Adventurer's Vault 2

Adventurer's Vault 2

Information
פורסם ב13 פברואר 2010
נכתב על ידי האיש הזקן

Adventurer's Vault 2 מבוכים ודרקונים 4

שם המוצר: Adventurer's Vault 2

שיטה: מבוכים ודרקונים 4

כותבים: Rob Heinsoo, Eytan Bernstein

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 160 עמודים

מוציא לאור: Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג המוצר: 3.5 מתוך 5


Adventurer's Vault 2 הוא הספר השני בסדרת ספרי חפצי הקסם למבוכים ודרקונים 4, ואינו מציג מהפכות בהשוואה לקודמו, אלא יותר ממה שהיה. החפצים הקסומים בספר זה מתאימים לכל המקצועות, כולל המקצועות שמופיעים בספר החוקים לשחקן 2 ובמדריך השחקן של אברון.
לעומתו תיבת האוצרות הראשון מציג חפצ"קים רק למקצועות מהסל"ש הראשון.

בספר גם תמצאו סוג חדש של חפצים - ערכות של חפצים שמעניקות תוספים אם הדמות או החבורה (תלוי בערכה) צוברת מספר מסויים של חפצים מאותה ערכה. לבסוף, בספר זה תמצאו גם פלאף, או תיאורים קצרים של החפצים.

שוני מהותי מהספר הראשון בסדרה, הוא שמספר העמודים בספר הצטמצם מ-224 עמודים ל-160 עמודים, והמחיר נשאר זהה - 30 דולר.
יש לציין שה-22 העמודים האחרונים של הספר מוקדשים לאינדקס, כך שלמעשה פחות מ-140 עמודים מכילים תוכן משחקי חדש.

פרק 1: חפצי קסם

פרק זה מכיל קרוב ל-90 עמודים, והוא מכיל חפצים קסומים מהקטגוריות שאתם מכירים מהסל"ש, כמו-גם טוטמים (לשאמאנים מהסל"ש 2), קעקועים, חפצי-מאורה ולבסוף תוואי-שטח.
המבחר בכל קטגוריה הוא מצומצם בהשוואה לקיים בכספת ההרפתקן הראשון, אך טיב החפצים איכותי כמו הראשון. לא נתקלתי בחפצים ש"שוברים" את החוקים, רובם ממוקדים באספקט זה או אחר האמור להשלים את הדמות שלכם. מבחינה כמותית יש כ-30 שריונות חדשים בספר, כ-50 כלי-נשק, 20 סמלים קדושים וכך הלאה.
בכל עמוד שני לערך יש פסקה או שתיים של פלאף המתארת חפץ-קסום ספציפי, את ההיסטוריה שלו ושני רעיונות לשילוב שלו. קטע זה אמור להעניק לשחקן או למנחה השראה לגבי אותו חפץ או רעיון להרפתקה. זהו רעיון דומה לזה המופיע למשל ב Divine Power, אך הביצוע די קלוקל - מרבית קטעי הטקסט הם או משעממים או סתם לא מעניינים. חבל. 

החפצים החדשים בספר כוללים:
- קעקועים, לכל דמות יכול להיות קעקוע בודד, זהו "חפץ קסם" שלא נעלם. הרעיון מאוד נחמד וגם הביצוע. לדוגמא יש קעקוע שכאשר יריב פוגע בך בפגיעה חמורה, כל בן-ברית עם אותו קעקוע מסוכל לבצע התקפה בסיסית כנגד אותו יריב כפעולה חופשית. יש כ-30 קעקועים בספר.
- חפצי-מאורה, חפצים אלו בעצם לוקחים את הרעיונות השונים לאיך לבצר את ביתה של הדמות או את מאורת הנבל באמצעים קסומים ונותנים להם מחיר ומשמעות מכאנית ברורה.  לדוגמא שולחן הדיפלומט מעניק תוסף לבני-ברית לגלגולי תרמית, דיפלומטיה ואיום עבור בדיקות כאשר יושבים מסביב לשולחן. רעיון חמוד, אך ביצוע לא מספק - היה הרבה יותר מגניב אם היה פרק שלם של 20-30 עמודים על איך לבנות מבצרים מגניבים. זה בטח יגיע יום אחד, אבל הביצוע כאן הוא חלקי - אם זה היה יותר מפורט זה בדיוק סוג הדברים שהיו הופכים ספר זה לספר חובה.
- חפצי תוואי-שטח, אלו הם חפצים חד-פעמיים שמשנים את תוואי השטח של הקרב. בתור מנחה אני יכול להגיד שאני לא אוהב אותכם כלל. בכל מקרה הם כולם בדרגה 24 ומעלה, כך שזה לא ממש משנה ל-99% מהאנשים שהם קיימים

