• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אנשי הקוסמיר - התאחדו!

אז, אני פה שוב (לפחות חלקית, לפחות לבינתיים). ואחד השינויים הגדולים שעברו עלי מאז הפעם האחרונה שהייתי פה פעיל היא שהפכתי מחובב סנדרסון שקורא את מה שתורגם לספרים שלו בעברית, למעריץ אדיר של הסופר הגאון הזה בדרכו לקרוא את כל מה שהוא כתב לפחות פעמיים, ומשקיע הרבה מזמני בתיאוריות ומחקר של הטירוף שהוא ברא.

ואחד הדברים שההבדל הזה גרם לי לשים לב אליהם הוא כל מיני דברים קטנים - כמו החתימה של נקסטורל שמצטטת את קאלאדין, או המשתמש Larkin, שאוכל לאט את ההשקעה בפונדק - ותהיתי כמה עוד אנשי סנדרסון מתחבאים בקרבנו.

אז מעבר לזה שאני ממליץ בהמלצה חמה מאוד מאוד לכל מי שלא קרא אותו עדיין לחפש את ספריו של ברנדון סנדרסון, סופר פנטזיה אפי מדהים, אני כותב את הפוסט הזה בשביל לשאול - כמה הקהילה הזו גדולה וקיימת בתוכנו? כמה אנשים פה שקועים בתוך הקוסמיר (למי שלא מכיר, העולם של רוב יצירותיו של סנדרסון) ונהנה מהספרים הללו?

מאוד נהנה מהספרים שלו. בהחלט סופר מצוין שאקנה ספרים שלו בלי להסס.
אבל, הקוסמיר גדול עליי - כלומר אני מבין שיש פרטים מקושרים אבל אין לי את החשק או הסבלנות לקשר ביניהם.
אם כי מדי פעם אני קורא בויקיפדיה הסברים 😉

לצערי האנגלית שלי לא מספיקה בשביל לקרוא את כל מה שסנדרסון כותב...
אבל אין דמות שאהובה עלי יותר מהויד
ואין תענוג גדול יותר בקריאה של הספרים האלו מאשר לקלוט את את הרמיזות לשאר הקוסמיר

אני מאוד אוהב את סנדרסון, ואעיד אל עצמי שאני אחד משלושת האנשים הכי מעורים בקוסמיר ובתיאוריות שנמצאים בקהילה הישראלית. עדיין, לא הייתי קורא לו גאון- הוא סופר טוב מאוד, ומאוד שאפתני שמצליח להגשים את השאיפות והחלומות שלו באמצעות עבודה קשה ולא מתפשרת. וכמובן, הוא אדם מדהים, נחמד וצנוע- והיה תענוג לפגוש אותו לפני שנתיים.

עם זאת, הספרים שלו לעתים מרגישים מעט לוקים בחסר, במיוחד הדיאלוגים וההומור שלו, ואני לא אוהב את איך שגנזך אורות הסער נהיה פחות ופחות "עומד בפני עצמו" ומקשה עלי להנות ממנו כסדרה נפרדת. מצד שני, אני תמיד נוטה להתמקד בדברים השליליים שבמה שאני אוהב, זה ממש לא אומר שאני לא אוהב אותם. ואני מאוד אוהב את סנדרסון- מספיק כדי לקנות כריכות-עור מהודרות, קוביות מתכת לאספנים, וגרסת דילקס של משחק הקלפים של הגנזך. אני פשוט קורא את הגנזך כבר יותר כפרק בסדרה של הקוסמיר מאשר כסדרה בפני עצמה.

הקהילה הישראלית נמצאת בעיקר בפייסבוק או בוואצאפ- מחולקת לקבוצה אחת לספרים בעברית ולקבוצה שנייה (אותה אני מנהל) לדיונים מעמיקים יותר על כל ספרי הקוסמיר. היה עדיף להשתמש בדיסקורד, אבל דיסקורד פשוט לא מספיק פופולרית בארץ. ולצערי, גם להעביר את הקהילה לפורום פשוט לא יצליח, וחבל.

הספר האהוב עלי של סנדרסון הוא Warbreaker, שאפשר לקרוא בחינם באתר שלו- מעט איטי, אני מזהיר, אבל שווה את זה לטעמי. אני גם ממש אוהב את הסיפור הקצר "צללים לדממה ביערות הגיהינום", ומחכה בקוצר רוח לספר מלא בעולם של ת'רנודי.

