• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

לא קריטי נושא למרתון: תלונות הקהל

איתי חורב

פונדקאי מהשורה
פעם בכמה זמן אנחנו עושים פרק של מרתון נושאים, אבל איכשהו זה יוצא מרתון תלונות. במקום שרק אנחנו נתלונן, אני חושב שיהיה נחמד להשמיע תלונות של אנשים אחרים.
אז ספרו לנו, איזה דברים מציקים לכם במשחקי תפקידים? זה שמשקיעים בספרים יפים להניח על המדף והרבה פחות בתוכן? זה שקובולדים משרתים דרקונים ואז נתקלים במפלצות לדרגה 1 לפני מפלצת לדרגה 10? זה שיש מעט מדי מנחים? אנשים שלא אוהבים מו"ד?

איפה זה פוגש אתכם?

אין כמעט משחקי פנטזיה לא בסגנון טולקין. למה אין משחק בסגנון קורות קצעולם?
תוכל לפרט על המאפיינים של קצעולם? קראתי פעם את הספר הראשון, שהיה מעניין, אבל אני לא ממש זוכר את הפרטים על העולם. יש היום המון משחקים קטנים. אולי אפשר יהיה למצוא משהו.

אין כמעט משחקי פנטזיה לא בסגנון טולקין.
אולי לא קראתי את טולקין, אבל אני בהחלט מסכים.
אם אתה משחק פנטזי אפית, למה הגיבור שלך חייב להתחיל בדרגה 1 (לפחות לפי ספר החוקים)? למה הוא לא יכול להיות עם רקע של "באתי מעולם אחר כדי להציל את כולכם"?
כמעט אין אנשים שמשחקים משחקי ניהול.
משחקי תפקידים ברובם הגדול דורשים אנגלית ברמה גבוהה. זה די מונע מאנשים חסרי אנגלית גבוהה לשחק.

אני לא לגמרי בטוח איך להסביר את העולם... "אי מרחף עם ספינות מעופפות" לא עושה לו צדק... זה פשוט פנטזיה מסוג אחר לחלוטין.
אגב, עכשיו כשאני חושב על זה, שווה שתעיף מבט בליידי בלאקבירד.

אולי לא קראתי את טולקין, אבל אני בהחלט מסכים.
אם אתה משחק פנטזי אפית, למה הגיבור שלך חייב להתחיל בדרגה 1 (לפחות לפי ספר החוקים)? למה הוא לא יכול להיות עם רקע של "באתי מעולם אחר כדי להציל את כולכם"?
כמעט אין אנשים שמשחקים משחקי ניהול.
משחקי תפקידים ברובם הגדול דורשים אנגלית ברמה גבוהה. זה די מונע מאנשים חסרי אנגלית גבוהה לשחק.
אני מסכים ממש. מאוד הייתי רוצה שיהיה מבחר גדול יותר של משחקים בעברית.

מה שכן, צריך לומר שיש היום כמה וכמה משחקי תפקידים טובים מאוד בעברית שלא מספיק אנשים משחקים בהם.

אני מסכים ממש. מאוד הייתי רוצה שיהיה מבחר גדול יותר של משחקים בעברית.

מה שכן, צריך לומר שיש היום כמה וכמה משחקי תפקידים טובים מאוד בעברית שלא מספיק אנשים משחקים בהם.
אם כי כדאי לציין שרובם לא ממש מוכוונים למשחק מתמשך ולחתכי גיל של כל המשפחה. בלי לעצום עין או מיזם אספמיה מגניבים מאוד, אבל לא מוכוונים להיות שער כניסה לתחביב.

קוסמים קטנים ופלאים הם כן פנטזיה, ולא טולקינאית או אפית, אבל הם מיעוט.

דוגמאות בבקשה?
אני אחד מאלו שלא דוברים אנגלית (למרות שאישית זה לא מונע ממני לעסוק בתחביב, אם כי בקושי ורק בגלל ששיחקתי חופשיטה במשך שנים קודם) ואשמח לקבל עוד אופציות חוץ מלשחק מכאניקות אפויות למחצה שכתבתי, מו"ד 5 עם מלא הומברו (כי אני מסתמך על החוקים הבסיסיים עם נתיב אחד למקצוע) וחופשיטה.

