Fiend Folio

Fiend Folio

Information
פורסם ב15 פברואר 2008
נכתב על ידי חגי

Fiend Folio מפלצות שדים מבוכים ודרקונים 3

שם המוצר: Fiend Folio, מגדיר מפלצות שדי

שיטה: מבוכים ודרקונים 3

כותבים: Cagle, Decker, Jacobs, Mona, Sernett, Thomasson, Wyatt

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 224 עמודים

מוציא לאור: Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג המוצר: 4.5 מתוך 5


"בוחטה של שדים."
אם זה היה ספר מפלצות רגיל, לא הייתי סוקר את Fiend Folio. אני בכלל לא מתכוון לעבור עכשיו על המפלצות, ורק אציין את הנקודות החלשות והחזקות בנושא. אז, אעבור למה שמבדיל את הספר הזה מהמגד"מים הנפוצים.
עדכון התוכן: אני מכנה את פיינד פוליו "גרסה 3.25". הוא יצא באפריל 2003, כשלושה חודשים לפי הסל"ש 3.5. הוא משלב מאפיינים של שתי הגרסאות- בין השאר תוכלו לזהות את "תפוסההישג", "התקפה מלאה" ו"מלאכה (אלכימיה)" של גרסה 3.5, אבל הד"א של המפלצות נקבע לפי המפלצות של גרסה 3- כתוצאה, חלק מהמפלצות אמורות להיות בד"א טיפה יותר נמוך. הבדל נוסף הוא שכאן יצורי נחיל תופסים רק 1.5 על 1.5 מטרים. יש כאן מתאמי דרגה.

מפלצות: בספר יש 145 מפלצות, וכן 7 סימביונטים (ראו בהמשך). אנחנו מדברים על "בוחטה של שדים", ואכן הרבה מהמפלצות כאן הן חוצנים, ורבות אחרות הן בעלות תת הסוג "נוכרי".

גולם הדם הוא נקודה חזקה בספר. הגולם הזה מטפטף חלקים מעצמו לכל עבר, וסופג נזק בכל יום, אבל יש אפשרות ליצור עבורו חליפהשריון שמשמר אותו טוב יותר, וכולל שני תאים לאכסון דם נוסף. הדבר הזה הוא מגניב. נקודה.
דיסצ'נתר הוא נקודה חלשה וכואבת. זו מעין ג'ירפה שמבטלת קסם עם הלשון הארוכה שלה.
רפש אתרי הוא נקודה חזקה. קוביית רפאים שבולעת אנשים ומעבירה אותם למישור האתרי? גדול.
יוגולות' וסלאאד הם די עלובים בספר, וחבל. כלומר, הסלאאד בספר (סלאאד בוץ) ואחד משני היוגולות' מצויידים ביכולת המרשימה... להתחנן לרחמים. כן, יכולת שמאפשרת להם להתחנן לרחמים כך שכולם לא ירצו לתקוף אותם. היוגולות' עוד מילא, כי יש לו ד"א נמוך, אבל סלאאד בד"א 6 שמתחנן לרחמים? עם ד"ק 11 כדי לתקוף אותו בכל זאת? עלוב.
בלתי נמנעים זוכים פה לשני סוגים. אחד אחראי על החלל-זמן, והשני הוא שומר על האלים, ושומר שבני תמותה לא יתעלו לדרגת אלוהות (אם הוא נכשל במשימה הזו, הוא עובר למשימה השנייה והופך לשומר הראש של האל-החדש). שניהם מגניבים. נקודה חזקה בספר.
חנית עצם הוא צרצר ענקי, עם קרניים דמויות צלצל במקום מחושים. הוא יורה את הקרניים שלו (נותרות זרועות דקות שמקשרות בין הקרניים לראש), ואז גורר חזרה את הקרן, עם הטרף המשופד. ממש מגניב, וכל קרן מוציידת ברעל אחר. אהבתי.
נקרופידיוס הוא יציר כפיים המעוצב כשלד נחש עם גולגולת אנושית. תמיד שנאתי אותו, ואני ממש לא מבין איך הזוועה הזו שרדה גם את מוד"מ וגם את מהדורה 3. אני שונא אותו, כי היצור חסר התבונה הזה פשוט "רוקד" את דרכו ליריב, מהפנט אותו, ומבצע התקפת פתע. wtf?!
יואן-טי, אנת'מה הוא מפלץ אדיר. זהו יואן טי שנישל כמעט כל אנושיות, והוא כעת נחש שש-ראשי עם ידיים. היצורים האלו מנהלים כתות קטנות של יואן-טי ושל בני אדם מושחתים. הם מתמחים ביצירת חפצים קסומים ובהשתלות (ראו בהמשך). נקודה חזקה.
זודאר הוא יציר כפיים רב עוצמה (ד"א 16) עם כוח אדיר. הוא נוטה -שימו לב- ל"תכופות תוהו נטרלי". הוא לא מדבר הרבה, אבל הוא חכם ביותר, וכשהוא מדבר, כדאי להקשיב לו טוב (כל מילה שלו מובנת על ידי כל יצור תבוני). הוא יכול לבצע משאלה, והוא בנוי בצורה מתוחכמת (לא יודעים יותר כיצד הזודאר נוצרו- הם כמו עתקים מהלכים), כך שהוא חסין לכמעט כל התקפה פיזית. אבל הזודאר הוא בכל זאת נקודה חלשה מ-א-ו-ד בספר. למה? כי הוא חסר תבונה. נכון, חסר תבונה. הוא חכם, הוא "תכופות תוהו נטרלי", הוא מפעיל משאלות... ואין לו ערך תבונה, ישמור השם. כנראה שהכותבים לא היו סגורים אם לעשות אותו "גולם עתק" או "עתק ידע מהלך".
לוע-מתכת הוא מעין טריאנט עצבני ורשע. אין לי מושג איך השם קשור ליצור עצמו. נפילה.
טורף מתכת הוא נקודה חזקה. זו מפלצת חתולית, שחיה באכרון, וניזונה מחפצים מתכת מעובדת. הוא במיוחד אוהב חפצים קסומים.
ספריגאן הוא יצור פיה דמוי גובלין, חמוש בהתקפת פתע ויכולת דמויות לחש. אבל יש לו היכולת להפוך לגרסה ענקית ומפלצתית של עצמו. נקודה חזקה. מהווה בסיס מצויין לדמות מגוונת (האפשרות להחליף בין "צורת נוכל" ל"צורת לוחם", למעשה).

