Complete Divine, המדריך השלם לקדושה

Complete Divine, המדריך השלם לקדושה

Information
פורסם ב13 מאי 2008
נכתב על ידי שחר גת

המדריך השלם לקדושה ספר הרחבה מבוכים ודרקונים 3.5

שם המוצר: Complete Divine, המדריך השלם לקדושה

שיטה: מבוכים ודרקונים 3.5

כותבים: David Noonan

שפת המוצר: אנגלית, תרגום לעברית

מספר עמודים: 192 עמודים

מוציא לאור: Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג המוצר: 3.5 מתוך 5


המדריך השלם לקדושה הוא הספר השני שתורגם לעברית בסדרת ה"Complete" (המדריך השלם). אלו הם סדרת ספרים המציעים חוקים, כשרונות, מיומנויות, לחשים, מקצועות ומפלצות נוסף על ספרי
הבסיס. 

המדריך השלם לקדושה מתמקד בדמויות דתיות, וכמובן פונה בגדול לכוהנים ולדרואידים, אך למעשה הוא פונה גם כן לתחום נרחב של מקצועות נוספים והופך את האמונה באלוהות ואת האמונה בכלל ליותר משם על דף הדמות. לספר 186 עמודים.

ספרים נוספים בסדרה כוללים את:
המדריך השלם למאגיה.
המדריך השלם להרפתקן.
המדריך השלם ללוחמה.

כמו ברוב ספרי ההרחבה, ההקדמה מתארת את הרעיון הכללי שהספר מנסה להביא. כאן, תחת הכותרת "דמויות דתיות" נכתב כי ניתן להעשיר את חווית המשחק כשלדמות יש מקור אמונה כלשהו (לאו דווקא אלוהות), ונאמר כי הספר פונה לכל דמות. בנוסף מתוארים 7 הפרקים שבספר בקצרה.

פרק 1 - אנשי הדת

בפרק מתוארים שלושה מקצועות בסיס חדשים, אך בטרם הופעתם בפרק ישנו חלק פלאפי וחשוב לדמות דתית אשר עוזר לענות על השאלות מדוע הינך משרת ואת מה הינך משרת. מוצגות כאן אפשרויות שונות של דברים להאמין בהם - אלוהויות, דרכי חיים וכו' - ומותאמים תחומי השפעה לדברים אלו. כאמור, בנוסף מתוארים בפרק 3 מקצועות בסיס חדשים:
הנבחר: כשמו כן הוא, אדם יחיד סגולה אשר מסוגל לתעל כוחות מקודשים בקלות רבה. הם עצמם מסורים מאוד לאלוהות שלהם וקשרם אל האל הוא טבעי ולא בא ממסורת ומלימוד. הנבחר יודע פחות לחשים מכוהן, אך הלחשים שלו חזקים מאוד והוא לא צריך הכנה מראש.
מקצוע חזק אשר מתאים לפאוורגיימרים שאפתניים.
שאמאן רוחות: אדון עולם הרוחות, מקבל את כוחו ולחשיו מרוחות טבע עוצמתיות באמצעות רוח פנימית שבתוכו, מורה הדרך הרוחני שלו. הוא לא לוחם קפא"פ עוצמתי במיוחד, אך הכוח שבקסמיו הוא רב והוא לא צריך להכין את לחשיו מראש. עם הזמן הוא מקבל יכולות שקשורות ברובן לרוחות (ביניהן, גילוי רוחות, הפיכה זמנית לרוח, הסרת דיבוק וכו').
מקצוע מעניין מאוד שאפשר לעשות לו פלאף רציני.
שוגנג'ה: מקצוע בהשראת המזרח הרחוק, לרוב ממעמד אצילי, מעין כוהן בראשיתי המתאים למערכה אסייתית. מטיל לחשים חזק ביותר במקום ממנו הוא בא, יש לו רשימת לחשים משלו. יש לו קשר מסוים ליסודות המרכיבים את העולם.

