הנמוכים והאמיצים

הנמוכים והאמיצים

Information
פורסם ב21 יוני 2012
נכתב על ידי חגי

הנמוכים והאמיצים ספר הרחבה מבוכים ודרקונים 3.5 זוטונים

שם המוצר: הנמוכים והאמיצים

שיטה: ק20

כותבים: בן שלום

שפת המוצר: עברית

מספר עמודים: 32 עמודים

מוציא לאור: התעשייה הגובלינית

מחיר מומלץ לצרכן: 60 ש"ח

דרוג המוצר: 3.5 מתוך 5


"הנמוכים והאמיצים" היא חוברת הרחבה מקורית בעברית, המיועדת למו"ד גרסה 3 ומתמקדת בגזעים "הקטנים"- רוב המידע כאן ממוקד על בני המחצית\זוטונים, ויש כאן גם הרבה מידע לננסים ולגמדים. החוברת היא של התעשיה הגובלינית, מאת בן שלום (פרנהייט), ועולה 60 ש"ח.

הספר פותח מייד באוסף של מקצועות יוקרה, ציוד, גזע, יצור, והרבה קטעי פלאפ קצרים המשולבים ביניהם, בלי קשר לסדר הא"ב. באים מקצועות, ואז גזע, ואז שוב מקצועות, וכו'.
מבנה הספר, עד כמה שהצלחתי למצוא, הוא:
1. אוסף מקצועות יוקרה המיועדים במיוחד לזוטונים (בני מחצית).
2. אוסף מידע המיועד במיוחד לננסים, וכולל את הגזע החדש (ננס מכני), ושני מקצועות יוקרה , כאשר לאחד מהם מצורף יצור קשור (שוכן המחילות + ננס אבוד, אשליין)
3. מקצוע המג המשוריין, שנמצא על הגבול בין המידע לננסים והמידע לגמדים- הוא מתאים לשניהם.
4. מידע לגמדים, עם שני אלים חדשים, ושני מקצועות יוקרה הקשורים אליהם.
5. שונות.
6. אוסף טבלאות שימושיות העוסקות במתאמי דרגה, המרה בין הגרסה האנגלית לעברית של מו"ד, וסיווגי גודל.

