אבירי הים הפנימי – Knights of the Inner Sea

אבירי הים הפנימי – Knights of the Inner Sea

Information
פורסם ב17 אפריל 2016
נכתב על ידי איתמר כהן

אבירי הים הפנימי – Knights of the Inner Sea פאת'פיינדר

שם המוצר: Knights of the Inner Sea

שיטה: פאת'פיינדר

כותבים: Dylan Birtolo, Garth Hanrahan, Steve Kenson, Patrick Renie, Tork Shaw, Jerome Virnich

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 36 עמודים

מוציא לאור: Paizo Publishing

מחיר מומלץ לצרכן: 11 דולר פיזי, 8 דולר PDF

דרוג המוצר: 4.5 מתוך 5


כשהנסיכה נחטפה ונכלאה במגדל עליו שומר דרקון אדום, הממלכה האבלה קוראת רק לגיבור אחד כדי להציל את היום: לאביר הנועז! האביר ירכב על סוסו הנאמן ויעבור את המסע המפרך אל המגדל הגבוה, יביס את הדרקון האימתני, יציל את הנסיכה היפה ויתחתן איתה. ביום מן הימים הוא יהפוך למלך טוב לב ומוכשר, עד שסכנה חדשה תרחף מעל הממלכה ויהיה צורך בגיבור חדש להציל את האנשים הפשוטים.

אבירי הים הפנימי הוא ספר מיוחד למשחק התפקידים פאת'פיינדר. מצד אחד הוא לוקח את אחד הרעיונות הכי קלאסיים ופשוטים בפנטזיה הג'נרית – אביר נועז ואמיץ – ומצד שני הוא מפתח אותו בכך שהחליט לקשור את הביצוע של הספר לעולם המערכה הביתי של פאיזו, גולאריון. עכשיו רק נותר לראות האם Knights of the Inner Sea הוא ספר טוב.
(אם אינכם מכירים את גולאריון, The Inner Sea World Guide הוא הספר שמציג את עולם המערכה, וניתן גם ללמוד עוד באתר ויקיפדיה)

על הספר עצמו

אחד הדברים שמושכים את העין בפתיחת הספר Knights of the Inner Sea היא שבתוכן העניינים שלו אין חלוקה לפרקים, אלא לנקודות עניין – אבירי שאול, נושאי כלים, חיות רכיבה וכו'. זה לא מקרי. הספר הוא חלק מסדרה בשם "חבר לשחקן", שנועד לתת לשחקני פאת'פיינדר עושר חדש של אפשרויות. בכל הספרים הללו יש חלוקה לנקודות עניין, ובשלושים ושישה עמודים זאת הבחירה הנכונה. בהתאם לכך, אחלק את הסקירה שלי על פי נקודות העניין שלהם, במקום חלוקה מסורתית לפרקים גדולים.

פאיזו ידועה כאחת מהחברות הגדולות ביותר להעסקת אומנים מוכשרים, וכמו ברוב המוחלט של ספריהם, זה ניכר גם כאן. מעבר לכך שהאיורים מדהימים, יש בהם ייחוד מאוד עדין לספר הזה: חלק מהאיורים הם בגוון מעט ישן יותר, בצורה קטנה אבל מדוייקת, שנותנת להם הרגשה כאילו מדובר בציור מימי הביניים. האבירים מוצגים בשלל מצבים: החל מאיור הפתיחה המעולה שמציג קרב כנגד דרקון, כלה בהנהגת צבאות ופלוגות חיילים ועד לטורנירים רשמיים. אורחים כאלו ואחרים מציצים מדי פעם – סוסים ונושאי כלים – מה שנותן לספר גישה כוללת ונכונה. האומנות עשויה בטעם טוב ובמחשבה נכונה, ללא ספק.

הקדמה

Knights of the Inner Sea פותח בארבעה מורשות אבירים בגולאריון, מסביר על כל אחד מעט ומציג את הסמל של שלושה מהם. לאחר ההסבר מגיעה תכונה קרבית שניתנת לכל חבר במורשת, מה שמאפשר להרגיש חלק ממנה.