אני מאוד אוהב את הספרים שלו, הסופר האהוב עלי בקלות, עכשיו רק צריך לבחור ספר אהוב :)

בנוגע לבניית עולם, שיטות קסם וכדומה, היתה לי תחושה כשקראתי את הערפילאים הראשון (הספר הראשון שלו שאהבתי (להתחיל בדרך המלכים היה טעות)) שזה בדיוק הסגנון פנטזיה שחיכיתי לו. משהו עם היגיון פנימי מאוד נרחב, לכל דבר שהדמויות עושות יש הסבר שאתה כנראה יודע או שתדע ממש עכשיו.
(חוץ מסוף הערפילאים הראשון, אבל זה לא חוזר על עצמו ולא נורא כל כך)
את סוף הערפילאים השלישי ניחשתי וניצחתי בהתערבות אחרי חודשיים של חיפוש רמזים, וזה מדגים מאוד טוב את העובדה שאפשר לגלות דברים מרמזים בספרים שלו, ולדעתי זה מעולה.

מעולם לא התעניינתי בפוליטיקה בפנטזיה והוא לגמרי התחיל את זה בשבילי.
התחלתי לקרוא באנגלית כי רציתי לקרוא את הספרים שלו, ועכשיו אני באמצע ספר באורך שבחיים לא חשבתי שאני אקרא לפני סנדרסון, ועוד באנגלית!

בכל מקרה, בנוגע לקוזמיר, אני וחברים מנסים למצוא רמזים (בעצמנו, בלי עזרת הwiki ואנשים אחרים) והספקתי לקרוא כמעט את כל הקוזמיר וכמעט את כל סנדרסון, אני כרגע בrhythm of war בעמוד 520, וחסר לי whitesand 3 (שיש לי דיגיטלית אבל קשה להתרכז), וdawnshard שיש גם דיגיטלית אבל עומד להיות כספר פיזי ואני מעדיף ככה.

אולי קצת השתפכתי מדי. הוא סופר מעולה לטעמי.
דרך אגב, אחרי שראיתי את הlecture שלו ואחרי ששמעתי כמה עונות של Writing Excuses, נהניתי עוד יותר, כי אז אני מסתכל קצת על טריקים ספרותיים תוך כדי.

הספר האהוב עלי של סנדרסון הוא Warbreaker, שאפשר לקרוא בחינם באתר שלו- מעט איטי, אני מזהיר, אבל שווה את זה לטעמי. אני גם ממש אוהב את הסיפור הקצר "צללים לדממה ביערות הגיהינום", ומחכה בקוצר רוח לספר מלא בעולם של ת'רנודי.
האמת שהוא אחד הפחות אהובים עלי. קצב לא טוב אפילו יחסית לסנדרסון (היתה תחושה של התקדמות רק בשליש האחרון מבחינתי), ובסה"כ לא הצלחתי כמעט לסיים את זה. עכשיו אני מחכה לספר הבא בעיקר בגלל הקשר לקוזמיר ולגנזך. האמת שגם אותי מעניין ספר מלא בthrenody.
אני פשוט קורא את הגנזך כבר יותר כפרק בסדרה של הקוסמיר מאשר כסדרה בפני עצמה.
זה עניין של גישה. חבר שלי קורא רק את הסדרה הזאת, אין לו כוח לקוזמיר והוא לא אהב את הערפילאים. הוא לא רואה את הקשר לקוזמיר כולו, לא יותר מבדרך כלל. אני לעומת זאת דווקא מתלהב מהקשר לקוזמיר כולו. כל פעם שהויד מדבר אני בהיכון לחפש רמזים על כל הקוזמיר ואני מאוד אוהב את המכתבים.
עם זאת, הספרים שלו לעתים מרגישים מעט לוקים בחסר, במיוחד הדיאלוגים וההומור שלו
גם לא מסכים, אבל על טעם וריח.

אני מאוד מחכה לדורות הבאים, נהניתי מאוד מwax and wayne ואני מחכה לראות על מה הקוזמיר הגדול.