פרק 2: ערכות חפצים

ערכות חפצים הם סט של בין 4 ל-6 חפצים החולקים סיפור רקע משותף וכאשר משתמשים בהם יחדיו הם מעניקים עוד תוספים. הערכות מגיעות בשני גוונים - ערכות ליחיד, קרי התוספים מוענקים אם אותו הרפתקן משתמש ב-X חפצים מהערכה, וערכות לקבוצה - התוספים מוענקים אם מספר דמויות בחבורה משתמשות ב-X חפצים.
מרבית הערכות בספר הן לתקופת הגבורה, חלקן לתקופת המופת ומיעוטן לתקופת האגדה.
הערכות ליחיד הן ממוקדות מאוד על סוג מסויים של דמות, כך שמדובר ב Hit or Miss, להערכתי אלא אם בונים דמות מסביב לערכה, או שאתה בר-מזל, הרי שהן חסרות שימוש. לחיוב ניתן כמובן להשתמש בחפצים כבודדים, למרות שמן הראוי לציין שלא כל החפצים בערכות הם חדשים - חלקם כבר מופיעים בספרים אחרים.
אישית, הרעיון נחמד, הביצוע פחות אבל מספק - אם אתם מחפשים דרך חדשה לייחד את הדמות שלכם, ערכות חפצים נותנות אופציה שכזו.

אומנות ושאר ירקות

הציורים בספר הם נחמדים, אבל לא יותר מכך. בספר עצמו, כמו במרבית הספרים של מכשפי החוף, יש בתחילת כל פרק עמוד וחצי של אומנות. בפרקים עצמם יש עוד די הרבה איורים אך מרביתם של חפצים קסומים, דבר שאינו מעניין. חלקם מתארים סצנה שבה משתמשים בחפץ מסויים - בהחלט יותר נחמד.
כמו שציינתי קודם פסי הצד של הפלאף בספר הינם די מאכזבים ולא ממש נותנים רעיונות מגניבים, לטעמי.
לבסוף, האכזבה הגדולה בספר הינו האינדקס - 22 עמודים שלמים, שמסדרים את החפצים לפי דרגות, כאשר החפצים הם רק מספר זה (בניגוד לאינדקס בכספת ההרפתקן שאיגד גם חפצים מהסל"ש). זה אולי נחמד שיש כזה אינדקס, אבל לבזבז עליו 22 עמודים, זה די חטא בהתחשב בעובדה שגם כך ספר זה הינו רזה מקודמו.

סיכום

כספת ההרפתקן 2 הינו ספר חפצ"קים סולידי, שיעניק הנאה לאלו שמבינכם שרק מחפשים אילו עוד חפצים מגניבים הדמות שלכם מוצאת במבוך.
השילוב בין האינדקס המפלצתי בגודלו, חוסר העניין בפלאף, הפחתת מספר העמודים ובחפצים בספר ולבסוף העובדה שאין בו פרק משובח וחדשני כמו פרק האלכימיה / תחבורה שהיה בכספת ההרפתקן הראשון הופך אותו לפחות טוב מקודמו.
אני ממליץ עליו במידה שאתם מכורים לחפצ"קים או פשוט כבר יש לכם את מרבית ספרי הקראנץ' האחרים לשיטה. אני אישית התאכזבתי בהשוואה לראשון.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.