Iron Crypt of the Heretics

Iron Crypt of the Heretics

Information
פורסם ב13 פברואר 2008
נכתב על ידי האיש הזקן

Iron Crypt of the Heretics DCC12.5 הרפתקה מבוכים ודרקונים

שם המוצר: Iron Crypt of the Heretics DCC12.5

שיטה: ק20

כותבים: Harley Stroh

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 24 עמודים

מוציא לאור: Goodman games

מחיר מומלץ לצרכן: 11 דולר

דרוג המוצר: 4 מתוך 5


הרפתקה זו היא חלק מסדרת ה Dungeon Crawl Classics של חברת Goodman Games. סדרה זו שמה לה כיעד לשחזר את תחושת זחילות המבוך הקלאסיות ממהדורה הראשונה ומונה היום כבר קרוב ל-50 מודלים שונים.
DCC12.5 כוללת 24 עמודים, ומיועדת לדרגות 11-13. מחירה הוא 11 דולר לגרסת נייר, 7 דולר ל PDF (שזה עותק הביקורת שלי יש).
המשך הסקירה מכילה ספויילרים לשחקנים, ולפי-כך מיועדת רק למנחים.

רקע להרפתקה
מדובר בזחילת מבוך לכל דבר ועניין. ההרפתקה מתקיימת במנזר עתיק של נזירים שרוע קדום השתלט עליו. למעשה הנזירים שמרו על קבר עתיק של אבירי-קודש שהושחתו והפכו ל Blackguards ובנוסף הם אספו עוד חפצים מרושעים רבים ושמו אותם מאחורי סוגר ובריח. זה אירע לפני מאות שנים.
לפני זמן מה, חדר למנזר Devourer, שתקף את הנזירים וחשף את סודות המנזר. הוא שיחרר את ה Blackguards מחדש, בתור Wights, דבר שמתואר כהרפתקה ב DCC12. אך זה לא הכל - ההפרעה שנוצרה במנזר גרמה להיתוך של כל העתקים המרושעים והחפצים שהיו בו לכדיי יישות אחת מרושעת, לא ידועה עד היום - The Ebon Egg.
רקע סטנדרטי במקצת, אבל עושה את העבודה ובעיקר מאפשר לקחת את המקדש ולעשות לו Plug and Play בכל מערכה שיש - יתרון ענק להרפתקה מוכנה מראש. המניעים לדמויות כוללים מגוון נאה - החל מהעובדה שהדמויות פשוט מגיעות במקרה למנזר הנטוש, המשך ל DCC12 ועוד שלושה מניעים "מעניינים" - אין בעייה לשלב במערכה שלכם.

ההרפתקה עצמה
המבוך כולל 19 אזורי התקלות ואחד הדברים החמודים בהקדמה הוא טבלה שמפרטת כל התקלות, דרוג האתגר שלה והסוג - קרב, מלכודת או פאזל. טבלה מאוד שימושית. במבוך יש תשע מלכודות, 6 קרבות ו-4 פזלים - כפי שאתם רואים הדגש כאן הוא על-כך שהשחקנים ידעו גם לחשוב ולא רק להלחם. לטעמי המלכודות והפזלים יצירתיים ומאתגרים. אם כי ייתכן שבחלקם תרצו לתת טיפים לשחקנים כדי לקדם את המשחק.
המבוך עצמו הוא לא ליניארי, לדמויות יש חופש לשוטט בו כרצונן, אם לא ציינתי קודם, הוא בהחלט מסוכן ודמויות עלולות למצוא במקום זה את מותן. הפאזלים נותנים המון, כוללים חידות מאתגרות שיגרמו לשחקנים שלכם לגרד את הראש. אפשר אולי לעקוף חלק בעזרת קסמים, אבל היי, זה חלק מהמשחק. הכי אהבתי זה חדר שבו יש חידה עם חמש גולגלות, שנראית מורכבת להפליא, עד שהדמויות חושפות גולגולת שישית שהיא משלימה את החדר.
הקרבות הם מעניינים וכוללים שני גלמי אבן, שבט של דריידרים שהגיע ואורב לחבורה (קרב קטלני בהחלט), לחימה באל-מתים שעדיין שורצים במקדש ולבסוף שני קרבות שהם לטעמי ה Highlights -
בספרייה, ההשתחררות של כל הרוע שהיה אגור שם, גרמה לספרים רבים להתעורר לחיים, בניהם ספר לחשים של קוסם מרושע - כך שלמעשה החבורה מגיעה לספרייה ונלחמת בפני ערב-רב של ספרים שתוקפים אותם, מובלים על-ידי ספר הלחשים בעל לחשים קטלניים :-)
הקרב השני הוא הקרב הסופי נגד ה Ebon Egg - וקצת רקע. מכיוון שמדובר בהתלגמות של רוע, יש לה שלושה אפקטים חשובים - הראשון, כל יצור שנוגע בה, מושמד. ההרפתקה ממליצה למנחה להדגים זאת עם אחד ה Driders שנמצא במקום. השני הוא שכל יצור שמת בקרבתה, קם לתחייה כ Wight. והשלישי הוא, שבדומה לכוכב המרושע מהאלמנט החמישי, כל נזר שנגרם לביצה, רק גורם לה לצבור עוד ועוד כוח ולגדול.
כך שלמעשה, זה BBEG, אבל אי אפשר להרוג אותו עם האק-אנד-סלאש. ניתן להרוס אותו באחת משתי דרכים - להביא למגע עם Bag of Holding, או להשתמש ב Rod of Cancelation (או חפץ דומה) - שני החפצים נמצאים במבוך.
לטעמי, זה הופך את הקרב הסופי למוזהב - נכון שצריך להרוג משהו, אבל אי אפשר להרוג אותו סתם כך, צריך ל*חשוב*!

סיכום
כמו שאמרתי, בהרפתקה הזאת צריך לחשוב, לא רק להכות. ואני אוהב את זה. זה זחילת מבוך קטלנית, מאתגרת ומאמצת - כמו שכל זחילת מבוך הגונה צריכה להיות. אם החבורה שלכם רוצה זחילת מבוך כזו, זה המוצר המושלם בשבילכם - אחרי אחד כזה, הם כבר לא יתגעגעו יותר למבוכים :-) הוא מזכיר לי קצת בסיגנון את Tomb of Horror, אבל שפוי.
יש הרבה מידע עזר וטיפים למנחה, שאהבתי. יש גם מספר גדול של תמסירים לשחקנים - גם טוב. החיסרון היחיד של המוצר הוא המחיר הגבוה ביחס למספר העמודים - אני אישית קניתי אותו במבצע של 2 דולר, אבל במחיר של 7 דולר ל PDF או 11 דולר ל-גרסת נייר, הוא יחסית יקר ל-24 עמודים. בכל זאת, מומלץ אם זה אופי ההרפתקה שאתם מחפשים.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.