Calastia, Throne of the Black Dragon

Calastia, Throne of the Black Dragon

Information
פורסם ב03 פברואר 2008
נכתב על ידי האיש הזקן

Calastia, Throne of the Black Dragon Scarred Lands אדמות מצולקות

שם המוצר: Calastia, Throne of the Black Dragon

שיטה: ק20

כותבים: Justin Achilli

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 118 עמודים

מוציא לאור: White Wolf

מחיר מומלץ לצרכן: 18 דולר

דרוג המוצר: 4 מתוך 5


הספר Calastia, Throne of the Black Dragon הינו ספר הרחבה אזורי, המיועד לשימוש במערכת האדמות המצולקות (Scarred Lands). הספר סוקר את ממלכת קאלאסטיה, שהשתלטה על חלקים נרחבים מדרום-מזרח היבשת גלספד, ועובדת את האל סדר-רשע צ'ארדון. הספר הוא בן 118 עמודים ומחירו הוא 18 דולר.

הקדמה
ההקדמה בת 3 עמודים נותנת סקירה זריזה על הממלכה, על אופיה וכיצד משתלבת העובדה שיש ממלכה עם "נטייה" סדר-רשע, עיקר הפעילות בממלכה על-פי הסופר היא פעילות דיפלומטית/פוליטית ופחות לחימה במפלצות, בעת שדמויות יכולות להיות ילידות קאלאסטיה ולשרת את האינטרסים שלה או זרות.

פרק ראשון - מבט על קאלאסטיה
פרק בן 9 עמודים, הוא נותן סקירה כללית על הממלכה, דמוגרפיה, השלטון וחלוקה של מחוזות. כמו-גם מפה של הממלכה, שלצערי בחצי עמוד היא קטנה מדי (מפות גדולות - חובה בספרי מערכה). הממלכה מחולקת לשש דוכסיות שמסופר כיצד המלך וירדוק הצליח לצמצם את מספרן מ-19 באמצעות טורניר בין הדוכסים שבו רק החזקים נשארו דוכסים וקיבלו את השטחים של החלשים. כל דוכסות מוצגת בחצי עמוד. לאחר-מכן נסקרים מקומות נוספים בעלי עניין בממלכה. יש גם מפה של חצי עמוד של הממלכה, לצערי זאת המפה היחידה של כל הממלכה בספר והיא בהחלט לא מספקת...

פרק שני - סיפור הדרקון
ההיסטוריה של הממלכה נפתחת ב"מכתב" שנשלח ממלומדת אחת לאדונה שבו היא מתארת את המשימה לתעד את ההיסטוריה. סיגנון זה נפוץ בכל ספרי האדמות המצולקות ועשוי היטב לטעמי. ההיסטוריה סוקרת בקצרה את הפרובינציה קאלאס ואז נכנסת היישר למלחמה השמיימית וסוקרת את המלכים השונים בהיסטוריה של קאלאסטיה,מעשיהם, כשליהם ואופייהם. בפרק זה גם מתואר כיצד קאלאסטיה עלתה לגדולה. הפרק מרחיב גם על הבגידה של קאלאסטיה במהלך מלחמת הדרואידים ועל האופן שבו וירדוק רצח את אביו המלך ועלה לשלטון.

פרק שלישי - תושבי מאורת הדרקון
בפרק זה תמצאו את תושבי הממלכה, תחילה תיאור של בן-אנוש ממוצא קאלאסטי, ולאחר-מכן יש את פירוט הגזעים השונים. מכיוון שהממלכה מעודדת פוגרומים באלפים, הם נדירים שם, לעומת זאת, בני-המחצית משולבים היטב בחברה, כולל ביחידות עילית ייעודיות של הצבא. בהחלט הרבה יותר "מעניין" מהתפיסה הקלאסית של גזעים. האמונה נסקרת גם היא בהרחבה, תפקידה בכלל באוכלוסייה וכמובן פירוט מיוחד לאל האפל - צ'ארדון, פטרון הממלכה. הפרק מסתיים בחגים ובמנהגים של תושבי הממלכה, עם קטעים חמודים שבהחלט יוסיפו צבע למשחק - לדוגמא בקרב משפחות החקלאים נהוג לחוג את הצום של מדרר, צום שמכבד את התקופה הקשה בתחילת ימי הממלכה, כאשר עיקר המזון שגודל נשלח למדינות אחרות, בכדי לחזק את מעמדה של קאלאסטיה. מה שאהבתי כאן זה שהחגים משולבים היטב עם ההיסטוריה והתרבות של הממלכה. המנהגים כוללים מנהגים איזורים וכללים, לדוגמא לאורך חוף הים מקובל לא לאכול בשר ביום האחרון של החודש אלא רק דגים ומאכלי-ים אחרים.