לדוגמה, הדארקהאנים שמגיעים אלינו מהארץ טאלדור, אשר מתאימה לספר זה ככפפה ליד, הם חבורה של אבירים חזקים ומוכשרים שמקושרים למשפחת אדלה המפורסמת. הם מחפשים להביא כבוד ותהילה דרך מיגור הרשע וחיסול מפלצות. כל חבר במשפחת דארקהאן מרכיב ומסיר שריונות כבדים בחצי מהזמן, ובנוסף מתחיל את המשחק עם קסדה גדולה של משפחתו אשר מקנה לו +2 לבדיקות איום. מגניב ומתאים. מודגש שאומנם מדובר במשפחות, אך הן גדולות מאוד ויש מקום לכל הרפתקן שמתחיל את המשחק להצטרף אליהן.

לאחר מכן הספר מצהיר באילו סוג דמויות הוא הולך להתמקד (הפרש, הלוחם, אביר הקודש והכוהן) ומסביר מעט על הכתוב בספר. כאן מגיע הסבר מהיר על "תפקידים", כפי שפאיזו קוראים לאחת היוזמות החדשות שלהם. במטרה לעזור לשחקנים חדשים שאין להם את כל הספרים או את הסבלנות וההבנה בשיטה כדי לחפש בנייה מושלמת לדמות שלהם, מובאות בניות כאלו ואחרות לרעיונות מסויימים, כדי לתת השראה לשחקן ולעזור לו לתרגם את הדמות שלו מרעיון לנתונים משחקיים. לדוגמה, ישנם תפקידים של לגיונר זהוב, אביר-שאול, נץ פלדה ושאר אבירים ממסדרים כאלו ואחרים. אני חושב שמדובר ברעיון מוצלח מאוד בתיאוריה, וכעת נותר רק לקוות שהבניות הובאו על ידי אנשים טובים שמבינים את השיטה.

knights Andoran

אבירי הנשר

הראשון שבמסדרי האבירות, הוא מסדר אבירי הנשר. מדובר בחבורת אנשים נועזים אשר יוצאים למשימות הצלה של עבדים כלואים תוך כדי שהם שומרים על גבולותיה של אנדוראן, אומת החופש, החירות והדמוקרטיה שמזכירה מאוד את ארצות הברית (אפילו הנשר מופיע כאן). מדובר בחבר'ה די מקצוענים שמרגישים נוח מספיק עם הכישורים שלהם כדי לא לעטוף את עצמם בברזל. 

במסדר האבירים יש שלוש חוליות גדולות:

הלגיון הזהוב – חבורת אנשים אמיצים ונאמנים ששומרים על אנדורן מבפנים. הם פותרים סכסוכים, מוודאים שהרחובות נקיים מפשעים ומשגיחים על אנשים שיעקבו אחרי החוק. הם מעין משמר העיר, רק בצורה ממלכתית ונאמנה יותר.

נצי הפלדה – לוחמים אלו מלווים את הדיפלומטים של אנדורן ומגנים עליהם בדרכים, בנוסף לכך, גם אם זה לא נאמר בקול, הם מפיצים את האמונה האנדוראנית של חירות ודמוקרטיה אל מחוץ לגבולות הממלכה. שומרי ראש פילוסופיים.

טפרי הדמדומים – חלק זה אינו מזוהה רשמית כחולייה ממסדר אבירי הנשר, אך כמעט כל אחד יודע שלאבירי הנשר יש מתנקשים ומרגלים שיודעים להילחם ולהתחבא היטב. זהו המסדר הסודי מכל, והגיוס אליו הוא פנימי בלבד: הם פונים אל המועמד ולא ההפך.

