מערכה / עולם באווירה קדמונית

שלח תגובה


שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.
סמיילים
:D :) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :evil: :twisted: :roll: :wink: :idea: :mrgreen: :flame: :bones: :orccooldark: :orcteeth: :orc: :orc?: :orcidea: :orcwink: :orcshock: :gah: :devil: :clap: :dragon: :cthulhu: :bang: :coffee: :fire: :beer: :pirate:
צפה בסמיילים נוספים

BBCode פעיל
[img] פעיל
[flash] כבוי
[url] פעיל
סמיילים פעילים

צפיה מקדימה של הנושא
   

הרחב תצוגה צפיה מקדימה של הנושא: מערכה / עולם באווירה קדמונית

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי פלדריק » 03 ספטמבר 2019, 15:03

זה לא דיון על מגדר ולא צריך להיות-אני רק אומר, שממש אין לנו מושג על המבנה החברתי והמגדרי, וגם אם היה(וסביר יותר שהיה, אבל לא בטוח) מבנה נוקשה כזה, אנחנו בטוח לא יודעים איך הוא היה אלא מנחשים,

ומכאן חזרה לעולם משחקי התפקידים-שכל שהם(או שחקן) יחליט איך בני האדם הקדמונים שלו מתנהליםלפי מה שמעניין לו ולשחקנים, ולא לפי פסאדו מדע

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי אביעד » 03 ספטמבר 2019, 13:29

למה מוטעה לדעתך? אישית אני חושב שזה כי לחיות אין שכל כדי להבין איך לייעל את המבנים החברתיים וכי אין להן יכולת מוסרית כדי להחליט אם מבנה מסוים הוא מוסרי או פחות.
בכל מקרה רק באתי לפרוך את המסקנה מההשוואה לחיות עם דוגמא נגדית.
לכן גם דיברתי על חיות חברותיות - אצל חתולים, למשל, הזכרים והנקבות עושים הכל אותו דבר, אבל זה כי כל אחד חי לעצמו ולא נעזר באחרים.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי הח׳אן הטטרי » 03 ספטמבר 2019, 11:47

להשוות בין מבנים חברתיים אנושיים לחייתיים זה מוטעה.
בלי להיכנס לדיוני פמיניזם, בכל חברה אנושית בהיסטוריה היתה חלוקה לתפקידי מגדר, בלי קשר למעמד הנשים בחברה (כולל בשבט המוסו המטריארכלי).

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי אביעד » 03 ספטמבר 2019, 11:31

לא בהכרח - אצל אריות יש חלוקת תפקידים לפי מין ואצל הרבה חיות שחיות בלהקות, אבל לא אצל כולן.
גידלתי אוגרים כמה שנים והם חיים בלהקות, אבל הזכרים והנקבות עושים הכל בשווה - ההבדל היחיד חוץ מהריון והנקה (גם הזכר מטפל בגורים) הוא שאם מגיע אוגר זר ללהקה בד''כ האוגרים מהמין שלו ינסו להרוג אותו, והאוגרים מהמין השני פחות, אלא אם הלהקה ממש מגובשת או אלימה ואז כולם יהרגו אותו בשווה.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי tkhag1 » 03 ספטמבר 2019, 10:50

בהתחשב בכך שחלוקה מגדרית נראת לעיטים קרובות בטבע (ביחוד אצל יונקים כמו אריות וצבועים) הגיוני להניח שגם לאדם הקדמון הייתה חלוקה מגדרית.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי הח׳אן הטטרי » 03 ספטמבר 2019, 09:50

האנתרופולוגים בקונצנזוס שהיתה חלוקת תפקידים לפי מגדר, כמו בכל תרבות אחרת בהיסטוריה...

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי פלדריק » 03 ספטמבר 2019, 07:54

הח׳אן הטטרי כתב:
02 ספטמבר 2019, 19:25
אודה שאני לא בטוח איך וירוסים עובדים. בכל מקרה, הגברים מקפיאים את הבי*** שלהם בחוץ, וחוזרים למערה בהקדם, והשאר לא יוצאים ממנה יותר מדי. מסוכן ולא נוח לנדוד הרבה בחורף.

הרפואה שלהם כנראה ברמה של הרפואה הסינית - מבוססת על צמחי מרפא, ויעילה ברובה אפילו שהבסיס לה מופרך לחלוטין (סבתא שלי הביאה לי ספר שטוען שאסור לאכול בשר וחלב כי הם לא מכילים מספיק צ'י קוסמי).