רשימה ארוכה בקצרה :
1. גבריות רעילה וניסיונות נואשים להסתיר שוביניזם טהור ותרבות אונס מאחורי "אבל התייסתי אל השה"מית כאישה !"
2. מנחים בתשלום, במיוחד כאלה שמתלוננים ש"מפריעים להם" לפרסם את מרכולתם.
3. בכלל, התפיסה שהמנחה הוא מישהו מעל ולא אחד מהחברה.
4. בוני עולם שכל כך מאוהבים בעולם שלהם ששוכחים שצריך להשאיר גם מקום לדמויות השחקן לעשות משהו.
5. אנשים שקוראים כל ספר פנטזיה דרך העיניים של מו"ד, או של כל שיטת מ"ת אחרת.
6. זמן ההשקעה הנדרש בשביל להתחיל לשחק - יש סיבה למה אני צריכה לקרוא עשרה עמודים בשביל להתחיל לשחק ? גם כששיחקתי WOW לא השקעתי את הזמן הזה בלמידת הדמות שלי!
7. רייסטלין, אלריק, וכל הדברים האלו של " אני בן אדם דוחה עם אופי מחורבן, אבל רימיתי את החוקים ואני כל כך חזק!!!"

התלונה היחידה שיש לי היא אפילו לא על משחקי תפקידים ככלל, אלא ספציפית על ההתנהלות של וויזארדס עם מבוכים ודרקונים 5, והנטייה שלהם להכניס חומר שלא עבר פלייטסט אמיתי לספרים שלהם, ואז לפטור את בעיות האיזון עם התירוץ שמדובר בחומר אופציונלי שאף אחד לא חייב לשחק איתו.
הסיבה היחידה שזה מפריע לי היא בגלל הprevalence של מה' 5 על כל שיטת משחק אחרת בתחביב, כשזה מרגיש לפעמים שאין ברירה אלא לשחק בשיטה הזו כי היא הפופולרית והמוכרת ביותר.
ועדיין, גם התלונה הזו היא תלונה ספציפית על שיטה שאני לא באמת חייב לשחק בה, והרי לא כל שיטה היא בשבילי, אז התלונה הזו לא באמת לגיטימית. באותה המידה, יש שיטות אחרות שאני לא מחבב, או לא מסכים עם אלמנטים עיצוביים בהן, אבל אני לא חושב שאלו התלונות שאתם מחפשים, ואני לא חושב שאלו בכלל תלונות לגיטימיות.

באותה הצורה, יש לי גם תלונות על התנהלויות ספציפיות של משתתפים בתחביב, מנחים שלא נותנים לשחקנים agency, בין אם בעלילה או בעולם המשחק, הם דוגמה טובה לכך. אבל בסופו של דבר, אלה התנהלויות ספציפיות ובעייתיות, שאולי יחסית נפוצות בתחביב as far as problematic practices go, אבל הן לא חלק משמעותי מספיק בתחביב כדי שהן באמת יהיו מקור לתלונה שכזו.

ככל שאני כותב את התגובה, אני יותר שואל את עצמי איזה סוג של תלונות אתם בעצם מחפשים. האם אתם מחפשים תלונות על התחביב ככלל, או על דברים ספציפיים בו?

וכהערת אגב, אני לא יודע עד כמה התלונה שאין מספיק שיטות בעברית היא תלונה לגיטימית. מדובר אחרי הכל בתחביב נישתי, בשוק קטן מאוד ביחס לשאר העולם מבחינת השפה. בשנים האחרונות עוד יוצאות הרבה יותר שיטות בעברית בזכות העלייה של מימוני המון כדרך לגיטימית להוציא מוצרים, אבל גם לפני כמה שנים הייתה כמות חביבה של שיטות בעברית, גם אם רק הבסיס שלהן, או ההתחלה המהירה שלהן, תורגמו.

