכבים (לזכרוני הסטים של מלחמת הכוכבים לא ממש הגיעו לארץ בזמנו), וכמה דגמים גדולים יותר.

בימינו נשארו אצלי רק כמה פריטים משיקולים סנטימנטליים. הבולטים מביניהם הם דמות של דארת' ויידר ודגם רובוט כחול ששמו לא ידוע לי.

בהיבט של החברה לגו, בסביבות גיל 9 יצא לי להיות בסיור במפעל שלהם בדנמרק (הגעתי לזה דרך ארגון Make a Wish), והיה ממש מגניב. בנוסף, דיבר עם קבוצת הסיור שלנו שם הנכד של המייסד (האבא של המנכ"ל הנוכחי?), אבל לצערי לא ידעתי עדיין אנגלית ואין לי באמת מושג מה נאמר :ROFLMAO:

עריכה אחרונה:
בימינו נשארו אצלי רק כמה פריטים משיקולים סנטימנטליים. הבולטים מביניהם הם דמות של דארת' ויידר ודגם רובוט כחול ששמו לא ידוע לי (התכוונתי לצרף תמונות אבל הן גדולות מדי לשרת).
תנסה להעלות את התמונות לגוגל דרייב ולשים קישור. זה כמעט תמיד עובד (אל תשכח להגדיר בשיתוף שכולם יכולים לצפות).

טירת המונרך השחור היא בהחלט אחד מסטי הלגו הקלאסיים, לא היה לי אותו- אבל הוא בהחלט מוכר.

כשהייתי קטן, אבא שלי הביא מאמריקה ספר על לגו, עם המון תמונות של פסלים וסטים. זה היה באנגלית, אז לא יכולתי לקרוא את זה אז (ועד שלמדתי אנגלית הספר כבר הלך לאיבוד), אבל אני עדיין זוכר כמה מהפסלים הללו. אחד של בית האופרה של סידני שהגיע למודל עד לגובה הכתפיים הוא האחד שזכור לי הכי טוב, תחושת הפליאה מלראות דבר כזה גדול בנוי מלגו היא לא דבר שנשכח בקלות.

ועכשיו אני צריך לגלות לך משהו... אולי הארנק שלך לא יסלח לי, אבל הם מוציאים טירה מחודשת לכבוד תשעים שנה ללגו. הם ממש יודעים לנצל את הנוסטלגיה - אני קניתי את סט ספינת הפירטים שלהם מלפני שנתיים כי זה זכרונות הילדות המגניבים שלי מלגו, אפילו שזה היה סט של חבר ולא שלי... אני והילדים ממש אהבנו אותו.
תודה, מעניין.

האמת היא שבעשרים שנה האחרונות הסתכלתי בעיניים כלות על השינוי שערכות הלגו עברו. אם פעם היו הרבה ערכות עם חלקים יחסית בסיסיים ועם theme כללי (אבירים, חלל וכו') שהיה אפשר להרכיב מהם הרבה דברים כיד הדמיון (מלבד הרעיונות שהגיעו בחוברת של הערכה), בשנים האחרונות קיבלתי את התחושה שלגו עשה שיפט די גדול לכיוון דמוי-פליימוביל, עם הרבה חלקים מאוד ספציפיים וערכות שאפשר להרכיב מהן רק דבר אחד.
עכשיו, לגו עם theme ברור, כמו הערכות של ההוביט שיצאו בזמנו זה נחמד, אבל זה פשוט הופך להיות עוד צעצוע ממותג שבו המותג הרבה יותר חזק מהמהות המקורית של הצעצוע (הרכבה חופשית).

1653673791037.png

1653673816893.png

ואני רואה את הלגו שהבת שלי מקבלת (ומאוד נהנית להרכיב) מסדרת Lego Friends וזה פשוט מאוד שונה ממה שהיה כשאני הייתי ילד, כי אין פה הרבה עניין ב-re-assembly וזה פשוט נהיה פליימוביל:
1653673962243.png

מה זה...?