בכ''מ תודה!
שוב, אין לנו דרך אמיתית לדעת שאכן ככה הם התנהלו, בטח לא מהבחינה המגדרית, אבל גם מהבחינה של החיים במערה.
זו בסוף החלטה של כל אחד איך הוא רוצה לבנות את העולם שלו, כמה דגש יש בו על קשיים כאלו וכמה עמישים אניש המערות הגיבורים שלו.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי הח׳אן הטטרי » 02 ספטמבר 2019, 19:25

אודה שאני לא בטוח איך וירוסים עובדים. בכל מקרה, הגברים מקפיאים את הבי*** שלהם בחוץ, וחוזרים למערה בהקדם, והשאר לא יוצאים ממנה יותר מדי. מסוכן ולא נוח לנדוד הרבה בחורף.

הרפואה שלהם כנראה ברמה של הרפואה הסינית - מבוססת על צמחי מרפא, ויעילה ברובה אפילו שהבסיס לה מופרך לחלוטין (סבתא שלי הביאה לי ספר שטוען שאסור לאכול בשר וחלב כי הם לא מכילים מספיק צ'י קוסמי).

בכ''מ תודה!

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי קובר האלים » 02 ספטמבר 2019, 18:57

רפואה בעולם קדמוני זה דבר שהייתי משמיט אם הייתי כותב הרפתקאה, אולי הייתה לזה חשיבות היסטורית אבל זה יגרום לשחקנים לבחור רק דמויות עם חוסן טוב שיגן עלייהן, ובנוסף זה נשמע מסובך ל''לתרגם'' את זה למונחים של הרפתקאה. לא צריך שכל העולם יהיה מדויק מדעית.

ובשביל הדיון, בני אדם קדמונים שלא היו חזקים מספיק, מתו בעיקר בילדות. למבוגרים הייתה מערכת חיסונית חזקה מהחיידקים שהם נתקלו בהם ביום יום, אבל בד בבד יותר חשיפה למחלות וסביבה פחות היגיינית, דבר שגרם לתמותה בחלק גדול מהמקרים.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי Pixie » 02 ספטמבר 2019, 16:04

קודם כל, אני מדגיש שכל מה שאני אומר הוא בגדר הצעה בלבד - אתה תהיה זה שתחליט בסופו של דבר איך עולם המערכה שלך יראה.

לגבי העמידות והמחלות: בהנחה שיש לך מערכת חיסונית שפועלת כרגיל, זה טוב להיחשף (כמובן שבמידה מסויימת) לזיהום ולטפילים - זו בדיוק הסיבה שנותנים חיסונים. וכדי להידבק מחבר שבט, צריך שאיכשהו אחד מהשבט יידבק. ותזכור שבגלל שאין להם מאגרי מזון לחורף אז צריך עדיין לצוד, ללקט ולעקוב אחרי בעלי החיים הגדולים, אז הם לא "מכווצים במערה בחורף ומתחבקים כדי לתחמם". אני לא חושב שהרפואה שלהם הייתה הרבה יותר גרועה מאשר בימי הביניים, כשחשבו שכספית ואבני אודם מותכות יכולות לרפא פצעים.

אם אתה לא מרוצה מהחלוקה לגזעי בני אדם שונים, אין לי הרבה מה להציע לך. ואני גם לא כל כך מבין מה אפשר לעשות עם תחום הרפואה.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי הח׳אן הטטרי » 30 אוגוסט 2019, 20:31

ניאנדרטל - הם לא מסוגלים לדבר, ושיטות השגת המזון שלהם פרימיטיביות. נראה לי מגיע להם כוח וחוסן, פיזית הם מזכירים גמדים... ואם כבר דיוק היסטורי, הם לא מסוגלים להאמין במה שהררי מגדיר ''מיתוסים'', כך שכל מקצוע שמערב קסם או דת פסול בשבילם. גזע די מעפן...

הם יכולים לבשל בשר טוב, אבל לא תמיד זה קורה מכל מיני סיבות (הפשוטה ביותר - מי שמבשל לא מנוסה כל כך. קרה לי, ואני חושב שגם לכם, לטגן קציצה ובסוף כל הבפנוכו שלה יצא נא).

הם בהחלט יכלו להידבק מחבריהם לשבט, כשהם כולם מכווצים במערה בחורף ומתחבקים כדי להתחמם.

אם שותים מים מזוהמים כל החיים, מתים, לא מפתחים עמידות. מחלות מעיים כאלו הפילו על ימין ושמאל עד לא מזמן. בכל מקרה בתקופת הציידים רוב המים באו מנחלים ונהרות, ולא היה סביר שיהיו מזוהמים במיוחד, למרות שאני מניח שזה משתנה מאזור לאזור (באזור מורד הנהר סביר יותר שיהיו בו דברים לא נעימים).

