מלחמת אבות

מלחמת אבות

Information
פורסם ב13 פברואר 2008
נכתב על ידי האיש הזקן

מלחמת אבות הרפתקה מבוכים ודרקונים 3.5 עברית

שם המוצר: מלחמת אבות

שיטה: ק20

כותבים: אלעד פריאל

שפת המוצר: עברית

מספר עמודים: 48 עמודים

מוציא לאור: פלדה ואש

מחיר מומלץ לצרכן: 55 ש"ח

דרוג המוצר: 3 מתוך 5


שימו לב!
קריאת הביקורת מגלה פרטים חשובים אודות ההרפתקה ואינה מומלצת לשחקנים אשר מתעתדים לשחק בהרפתקה זו. בנוסף כאשר מופיע במהלך הביקורת המושג "משחק תפקידים" הכוונה איננה לגילגול קוביות אלא לאינטראקציה בין הדמויות לסביבה שלהן.

מבט על הספר
מלחמת אבות הינה הרפתקה מבית היוצר "פלדה ואש", חברה ישראלית המספקת מוצרים מקוריים לשימוש בשיטת ק20 ואשר פירסמה קודם לכן את ההרפתקה "החיה שבתוכנו". החוברת מיועדת לחבורה של 4-6 דמויות בדרגות 4-6 ומכילה 48 עמודים, כאשר העטיפה בצבע. מחיר החוברת הינו 55 ₪.
החוברת מכילה, בנוסף להרפתקה עצמה, גם הנחיות לשה"ם, דמויות מוכנות מראש ושתי מפלצות חדשות.

תוכן
החוברת מתחילה בהערות למנחה המשחק, תקציר ההרפתקה ורקע למנחה המשחק. בחלקים אלו תמצאו סקירה קצרה וממצה של העלילה, הסבר הכללי למתרחש ולמצב הפוליטי באזור, כמו גם דגש מיוחד למנחים מתחילים והצעה לשילוב ההרפתקה עם "החיה שבתוכנו", המוצר הקודם של "פלדה ואש".
לאחר מכן אנו מגיעים להרפתקה עצמה שמחולקת לחמישה חלקים – "מתחילים", "המסע למבצר האבן האפורה", "בשליחות המלך", "מחילות הארורים" ו"מכרות ההפקר".

החלק הראשון, "מתחילים", הינו קטע קצר של משחק תפקידים טהור, בו נשכרת החבורה למשימה. הקטע נחמד ומתרחש בפונדק על אם הדרך שאליו ההרפתקנים מגיעים. למרות שיש בחלק זה דגש על תיאור מפורט של המקום והדמויות הפועלות, לשחקנים אין חופש פעולה רב. הנחת הבסיס בחלק זה ובשאר החלקים, היא שההרפתקה מיועדת לאנשים שאין להם ניסיון רב במשחקי תפקידים.

בחלק השני, "המסע למבצר האבן האפורה", ההרפתקה עצמה מתחילה ובמהלכה החבורה משתתפת במספר קרבות קטנים וחביבים המתרחשים בשטחי פרא. בייחוד יש לציין לטובה את המסע בהרים שקיימות בו מספר היתקלויות מעניינות ולא שיגרתיות, עם אפשרות למשחק תפקידים מעמיק יותר. דבר שהיה חסר לי כאן הוא דירוג האתגר הכולל של המפגש ככלל ולא רק של כל מפלצת, דבר שהיה מקל על חלוקת הנק"ן.

החלק השלישי הינו חלק קצר נוסף של משחק תפקידים טהור, במהלכו החבורה נשכרת על-ידי המלך לבצע חקירה אודות ערפל ממית קסום שמיוצר על-ידי שבט אורקים עויין. החלק מעניין למי שמתעלם מחופש הבחירה המוגבל ומכך שאין פירוט כלשהו אודות עיר הגמדים והמצוי בה, אלא מתייחס לדמויות בתור חבילה שמגיעה למלך ויוצאת שוב לדרכה, ללא אפשרות לחקור את העיר וללא בחירה רבה. נקודה לטובה שאציין כאן היא מערכת הכבוד שעל-פיה נשפטת התנהגות הגמדים אל הדמויות ומשפיעה על כמות המידע והעזרה שמוצעת לחבורה. שימו לב שכדאי להוסיף בחלק זה אפשרות לדמויות לקנות חפצים על-מנת להצטייד לפני היציאה למסע.

בחלק הרביעי של ההרפתקה החבורה עוברת דרך אזור של אל-מתים שנקרא "מחילות הארורים", שלא יהווה אתגר לחבורה, בייחוד אם נמצא בה כוהן. בחלק זה נמצאת החידה היחידה בהרפתקה, שלפי דעתי הינה קשה מדי לחבורה הממוצעת ומסתמכת על כך שקיים דב"ש בחבורה שיכול לסייע בעת הצורך. לאחר שהחבורה יוצאת ממחילות הארורים היא מגיעה לשבט האורקים וכאן נמצא החור העיקרי בעלילה – החבורה נופלת בשבי.
לצערי, למרות מספר הדרכים שניתן להגיע למצב זה, אין שום הסבר ממשי למה שיקרה אם במקום שהחבורה תפול בשבי, דמויות ימותו ולא באשמתן אלא בגלל שהשה"ם מציף אותן בכמות בלתי אפשרית לנצחון של מפלצות. נפילה בשבי היא תמיד עסק עדין וחבל שלא התייחסו אליו כראוי בחלק זה, שלא לומר שחסרים נתונים (למשל – מוזכרים קשתים אורקים, אך בלי הנתונים שלהם לפגיעה). המנחה יצטרך לעקם את המציאות, בתקווה שהחבורה תסלח לו על כך. כמובן שהאפשרות לסליחה גדולה יותר, כאשר למרבה ההפתעה כל הציוד (כולל הנשקים!) עדיין נמצא ברשות הדמויות, דבר שמהווה עוד פגיעה במהלך העלילה לטעמי. אם לתמצת במשפט, חלק זה מהווה את נקודת השפל של ההרפתקה.

