הרפתקאות אקזוטיות

הרפתקאות אקזוטיות

Information
פורסם ב12 פברואר 2008
נכתב על ידי האיש הזקן

הרפתקאות אקזוטיות מבוכים ודרקונים 3.5

שם המוצר: הרפתקאות אקזוטיות

שיטה: ק20

כותבים: עדיף שלא לבייש אותם...

שפת המוצר: עברית

מספר עמודים: 100 עמודים

מוציא לאור: גרף יבוא ושיווק

מחיר מומלץ לצרכן: 125 ש"ח

דרוג המוצר: 1 מתוך 5


רפתקאות אקזוטיות הינו ספר מקורי בעברית שמכיל 4 הרפתקאות בנוסף לחפצי-קסם, לחשים ומפלצות חדשות. הוא מכיל כ-100 עמודים ונמכר במחיר של 125 ש"ח. הכריכה היא צבעונית והספר עצמו הינו שחור-לבן, הספר יצא לאור ב-2005.

מבט ראשון
:orcoops: זאת הייתה התגובה לאחר העיון הראשון שלי בספר שקיבלתי אותו למכירה, לאחר כמה דקות ריפרוף. היום החלטתי לכתוב סקירה מסודרת, כדי שאנשים ידעו למה בדיוק אני חושב שהספר הזה הוא נוראי. תוכן העניינים של הספר הוא:
אבן עין הנחש - 2-24
החרב והאגדה 25-39
היד הזהובה 40-63
כוחה של מנהיגוות 64-83
(ארבע ההרפתקאות של הספר, מזכירות/מעתיקות מסיפורי קונאן, אקסילבר, אלאדין בצורה די חסרת בושה)
לחשים חדשים 84-91
חפצי קסם 92-98
מפלצות חדשות 99-102

הספר נכתב על-ידי ארבע סופרים, כנראה שכל אחד מהם כתב הרפתקה בודדת ומספר חפצים/לחשים/כיו"ב. לא מוזכר מי כתב מה. הספר יצא לאור על-ידי גרף יבוא ושיווק ונערך והופק על-ידי איתי ראוך.
עכשיו אני חייב להגיד, שאני מאוד מופתע שיש קרדיט עריכה בספר. כי הוא פשוט לא ערוך. אין אחידות בין ההרפתקאות, אין אחידות בתוך ההרפתקאות, אין סטנדרטים של כתיבה...
בפרק אחד המפות הן סבירות, בפרק אחרות המפות נוראיות.
לרוב אין נתוני מפלצות, רק הפנייה למגדיר (שלפעמים נקרא אוגדן המפלצות, א"מ ועוד שלל כינויים שונים ומשונים אחרים). שזה דבר נוראי בעיניי, אני קונה הרפתקאה לא כדי לפתוח כל כמה דקות מגדיר מפלצות. אין דירוגי התקלות להתקלויות... אתה מנחה מתחיל ? נדפקת, תמציא לבד מה הדרוג התקלות של 4 גורגונים.
אה, חוץמזה, יש מקומות שבהם שם המפלצת בעברית לא זהה לשם המפלצת בתרגום הרשמי לעברית. אז זה בכלל אושר למנחה חדש.. לא מספיק שאין נתונים, גם המפלצת "לא נמצאת" במגדיר בכלל.
טוב, די, אני נרגע. נחזור לביקורת (מישהו מוכן לנחש מה הדירוג של המוצר כבר עכשיו?).

