Fiendish Codex II: Tyrants of the Nine Hells

Fiendish Codex II: Tyrants of the Nine Hells

Information
פורסם ב15 פברואר 2008
נכתב על ידי חגי

Fiendish Codex II: Tyrants of the Nine Hells

שם המוצר: Fiendish Codex II: Tyrants of the Nine Hells

שיטה: מבוכים ודרקונים 3.5

כותבים: Robin D. Laws, Robert J. Schwalb

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 160 עמודים

מוציא לאור: Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג המוצר: 4 מתוך 5


הספר מורכב מחמישה פרקים, וכן מנספח של עמוד אחד ומהקדמה של שלושה עמודים. הוא כולל 160 עמודים.

הקדמה: האמנה הבראשיתית
הדרך הטובה ביותר להבין את השטנים, היא לשמוע מה הם מספרים על עצמם
כך נפתחת ההקדמה, שכוללת, מעבר להמלצות והפניות לספרים אחרים והחוקים של פעולה מהירה ופעולה מיידית, גם את האגדה על האמנה הבראשיתית. האגדה ממשיכה את תאוריית הבריאה שהוצגה ב-FC1, לפיה אלי הסדר יצרו את קוסמולוגיית הגלגל הגדול מתוך השאול, שהוא המישור המקורי. האגדה מספרת על בריאת השטנים, וההסכם לפיו הם רשאית לקחת כל נשמה הנוטה לסדר רע, ולצרף אותה לצבאם.

הכל על שטנים
הפרק מסביר על הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה של שטנים (ידעתם שמרבית השטנים פוחדים לרדת בדרגה יותר מאשר להיות מושמדים לחלוטין?), שילוב השטנים במערכה וקרב עם שטנים, יחס השטנים לאלים, מלחמת הדם, וכן מידע על כתות שטנים ושפת התופת. יש כאן גם הסבר על קידום שטנים לסוגי שטנים אחרים, ומידע על מה קורה לנשמות שמגיעות לגהנום- עד שהן הופכות לשטני למור.
בפרק זה יש חוקים לעסקאות עם שטנים(מה הדמות מקבלת, ומה המחיר), חוקים לשימוש בעינויים, וחוק חלופי שנועד למנוע מדמויות לחמוק בקלות לאחר שחתמו עם עיסקה עם שטן, אבל מאפשר גם לדמויות מנטייה תוהו-טוב לחתום על עיסקאות (במקום שינוי נטייה, הדמות מקבלת "נקודות שחיתות" ו"נקודות סדר", שמאוד קשה להיפתר מהן).