איש הצוות הזוטוני הוא מקצוע יוקרה בן 5 דרגות, המופיע בחלקו בדוגמית התוכן. זה מקצוע שימושי ביותר ונוח להמרה עבור כל גזע (רק צריך להחליף את היכולת "יחף ויציב", ואולי להוסיף כמה תפקידים קרביים). איש הצוות הזוטוני הוא חייל בן מחצית המתמחה בעבודת צוות, ובשירות על כלי מלחמה. הוא בוחר מספר תפקידים קרביים (שיש להם דרישות בפני עצמם), כולם מגוונים.
אלוף התקווה \ הגאווה הזוטונית הוא מקצוע בן 7 דרגות. הוא מעין פלדין, אבל בלי מיקוד קדוש- הדבר שמניע אותו ומעניק לו את כוחותיו הוא הצדק והמוסר של העם הזוטוני. הוא מתמחה בעבודת צוות, עם דגש על פיקוד וסיוע לבני ברית.
נקי הכפיים הוא בן מחצית המשתייך למסדר של טבחים, בעלי התמחות יוצאת דופן: מטעמים רעילים. המסדר הוא חוקי לחלוטין (הם מתמחים ברעלים טעימים במיוחד, ויש אנשים משועממים מ-א-ו-ד שמסתכנים עבור ארוחה עם טעם שמימי) וקל להתאמה לכל עולם מערכה שבו הזוטונים שלכם הם תרבותיים וטבחיים (כלומר- לא השמש השחורה, אבל כל דבר אחר). אפשר להלביש בקלות על גזעים אחרים.
מבחינת נתונים קרביים, נקי הכפיים מתמחה ברעל באופן כללי, ומצוייד גם בהתקפת פתע ובעמידות לרעל. חמש דרגות.
תלמיד חכם של האבנים המתגלגלות הוא שבע דרגות של תאוריית הכאוס הזוטונית. ממש מגניב. הוא מתמחה בניחוש והבנה של השתלשלות האירועים, כולל האפשרות לבצע פעולה שתעורר פעולה אחרת, לקבל רמזים מהשה"ם, וכן לזכות בתובנה של הסביבה בטווח של כמה ק"מ.
קורא התיגר דווקא מתאים לכל יצור בסיווג גודל קטן, אבל פלאפ המקצוע מציין שרוב קוראי התיגר הם זוטונים. קורא התיגר הוא ממזר עצבני ועקשן שלא יודע מה הם "פחד", "מוות", או "לוותר". כמו שבוודאי ניחשתם, מקצוע עשר הדרגות הזה מיועד בעיקר לברברים. הוא מתמחה בללמד אחרים מהו "יתרון הגובה", ונכנס לטירוף של התקפות. מאחר והוא בעצם "מלמד לקח", הוא מסוגל לגרום נזק הכנעה במקום נזק רגיל.
גזע חדש- הננס המכני הוא יציר כפיים שנבנה בדמות ננס, ומתוכנת להתנהג כמו ננס. יש לו סיפור הקדמה משעשע למדי, והוא מאוזן (עם מתאם דרגה 2+) ומגניב. יש אפשרות ליצור ננסים מכניים עם שידרוגים, התאמות ושיפורים. זה עשוי להגדיל את מתאם הדרגה.
שוכן המחילות הוא מקצוע יוקרה המייצג ננס שפנה לכיוון ההפוך מרוב הננסים- חזרה לשורשים. במקום לשפשף ולאמן את כשרונותיו המכניים, האלכימיים, או אף כשרונות האשלייה והתעלולים, הוא פונה לחזק את יכולתו לדבר עם חיות- על מנת להפוך לכמעט-חיה בעצמו. מקצוע היוקרה הזה הוא בן עשר דרגות, ומיועד בעיקר לברברים. הוא אומנם ממש מגניב, אבל אני מוצא אותו מתאים יותר לדב"שים ("היי גורסון, ממתי יש לך פרווה? גורסון, למה אתה נוהם עליי? גורסון רע! גורסון רע! רד ממני!").
יצור חדש- הננס האבוד \ שוכן מחילות, דור שני הוא יצור, ננס חייתי. הוא בנם של שני ננסים שהתקדמו מאוד במקצוע שוכן המחילות, ומשמר מעט מאוד מהאנושיות שלו.
אשליין הוא מקצוע יוקרה בן 10 דרגות המיועד אך ורק לאשפים שבחרו את מסורת האשליה כמסורת התמחות. אני מוצא שזה די מגביל, ולדעתי כדאי היא לאפשר גם לדמויות אחרות להפוך לאשליינות. מצד שני, המקצוע הזה עושה את העבודה שלו מצויין. האשליין מתקדם כמטיל לחשים, ובוחר בכל דרגה יכולת לשיפור סוג מסויים של אשליות.
המג המשוריין הוא מטיל לחשים\לוחם, ומתמחה בהטלת לחשים בשריון. היכולת הבסיסית שלו היא להאריך את משך ההטלה של לחש כרצונו, כאשר כל סיבוב נוסף מפחית את סיכויי כשלון הלחש. הוא גם יכול להטיל לחש, אבל אז לשמור את הלחש ולשחרר אותו כפעולה חופשית, בהפתעה. המקצוע הזה הוא מגניב, אבל אני לא מוצא סיבה אמיתית למה לקחת את כל עשר דרגותיו- בדרגות 2-10, הוא מקבל רק כשרונות נוספים ושיפורים לדרגת ההטלה, לסירוגין, וכן שיפור קל ליכולת עיכוב הלחשים שלו, שלא ממש משתמשים בו במרבית המקרים. אפשר היה לכווץ ל-5 דרגות.
המנתץ הוא גמד שמקדיש את עצמו לאל סמארגן, אל המרד הגמדי המוצג בספר. המנתץ נושא איתו מקבת אדירה בגודלה, עליה הוא מסוגל להוסיף תכונות קסומות תוך שימוש בקורבן אישי המתבטא בנזק הכנעה. הוא זונח את יכולת הטלת הלחשים המופיע בדרישות בתמורה ליכולת לחימה מרשימה, וזה שווה את זה. מקצוע יוקרה מגניב ויעיל. 10 דרגות.
נושא הסלע הוא המקביל הסדרי של המנתץ- גמד המקדיש את עצמו לאל המסורת העתיקה, אוכרם. הוא נושא איתו סלע גדול, המשמש לו כנשק וכמגן, וכן מסמל את המשא והאחריות שכל גמד צריך לקחת על עצמו. הוא מסוגל לברך את הסלע ביכולות קסומות. נושא הסלע זונח את יכולת הטלת הלחשים המופיע בדרישות בתמורה ליכולת לחימה מרשימה, וזה שווה את זה. מקצוע יוקרה מגניב ויעיל. 10 דרגות.
שתי אלוהויות חדשות- אוכרם וסמארגן הם שני אלים גמדיים, אב ובן (בהתאמה), הנתונים במאבק מתמיד לגבי ערכי התרבות הגמדית: סדר מול תוהו, מסורת מול חדשנות. כל אל מצוייד גם בתחום שליטה חדש (מסורת אבות, מרד נעורים). מסופר כי הויכוח החל במהלך קרב של השניים מול ישות (או ישויות) מסתורית- האורימריג'.
שני רעלים חדשים (אחד מהם טעים מאוד, ומקושר למקצוע נקי הכפיים) נמצאים בספר.
אוסף חיות שוכנות מחילות היכולות לשמש כמלווים לשוכן המחילות, או כיצירי סוד לכל דמות. כולל ארנב, בואש, גירית, נברן, סמור, נמייה, עכברוש ושועל.
אוסף של שבע כשרונות כולם מגניבים ויעילים. אחד מהם אינו מקורי- התקפה טבעית משופרת.
חומר חדש- פרומיניאום הוא חומר דמוי מתכת, ממנו עשויים הננסים המכניים.
תכונות חדשות עבר כלי נשק קסומים כולל הגורר והמכביד המגניבים, המרסק (שיעיל כנגד יצירי כפיים) והמרטש ההרסני. 9 בסך הכל.
כלי נשק הם כמה דברים נחמדים. רובם לא ממש מקוריים (מקבת, בולה), אבל שימו לב לכף האלון הזוטונית (כלי מטבח דו-תכליתי, שהוא בעל תכלית שלישית ככלי נשק!).

סיכום- התוכן כאן הוא ברובו מקורי ומגניב, ובהחלט יעשיר את המשחק שלכם. עם זאת, יש כאן חוסר קל. 
*ומאחר והחוברת נכתבה עוד בראשית המהדורה השלישית של מו"ד, יש כאן כמה דברים לא ממש מעודכנים.

הסקירה פורסמה במקור בפורום הפונדק. 

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.