אבן עין הנחש
אוקי, זאת ההרפתקה של קונאן הברברי, כלומר מבוססת/מעותקת מהעולם. בגדול, היא יחסית סבירה (כלומר, היא לא נוראית, סתם גרועה). היא מתחילה בסירחון ענק של railroad. בקרב הראשון הם נלחמים מול מפקד הצבא השיכור שחייב למות. כלומר, גם אם אתם מרחמים עליו, לפי הספר הוא משפד את עצמו בטעות על החרב של אחד מהדמויות. אם אין חרבות, הוא מחליק על הרצפה, מקבל מכה בראש ומת במקום.
הקרב הבא הוא מול אנשי המשמר (לוחמים 3, החבורה היא בדרגות 8-12). משום-מה הכותב חושב שהחבורה לא יכולה לנצח בקרב. כנראה שאין לו מושג איך חבורה בדרגות 12 אוכלת לוחמים לדרגה 3 לארוחת בוקר. אבל בוא נגיד שזה עובד.
עכשיו, נמשיך ב railroad - לא משנה לאן החבורה בורחת, היא מגיעה.. לחנות הקסמים. מדהים שם הם פוגשים את האדם הזקן שסיבך אותם בקרב עם מפקד הצבא השיכור. משוםמה הם אמורים להאמין לו, ולקבל את המשימה ממנו. השחקנים שלי היו הורגים אותו ולוקחים את כל חפצי הקסם שהוא מציע להם.אבל נוא נגיד שהם ממשיכים - הם מקבלים משימה להציל את הבן שלו ממגדל.
אני אישית חושב שהיה אפשר להתחיל מזה, שהאיש פשוט מבקש מהם להציל את הבן שלו תמורת תשלום נאה. למחוק את שתי ההיתקלויות הראשונות.
טוב, החבורה פוגשת בעל ברית, עוד קרב ידוע מראש, כמובן שהבעל ברית מככב בו, אחרת למה שהחבורה תקח דב"ש עמה? עוד קרב, עוד אנשי נחש בדרגות 3-5.. שהדמויות הן בדרגות 8-12.. החבורה יוצאת מחוץ לעיר ומתחילה לשוטט. יש מפה של האזור, אבל היא באיכות זוועתית ומשום-מה נמצאת בסוף ההרפתקה ולא כאן. פלאף, נתקלים בסיור. 3 לוחמים דרגה 8, שני כוהנים דרגה 8. סתם היתקלות אקראית, לא מובן לחלוטין.
טוב, מריץ קדימה. גועל.
בלאה
קרב נוסף לא מובן במיוחד
עוד railroad גועל - הדמויות נלכדות כמובן ללא יכולת לעשות כלום. דמויות דרגות 8-12... אם הן מציבות שומר, הספר כותב: "גם אם החבורה מציבה משמר, נופל השומר לישון, מכיוון שעל האוכל שפכו סם שינה".
מדהים, יצירת אומן, קטע גאוני בהרפתקאה! מראה למנחה מתחיל איך לתת לשחקנים שלו חופש פעולה... לפחות גם לצאת מהכלא פשוט באותה מידע. מגיע דב"ש ומשחרר אותם. החלק הבא, אני מגלה שבספר הזה לא שמעו שיש מקצוע נוכל, אלא חושב ששם המקצוע הוא גנב... אוף.
די
נמאס
יש לי כאב ראש.
נורא.

ההרפתקאה הבאה - החרב והאגדה
העתיקו מסיפורי ארתור, רוב ההרפתקה זה טקסטים להקריא לשחקנים עם כמה קרבות תקועים באמצע (שקרב זה שתי שורות עם שם המפלצת ונק"פ ואוצר... שום דבר יצירתי). Highlight של הספר, הדמויות מגיעות למנזר... - רוצה להעלות אחד בכוח? השחקן צריך לעשות 10 שכיבות שמיכה. להעלות אחד בזריזות ? השחקן צריך לכבות נר עם אגרוף (WTF?)
יש גם הרבה חידות מטומטמות... עלוב יותר מההרפתקאה הקודמת

היד הזהובה
מתחיל טוב, רקע, תקציר אבל אז - ההרפתקה מתחילה שהדמויות עובדות כשכירי חרב על ספינה.... ארג? ההרפתקאה גונבת/מתבססת על העולם של סינבד. הדמויות שומעות אגדה על חפץ קסום והכוונה היא שהן יצאו למסע. בדרך הן נלחמים קצת (שוב, אין ממש נתוני מפלצות, רק עמוד ונק"פ ואוצר וגם אין ד"ה). מגיעים לאי, מטהרים בסיס מלטאישים, שכמובן למרות שהם צמודים אחד לשני לא באים לעזור בקרב. בסוף המקדש הם מוצאים את אחד מהחפצים שהם מחפשים. עוברים לאי אחר, מסתובבים הורגים וממשיכים הלאה. בלאה בלאה. הבעיה בהרפתקה הזה שהכותרות הן בצבע לבן. אז אין כותרות בהרפתקה. בקיצור, ההרפתקה ממשיכה עם מעט לאפס משחק דמות, הרבה קטעים מוקראים והרבה קרבות - בקיצור, ה RailRoad ממשיך.
זה באמת ההרפתקה הכי נורמלית בספר, למרות שהיא עדיין גרועה. אם היה עורך טוב, אולי היא הייתה סבירה.