תשעת הגהנומים
הפרק מתאר את מישור באאטור, על כל שכבותיו. יש כאן גם הסבר על מה שקורה ליצורים שעפים אל מחוץ לגבולות באאטור (פני השטח של כל שכבה הם סופיים, למרות שמערות או מבנים נוטים להיות אינסופיים בגודלם- מבפנים).
אוורנוס היא הגהנום הראשון והגדול ביותר. הנהר סטיקס זורם בה, מגיע ממישור ג'הנה הסמוך, ונשפך אל השכבות הבאות של הגהנום. נשמות של סדר-רע מוצאות את עצמן כאן לאחר מותן: צפות על רפסודות בנהר האפל. כאן, דייגים מגזע הברבזו (השטן המזוקן עבר שינוי מהותי- עם הוספתם של שלושה סוגי שטנים אחרים שנועדו לחיל הרגלים, כולם בד"א 3-8, הוא הפך ל"שולה הנשמות" של הגהנום). סמל לחורבן ומלחמה, מאוורנוס גם יוצאים כוחות הפלישה במלחמת הדם. לכן, אוורנוס שורצת גם בשדים, שטנים בוגדים, ושכירי חרב ממאות עולמות. כאן נמצאים גם האלים תיאמת וקורטולמאק.
דיס היא הגהנום השני, עיר הברזל. דיס היא סמל ליאוש, בגידה, תככים ופרנויה. בפקודת שליט השכבה, דיספטאר, חצי מהשטנים כאן מרגלים אחרי החצי השני, בעוד שהחצי השני מרגל אחרי הראשון. דיס היא שכבה עירונית- העיר הגדולה ביותר בבאאטור, והיא מושחתת, מסוכנת, ואכזרית גם כלפי תושביה שלה. רפאים מטיילים בעיר, ועליהם ארחיב בהמשך.
מינאורוס היא ביצה מצחינה ומוכת קרה. זוהי שכבת המולדת של שטני השלשלאות (קייטון), אשר בירתם בעיר השלשלאות הנוראית, שתלויה מצידה התחתון של שכבת דיס. ערים אחרות נדירות בשכבה, ורובן פשוט שוקעות לתוך הביצה.
פלג'תוס היא השכבה הרביעית. המקום הבוער הזה מסמל את הצד התוהני יותר של הגהנום- תענוגות הגוף, אך גם סאדיזם ועינויים. להבות השכבה נמשכות להתקרב אל יצורים נעים.
סטיגיה היא ים הקרח שמשמש בתור השכבה החמישית. כאן, מופיע שוב הסטיקס, כשהוא זורם ממש בתוך הים- עם שובל משלו, כמו זרם אחיד של נפט. השכבה הזו עברה הרבה החלפות שליטים, ושליטה הנוכחי כלוא בתוך גוש קרח עצום. על כך ארחיב בהמשך. למרות זאת, סטיגיה מסמלת את הצד ההגון שברשע. כאן, שטנים רשאים להתקדם דרך הזמנה לדו קרב עד המוות- והקרב תמיד הוגן.
מאלבולג' היא השכבה השישית, וזה שעברה הכי הרבה שינויים מאז Book of Vile Darkness. זוכרים את הרוזנת המכשפה מלגראד? היא מתה, פחות או יותר. יום אחד היא פשוט התחילה לסבול מכאבים, ואז היא התחילה להתנפח, והגיעה לגודל עצום, ואז- התפוצצה. סוף מזעזע לרוזנת. השכבה והרוזנת התמזגו, וכעת תוכלו למצוא כאן מקומות כמו "יער השערות". מייד לאחר ההתרחשות, הגיעה גלסיה, ביתו של אשמדאוס, והכריזה על עצמה כשליטה החדשה. כעת, היא חיה במצודה שהוקמה בתוך הגולגולת הענקית של הרוזנת, והשכבה הפכה להיות סמל לריקבון וחולי.
מלדומיני היא השכבה השביעית, מקום של שחיתות פוליטית ועצלנות.
קאניה השכבה השמינית והקפואה. היא הסמל לשימוש במדע ובקסם למטרות לא מוסריות. כאן שכבת הבית של שטני הקרח (גלוגון).
נסוס היא השכבה התשיעית והאחרונה. זה מקום המצולק בקניונים אדירים, ומקום מושבו של אשמדאוס, עם הצבא האדיר שלו. כאן מוצב אחת משלושת העותקים הקיימים של האמנה הבראשיתית- עתק רב עוצמה של סדר, טוב ורע כאחד, אשר מחליש שטנים וארכונים בסמוך לו. אשמדאוס עצמו מתרחק מהעתק, ובני תמותה שנבחרו היטב (ונשלטים באופן קסום, במקרה הצורך) שומרים עליו.

יש כאן גם לפחות שתי היתקלויות לדוגמה בכל שכבה, וכמה אתרים קסומים לדוגמה. רוב האתרים הקסומים דורשים מהדמות לשרוד כמות מטורפת של נזק כדי לקבל בונוס מגניב למשך זמן מוגבל. כדי לחדש את הבונוס, צריך לעשות משהו מרושע.