תזונה - זה מאוד תלוי במקום. באזורים פוריים וממוזגים 80% מהתפריט היה צמחי, בקוטב הצפוני התפריט האינואיטי נראה כאילו נוצר כדי לנגח טבעונים (50% בשר, 49% דגים, 1% צמחים). בהשוואה לחקלאים המוקדמים, הם בהחלט אכלו טוב. מצד שני, בניגוד לחקלאים המוקדמים, לא היו להם מאגרים לחורף, והכלכלה לא אפשרה צמיחת אוכלוסיה, וכל הבריאות שלהם לא עזרה כשהאיכרים השכנים באו להילחם בהם.

בנוגע ליובל הררי - מדובר בהיסטוריון צבאי שהחליט להפוך את עצמו גם לביולוג, אנתרופולוג, תיאולוג וחוזה עתידות, ואת כל עבודת השרלטנות הזו הוא עושה בביטחון מוחלט שמאוד משכנע במבט ראשון וקורס לגמרי במחשבה שנייה. הוא בא בספר שלו עם אג'נדה, והוא מעוות את העובדות כשהן לא מתיישבות איתה. גם אין לו כל כך עקרונות, ע''ע נושא טראמפ ופוטין בספר האחרון שלו בתרגום לרוסית. אם מישהו רוצה לדבר על זה - עדיף בפרטי.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי Pixie » 30 אוגוסט 2019, 19:34

קודם כל תודה.
אני חושב שכדאי לעשות מינוס לכוח אצל הומו סאפיינס בגלל שיחסית למיני אדם אחרים, נראה לי שהוא די חלש (למשל הוא יותר חלש מניאנדרטל, ואני מניח שגם יותר מרוב שלבי הביניים בין השימפנזה לבן אדם, כמו הומו ארקטוס, בגלל ששימפנזה חזק הרבה יותר מהומו סאפיינס).
הבונוס אצל הניאנדרטלים לתבונה זה בגלל שיש להם מוח יותר גדול מלנו, אז יש כאלה שחושבים שהם היו יותר חכמים מאתנו. אגב, אפילו שיטת הציד של חיות היא הרבה פעמים לא סתם להסתער על חיות. ותזכור שאפילו שימפנזים (שכנראה הרבה פחות חכמים מכל בן אדם) משתמשים במקלות ואבנים ככלים.
לגבי המחלות, אז בהנחה שכבר יש להם אש הם יכולים לבשל את הבשר די טוב (אבל זה באמת עדיין מקור למחלות). לגבי הידבקות מבני אדם אחרים, אז אפילו שאולי הם חיו בקהילות סגורות יחסית (אני לא כל כך בטוח שסגורות יותר מאיתנו) הייתה הרבה פחות צפיפות - ותזכרו שישראלי ממוצע שחי בתל אביב פוגש בסביבות 50 בני אדם ביום (אולי אפילו יותר) ויש לפחות 500 בטווח של הידבקות ממחלות (דרך האוויר). לגבי הידבקות מגורמי מחלה כמו מים, אז אני לא חושב שהחיידקים בכל נהר הם כל כך שונים, ואם שותים כל החיים מים די מזוהמים, אז מפתחים עמידות. למשל, מים לא מינרליים מקניה יכולים לגרום קלקול קיבה רציני למישהו מהמערב, אבל זה בסדר גמור למישהו מקניה לשתות אותם.
בנוגע לפציעות, זה באמת היה סכנה רצינית למוות. אבל גם הייתה להם תזונה הרבה יותר טובה - הם אכלו הרבה יותר מגוון ובדיוק את מה שהם התפתחו לאכול.

נ.ב. בנוגע ליובל הררי - קראתי חלק מהספר 'תולדות האנושות', כולל כל החלק על המהפכה הלשונית וכל מה שיש שנוגע לציידים-לקטים. אני מקבל את רוב הדברים שהוא כותב עליהם, כי הם נשמעים הגיוניים, אבל אני לא מקבל את זה שהחיים שלהם היו מעין "גן עדן קמאי" - הם בכל זאת מתו הרבה יותר מוקדם ובקושי הייתה להם טכנולוגיה, כולל רפואה, הם האמינו בהמון אמונות טפלות ועוד כל מיני דברים.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי המפקד האלמוני » 29 אוגוסט 2019, 21:02