הקהילה הישראלית נמצאת בעיקר בפייסבוק או בוואצאפ- מחולקת לקבוצה אחת לספרים בעברית ולקבוצה שנייה (אותה אני מנהל) לדיונים מעמיקים יותר על כל ספרי הקוסמיר. היה עדיף להשתמש בדיסקורד, אבל דיסקורד פשוט לא מספיק פופולרית בארץ. ולצערי, גם להעביר את הקהילה לפורום פשוט לא יצליח, וחבל.

תודה רבה! נכנסתי עכשיו לקבוצה, עצוב לי מאוד שלא הייתי שם עד כה:)

וורבריקר ללא ספק מדהים, מומלץ מאוד לכולם.

אני מסכים שיש לו חולשות - כמו כל סופר - אבל ההומור שלו מעולה, ואני מאוד נהנה משברי הקוסמיר הקטנים שיש בסטורמלייט בינתיים - שהיא הסדרה האהובה עלי שלו כמעט בוודאות. שאלאן כנראה זוכה בתואר הדמות האהובה עלי בכל הזמנים, וגם שאר הסדרה מדהימה ממש.

וכיף לראות שיש פה הרבה מעריצים נוספים!

גם אני די אוהב את הכתיבה של סנדרסון. אני חושב שעד כה הדמות של הראת'ן היא הדמות הכי מעניינת שהוא יצר. נהניתי גם לקרוא את ההערות שלו על הכתיבה כפי שפורסמו באתר שלו. מאד מעניינות ומעוררות מחשבה. קשה לי, למעשה, לחשוב על ספר שלו שממש אהבתי אף על פי שרואים איך הכתיבה שלו נעשית בשלה מספר לספר, כמובן.

כמו שאפשר כניראה להבין משם המשתמש שלי ברנדון סנדרסון הוא אחד הסופרים האהובים עלי ואני מאוד מעורה בתאוריות של הקוסמיר. העולמות שהוא בונה הם באמת מדהימים ומקוריים מאוד והדמויות שלו עמוקות ומעניינות שלא לדבר על זה שהוא כותב ספרים בקצב מהיר מאוד בשונה מכמה סופרים אחרים שעולים לי לראש...

warbraker הוא מצויין אם כי לא האהוב עלי, לא התחברתי כל כך לדמויות שם ביחס לדמויות כמו קלסייר, וין או שאלאן שהן מדהימות.

אני מוצא את האתר של הרסיס השבעה עשר נחמד מאוד לתיאוריות ודיוני קוסמיר כלליים, אמנם באנגלית אבל עם הרבה מאוד אנשים והרבה מאוד רעיונות מעניינים.
מאוד נהנה משברי הקוסמיר הקטנים שיש בסטורמלייט בינתיים
חכה, חכה בסוף הספר יש את הטוויסט הענקי שהוא לא *הטוויסט* הענקי ורק אנשים שמאוד מבינים בקוסמיר מבינים מהו וכמה הוא מדהים.
עם זאת, הספרים שלו לעתים מרגישים מעט לוקים בחסר, במיוחד הדיאלוגים וההומור שלו
אני לא מסכים כל כך, יש כמה דיאלוגים חלשים אבל גם יש כמה, בעיקר אלו של הויד עם שאלאן וקאלאדין שהם ממש עמוקים וכיף לקרוא אותם.

אני גם ממש אוהב את הסיפור הקצר "צללים לדממה ביערות הגיהינום", ומחכה בקוצר רוח לספר מלא בעולם של ת'רנודי.
האמת שלא ממש אהבתי אותו, הוא היה נחמד אבל לא מלהיב במיוחד. הרבה יותר אהבתי את הסיפור הקצר השני על הראשון מהשמש שמציג את הקוסמיר בתקופה כמעט עתידנית שזה מאוד מעניין.

אישית אני מאוד מחכה לעוד בעולם של חול לבן גם כדי לגלות את סיפור הרקע של חריס וגם כמובן כדי לראות עוד את אוטונומיה שהוא אחד הרסיסים המעניינים ביותר ולפי דעתי הולך להיות הנבל של הקוסמיר. כמובן שספרים על ארבעת הרסיסים החדשים גם יהיו נחמדים מאוד.

אני שומע על סנדרסון כבר זמן רב, אבל לא יצא לי להכניס ספר שלו לרשימת ההמתנה לקריאה האישית שלי.
במה הייתם ממליצים להתחיל?
אילו ספרים שלו תורגמו לעברית והאם זה שווה את הקריאה או שעדיף לקרוא את המקור באנגלית?