פרק 2 - מקצועות יוקרה

בפרק זה ישנם מקצועות יוקרה רבים הקשורים לכוח קדוש. לרוב יש צורך ביכולות מקודשות, אך כמעט כל המקצועות יכולים למצוא כאן מקצוע יוקרה שיתאים להם.
אביר ההיכל: לוחם רב עוצמה אשר נלחם למען הגנת מקדשי אלוהותו, ונלחם לרוב עם הנשק המועדף של האלוהות.
אביר מרפא: חבר במסדר הפועל למען הנזקקים, חי בעוני יחסי כחלק מקוד התנהגות וטוב מאוד בריפוי ובעזרה לנזקקים. מתאים לשחקנים טובי לב...
אגרוף האמונה: נזיר אשר העמיק באמונתו, לא משתמש בנשק לרוב ובנוסף לכוחות הנזיר הוא זוכה בחסדים מקודשים. מקצוע שנראה ממש כיף לשחק אותו אם אתה בקטע של נזירים.
אדון הסערה: שליחים של האל המשמיד "טאלוס", ממיט חורבן והרס. בעל יכולות שונות הקשורות לחשמל ולסערות.
אורקל שמיימי: נביא אשר זוכה בחזיונות שונים ומשונים מהאלוהות שלו. הוא זוכה לתחום השפעה חדש, ועם הזמן זוכה ביכולות של חיזוי.
אינקוויזיטור: אדם אשר מחפש את הרשע והשחיתות שבתוך מסדרו שלו. הוא מוסגל לגלות רוע, מקבל תחום השפעה חדש וזוכה ביכולות אשר מאפשרות לו לגלות את הדברים כפי שהם באמת.
אל כוהן: אדם רשע אשר שונא את האלים ונכנס לטראנס על מנת לגנוב את כוחם של כוהנים המתפללים כהלכה. יש לו יכולות שונות הקשורות לגניבת כוח, גערה באל מתים והטלת לחשי כוהן באופן מעט שונה... מקצוע מעניין מאוד, ומתאים גם לדמויות שלא מתחברות לדת...
אלוף הישועה: לוחם קדוש הנאבק למען החופש. הוא זוכה ביכולות הקשורות לגילוי ולהכאת רוע, חסינויות, ואף זוכה בבעל ברית שמיימי.
הוגה: אדם אשר מתפלל במשך זמן רב למען קרבה לאל. הוא זוכה ביכולות שמיימיות עם הזמן וביכולות שמסייעות לו לחמוק מכפייה מחשבתית.
חכם הריק: אדם אשר מאמין בכוחו הרב של הריק, הכלום שבין הכל. יש לו יכולות רבות ומגוונות הקשורות לריק, לחקר העולם, ולהחלשת/חיזוק יצורים.
חסיד הלהבה השחורה: חבר במסדר של רוצחים קדושים אשר הורגים בשם האל ומשלבים בין תכונות שקטות יותר לכוחות קדושים. הם מקבלים יכולות הקשורות להרג ולקודש.
חרון אל: מאמין אדוק אשר מקדם את אלוהותו ובוחר תחום השפעה של האל ובו מתמקד ומטיל את לחשיו רק משם. הוא זוכה בהתנגדות לחשמל, בהתמחות בנשק האל, בראיית חושך ואף הופך לחוצן בסוף.
כוהן מלחמה: כוהן אשר מתפלל למען השלום אך מתכונן למלחמה. מעין לוחם/כוהן; הוא זוכה ביכולות אשר מסייעות לו בקרבות גדולים, כגון ריפוי המוני, הוספת מוראל לחבריו לקרב וכו'.