פרק רביעי - כסו של הדרקון השחור
הפרק העיקרי בספר סוקר בפירוט את כל אחת מדוכסיות הממלכה. כל תיאור שכזה מרחיב על התיאור בפרק הראשון וכולל בעיקר תיאורי ערים ומקומות (חלקם עם מפות), שההיילייט שכל מקום כזה מכיל רעיונות להרפתקאות/אקשן בכל עיר/מיקום. מרבית הרעיונות שמישים בעיקר עבור חבורה שמגיעה מקאלאסטיה או לפחות מעורבת בפוליטיקה המקומית/קשורה לארגונים מקומיים - דהיינו לא רואה את הממלכה כמקור כל רוע באדמות המצולקות. אחד מהאזורים הוא היער של גילידה, המלכה, שלמעשה מהווה מקום המלא בשרצי-טיטאנים. יש תיאורים גם של מקומות מעניינים נוסף. הפרק מסתיים בסקירה של ארגונים ואגודות סודיות בממלכות, הכולל את הצבא, מכשפי-הקרב של הממלכה, הליג הקילהרמנית - אוסף של אצילים שנושלו שהפכו לפושעים.

נספח -
הנספח מכיל כישרונות חדשים (5) לחשים נוספים ושש מקצועות יוקרה המשולבים היטב עם המערכה - דבר שווה בהחלט, לטעמי כל מקצוע יוקרה צריך קשר מעין זה לעולם מערכה. הדובדבן בסעיף זה הוא תיאור ונתוני משחק של המלך (וירדוק, הדרקון השחור), המלכה (גילידה), הואזיר (אנטאיס, יד ימינו של המלך ויריב מושבע של המלכה) ולבסוף גבריאל (ידה של המלכה). הדמויות מעניינות ומוסיפות הרבה - לפחות אם פוליטיקה מעניינת אותכם.

סיכום:
למי שמשחק באדמות המצולקות - ספר מעניין שבהחלט מעניק הרבה רעיונות להרפתקאות והשראה. הוא לא יעזור לכם אם אתם מתעסקים בעיקר בהאק אנד סלאש או בחקר מבוכים, אך מי שמחפש פוליטיקה ותככים, ספר זה ישרת אותכם נאמנה. בתור ספר גיאוגרפי הוא מעניק תיאור מקיף של קאלאסטיה ושל התרבות שלה, הארגונים ועוד. האכזבה העיקרית היא החוסר שבמפות.

למי שלא משחק באדמות המצולקות - קאלאסטיה היא ממלכה פוליטית בעלת-עוצמה רבה ונוכחות. כך שקשה לי להאמין שניתן לשתול אותה כמות שהיא במערכה אחרת - אך בהחלט ניתן לשאוב רעיונות ממנה על יצירת ממלכות מרושעות-סדר או רעיונות לערים והרפתקאות. התוכן הקראנצ'י בספר הוא דל יחסית וכולל בעיקר דברים שקשורים למערכה. כך שלמי שמחפש לשאוב קראנץ', זה לא המקום. אם אתם מעוניינים בפלאף, ניתן לשקול ספר זה כמקור השראה.

דירוג - 4 מתוך 5.
(בהנחה שאתם משחקים במערכה, אם לא, הספר לא ממש מיועד עבורכם, לפחות לא במחיר מלא)

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.