עריכה אחרונה:
יאפ, לגו בהחלט עבר לצעצוע להרכבה בהרבה מהסטים שלו, וכולל סטים שנועדו רק לתצוגה / הנאה מתהליך הבניה ולא למשחק. למשל סטים של ארכיטקטורה - שהבת שלי מאוד אוהבת.
מצד שני, יש עדיין את הסדרה הצהובה ואת ה Creator שכן מיועדים לבניה מחדש.
אני לא בטוח גם האם זה שינוי שלגו הובילו, או שזה משהו שהצרכנים רוצים... כל החברה שלנו עברה שינוי עם דגש על דברים פשוטים ללא עקומת לימוד גבוהה.

לגו היה המשחק המרכזי שלי כילד.
אך הדבר המרכזי שאני זוכר ממנו? את כל מה שבניתי ושיחקתי בעצמי, מהחלקים בסטים השונים.

כשחיפשתי לגו, וחסכתי לכך בדמי הכיס שלי או בעבודות קטנות (אינני יודע אם הרגל זה עוד נפוץ עתה. מתכנן להתחיל בדמי כיס עם ילדי בכיתה א'), הדבר המרכזי שחיפשתי בתמונות היה... החלקים! אם נראה שיש חלקים מעניינים, חדשים, מציתי דמיון ואפשרות- רציתי את זה! לא ממש היה אכפת לי מה התמונה רצתה שאבנה, התרכזתי יותר בפוטנציאל לבנות מה שאני רציתי!

לגו היה בסיס אדייייר באותו זמן, לדמיון, יצירה ומשחק. הגדולה שלו הייתה שמאבני הבסיס יכולת לבנות... ככל העולה על דמיונך! זו היה מדהים! היו לי שני ארגזים גדולים שבהם היו מרבית החלקים בתערובת, ועוד כ 4 קופסאות קטנות, בהן היו רכיבים קטנים, נדירים, ומיוחדים שפחדתי לאבד, ומהם בניתי וביליתי שעות ביצירה הרכבה, למידה, דמיון.

בניתי המוןןן דברים. רובוטריקים שאכן מסוגלים לשנות צורה (השיא היה שני רובוטים שאחד משנה צורה למשאית (סגנון אופטימוס פריים) והשני למסוק שיכול להכנס למשאית מלמעלה), "בסיסי בית" רבי קומות ל"גיבורים" של ההרפתקאות הדמיוניות שלי, כלי רכב יבשתיים, אוויריים, ימיים, ולרב בעלי 2 צורות תנועה (בהשראת תוכניות מצויירות מאותה תקופה), "איזורי סכנה" (לבה, מלכודות, ועוד) מפלצות, ועוד...

לאחרונה חשבתי לנסות להכניס את בני הגדול לתחום, אך כפי שציינו לפני- זה אכן הולך לסטים ממותגים, אם חלקים מאוד ספציפיים, אך ראיתי גם ערכות שאכן בעיקר עם המוני חלקי בסיס להרכבה חופשית. מחכה רק שהקטנה שלי תגדל מספיק שזה לא יהיה מסוכן.

הפסקתי לשחק לגו כש... התחלתי לשחק די.אנד.די! ויש הרבה דמיון בין השניים... בשניהם יש אבני יצירה בסיסיות, (דמויות, כוחות, לחשים, חפצים, מפלצות, חוקים) והצעות לבנייה, מורכבות יותר או פחות (התקלות, סצנה, הרפתקאה, מערכה), אך מחומרי הבסיס אתה יכול להרכיב למעשה... ככל העולה בדמיונך!

ותחביב גדול מאוד של הרבה אנשים בקהילת התפקידים עדיין מאוד אוהב להשתעשע ב"בניית דמויות/ Builds".
בנייה... כמו בלגו...

ההבדל המרכזי מבחינתי בין לגו למשחקי תפקידים? החברה... בלגו לרב המשחק הוא די יחידני/ סולו, בעוד במשחקי תפקידים הוא לרב משלב מספר אנשים, שלכולם תרומה שונה ומשולבת ליצירה משותפת.
-----------------------

וכאנקדוטה- עובדה חמודה/ Fun fact שלמדתי מאבי שנים רבות לאחר מכן:
אבי הוא מהנדס מכונות..היה אחד מהמהנדסים הבכירים בתעשייה האווירית עד לפרישתו. בעיקר בתחומי זיווד אלקטרוני ובעיקר כ"פותר תסבוכות/ Problem solver" (תפקיד חצי מוגדר, חצי לא).