מקצוע המערב קודש ולחימה, בעל יכולות רבות שהוא מקבל עם הזמן.
כנף קשת: מטילי לחשי מאגיה אשר חפצים אף הם לזכות בכוח קדוש. בהדרכת הקואטלים הם זוכים בכנפיים וביכולות אשר מסייעות להם לשם ביצוע מעשים מקודשים.
להב בוהק של היירוניס: חבר במסדר של אבירים התומכים באל הצדק, המזניחים מותרות ומקדישים את חייהם ללחימה. הם זוכים ביכולות אשר מחזקות את נשקיהם לרמות שלא יאמנו.
מבקש אי הערפילים: חבר במסדר של אלפים אשר מחפש אחר אי אלפי שאבד בעת קרב בין אל האורק גראומש לבין קולרון לארת'יאן, אל האלפים. הוא זוכה ביכולות הקשורות למסעות.
מגרש שדים: אדם אשר מאומן בגירוש והרחקת הרוע הרוחני. הוא זוכה ביכולות של גירוש דיבוקים ואל מתים, ובעוד שלל יכולות הנותנות לו כוח במאבקו כנגד החוצנים.
מחולל אבדון: מטילי לחשים הבוחרים להפסיק את התקדמותם בכישוף על מנת לשלוט ב'אין המוחלט'. הוא מטיל לחשים ובנוסף יכול לשלוט בכדורית אבדון של ריק מוחלט וליצור את ה'אין המוחלט' מסביבו.
מטיף: אדם אשר מפיץ את אמונתו באל ומנסה להמיר את דתם של אחרים לדתו שלו. יכולותיו מאפשרות לו לשאת נאומים חוצבי להבות ולהיות דיפלומט מושלם.
מכמיש: דרואיד (לרוב לשעבר) אשר הפנה את גבו לטבע וזורע הרס וחורבן. הוא מקבל את לחשיו באמצעות גזילת כוחות מן האדמה. יכולותיו מאפשרות לו להשיג צורת פרא של אל מת, לשלוט בפגרי בע"ח וכו' - מקצוע מעניין מאוד, עם פלאף טוב.
משרת קורן של פיילור: אדם טוב אשר מתפקידו להיות לעזר במקומות בהם זקוקים לו; מעין גרסא משופרת של כוהן פיילור הסטנדרטי. יכולותיו מאפשרות לו להגדיל את יכולותיו כמרפא וכמגרש אל מתים והוא שופע אנרגיה חיובית.
מתעל קסם: משיג את כוחותיו הקסומים באמצעות תיעול אנרגיה מתוואי שטח שונים שקשורים אליו. הוא הופך אט אט לחלק מהטבע וזוכה בלחשים דינאמיים יותר. ישנו תיאור מדויק כיצד הופך מתעל הקסם אט אט לחלק מן הטבע.
שודד מקדשים של אולידמארה: כוהן אולידמארה המבלה את רוב זמנו בבזיזת מקדשים של אלוהויות אחרות. הוא בעל מזל רב ויכולותיו עוזרות לו במציאת מלכודות. ישנה גם כן מפה של מחבוא ביבים של אולידמארה.
שליח מקודש: צייד ראשים עבור הדת שלו, הנלחם בכופרים ובמחללי קודש. יכולותיו מסייעות לו למצוא את אויביו, הוא מקבל תוספים למיומנויות רבות, גילוי תוהו, הפגת קסם, ועוד שלל יכולות.