במה הייתם ממליצים להתחיל?
לי היה רע שהתחלתי בדרך המלכים, כי לא נהניתי מהבניית עולם האינטנסיבית על ההתחלה וחיכיתי לעלילה שלא הגיעה, ואז הקשב שלי נהרס לשאר הספר.
אם כתה בסדר עם ספרים ארוכים ומוכן לתת לזה צאנס, אז לך על זה. אם לא, אני מציע להתחיל או עם אלנטריס כי זה לא התחייבות, הוא ספר יחיד, או טרילוגיית הערפילאים. העידן הראשון כמובן. לשניהם יש את הסגנון של סנדרסון בצורה חזקה מאוד ובמיטבו.

אילו ספרים שלו תורגמו לעברית והאם זה שווה את הקריאה או שעדיף לקרוא את המקור באנגלית?
כל הסדרות שהזכרתי למעלה תורגמו (לסדרה של דרך המלכים יצא לאחרונה ספר רביעי באנגלית ועוד לא תורגם). גם הספר הראשון של העידן השני של הערפילאים תורגם.
התרגומים טובים אז זה תלוי לגמרי בך אם לקרוא מהם או מאנגלית.

בהחלט ממליץ על הערפילאים (האימפריה האחרונה) או על the emperor's soul הקצר שלא תורגם לעברית כנקודת התחלה, אם כי אלנטריס טובה גם כן- רק שים לב לקרוא בגרסת העשור (שזו גם הגרסה היחידה שזמינה כעת בעברית בין כה וכה).

בכללי, אני חושב שעדיף לקרוא באנגלית- התרגום טוב, אבל לא מושלם, ובמיוחד בגנזך יש המון בעיות (בעיקר חוסר המשכיות תרגומית, גם בתוך אותו הספר).

חכה, חכה בסוף הספר יש את הטוויסט הענקי שהוא לא *הטוויסט* הענקי ורק אנשים שמאוד מבינים בקוסמיר מבינים מהו וכמה הוא מדהים.
הו, אני יודע טוב מאוד על מה מדובר...
כולנו אוהבים את ת'אידקר... :devilish:

ואני מאוד מסכים עם מה שנקסטורל אומר על הכניסה לקוסמיר

אני מת על הספרים שלו, והעצות שלו בנוגע לכתיבה מאוד עוזרות לי.
עוד לא קראתי את כל הספרים שלו, בעיקר בגלל שאני לא לגמרי קורא אנגלית שוטפת, אבל בהזדמנות אני אנסה. קראתי בינתיים את אלנטריס (משם התחלתי, למעשה), הערפילאים, ושניים וחצי הספרים הראשונים של אורות הסער.

קראתי ערפילאים, אלנטריס.
לגבי גנזך אורות הסער.. בכנות... פחות אהבתי.
שמעתי ראיונות והרצאות שלו, הבנתי שהוא החליט פחות להקשיב לעורכים שלו.. ואני לא בטוח שזאת כיתה החלטה טובה.

יש לי הבנה מעורפלת בלבד של הקוסמיר

גם אני מאוד אוהב את הספרים של ברנדון, אבל אני הרבה פחות מבין ושקוע בקוסמיר כמו אנשים אחרים כאן - קראתי רק את גנזך אורות הסער (שתורגם לעברית), את הערפילאים ואלנטריס. את warbraker יש לי על המחשב אבל עדיין לא הספקתי לקרוא אותו.
אני מאוד נהנה מהספרים של סנדרסון ומהיקום הגדול שהוא בונה, ויצא לי לקיים לא מעט דיונים עליהם עם חברים, אבל אין לי מספיק ידע בשביל לעשות דיוני עומק רציניים.

אני קורא לאט בימינו, בעיקר ספרים רציניים וענקיים כמו של סנדרסון, שמרתיעים במספר העמודים במידה מסוימת מהרגע הראשון. אבל קראתי את אלנטריס (שבמהירות הפך להיות אחד מספרים האהובים עליי שקראתי) ואת הספר הראשון של הערפילאים (שסיימתי רק בשבוע שעבר והיה כיפי למדי גם אם יש לו חסרונות קלים). מאוד נהנה כרגע מהכתיבה שלו, ומחכה להזדמנות רק להמשיך לקרוא.

חזרה