כוחה של מנהיגות
ההרפתקה היחידה שעד כמה שאני רואה לא שאובה/גנובה/מבוסס על עולם ספרותי קיים.
אין רקע, אין תקציר אין מניעים, אז יאללה, נקפוץ פנימה ומראה על מה מדובר.
אה, בעצם יש רקע, כי ההרפתקה מתחילה שהדמויות מכירות היטב את ראש העיר של טרייגון, בודאי שהחבורה שלי מכירה אותו היטב, גם שלכם, לא? והרי עזרנו לו כבר בעבר, שניקנו את המטבח שלו שהעוזרת שפכה את המרק על הרצפה.
יוצאים לדרך, אוניה, קרב מול פירטים, סטאטבלוק דפוק לחלוטין, מגיעים לעיר, פוגשים את הלורד מקבלים משימה וכמה חפצים שיעזרו להם - לאתם צריכים לתפוס את האח של הלורד או להרוג אותו. יש פרס כספי, אבל הספר לא מפרט.
עוד נתונים של שומרים, אבל יש רק דרג"ש, נק"פ והתקפות. החבורה צריכה להתנגב, אבל לא כתוב מה הזיהוי של השומרים. או אם מטילים עליהם כדור-אש מה הגילגול תגובה שלהם. מדהים. אין ספק. לא ברור איך אפשר לחדור פנימה בהצלחה בלי הנתונים האלה. וגם פרטים על הדלתות והחלונות של המפקדה. שם בפנים הם מגלים שהאח של הלורד (בוריס) ברח דרך החלון בתקרה. כמובן שאין אפשרות לרדוף אחריו אלא הם חוזרים ללורד שם הם מגלים שהוא הורעל. עוד הרבה railroad, בלה, בלאה, בלאה. החבורה רצה לפה רצה לשם, יש קטע שמציעים לחבורה משהו כמו 50,000 מ"ז בשביל צמח. כן כן. והספר אומר שצריך לעודד את השחקנים לא לקבל את זה על-ידי להגיד להם שהלורד יציע יותר. sure
ואיך אפשר ספר כזה מדהים, בלי נינג'ה!
אז יש נינג'ה! יאי, לפני שהם מצילים את הלורד נלחמים בנינג'ה! יאי!
יש לה גם חפצים קסומים שלא מופיעים במדריך לשה"ם ובשום מקום אחר, מהלכים מיוחדים שגם לא מופיעים בשום מקום ועוד. מטורף! אני אומר לכם, מטורף!
הם מקבלים פרס - מספר רנדומלי של אבנים יקרות. שמעתם? רנדומלי. אוף. כאב-ראש
הצילו.
*זעזוע* האיש הזקן נופל מהכסא, חובט את ראשו ברצפה ומת במקום.
טוב, אז לא.
קרב, מול לוחם, קשתים וקוסם. נחשו מה? נכון.
אין לקוסם מספר לחשים, דרגות לחשים ושמות לחשים מהספר החוקים לשחקן.. יש לו "אפקטים".
bad boy!
החבורה מקבלת טונות זהב 40,000 מ"ז, עוד המון חפצים קסומים שלא מופיעים בשום מקום אחר, בלי מחיר ולא מאוזנים. הסיוט אבל לא נגמר כאן.
ה railroad ממשיך עד שפתאום החבורה פוגשת את אלאדין. כן! פאקינג אלאדין! מאיפה הוא הגיע?!? עוד קרבות ואז הם פוגשים את אשתו של אלאדין! כן! פאקינג Jasmine! מאיפה היא הגיעה?!?

לחשים
נגמרו לי הכוחות המנטליים. תסתכלו בלחש הכי דפוק שיש כאן בפורום, תעשו אותו דפוק אותו יותר, תוסיפו עוד 40 כאלה, תקבלו את פרק הלחשים.
(רק המחשבה של ממש לקטול את הלחשים, עושה לי רע... לא שמעו כאן על חוקים.)

חפצי קסם
ואו, הפרק היחיד שממש נראה שהוא לפי החוקים בספרי החוקים. חפצים מוזרים ורובם גרועים, אבל טויף נו.

מפלצות
יש לכם אח/אחות בכיתה ב'? היא יודעת לצייר? יופי, כי זה הציורים שיש כאן. המפלצות כמובן הן מאוד יצירתיות, כמו שאר הספר - הענק הירוק (כן, מהקומיקס), לפרקון (כן, מאירלנד), כדור רותח (לא יודע, אבל דפוק בכל מקרה), חתול אלילי, הוא אל, אבל ד"א 4 (כנראה רעיון של האח מכיתה ב' שאייר את המפלצות)

דירוג וסיכום
סבלתם אותי עד לכאן? אני סבלתי הרבה יותר
דירוג - 1 מתוך 5, אסון, אל תתקרבו, פיכסה איכסה.
אם כל ההרפתקאות היו כאלו, הייתי מפסיק לקנות הרפתקאות, אולי בגלל זה פלאפי לא אוהב הרפתקאות, לא פלא עם מוצר שכזה. אפילו ההרפתקאות הקצרות באתר שלי הן שבע-עשרה רמות מעל. שלא לדבר על דברים כמו מגילות העוצמה או מבצר העלטה.
תעשו לעצמם טובה, תחסכו כסף. לא להתקרב, תקנו הרפתקאות נורמליות.

אודות האיש הזקן

שחקן משחקי-תפקידים מזה 25 שנה, ובנוסף חובב מושבע של משחקי לוח וקלפים. בעלי אתר הפונדק.

מאמרים נוספים של כותב זה

האיש הזקן

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.