חוקי המשחק
כאשר נשמה של סדר-רע נמצאת בדרכה לגהנום (תהליך של מספר שניות בין רגע המוות ובין הנחיתה על רפסודה בסטיקס) היא יכולה לבקש מחילה על חטאיה- ולהגיע למישור של סדר-נטרלי או סדר-טוב במקום.
נשמות מסויימות מבקשות מחילה רק כשהן נשלות על ידי השטנים המזוקנים, על חוף הסטיקס- אך זה מאוחר מדי. כעת, הן לכודות בבאאטור, אבל לא נוטות לרוע. לרוע מזלן, שליט השכבה השנייה, דיספטאר, כבר מצא להן שימוש- להפוך אותן לרפאים של דיס, אל-מתים מעונים שכל מגע איתם יונק חיים, ומקוללים לשוטט בעיר לנצח, כשהם רק מחפשים בני תמותה לחבק ולבכות על כתפם.
אבל יש גם קבוצה שלישית- אלו שביקשו מחילה רק כאשר מצאו את עצמם על רפסודה, אבל לפני שהגיעו לחוף. לגהנום כבר יש אחיזה בהם, ואלי הטוב לא לחלוטין בוטחים בהם. לכן, הם מקבלים הזדמנות שנייה להוכיח את גבורתם, טוב ליבם, ושנאתם לרוע: הם מוחזרים למישור החומר כ"ילידי הגהנום" (Hellborn).
בפרק הזה ישנו הגזע החדש הזה, שהוא בעיקרון גזע נחמד, וכן כעשרים כשרונות (כולל כשרונות כלליים, כשרון על-קסם אחד, כשרונות קדושה וכשרונות נגועי-שטנים). יש כאן גם לחשים ותחומי שליטה, כולל סוג חדש של לחשים, שמייצג את לקיחת המהות של חוצן והטמעתו באופן זמני ביצור. רוב הלחשים כאן הם לחשים מהסוג הזה, הכוללים את ההטמעה של כמעט כל שטן מהמגד"מ או מ-FC2.
הספר הוא לא סתם FC2, ומשלים את מקצועות היוקרה שלא היו בקודמו- יש כאן ארבעה מקצועות יוקרה:
פורץ הגהנום, שמתמחב בשוד, גניבה וחיסול של חוצנים מרושעים. הוא יכול לגנוב יכולות דמויות לחש, לבצע התקפת פתע, לתפוס טרמפים על לחשי טלפורציה, ולשבש טלפתיה והשפעות זימון בסביבה. מקצוע נחמד, 10 דרגות.
אמגוש אש-גהנום (זה נשמע יותר טוב באנגלית: Hellfire Warlock) הוא אמגוש (ובעזרת חוק חלופי המוצג בספר- כל מטיל לחשי מאגיה עם גישה לכדור אש) שלמד לתעל את מהות הגהנום: עוצמה קסומה הידוע כ"אש הגהנום" (ראה בהמשך מידע על מפיסטופלס). הוא לא חייב לנטות לרע, אבל אש הגהנום אוכלות אותו מבפנים, וגורמת לו לנזק חוסן כשהוא מפעיל את יכולות המקצוע. מקצוע מצויין, 3 דרגות .
מחסל הגהנום הוא לוחם המתמלא בזעם קדוש למראה שטנים. זה אולי נשמע לכם משעמם, אבל שימו לב- פלדיןמחסל הגהנום הופך לפלדין לשעבר. זה מקצוע יוקרה לברברים. גם כשקראתי את יכולות המקצוע, כל הזמן הייתה לי ההרגשה של "זה בחור מטורף". מקצוע מצויין, 10 דרגות. אין שיפור ליכולת הזעם.
שומר הנשמות הוא מישהו שמתמחה בלחשי מגננה כנגד הרוע. מקצוע משעמם שמקבל בעיקר יכולות דמויות לחש ושימושים נוספים לגירושגעירה. 10 דרגות.