ההסבר על המסדר מקיף וטוב, אך קצת מייגע. הם מציינים שוב ושוב איזו נפש אצילית נדרשת כדי לשרת שם, והבנתי את זה כבר אחרי הפסקה הראשונה. מצורפים שני מאפיינים (Traits) שכל דמות יכולה לקחת, אך הם ספציפיים להחריד. ישנם גם תפקידים שמתאימים למצטרפי הארגון, אך אין מה הרבה לפרט עליהם.

אבירי השאול

המשמר של צ'לייאקס מאמין בחוק ובדין לפושעים. הוא מצוייד בשריונות מתכת חזקים, מגים שלומדים להילחם לצד אבירי קודש של אשמדאי, שדים ושטנים ולבסוף גם אחת האימפריות החזקות ביותר בים הפנימי. ארגון שלא כדאי להתעסק איתו. ישנם הרבה מאוד פלגים במסדר, כל אחד מהם בעל מנהיג משלו ומצודת-בית משלו. הפלגים מייצגים השקפות שונות של החוק, כמו למשל מסדר המסמר, שמאמין שכדי להגיע לסדר מוחלט יש להילחם בכל הצורות הפיזיות של הכאוס – מפלצות כאלו ואחרות. לעומתם עומד למשל מסדר השרשרת, שמאמין כי סדר אמיתי מגיע בטיפול בעבדים סוררים ובמעבידים פושעים כאלו ואחרים. מצורף לאחר מכן הסבר על הדרגות בארגון ועל המבחן הקטלני שכל מצטרף חייב לעבור: דו-קרב עם שד שמזומן במיוחד בשבילו.

גם פה יש שתי תכונות, אם כי הן מרגישות מתאימות יותר ממקבילותיהן האנדוראניות, וגם פה התפקידים בסדר ואין הרבה להרחיב עליהם.

האבירים של אוזם

קבוצת הגיבורים הזאת נוסדה לפני שנים רבות על ידי הכרוזה הראשונה של ארודן. הם יצאו למלחמה במלך-ליץ' בשם טאר-באפון, הקיסר הלוחש, והושפלו בתבוסה שחרוטה בזיכרונם. אז קמה אישה בשם איומדה והובילה אותם לניצחון על האל-מתים של טאר-באפון, עד כדי כך שהצליחה לכלוא אותו במבצר שבנו במיוחד בשביל כך. לבסוף איומדה התעלתה והפכה לאלה ולכרוזה החדשה של ארודן, והמסדר החל לסגוד לה בתור אלה מן המניין.

האבירים כיום הם עדיין קבוצה מרשימה שמגייסת נרחבות עוד ועוד אנשים, אך הם לא מה שהיו פעם, מה שגורם להם להמשיך להילחם בעיקר באל-מתים גם אם יש איומים אחרים מידיים יותר, כגון אורקים או חוצנים. הם גם דואגים לפקוח עין על המבצר שבו טאר-באפון כלוא ומדי פעם נלחמים בסוגדים כאלה ואחרים שרוצים לשחרר אותו. הרקע מגניב ואני אוהב שהארגון הונהג על ידי אלה, אך אני מרגיש קצת פספוס. בסופו של דבר מדובר בגוש של לוחמים כנגד אל-מתים. אפשר לראות את חוסר העניין גם בשלושת טירות הדוגמה שלהם: אחת ממונה על גיוס כללי של רוכבים, השנייה על מלחמה באורקים והשלישית על הכנת מכונות מצור וכלי מלחמה. מדובר בלא יותר מלוחמים בשריון זהוב וחבל, כי אני בטוח שהיה אפשר לתת להם קצת יותר אהבה.

התכונות חזקות למדי ומרשימות יותר הפעם, וגם כאן התפקידים בסדר ומדגישים שוב כמה האבירים אמיצים, עזים ואוהבים להסתער. אחרי הכל, כפי שנאמר לנו בתחילת הספר, Ozem נגזר מהמילה Awesome. מתברר שהם נשארו "אוזם" ולא הפכו למדהימים.

