Revenge of the Giants

Revenge of the Giants

Information
פורסם ב08 אוקטובר 2010
נכתב על ידי האיש הזקן

Revenge of the Giants מבוכים ודרקונים 4 הרפתקה הרפתקאות ענקים

שם המוצר: Revenge of the Giants

שיטה: מבוכים ודרקונים 4

כותבים: Bill Slavicsek, Mike Mearls, David Noonan

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 160 עמודים

מוציא לאור: Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג המוצר: 2.5 מתוך 5


ההרפתקאה נקמת הענקים היא המגה-הרפתקה הראשונה למו"ד 4. לא מדובר כאן בהרפתקאה רגילה, שאורכת כ-15 עד 30 שעות משחק ומעלה את הדמויות בדרגה אחת או שתיים. מדובר כאן בספר של 160 עמודים, שאמור להספיק למערכה קצרה של 40 עד 60 שעות משחק (12-18 פגישות), כלומר קרוב לחצי שנה של משחק. הדמויות אמורות לעלות ב-4 עד 5 דרגות. 

למעשה, רכשתי את הספר בכדי לשלב אותו במערכה שלי ולהביא את הדמויות שלי מדרגה 12 עד לדרגה 18.
השם של ההרפתקה גם רומז לקשר אל סדרת ההרפתקאות משנות ה-80, Against the Giants. נוסטלגיה, אם כי בפועל אני לא מכיר את ההרפתקאות המקוריות.

הספר הוא בכריכה קשה עם צבע מלא, בנוסף הוא כולל מפת קרב דו-צדדית לשימוש במשחק עבור הקרבות המשמעותיים.

הרקע להרפתקאה

בספר יש שני פרקים. הפרק הראשון הוא פרק רקע ומדריך למנחה והפרק השני הוא ההרפתקאה עצמה. פרק הרקע מציג את ההרפתקה ונותן מידע על העיר ארג'נט, שאמורה לשמש כבסיס הפעולה של הדמויות , מציג חפצי-קסם חדשים וגם מפלצות חדשות - למעשה, ענקים חדשים.
ההרפתקאה מתרחשת במערכה הגנרית של מו"ד - נקודות האור. העיר ארג'נט שימשה פעם כבסיס לארגון של הזקיפים, חבורות הרפתקנים שהגנו על העולם מפני הרוע. אך עם השנים הארגון הלך והדלדל וכיום נשארו ממנו רק שרידים בודדים והעיר עצמה ננטשה הלכה למעשה, אם כי ההגנות הקסומות שלה עדיין מתפקדות.
העיר עצמה לא מעניינת כלל, בעיקר כי היא ננטשה. לטעמי זאת החלטה מוזרה שהבסיס של הדמויות היא עיר נטושה - אין דב"שים לדבר איתם, אין ארגונים להצטרף אליהם, וכך הלאה.
הפרק ממשיך עם מניעים להרפתקאה - אין כאן משהו מעניין במיוחד. לאחר מכן הוא עובר למפלצות - ענקים חדשים. יש כאן 4 סוגי ענקים - אסטרליים, ענקי אדמה, ענקי אש, וענקי קרח. כל סוג מקבל שני עמודים וכ-4 סטאטבלוקים. הסטנדרט הוא של מגד"מ 2 , כלומר הפלאף משעמם, אך הקראנץ' נחמד והמפלצות מאוזנות (שלא כמו במגדיר המפלצות הראשון).
בסה"כ, פרק בינוני מינוס.

ההרפתקה - הטוב

ההרפתקאה היא לא ליניארית, שזה חידוש מרענן. הדמויות מתחילות בעיר ארג'נט, ומשם הן יוצאות למשימות, לפי הסדר שהן בוחרות. אמנם הסיום הוא יחיד, אבל מרבית ההרפתקאה מתנהלת לפי הקצב שהדמויות מכתיבות. למכשפי החוף זה חידוש וזה בהחלט כיף - אחת הסיבות העיקריות שהחלטתי לקנות את הספר.
למי שמחפש התקלויות, יש הרבה התקלויות בספר, כך שזה חוסך לכם את העבודה לבנות התקלויות - עוד סיבה שרכשתי את הספר. אין לי בעיה לבנות עלילה, אבל לבנות התקלויות זה יותר כאב-ראש. גם יש הרבה אזורים שונים של התקלויות, כך שזה מגוון.
מבנה המשימות שהדמויות צריכות לבצע הוא נחמד: הדמויות צריכות למנוע את "השמדת" העולם (דה) ולכן הן צריכות להשלים מגוון משימות בכדי לבצע זאת. זה נותן להרפתקאה מבנה לא רציף שאפשר בקלות לשלב בו דברים נוספים.
כמו כן, ההתחלה של ההרפתקאה, שבה הדמויות חוקרות את העיר, היא סבבה.