שטנים
הפרק הזה מציג שוב את תת הסוג בטאזו. יש כאן חוק חלופי שמציע להחליף את יכולת הזימון האקראית וה"תוהנית" של השטנים בכשרונות נוספים שמייצגים את נאמנותם לאחד משליטי הגהנום. יש גם חוק חלופי שמציע להחליף יכולות דמויות לחש לפי טבלה (אתם תצטרכו את החוק הזה, כי לחלק מהשטנים פה יש יכולות דמויות לחש שהן מ-FC1).
הנתונים של השטנים מוצגים במבנה החדש, ואצל רובם יש מידע לגבי הכנסתם לרשימת זימון מפלצת, לחלק יש גם מתאם דרגה.
אבישאי הם שטנים דמויי גרגויל שמשרתים את תיאמת. חמשה סוגים, כל אחד בצבע אחר התואם לאחד מסוגי הדרקונים הרעים. ד"א 4-8. לא ממש ברור לי למה הם נחשבים כבטאזו.
אמניזו הם השומרים והמאבטחים של הגהנום. יש להם מגע מטמטם וכמה חסינויות. ד"א 7. כולל דוגמה למוצב בכניסה לגהנום.
שטן מתנקש (דוגאי)- היצורים האלו רשאים לעקוף חלק מהחוקים של הגהנום, אבל חסרים את יכולת הזימון. לכן, הם משמשים כמרגלים ומחסלים בתוך הגהנום עצמו. ד"א 11. חדש לחלוטין.
נחיל אייפרובוס הוא נחיל של שרצים קטנים ומטורפים. הם תוקפים בני תומתה ושטנים כאחד, ומסוגל להיכנס לתוך יצורים חיים ולשלוט בתנועתם. מאחר והם יצירה מטורפת של בעלזבול, אני לא ממש מבין למה הם נחשבים כבטאזו. ד"א 12. חדש לחלוטין.
שטן איסוף (פאלקסוגון) הוא האחראי על איסוף וכריתה של עיסקאות עבור שטנים חזקים יותר. לפי חוקי האמנה הבראשיתית, היקום עצמו מגן על היצורים האלו מכל התקפה- לפחות עד שהם תוקפים ראשונים. ד"א 7. עוד אחד חדש.
מכונת אש גהנום הם מכונות ענק שיצר מפיסטופלס, בעיקר עבור מלחמת הדם, אך גם כנגד שליטי הגהנום האחרים. הענקים דמויי הגולם האלו עשויים מברזל קר ופועלים בכוח אש הגהנום. ד"א 19. למה אין לו חסינות לקסם? חדש, אם כי לא לחלוטין מקורי.
קלאבון. זוועות שנוצרות ספונטנית מתוך שכבת מאלבולג'. היצורים האלו מונעים בכוח חייה של הרוזנת המתה, ומהווים מטרד מתמיד לגלסיה ומשרתיה. הקלאבונים מתאחדים זה עם זה ליצירת תפלצי ענק של בשר, זרועות ועיניים, ומנסים להחזיר לחיים את הרוזנת. ד"א 1/2 (ובעזרת איחוד זה עם זה- עד ד"א 8). חדש לחלוטין.