לאחר תקופת הצבא אבי סיפק לי שחלק גדול מההמנדסים ביחידתו קנו והשקיעו בכך שלילדים יהיה לגו, אך לא רק בשביל לפתח אותם, אלא מסיבה מפתיעה נוספת:
לדבריו, המהנדסים אז הכירו במגבלה מעניינת- ככל שאדם היה מתמחה יותר בתחום מסויים, הוא התקשה לעתים לצאת מהרגלים/ תבניות חשיבה/ מוסכמות שאליהן הגיע עם המקצוע. מצד אחד התפתחות, אך גם קבעון מחשבתי מסויים, שלעתים נבע מהטמעת עקרונות בסיס כלשהם.

להפתעתי הרבה, אבי סיפר לי שאחת הסיבות ללגו של הילדים, היה כדי לאתגר ולהטיל ספק באותן מוסכמות מוטמעות! הילדים יחסית חדשים, ותמיד מנסים דברים חדשים, ולא תמיד יודעים ש"ככה צריך לעשות", אלא ינסו דרכים משלהם, לעתים עם תוצאות מפתיעות!

אבי (ומהנדסים אחרים) מאוד עודדו את הילדים לשחק ולהמציא, ומדי פעם באו לשחק עימנו, בחנו מה שבנינו, שאלו למה בנינו כך, מה הייתה המחשבה, ועוד... ולעתים זה נתן השראה לנסות דברים שנבעו מהמחשבות של הילדים! ויתרה מזו... לעתים אבי (וקבוצה קטנה נוספת של "פותרי בעיות") הציבו בפני הילד בעייה, באופן מופשט כמובן ומותאם לילד, בתור מעין אתגר כיפי (ולרב עם סוג של תגמול מגניב אם נפתור זאת, כמו... עוד חבילת לגו מגניבה!) ונתנו לנו לנסות לפתור זאת לבד, ובאים לבחון מה ניסינו/ בנינו לאחר מכן.

לדברי אבי, לפחות 18 פיתוחים בתחומים שונים בתעשייה האווירית, בדרגות חשיבות ומורכבות שונות, הגיעו לאחר בחינה כיצד ילדים פתרו או יצרו פתרונות ומבנים מלגו! לא העתקה אחד לאחד, אך יישום עקרונות, חשיבה ויצירתיות.

אבי היה אחד ממתכנני הלביא (מטוס קרב עלית באותה תקופה, שנאמר כי התעלה על מרבית מטוסי הקרב אז בעולם, והאמריקאים הפעילו לחץ מסיבי שלא ייוצר, מחשש שייפול/ יימכר לאויביהם), והוא אומר כי פיתוח שתי מערכות מרכזיות בו נבעו מ... יישום רעיונות ממשחקי לגו!

והוא גם הוסיף שפרקטיקה זו לא הייתה ייחודית לישראל והתעשייה האווירית. אבי, במסגרת עבודתו ושיתופי פעולה טכנולוגיים עם מדינות וחברות מסביב לעולם, טס ועבד עם צוותי הנדסה שונים ומרובים, מסביב לעולם, מארה"ב עד סין, אירופה עד דרום אפריקה. הוא אמר כי השימוש בלגו (ובכלל חומרי בנייה ויצירה מודולרי) עם ילדים כמקור להשראה ו"שמירת רעננות מחשבתית" של המהנדס הייתה פרקטיקה מקובלת בחברות טכנולוגיות מסביב לעולם.

מעניין כמה מהפיתוחים של היום מקורם בילדים עם הרבה דמיון, וארגזים מלאים קוביות וחלקים מפלסטיק, המתחברים בלחיצה ו"קליק" קטן...

לדברי אבי- מהנדס לוקח השראה מכל מקום אפשרי, ואבי במיוחד מוקסם ומהופנט מהאפשרויות והנסיונות של ילדים, שלא מוגבלים על ידי מה שלמדו. (אני רואה זאת במשחקים עם ילדי הקטנים).