1. שאנשים לא פותחים את הראש לשיטות שונות ממו"ד.
2. חוסר הבנה ש5E נוצרה כדי ששחקנים ינצחו ויהנו מזה ושקשה להרוג בה דמויות, מה שגורם לאבד את תחושת הפחד מאובדן הדמות.
3. שיוצרים ספר מהודר במחיר מופקע שמכיל כמעט בדיוק מה שספר לא מהודר מכיל ומשאירים אותי בדילמה מה לרכוש :)
4. שמנסים כל הזמן לשכלל את 5E כאשר קיימות שיטות ותיקות שעושות מה שאתה רוצה רק יותר טוב (בעצם זה קשור ל-1).
5. שאנשים משתלחים ללא רסן במנחים בתשלום, זכותם של אנשים להנחות בתשלום וזכותם של אנשים לא לשחק משחק בתשלום (כמובן הכל בגבולות הטעם הטוב).
6. שאין מספיק אנשים שלוקחים יוזמה ומרימים וואן שוט בשיטה שהם מכירים ואוהבים (למרות שיש כאלו, רק לא מספיק).
7. שהקורונה הרסה לנו את דרקוניקון! ובכלל מפגשים פרונטלים לחלקנו.
8. חבל שחלק מקבוצות משחקי התפקידים הגולות עוסקות במלחמות אגו ופחות ביוזמות קוסנטרקטיביות (סליחה על ההכללה הגורפת).

2. מנחים בתשלום, במיוחד כאלה שמתלוננים ש"מפריעים להם" לפרסם את מרכולתם.
אם יורשה לי, למה זה מעצבן? אם מישהו אוהב להנחות, ורוצה לעסוק אך ורק בזה - למה שלא יקבל על זה כסף? חוגים של מו"ד זה דבר לגיטימי לגמרי בעיני, ולא כזה נורא כמו שהרבה אנשים חושבים.
למעשה, אני עדיין משתתף באחד.

אבל לדיון

מעצבן אותי בעיקר היחס של המון שחקנים (שאני מכיר, אני כנראה מכליל מאוד) לגבי מו"ד, ולגבי אנשים שמשחקים מו"ד בגלל שהם אוהבים את הסיפור - יש המון שחושבים שמה שמגניב עובד, אבל הם לא נותנים מקום למשחק דמות עמוק, פיתוח דמויות וכו'. לא, זה לא משהו שכולם אוהבים, אבל אל תצחקו עלי כשאני בא עם כובע של ויקינג בגלל שאני רוצה להתחבר לדמות. אתם מוזרים בדיוק כמוני :cry:.

אה, כן, rules lawyers. אבל רק בגלל שאף אחד אחר לא כתב את זה.

האיש הצעיר- כתבו כמה וכמה דוגמאות למעלה.

האיש הצעיר- כתבו כמה וכמה דוגמאות למעלה.
איזה למשל?
אם לא כתבו לי שזה דוגמאות, אני אחשוב שכמו רוב משחקי התפקידים מדובר על משחקים באנגלית.
נ.ב. הסבר קצר על כל דוגמה יעזור לי מאוד.

ואנור, קוסמים קטנים ופלאים הם בעברית.
חוץ מזה- כול מו"ד וכאלה הם הם לא טולקינאים, בטולקין לדוגמה- הקסם זה משהו נדיר ומפחיד. לפי זה עולם מופלא
הקסם הוא נדיר, עוצמתי ואני לא יודע כמה יחס וצבע כי אני לא כול כך מתמצא בטולקין.

עריכה אחרונה:
האמת שנראה לי שגישה הרבה יותר טובה היא לדבר על בעיות וחשיבה איך אפשר לפתור אותם.

בעיה בשבילי שלקנות ספר שיטה בפדף עולה כ10$, שזה זול יחסית אבל פחות קריא לטעמי, וכספר פיזי 40$ לפני משלוח. ואלו המחירים בחו"ל... אולי צריך לחשוב יותר על השוק הישראלי באמת.
עוד בעיה היא שאני רוצה לשחק ולנסות כל כך הרבה משחקים וסגנונות אבל אין לי זמן לזה, ולא קבוצה. אני כבר משחק מו"ד 5 בקבוצה, אז אם יש זמן שכולם יכולים כבר נשחק מו"ד.
וגם באופן אישי אני כל הזמן בלימודים אז אין זמן לעוד משחקים.
אני מניח אבל שזה יבוא כשזה יבוא, אולי אחרי הלימודים או בחופשים. אולי אצליח לארגן קבוצה של אנשים שנשחק וואן שוטים פעם ב..

אולי הסבר קצר על כל אחד מהם?
מציע לך להסתכל באתר של חנות גיבורים, יש שם משחקי תפקידים בעברית, ביניהם אלו שכתובים פה.

חזרה