הצלבנים המנדבים

אין זה סוד שמנדב נואשת במלחמתה נגד השדים. ובמלחמות כמו במלחמות, החוקים נשברים. הצלבנים המנדבים (מהמילה Mendav, שם הממלכה) הם האח המוצלח יותר של אבירי אוזם. מה שהתחיל כיוזמה דתית וברוכה להביא לוחמים חזקים לשדה הקרב הפך במהירות לארגון שמגייס כל אחד בעל חרב, כולל בריונים מפוקפקים והרפתקנים חמדנים. מצד אחד יש לארגון דתיים כאלו ואחרים, אך מצד שני רבים מלוחמיו כה בזויים שהם נקראים על ידי אנשי מנדב "טמפלרים נמוכים", בתרגום ישיר. לא המחמאה הכי גדולה. כיום מסע הצלב הרביעי בעיצומו והטמפלרים הנמוכים עולים במספרם על אנשי האמונה בארגון, מה שלא מסמל טובות לממלכת מנדב.

לאחר מכן מובאים שלוש הסיבות העיקריות שהטמפלרים הנמוכים מצטרפים לצלבנים המנדבים. הראשונה היא פרסום – קשה להיות הרפתקן וגיבור, אך קל להיות לוחם בשדים, מתברר. לפחות כך זה תואר בספר. הסיבה השנייה היא כדי להרוויח כבוד ומחילה. הסיבה האחרונה והגרועה מכולן היא כמובן עושר וחמדנות גרידא.

לבסוף ישנם שני מאפיינים חדשים. אחד מהם בסדר והשני חזק יחסית למאפיין, נותן בונוסים לכמה בדיקות ידע ובאופן משעשע למדי גם מקנה לשחקן פלוס כשהוא מתחזה לאביר. התפקידים כתמיד בסדר.

מסדרים אביריים אחרים

מעבר לארבעת המסדרים הגדולים הללו ישנם כמה אחרים, קטנים יותר. דוגמה לאחד ממש מוצלח זה ה"משמר שהוחיה" של נסיך האודם, השולט על אומת אוסיריון. כפי ששמו מרמז, המשמר מורכב מאנשים שהיו נאמנים בחייהם והוחיו על ידי נסיך האודם כדי להיות נאמנים גם אחרי מותם. הם נותנים את זהותם ובחלק מהמקרים אפילו את שמותיהם ובתמורה שומרים על כספת האוצרות של הנסיך ועל משפחתו. המשמר אינו מכיל רק לוחמים אלא גם מזמנים, כוהנים, גששים ואפילו ציידי אוצרות.

בנוסף אליהם טאדלור מקבלת עמוד משלה, כמו שצריך, ומרחיבים מעט על האבירים הכללים שלה תוך כדי שנותנים שלושה בתי אצולה בתוך מסדר האבירים שלה כדוגמה. יש פס צד עם עוד קצת קבוצות עליהן מפורט מעט, כמו למשל "המשמר הראשון", חיל העילית של אבשלום.

פרק טוב ועשוי יפה, שמביא כמה רעיונות מגניבים למשחק.

האנטומיה של אביר

חלק זה קצר מאוד ומכיל שני איורים עצומים שמפרקים את הלבוש של האביר וסוסו הנאמן לפריטים בודדים, כך שנדע איך אביר אמיתי אמור להתלבש. מצורף לכך הסבר קטן בכתב, אבל המטרה הובנה והציורים מפורטים וטובים.

אבירים ודת

החלק הזה בא לפרט מעט על אבירים שנשבעים לאל מסויים במקום למסדר אבירים. לא מדובר רק באבירי קודש, אלא בשלל לוחמים. לא מדובר על כל האלים, אך השוני מורגש: בזמן שהאבירים של שיילין חוו אובדן וינסו למנוע מאחרים להרגיש את הכאב שהם חשים עכשיו, אך לעומתם אביריו של נת'יס, אל הידע, הם יותר לוחמים-מלומדים שיודעים לרוב להטיל כמה וכמה לחשים ולא ממש עונים על הסטראוטיפים של אבירים מן המניין.