ההרפתקה - הרע

הרקע להרפתקה, והעיר ארג'נט בייחוד, חסרי תועלת. באמת, מגההרפתקה שלמה, ללא דב"שים כמעט, ללא עיר עם אינטראקציה, רק לצאת, להלחם ולחזור לנוח. בהה... לא מעניין ולא כיף. 
גם יש יותר מדי קרבות בהרפתקאה. אחרי שעוברים את המאקרו שנראה טוב (לא ליניארי, מגוון משימות) מגיעים למיקרו ומגלים שאמנם יש מספר אתגרי מיומנויות, אבל ברוב המשימות נלחמים, נלחמים עוד קצת, נלחמים בבוס ומשלימים את המשימה. ואם לא נלחמם מספיק, יש גם התקלויות אקראיות. 
דווקא הייתי מצפה למגוון של קצת חקירות בין כל הקרבות. גם במשימה הנדירה שיש בה דב"שים שאפשר לנסות לשכנע אותם, צריך להלחם לפני שפוגשים אותם ואחרי שפוגשים אותם. 
יש כאן פוטנציאל מפוספס, כי כן יש שלוש משימות דיפלומטיות (ענקים אסטרלים, ענקי קרח והטוריאנים) אבל בכל אחת מהשלוש הפתרון הוא לדבר קצת, ואז להלחם, ואם מנצחים מצליחים במשימה הדיפלומטית. היה אפשר בקלות לשלב אתגר מיומנות "משוכלל" בכדי לעקוב אחר הצלחת הדמויות - וזה כנראה מה שאני אעשה.

ההרפתקאה - המכוער

ענקים, ענקים ועוד ענקים. בחיי אלוהים, אז נכון שקוראים להרפתקה נקמת הענקים, ונכון שיש גם טיטאנים וקדמונים (הבוסים של הענקים) אבל משהו כמו 80% מהספר זה התקלויות כנגד ענקים. זה משעמם, וזה חדגוני. חצי שנה של משחק זה קצת מתיש להלחם בערך באותו סוג מפלצת שוב ושוב.

עיצוב וירקות אחרים

הכריכה של הספר היא מדהימה בעיניי, התמונה עושה לה עוול.
העיצוב הפנימי של הספר הוא גם סבבה, למרות שאני לא חסיד של מבנה ההתקלויות של מכשפי החוף (שני עמודים לכל התקלות), אבל המפות הקטנות שימושיות והאמנות היא בסדר גמור.
דבר אחד שכדאי לזכור לפני שרוכשים מגה הרפתקה - זאת התחייבות. לא קל להריץ את אותה הרפתקאה במשך חצי שנה. עשיתי זאת פעם בעבר עבור Banewarrens (הרפתקאה יותר טובה מנקמת הענקים). לא כל מנחה נהנה להריץ הרפתקה אחת לאורך כל-כך הרבה זמן.

סיכום

כהרפתקאה מוכנה, נקמת הענקים מאכזבת. היא פחות מסך הרכיבים שלה. החוסר ברקע, בעלילה מעניינת ובדברים שאינם קרבות העובדה שמדובר במגה-הרפתקה הופכים אותה להרפתקאה משעממת לאורך זמן. לא הייתי מריץ אותה כמו שהיא כתובה.
אני רכשתי אותה כארגז-כלים, בכוונה להעיף את העלילה הקיימת ולהלביש על ההרפתקאה את העלילה שלי, מיקומים מאיי הסערה ואת הדב"שים שלי. באופן הזה, אני משתמש בקרבות המוכנים שקיימים בהרפתקאה ובמבנה הבסיסי שלה (הלא ליניארי), אך מתאים אותה אליי. אם יש לכם מעט זמן והשראה, נקמת הענקים יכולה לשמש באופן הזה כאחלה מאגר לקרבות, מיקומים והתקלויות מוכנות.
לסיכום, רק למנחים מנוסים שרוצים להשתמש בהתקלויות מוכנות.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.