שטן לגיון (מרגון) הם חיילי הרגלים של הגהנום. הם יכולים לקשר את כוח החיים שלהם ליצירת 'נק"פ משותף'- תוכל להכות אחד מהם במשך שעות, עד שלפתע כולם ימותו בבת אחת. ד"א 3. היצור הזה לא זכה לאיור. חדש לחלוטין.
מאלבראנצ' שטן עצום ורב עוצמה. מסתער בנגיחה הרסנית. חסר יכולת זימון. ד"א 14.
נארזוגון הם הפרשים של הגהנום. נראים כמו אל-מתים רכובים על סוסי-סיוט, ומבטם מציג את הפחדים הגדולים של המתבונן (הם הוחלשו מאוד מאז Manual of the Planes- עכשיו מדובר בהשפעת פחד רגילה, ולא במבט רוצח הזוי). מאז ומעולם אהבתי אותם. ד"א 5.
נופריבו הוא יצור חלש ומעורר רחמים, עיוור וחירש.כאשר שטן נכשל בצורה מבישה במשימתו, מפקדו מוסר אותו לטיפולם של שטני הכאב. הם מענישים אותו על ידי הפיכתו לנופריבו. ד"א 2.
אורת'ון חיילי הסער של הגהנום, עם מומחיות לחיסול שדים. הם חיים בסבל מתמיד, מאחר ושריונם ממוסמר לבשרם. רק לחימה מסיחה את דעתם מהכאב. מסוגלים לשבש טלפורציה. ד"א 8. חדש, אאל"ט.
פליריון יצור מכוער ודוחה שמתמחה בארגון מרגלים ואיסוף מידע. מסוגל להאריך את טפריו, להפריש סירחון מטמטם, ולמצוא בדיוק איזו קללה תבייש כל אחד. הוחלש מאז FF, וכעת ד"א 18.
שטן כאב (אקסקרושיארצ') הוא יצור סדיסטי שמתמחה בעינויים. הוא מסוגל להפוך נשמות ללמורים ולהפוך שטנים אחרים לנופריבו. ד"א 7. למרות ששטן הכאב כבר הופיע ב-BoVD, אני אחשיב את הבחור הזה כיצור חדש- הוא כבר לא חיפושית מגודלת עם טפרי ענק, אלא יצור אנושי שעוטה מסכת ברזל מכוסה קוצים. אין לו איור.
שטן תענוגות (בראצ'ינה) הוא הגרסה המשופרת של האריניס. אומןית פיתוי, שקרים והדחה לרוע. ד"א 11. חדש, אבל לא ממש מקורי.
שטן משפד (ספינאגון) הוא יצוק קטן, מכונף וקוצני, אפוף להבות. סייר, מעביר הודעות, וחייל גיבוי של השטנים. משליך את קוציו ומשפד יריבים. ד"א 4. אני לא מבין למה אין אצלו אפשרות של יציר סוד משופר.
שטן פלדה (בוארוזה) הוא חייל ממושמע שמתמחה בחיסול מטילי לחשים. ד"א 6. הוא מתואר כחליפת שריון מאובקת ומכוסה קורים, אבל האיור מציג אותו כיצור דמוי אלף משוריין... אני אתעלם מהאיור. יצור חדש.
זרפילסטיקס הוא שטן שחסין למים של נהר הסטיקס. החסינות היא רק חלקית, והיצור הזה בכל זאת מטורף לחלוטין. הוא יונק מהסטיקס את הזכרונות שאחרים איבדו בו, וזה לא מוסיף לשפיותו. ד"א 15.