בסך הכל פרק מעניין, אם כי היה אפשר להוציא חלק מהאלים (כמו אשמדאי ואיומדה) שכבר קראנו עליהם מקודם ולתת את המקום הזה לאלים אחרים שלא שמענו עליהם.

אבירים וגזע

פרק סטנדרטי למדי שמדבר על אבירים וגזעים מסויימים. בני מחצית הם לרוב האבירים האדוקים ביותר לנאמנות לבית ולקהילה, ומשתמשים בכלבי-לחימה ובזלזול שחלק מיריביהם חולקים להם בגלל גובה קומתם הנמוך. הם פחות אוהבים טורנירים ודברים מפוארים שכאלה. בנתיים, האבירים הננסים נדירים מאוד בקרב בני גזעם, אך כשאכן יש כמה הם גונבים בלי בושה טקטיקות לחימה מאבירים אחרים (כמו את כלבי הלחימה של בני המחצית) ונלחמים בדרכים קצת פחות מכובדות, מה שלא עוזר למעמדם.

הפרק בסדר, חביב ולוקח עמוד אחד. נראה כאילו הוא נכתב כדי לצאת ידי-חובה אבל לא הפכו אותו למשעמם לחלוטין, גם אם צפוי למדי.

בני לוויה

הגענו לחלק שיש לו את הפוטנציאל להיות הכי מגניב בספר. מדובר בכישרון מיוחד חדש שמאפשר לכל דמות בדרגה ארבע ובאימון עם כלל הנשקים הקרביים לקחת בן לוויה. הוא עובד דומה לכישרון המנהיגות, רק חלש יותר כרגע: בן הלוויה חייב להיות מקצוע עם אימון בכלל הנשקים הקרביים ולפחות שלוש דרגות מתחת לדמות אותה הוא משרת. במידה והוא מת או מוחלף, ניתן לגייס אחד חדש תוך עשרים וארבע שעות אם מחפשים בעיר גדולה. עוד חלק אדיר הוא שבדרגה 7, הכישרון משתדרג לכישרון המנהיגות ואפילו מאפשר לבן הלוויה להפוך לאביר מן המניין במידה ואתה יכול לאשר שנלחם בדו-קרב נגד יצור עם מספר קוביות פגיעה השוות או גדולות משלו. כשהוא הופך לאביר אמיתי הוא נהיה אפילו חזק יותר וממשיך לעקוב אחריך. פשוט מעולה.

ולא סיימנו, לכישרון המטורף הזה יש גם ארכטיפים. אביר קודש יכול להפוך את בן הלוויה שלו לחובש קרבי ולתת לו יכולות מגניבות בתמורה לכמה יכולות שבן הלוויה אמור להשיג מהמקצוע שלו, רובאי יכול לאמן את בן הלוויה שלו כדי להיות מומחה במטעני נפץ ונושא תחמושת, פרש יכול להפוך את בן הלוויה שלו לכרוז כמו אצילים מן המניין ולוחם יכול לתת לבן הלוויה שלו תפקיד של נושא כלים. כולם מגניבים מאוד, ובני הלוויה מקבלים את יכולות הארכטיפ שלהם מוקדם מאוד, עד דרגה שלוש, מה שמאפשר להנות מהם ממש מוקדם.

פרק אדיר, חמש מתוך חמש. נהניתי מאוד ואני חושב שהם לקחו את הרעיון למקום נהדר. בתור אחד ששונא את כישרון המנהיגות ורואה בו טרחה, אני יכול להתחייב לבן לוויה אחד שאני גם יכול לאמן בדרכי. כל הכבוד.

knights worldwound

חיות רכיבה לא-טבעיות

הפרק הזה מפוצל לשניים: חיות רכיבה סטנדרטיות כמו סוגים של סוסים נמצאות בכריכה האחורית, ונגיע אליהן מאוחר יותר. עיקר הפרק עוסק בחיות מיוחדות, אשר דורשות את כישרון המנהיגות כדי שיהיה אפשר לקחת אותן כחיות רכיבה.