Pixie כתב:
28 אוגוסט 2019, 12:45
הציידים לקטים חיו בצפיפות הרבה יותר קטנה, אז היה להם הרבה פחות סיכוי להידבק ממחלות מבני אדם אחרים.
מצד שני, הם יכלו לחטוף שילשול כל פעם שהם שתו מים במקום חדש, מי שנפצע קצת או חלה ולא יכל להמשיך לנוע ולצוד היה פשוט מת מרעב או ננטש, ואם לא היה להם מה לצוד - הם היו בצרות.
Pixie כתב:
28 אוגוסט 2019, 12:45
הם לא בייתו בעלי חיים, אז לא הייתה סכנה שהם יידבקו מטפילים שהתאימו את עצמם לבני האדם בגלל המהפכה החלקאית
הם יכלו להידבק בטפילים מחיות שצדו. בעיקר אם הם לא יכלו לבשל את הבשר כמו שצריך הם יכלו לחטוף כל מיני מחלות (גם כיום בשר חזיר נא הוא מקור לטפילים לא נעימים) או להיחשף לדם נגוע על פצעים (ככה האיידס עבר מקופים לבני אדם לפני מאה שנה בערך).
Pixie כתב:
28 אוגוסט 2019, 12:45
יש כמה דברים בגוף שבאופן טבעי מטופלים מעצמם, כמו גזירת ציפורניים - כששורטים ומטפסים הציפורניים נשחקות.
או נשברות ואתה חוטף זיהום. מה שכן, תזונה נטולת דגנים יותר בריאה לשיניים. מצד שני, ציידים מלקטים בדרך כלל לא חיו מספיק זמן כדי לפתח בעיות שיניים.

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי הח׳אן הטטרי » 28 אוגוסט 2019, 12:56

ברוך הבא לפורום!

1) היה להם סיכוי לא רע לחטוף וירוסים בחורף או באביב (תלוי באזור מחייה - בצפון אירופה המחלות מתפרצות רק אחרי שהשלג נמס), אחרי שבחורף הם היו מכווצים כולם במערה לא מאווררת במיוחד. יש גם את עניין קדחת הנסיעות - נוודים לא מספיקים להתרגל לחיידקים המקומיים, ולכן יש להם סיכוי לחטוף מחלות מדי פעם, כשהם עוברים במקום חדש. וכמובן שיש מחלות טרופיות או כאלו שנובעות משתיית מים מזוהמים (ונניח באזור הדלתא של הנילוס קשה למצוא מים ראויים לשתייה, אלא אם מעבירים אותם בהרתחה, מה שלא תמיד היה ידוע שעוזר).

2) נכון. זה לא עזר להם כשהם פגשו אנשים שכן בייתו בעלי חיים...

3) ובמקרה הכי גרוע כוססים או משהו.

בכל מקרה, מן הסתם שלא דיברתי על הומו ספיינס (ולא יודע למה שיהיה לו מינוס כוח, פגשתי בחיי כמה בני אדם חזקים למדי). ניאנדרטלים כנראה יקבלו בונוס לכוח, אבל קשה להגדיר אותם כחכמים מאוד - צורת הציד שלהם היתה להסתער על בעל החיים בקפא''פ (וזו כנראה הסיבה שהם נכחדו, כי להומו ספיינס היו שיטות ציד עדיפות).

נ.ב.: אתה מושפע מיובל הררי במקרה?

מערכה / עולם באווירה קדמונית

על ידי Pixie » 28 אוגוסט 2019, 12:45

הח׳אן הטטרי כתב:
26 יולי 2019, 14:35
אפילו אם נניח שיש שבט פרהיסטורי שהמציא שמפו, סבון ומרכך צמחיים, הורדת שיער בדונג דבורים ומשחת שיניים צמחית, אין סיכוי שרמת הניקיון והטיפוח שלו זהה לזו של האדם המודרני - פשוט כי מקלחת הרבה פחות זמינה עבורם, וסביר להניח שרוב השבוע הם מסריחים מזיעה ועשן.
צריך לזכור כמה דברים:
1. הציידים לקטים חיו בצפיפות הרבה יותר קטנה, אז היה להם הרבה פחות סיכוי להידבק ממחלות מבני אדם אחרים.
2. הם לא בייתו בעלי חיים, אז לא הייתה סכנה שהם יידבקו מטפילים שהתאימו את עצמם לבני האדם בגלל המהפכה החלקאית.
3. יש כמה דברים בגוף שבאופן טבעי מטופלים מעצמם, כמו גזירת ציפורניים - כששורטים ומטפסים הציפורניים נשחקות.
הח׳אן הטטרי כתב:
26 יולי 2019, 14:35
גזעי אדם שונים זה מעניין, אבל אישית אני לא רואה הבדל גדול בין הומו ארקטוס וניאנדרטל, נגיד, לא הבדל כזה שישנה הרבה לשחקנים.
יש הבדלים משמעותיים בין, נגיד, הומו סאפיינס, הומו ניאנדרטל והומו ארקטוס. למשל, התכונות (להומו סאפיינס יכול להיות בונוס בתבונה ובכריזמה או חוכמה אבל מינוס בכוח, להומו ניאנדרטל בונוס בתבונה ובחוסן או בכוח, להומו ארקטוס אני לא בטוח מה יהיה לו אבל לא בונוס לתבונה), יכולת שימוש בחפצים (הומו סאפיינס והומו ניאנדרטל טובים בשימוש בחפצים, הומו ארקטוס גרוע) ומבנה חברתי (רק הומו סאפיינס יכול לדבר).

חזרה למעלה