יש לציין שבתיאור השכבות מתוארים יצורים נוספים, אם כי רק גרסאות משופרות של יצורים קיימים- קובולדים בני אופל נזירים, לדוגמה.

אדוני התשעה
תיאור קל של המושג "הוויה" (אספקט). כל הנתונים המוצגים בספר נחשבים כאספקטים של אדוני התשעה האמיתיים. הספר מפנה את הקורא ל-BoVD עבור נתונים של השליטים עצמם, ומסביר כיצד לשפר את האספקטים כדי ליצור את אדוני התשעה האמיתיים לפי חוקי 3.5 (ואין לכם ברירה- כי גלסיה לא מופיעה ב-BoVD).
בל הוא כוכב עולה בגהנום. רוב השטנים נמוכי הדרג מעריצים אותו, מאחר והוא התחיל את דרכו כנשמה של סדר-רע, והצליח להתעלות בכוחות עצמו לדרגת שליט השכבה הראשונה. רוב השליטים האחרים מתעלמים ממנו בתוקף, אבל לו זה לא אכפת- הוא בכל זאת מקבל בסופו של דבר את השליטה בצבאותיהם עבור מלחמת הדם. מגובה בידי אשמדאוס. ד"א 20.
דיספטאר הוא שליט השכבה השנייה, דיס, ואחד משלושת השליטים המקוריים. הוא פרנואיד, לעולם לא יוצר מהמבצר שלו, ושולח אספקטים שלו לכל מקום אליו הוא צריך להגיע. הפרנויה שלו גדלה לאחר שגלסיה לקחה לעצמה את מאלבוג'. מתמחה במתכות וחלודה. ד"א 21.
ממון הוא רודף בצע (נכון, יש כאן שמות בעברית), המאהב לשעבר של גלסיה, וכל שאר השליטים רואים בו בוגד דו-פרצופי. הוא וויתר לאחרונה על הפוליטיקה, ופנה להסתגרות במינאורוס, תוך התעלמות משאר השליטים. מסוגל להחדיר תאוות בצע ביריביו. ד"א 21. הספר לא מרחיב על העובדה שצורתו דמויית הנחש היא בדיחה פרטית לאחר ה-Reconing והדחת גריאון. חבל.
בליעל (כן, עוד שם בעברית) הוא השליט בפועל של פלג'תוס. אב, יועץ ומורה לפירניה. בן הברית של בעלזבול. ד"א 21.
פירניה השליטה בתואר של פלג'תוס, אבל עדיין לומדת כיצד לשלוט מאביה, בליעל. בת ברית לגלסיה. ד"א 19.
לויסתוס שליט סטיגיה. אשמדאוש הדיח אותו וכלא אותו בגוש קרח ענק לאחר שניסה להסית את בת זוגתו של אדמדאוס כנגדו, וכשסירבה, חיסל אותה. לאחר ה-Reconing, אשמדאוס הדיח את השליט החדש, גריאון, משום שבגד בשאר השליטים ומכר אותם לאשמדאוס. לויסתוס קיבל חזרה את השכבה שלו, אבל עדיין כלוא בגוש קרח. עכשיו הוא מוטרד פחות בעניין להשתחרר ויותר בעניין גלסיה. חסר בני ברית, אבל סייף אומן. ד"א 21.
גלסיה ביתו המרדנית של אשמדאוס, אשר הגיעה איתו לאחרונה להסכם קצת לאחר מותה של הרוזנת, לפני פחות משנה. איך שניהם קשורים להתרחשות? היא המאהבת לשעבר של ממון, ומתמחה ברעלים ומחלות. ד"א 22.
בעלזבול (ולא "בעלזבוב", שימו לב) הוא השליט המפוסם ביותר. היה מלאך-חמה יפה-תואר, אבל רצה להיות יפה יותר. השאיפות המוגזמות שלו השחיתו אותו, והוא נפל לבאאטור, תוך שהוא נצבא אפור ומקבל עיני זבוב. אשמדאוס העניק לו מייד את מלדומיני (על חשבון מפיסטופלס). בעלזבול לא ויתר על השאיפות שלו למראה מושלם, ולכן אשמדאוס הפך אותו ליצור דמוי חשופית לאחר ה-Reconing. זה רק עשה אותו מריר יותר. בן בריתו היחיד הוא בליעל. ד"א 23.
מפיסטופלס אחד משלושת השליטים המקוריים, וללא ספק המוכשר מבין השליטים בכל הנוגע למדע ולתורה המאגית. הוא מנהל את הצבא החזק ביותר בגהנום, והתחיל גם לצבור תאוצה במישור החומר, לאחר שהצליח לפצח את סודות אש הגהנום- המהות של באאטור. הוא מאמין שהוא נועד לשלוט בגהנום, ולא ממש מבין למה אשמדאוס לא פשוט ניגש אליו ומעניק לו את מטה האודם. הוא יריב של בעלזבול, ורוצה לחסל אותו ואז לפנות לכיבוש נסוס. ד"א 24.
אשמדאוס אחד משלושת השליטים המקוריים, ורב העוצמה ביותר. אב לגלסיה. נושא את מטה האודם, שמייצג את השליטה בבאאטור, וזומם למחוץ את השדים של השאול, ואז לפנות כנגד המישורים העליונים. הוא עדיין פצוע מהתרסקותו לתוך נסוס, כאשר אלי הסדר השליכו אותו לאחר שהבינו את המלכוד שבאמנה הבראשיתית. ד"א 27.


נספח
הנספח מציג את כל השטנים, וכן מספר יצורים קשורים, אשר הופיע לאורך מהדורה 3 ו-3.5, לפי דרוג אתגר וספר מקור. חלק מהיצורים שעודכנו ב-FC2 עברו שינוי רציני, ולכן מופיעים פעמיים בטבלה (הדוגמה הבולטת ביותר היא הנרזוגון, שמופיע גם בד"א 5 וגם בד"א 10).

סיכום: הספר הזה הוא אכן חלק 2. הוא משלים את FC1 ונתמך על ידו. מצד שני, הוא גם נתמך יותר מדיי על Book of Vile Darkness, ומצפה מכם לדעת לבד מה הם "Reconing" או "גריאון". בניגוד ל-FC1, הוא לא מציג תתי סוגים חדשים, ולא מרחיב על יצורים קשורים שאינם בטאזו- נראה שכותבי הספר פשוט נתנו את תת הסוג "בטאזו" כמעט לכל יצור בספר. אפילו לשטן השלשלאות הם מתייחסים כבטאזו (והוא לא).

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.