דוגמה אחת היא דרקון-סוס, שיכול לעבור בין מימדים ומציע את עזרתו ליצורים טובי לב. אפשר גם לקחת גריפון מלכותי, חיה מכובדת שכבר משמש כמה וכמה אבירים. אם אתם רוצים לעופף עם חיה אחרת אפשר להשתמש בפגסוס, כמו הרקולס הגיבור, ועוד דוגמה אחרונה היא וורג, למקרה שהאביר שלכם נוטה יותר לצד הרוע ורוצה חיה אכזרית לצידו.

מסדרי פרשים

פרשים הם אבירים רכובים, וככאלה הם תמיד שייכים למסדר פרשים כלשהו. בפרק זה מוצגים שלושה מסדרים חדשים – מסדר האדמה, מסדר החוזרים בתשובה ומסדר המטה.

מסדר האדמה נאמן לארץ מסויימת ולאנשיה, לעיתים אפילו מדובר על חלקת אדמה ולא בהכרח על מדינה. הם מקבלים בונוסים להתקפות טווח כשהם מאתגרים את יריביהם ואפילו יש להם תוואי שטח מועדף בשלב כלשהו, כמו לסייר. בדרגות גבוהות הפרש מקבל את היכולת להסתער דרך תוואי שטח קשה ופשוט להתעלם ממנו כשמדובר בתוואי השטח המועדף.

מסדר החוזרים בתשובה מכיל את אלו אשר מזלם לא שפר עליהם והם היו רשעים בחייהם הקודמים, אך ראו את האור והחליטו לעשות שינוי בחייהם. הם נאבקים טוב יותר, יודעים לקשור את יריביהם בחבל בחוזקה ולפרוק אותם מנשקים בקלות.

מסדר המטה מקדיש את חייו כדי לעזור למטילי לחשים, בעיקר אשפים ודרואידים. הם יכולים להקנות למאותגרים על ידם מינוס להצלות נגד לחשים, מחזיקים בידע מאגי, מכים בעוצמה במטילי לחשים אחרים ויכולים לסייע למטילי לחשים אחרים להתרכז בקסמים שלהם כפעולת "סיוע לאחר".

בסך הכל המסדרים מגניבים, אם כי מסדר המטה מרגיש לי קצת נדחף. אני לא חושב שזה כיף לשחק דמות שרק עסוקה בלהלל סוג דמויות אחרות שבמילא חזק מספיק בשיטה.

knights tournament

קודים ומאפיינים אביריים

כאן מוצגים מספר מערכים של תכונות אופי ואמונות אשר אביר יכול לבחור לעצמו. במידה והוא עוקב אחריהם הוא מקבל מאפיין בחינם, אך אם הוא חוטא עליו לשלם את המחיר ולבקש מחילה. ארבעת האפשרויות מתאימות למסדרים הגדולים. ישנו את עיקרון החופש, שמתאים לאבירי הנשר, את עיקרון השימור שמשתמש בשוחד ודברים שכאלה כיוון שהארגון או המטרה שלהם מצדיקה את האמצעים, את המהפכנים שמאמינים בכך שחוקים קשיחים רק מקשים על עשיית הצדק, את אבירי הגבורה שרוצים לעשות לעצמם שם ולהרוויח את תהילתם, ואת האבירים הערניים שמצייתים לחוק בצורה הכי רובוטית שיש.

הפרק עשוי טוב, מגניב ונותן השקפות מעניינות על האבירות, בנוסף לכך שהוא עוזר לכוון שחקן לערכים שמתאימים לדמות שלו. רעיון טוב וביצוע טוב.