למה זה לא ספר מפלצות רגיל:
כי יש בו מקצועות יוקרה. שלושה מהם- אבל הם מיועדים לחוצנים מרושעים בלבד. מצד שני, שלושת מיועדים במיוחד עבור נבלים ראשיים. כולם בני שש דרגות.
שטן המארה הוא מקצוע יוקרה עבור שד או שטן שמקים כת. הוא מקבל חמישה דרגי לחש, ואת היכולת ליצור קשר עם מספר בני תמותה, להם הוא יכול להעניק לחשים או יכולות דמויות לחש שלו. הוא גם יכול לצפות בהם מרחוק. מקצוע בינוני.
שד השחיתות הוא עבור חוצן מרושע שמתמחה בהדחת בני תמותה לרוע, או כליאת נשמותיהם בתוך אבני חן, אם הם מתנגדים. הוא זוכה ביכולות לשנות את צורתו, להסתיר את נטייתו, ולהעניק מספר תוספים מגניבים ליצורים (תוספים "ממכרים"- הם הופכים למחסר לאחר מכן, ורק שימוש נוסף ביכולת מתת הזו מבטל את המחסר ומחזיר את התוסף). הם יכולים גם להציב קללות מגבילות על מטרות ההשחתה שלהם, וכן להעניק שתלים (ראה בהמשך) וחפצים קסומים או זהב. מקצוע מגניב. אהבתי. בהחלט יש לו את היכולת להתעלל בדמויות, במסווה 'הדב"ש שבו משתמש השה"ם כדאוס אקס מכינה".
שד הדיבוק הוא חוצן מרושע שמתמחה בהשתלטות ודיבוק, ונכנס בחפצים, ומאוחר יותר גם ביצורים. זה מקצוע שמיועד לחוצנים מרושעים שרוצים לקבל את יכולת הדיבוק (המוצגת גם במספר ספרים אחרים, כמו FC1), למרות שהם חסרים אותה. מקצוע נחמד.

יש כאן גם כמה חפצים קסומים (של היואן-טי, אנת'מה), וכן שתלים- סוג חדש של "חפצים".
השתלים הם איברים של יצורים אחרים, או מתקנים מכניים דמויי-איברים, שמחוברים לגופו של יצור, הופכים לחלק בלתי נפרד ממנו, ומתפקדים כחפצים קסומים. אני אישית אהבתי. השתלים מחולקים לכמה קבוצות, לפי הגזע שמשתמש בהם (שתלי האבולת', למשל, כוללים איברי נאלח). יש כשרון שמאפשר להשתיל שתלים, ובכל לקיחה של הכשרון יש לבחור סוג שתלים. לחלק מהסוגים (אם לדייק- שתלי אבולת', אילית'יד, שדים ויואן-טי) יש דרישות גזע.
השתלים קיבלו הרחבה רצינית ב"אדוני הטירוף", ואני חושב שאם יש לכם ספר אחד מהשניים, ואהבתם את הרעיון- שווה לקנות גם את השני.

ולבסוף- הסימביונטים (שיתופנים): אלו יצורים חלושים בפני עצמם, שנצמדים ליצור אחר. הם חיים ממנו (נזק תכונה יומי), אבל מעניקים לו מגוון השפעות מיטיבות. למרות זאת, חלק מהסימביונטים המרושעים עשויים להפוך לטפילים, או גרוע מכך- כמו חפצים תבוניים, יש להם תכונה שביעית- אגו. אני אוהב את הרעיון.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.