פרק 3 - חוקים נוספים

כשרונות: בחלק הזה יש כשרונות קדושים רבים, ביניהם כשרונות רבים מאוד תחת הסוג [פרא] לדרואידים בעלי צורת פרא, המאפשרים להם לקבל חלק מיכולות בעל החיים, כשרונות רבים אשר מייעלים את כוחות הקסם המקודשים, כשרונות תוספת לגירוש וגערה באל מתים, ובכלל מגוון נרחב מאוד של כשרונות; כל אחד יכול למצוא כאן כישרון המתאים לו...
יש כאן בנוסף חוק חלופי, לפיו הדמות מקבלת 'נקודות אמונה' אשר ניצולן נותן להן יכולות מיוחדות.
הפרק גם דן בדמויות אגדיות (מעל דרגה 20), הוא נותן חומר פלאפי על דמויות אגדיות קדושות ומציג מספר כשרונות אגדיים.
פרק יעיל מאוד, וכאמור, מציע לכל סוג דמות דבר מה.

פרק 4 - חפצי קסם

יש כאן חפצי קסם (או בשמם כאן - כלי קודש) רבים ומגוונים, אך אחת המגבלות היא שהחפץ פועל רק בידי דמות המאמינה באלוהות החפץ. יש כאן כלים רבים בעלי כוחות חזקים, ולרובם יש גם חומר רקע מעניין אודות איך הם נוצרו. הם לרוב קשורים באופן חד מאוד לאלוהות מסוימת, מכלי נשק עד לספרים נסתרים, מחגורות פלא לחלילים בעלי השפעות קסם. יש כאן גם מטות עוצמתיים במיוחד. פרק מומלץ - חפצי קסם איכותיים.

פרק 5 - אלוהויות

פרק גדוש פלאף במיוחד, מתאר בהרחבה רבה את כל אחד מהאלים מספר השחקן באמצעות נתונים, כגון: אופי, תחומי השפעה, לימודי כהונה (כיצד כוהני האל לומדים את דת האל), משימות, תפילות, מקדשים, טקסים, חפצי קודש וכו'. כך מתוארים האלים בהרחבה ובנוסף מצורפות מפות של מקדשים שונים. בנוסף מתוארים אלים חדשים באמצעות כל הקריטריונים הנ"ל, כגון בהמות, אל הדרקונים הטובים; לולת' העכבישה, אלת האלפים האפלים; קורטולמאק, אל הקובולדים, ות'יאמת, אלת הדרקונים הכרומטיים. לכל האלים הללו מתווספים גם תיאורי כוהניהם, כיצד כוהן טיפוסי של אל זה עשוי להיראות ולהתנהג.
בנוסף מתוארות בקצרה יותר אלוהויות רבות נוספות, כאלים משניים עתירי פלאף.
בכללי, זהו פרק פלאפי עשיר במיוחד ומעניין מאוד בשביל שחקנים שמשחקים דמות דתית ורוצים לדעת יותר על האל שלהם.

פרק 6 - העולמות הקדושים

גם פרק זה הוא פרק פלאף. בחלקו הראשון מתאר מה קורה אחרי שמתים. הוא נותן אפשרויות מעבר רבות ומישורים סופיים רבים ומתאר מה ניתן לעשות בעולם הבא (מה שמוסיף מאוד אם דמות מתה רוצה לשחק בעולם החדש).
בחלק השני מתוארות דתות מאורגנות במערכות משחק, מוצגות תיאוקרטיות שונות ורעיונות להרפתקאות, וכן כתות שונות (גם טובות).
פרק זה עוזר לשה"מ להפוך את עולמו לדתי יותר, ונותן מקום לדמויות הדתיות - פרק טוב מאוד למי שזקוק למידע מסוג זה.

פרק 7 - תחומי השפעה ולחשים

בחזרה לפרק קראנצ'י יותר... בפרק זה מתוארים לחשים חדשים של אביר טומאה, אביר קודש, דרואיד, סייר, כוהן ואפילו לחשי טרובדור, מכשף ואשף חדשים! מתוארת רשימת לחשים חדשה של מקצוע השוגנג'ה מהפרק הראשון. מוצגים גם מספר תחומי השפעה חדשים המשלבים לחשים שונים או מורכבים מלחשים חדשים, תחומים כגון: אורקל, אינקוויזיציה, בריאה, ברית, זימון, חלום, טירוף, מיסטיקה, מזג אוויר, שלטון, תהילה, תחרות וכו'. תחומי ההשפעה מעניינים מאוד ויוצרים שילובים חדשים ומוסיפים רבות.

כל הלחשים החדשים מתוארים בהרחבה כמו בסל"ש. יש לחשי חיזוי מעניינים, אשליות ולחשים אשר גורמים לדמות לכרות ברית עם האל - ברית של הגנה, מוות, מרפא וכו', - מה שמכניס אפשרויות מעניינות מאוד למשחק. מתוארים במהלך הפרק לחשים רבים מאוד, והם יוצרים גיוונים רבים למשחק - הלחשים נוגעים בתחומים רבים מאוד.

סיכום

זהו ספר טוב לכל מי שמתעניין בנושא של הספר, הוא אכן שווה הצצה, אך אם אין לך שום עניין בדמות דתית ובפלאף דת - אז אין לך מה לחפש שם.


סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.