מזכיר לי קטע מהספר The Last Hero של Terry Pratchet:
דמות הממציא שם, Leonardo De Quirm, עובד בקדחתנות שם על המצאה שמטרתה לאפשר את הצלת העולם (פרטים לא משנים) והפטריאך (תרגום לא מוצלח שלי ל Patrician) מוכן לתת לו כל עזרה לשם כך.
ליאונרדו מבקש שיביא לו כמה שיותר שוליות בתחילת דרכם.
הפטריאך מופתע, ועונה לו: "שוליות? אני יכול להביא לך חרשי אמן, מאסטרים בתחומם, אנשים בעלי נסיון רב שנים!"
ליאונרדו מניף ידיו בביטול ועונה: "אין לי כל צורך באנשים ש"יודעים" את גבולות האפשרי."
I have no need for those who know the limits of the possible.

היו זמנים שתהיתי אם "לחשוב מחוץ לקופסה" נבע אולי מ"לחשוב מחוץ לקופסת הלגו", ובהקבלה למשחקי תפקידין- מחוץ להרפתקאה המוכנה, הגזעים המוכנים, המכניקות, התמות, ועוד...

בקיצור- למישהוא בא לשחק בלגו?

עריכה אחרונה:
כשהייתי בן 8-9, היה לי חבר עם המון לגו והיינו בונים מהחלקים כל מיני רובוטים ומשחזרים איתם עלילות מופרכות מהסידרה המצויירת של הרובוטריקים או סתם דברים מכתבות מדע ותעופה בעיתון הילדים "כולנו".
זה שבניתי רובוט-נינג'ה (עם זרוע קפיצית) או רובוט שנראה כמו מסוק קרב שמנמן זה הגיוני. רכבת של רובוטים יתומים - קצת פחות.

האמת היא שבעשרים שנה האחרונות הסתכלתי בעיניים כלות על השינוי שערכות הלגו עברו. אם פעם היו הרבה ערכות עם חלקים יחסית בסיסיים ועם theme כללי (אבירים, חלל וכו') שהיה אפשר להרכיב מהם הרבה דברים כיד הדמיון (מלבד הרעיונות שהגיעו בחוברת של הערכה), בשנים האחרונות קיבלתי את התחושה שלגו עשה שיפט די גדול לכיוון דמוי-פליימוביל, עם הרבה חלקים מאוד ספציפיים וערכות שאפשר להרכיב מהן רק דבר אחד.
מדובר על תהליך, ובאופן מפתיע הסרט Lego Movie נוגע ברצינות בנקודה הזו בדיוק...

כשהייתי קטן שיחקתי בהרבה חיקויים של לגו; לגו אמיתי די יקר ובשביל ילד החיקויים נראים אותו הדבר. אני זוכר שהייתה לי טירה ממש דומה לזו עם ממש אותם הדפסים על הדמויות ולבנים שנראות אותו הדבר, אבל לא של לגו, של חברה אחרת בשם ENLIGHTEN שמאז הפסיקה לייצר את הסטים הללו. חבל, ממש אהבתי אותם והסטים נראו מגניב.

מדובר על תהליך, ובאופן מפתיע הסרט Lego Movie נוגע ברצינות בנקודה הזו בדיוק...
כשראיתי את סרט הלגו חשבתי שהוא מאוד אירוני, במיוחד שיצאו עליו סטים עם דמויות מהסרט והכל. קצת עצוב שחברות הצעצועים היום מעדיפות עלילה מאשר לתת לילדים להיות יצירתיים. מודה, לגו זה מה שהכניס אותי לכתיבה יוצר ולמשחקי תפקידים; הייתי יוצר סרטי סטופ מושן על הלגו שהיה לי, בין אם מרדפים וקרבות ירי בין פיראטים, טורנירים של אבירים על כבוד וזהב, לדרמות משטרתיות.

בתור ילד ממש אהבתי את חוברות-הקטלוג של לגו, שהציגו המון ערכות לגו שלא היה לי כסף לקנות.
אני זוכר שפעם היו גם טירות צהובות ללגו, שנראו ככה:

צפייה בקובץ מצורף 5042
עובדה מעניינת בנוגע לטירות הצהובות, ממה שאני זוכר הסיבה למה לקח זמן עד שהטירות הפכו להיות אפורות ושחורות זה כי היוצרים לא רצו שילדים יצרו מכונות מלחמה כמו טנקים, שדורשים הרבה חלקים אפורים ושחורים. זו הסיבה למה גם לא היו חלקים בצבע ירוק כהה בסטים הישנים, ולמה החלליות של לגו החלל הישן לא נשאו עליהן נשק (למרות שאחד המעצבים דאז הודה שהמעצבים נטו לשים radar prods וצלחות לווין מתחת לכנף של הסטים כי הם דמיינו את החלקים האלו כתותחי אנרגיה, וידעו שילדים גם יראו אותם כך. לאחר מכן לגו הוציאו כמובן לגו אבירים ופיראטים, והחליטו שהם מייצרים רק כלי נשק פנטסטיים. זו הסיבה שלשוטרים בלגו אין כלי נשק, משהו שלמדתי רק לאחרונה, כי כל הילדות שלי לשוטרים ולגנבים מחיקוי הלגו שהיה לי היו אקדחים תופיים ורובי M16...

פעם קניתי לבן שלי בלטרון (מכל המקומות שבעולם) חיקוי לגו סיני איכותי באופן נדיר, של ג'יפ צבאי שכלל גם חייל במדים וכמה רובים ומקלעים.

אגב, אפשר לשים לב שכבר בטירות הצהובות מהסבנטיז-אייטיז יש רמחים, חרבות וכו'.

עריכה אחרונה:
Kol Korran Kol Korran נשמע מדהים, מהניסיון שלי היום זה יותר סדנאות חשיבה וכך הלאה, אבל כנראה שבזמנו זה לא היה קיים כלכך.

בקשר להתפתחות של לגו - חברות הצעצועים מייצרות מה שהקהל קונה.
עובדתית לגו ממשיכים גם לייצר את הערכות הצהובות עם חלקים לבניה חופשית וגם את סדרת הקריאטור. אבל מה לעשות שהקהל לקוחות פחות מעוניין בזה ושיאני המכירות של לגו זה קווי מוצרים אחרים (עם כל הצדקנות שהכי כיף מה שהיה לפני איקס שנים).

מעבר לכך בשנים האחרונות גם יצאו הרבה סטים שמיועדים נטו לתצוגה ובעיקר למבוגרים מתוך ה Ideas - מוצרים שמעריצים יוצרים ולגו בעצם הופכת למוצר (ומשלמת אחוז מההכנסות ליוצר)
כמה דוגמאות:
* מכונת כתיבה מלגו
* גלובוס
* פסנתר (עם תריסר קלידים עובדים)
* ציור של וואן גוך בלגו
וזה לפני הסטים של לגו, למשל דגמים של רכבים שתמיד היו פופולאריים.

לכן המגמה של לגו כ״יצירה״ לתצוגה / צעצוע מוכן שמתאים גם למבוגרים זה רק משהו שהולך ומתחזק.
אז אפשר להמשיך ״להאשים״ את התאגיד בזה שהוא מייצר צעצועים שונים מהנוסטלגיה שלנו, אבל מי שאשם זה אנחנו, הקהל. גם אצלי רוב הסטים של הלגו הם לא מהסדרה הצהובה/קריאטור.
מאידך, אני שמח שהילדים משחקים בלגו, וממש לא משנה לי מאיזה סוג.

כשהייתי בחטיבת הביניים, היה לנו שיעור "לגו לוגו" - מערכות לגו מכני שהיו מתחברות למחשב באמצעות ממשק מוזר (מין קופסה שחורה ומאסיבית) והיית כותב שם קוד בשפת לוגו שכבר אז הייתה מיושנת מאוד והיה גורם להן לעשות כל מיני דברים.

פעם קניתי לבן שלי בלטרון (מכל המקומות שבעולם) חיקוי לגו סיני איכותי באופן נדיר, של ג'יפ צבאי שכלל גם חייל במדים וכמה רובים ומקלעים.

אגב, אפשר לשים לב שכבר בטירות הצהובות מהסבנטיז-אייטיז יש רמחים, חרבות וכו'.
חרבות ורמחים תחת ההגדרה של "כלי נשק פנטסטיים", כמו בלאסטרים ממלחמת הכוכבים.

וחיקוי הלגו הסיני זה כנראה מה שאני גם שיחקתי בו, אני זוכר שאותה חברה עשתה גם סטים צבאיים, אפילו אחד של כיפת ברזל

חזרה