הלחשים של סרן

סרן היה מאגוס חצי אלף שנלחם לצד אבירים רבים, וכתב ספר לחשים שנועד במיוחד בשביל מג-קרב אמיץ שכמוהו. לאלו אשר לא פוחדים להתעמת פנים אל פנים עם האויב, או לפחות קרוב יותר ממטיל הלחשים הממוצע, ארסנל הלחשים הבא אמור להיות מתאים במיוחד.

הכישופים שם שימושיים במיוחד. אחד מאפשר ללוחמים לישון בשריון בינוני וכבד בלי לסבול מעייפות, ובאותה מידה ישנו קסם שמאפשר להדק את שריונו של האויב סביבו וללכוד אותו בפנים. אם זה לא מספיק לך אתה יכול להקסים את המגן שלך כך שיתן לך הגנה מלחשים או אפילו לתת לחברך לשמור כל הלילה מבלי שהוא יתעייף ויזדקק לשינה. הכישופים בהחלט יעילים לשדה הקרב, אבל אפילו יותר מכך: ישנו קרס עלילה קטן בדמות השריון האגדי של סרן, שמכיל קסמים רבים שכתב. השריון כעת מפוזר בכל רחבי העולם וחלקיו נדירים ביותר. פרק מגניב ולחשים שמאוד מתאימים למג-קרב.

פריטים קסומים

כתמיד, ישנם פריטים קסומים שמופיעים כדי שההרפתקן המצוי ישתמש בהם, ואולי אפילו דב"ש או שניים. לדוגמה, גרזן העריפה מיוחד שמשמש כנשק יעיל בשדה הקרב, אך הופך למסוכן בהרבה כשהמחזיק בו מסתער קדימה. אפשר להשתמש בו יחד עם שריון הצלבנים, שמקנה ללובש אותו אפשרות להסתער כפעולה חופשית. אם מעדיפים לרכב אפשר לקחת את אוכף המלחמה, שנותן גם לסוס הפחדן ביותר להפוך למאומן בקרב. הפריטים מגניבים ומתאימים, ואפילו יש פס צד שמסביר קצת על השריונות של אבירי השאול, הטאלדאנים והסמוראים מהארץ א-יורוי, שנמצאת בגולאריון ומקבילה ליפן. פרק טוב ועשוי היטב, עם חפצים נחמדים מאוד.

חיות רכיבה 

הספר מסתיים בהצגת החלק השני של "חיות רכיבה", והפעם מציג לנו שלל סוסים שיכולים להתאים לאבירי גולאריון. למשל, קוּנדֵסים מלסטוול, שהם בעלי נתונים בסיסיים של סוסים אך שוחים טוב מהם, או פרדה טלדאנית, שיכולה ללמוד יותר טריקים מרשימים מסוסים אחרים. פרק חמוד שנותן עוד אופי לספר.

knights horse

סיכום האבירי הים הפנימי

Knights of the Inner Sea הוא ספר נהדר. הוא לא מכיל הרבה נתונים קראנצ'ים כמו ספרים אחרים בסדרה, אלא מלא ברקע מצויין שמאפשר לכל אחד שרוצה לשחק אביר בעולם של גולאריון לקפוץ מיד למים. גם לאלו שלא משחקים בעולם המערכה יש מה ללמוד מהספר, שהרבה מהרעיונות שלו מקוריים, מבוצעים היטב ובעלי מחשבה חדשנית וטובה מאחוריהם.

מבחינה קראנצ'ית, הספר מספק את הסחורה ונותן אפשרויות מגניבות, ואפילו רקע מיוחד מאחוריהן שיכול לעודד קרסי עלילה. האפשרויות מעניינות ושונות זו מזו, ומיקוד הקסמים בשריונות ובמגנים נותן להם תחושה מתאימה לספר. הציורים טובים, האפשרויות טובות והכותבים גם הם טובים.

החסרון היחיד ב Knights of the Inner Sea היה בפרק המסדרים הגדולים, שם ההסברים קצת חזרו על עצמם ואבירי אוזם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם, אבל זה חיסרון מינורי מאוד ולא שווה לוותר על הספר רק בגללו.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.