לאחר שהחבורה נחלצת משבי האורקים היא מגיעה לחלק החמישי והקשה מכולן של ההרפתקה – מכרות ההפקר. בחלק זה ההרפתקה היא לינארית כאשר כל חדר הינו נפרד משכנו ואין אינטראקציה בין החדרים (דהיינו קולות קרב בחדר אחד לא גורמות להופעת תגבורות מחדר אחר). מכרות ההפקר בפני עצמם הינם אחד מהחלקים הטובים של ההרפתקה ומהווים מבוך מעניין ביותר.

בדפים שאחרי סיום ההרפתקה, החלקים הבאים דנים בשתי מפלצות אל-מתות חדשות. אחת מהן הינה מפלצת רגילה והשניה הינה template, אך התיאור שניתן אינו מספק על-מנת להשתמש בה במקומות אחרים. לאחר מכן אנו מקבלים את המידע על הדמויות המרכזיות בעלילה, כולל נתוני הדב"שים (לאור החלטה תמוהה לא לכלול את הנתונים בגוף ההרפתקה אלא לגרום לשה"ם לדפדף אחורנית כל פעם), רקע עליהם וכשרון חדש, שהינו עוצמתי יתר על המידה.
לבסוף, החוברת כוללת חבורה לדוגמא, 6 דמויות בדרגה 4, שבאופן תמוה אינן ניתנות להוצאה בקלות מהחוברת ולא מופיעות בתור דפי דמות אלא יש להעתיקן לדף דמות חדש (ייתכן שבעתיד יהיה ניתן להדפיס אותן מהרשת, אך בעת כתיבת הביקורת אפשרות זו לא הייתה קיימת).

אחד הדברים שהפתיעו אותי בעת קריאת החוברת הוא חוסר התאימות עם החוקים של שיטת מו"ד, לדוגמה מספר הכשרונות שניתן לחלק מהדב"שים אינו נכון, לא הייתה התחשבות בכך שנשק שנאחז בשתי ידיים גורם להגדלת הבונוס לנזק עקב כוחה של הדמות, שימוש בחפצי קסם לא שגרתיים כמו גלימת הגנה מאש 50% - חפץ שהשפעותיו אינן ברורות ומחירו לא ידוע. מכיוון שלא קיים פירוט אודות חפצי הקסם החדשים, הייתי ממליץ בהחלפתם לחפצי קסם ידועים. כמו-כן, הערפל הקסום, שהינו חשוב מאוד להרפתקה, לא מוסבר בשום שלב (אילו קסמים יצרו אותו, מה ההשפעות שלו וכיו"ב). בסופו של דבר, חוסר התאימות לחוקי מו"ד הקיים גם בנקודות אחרות בחוברת, למרות שאיננו קריטי, בהחלט פוגע באיכות ההרפתקה ועשוי לפגום גם בהנאה ממנה.

עיצוב החוברת ונוחות שימוש
זהו בהחלט החלק הבולט ביותר בספר. איכות הגרפיקה, האיורים והנייר הינה מעולה. מהכריכה ועד לפונטים ולאיורים העיצוב הינו נקי, יפה ותורם להרפתקה רבות. החלוקה בספר הינה הגיונית ומקלה על ניהול ההרפתקה; קל לעבור מפרק לפרק ולמצוא את החלק המבוקש. בספר יש מספר מפות ותמסירים מושקעים המיועדים לשחקנים ונמצאים בחוברת, ניתן לצלם מפות אלו או להוריד אותן מאתר "פלדה ואש" ולהדפיס אותן. המקום הרב שקיים בחוברת מאפשר גם לפרוס את החומר בצורה נעימה לקריאה עם מרווחים וגרפיקה שמאיירת את החוברת לכל אורכה.

למנחה הקבוצה
לאורך כל החוברת יש השקעה ניכרת בלהקל על המנחה המתחיל להריץ את ההרפתקה, מתיאורים מפורטים שעל המנחה להקריא ועד לתשובות אפשרויות לשאלות ששחקנים יכולים לשאול, ההשקעה בהחלט ניכרת. בנוסף, במספר מקומות מפורטות מספר דרכי פעולה אחרות בהן הדמויות עשויות לנקוט ובסיום ההרפתקה יש מספר טיפים שמיועדים למנחה הרוצה להמשיך ולשחק באיזור זה של העולם וזקוק להשראה. שימו לב שאמורה לצאת הרפתקאת המשך בשם "כישוף אבות". בסופו של דבר, חברת "פלדה ואש" עשתה עבודה טובה בהתאמת החוברת למנחה שאינו בעל ניסיון רב בתחום משחקי התפקידים.
ההרפתקה עצמה תספק מספיק נקודות ניסיון להעלות חבורה של דמויות בדרגה רביעית לחמישית ואולי אף דמויות בדרגה חמישית לשישית. יש לשים לב שחבורה שמתחילה בדרגה 6 את ההרפתקה תוכל לעבור אותה, להערכתי, ללא קשיים רבים.

לסיכום
"מלחמת אבות" מכוונת בעיקר אל אנשים שאינם בעלי ניסיון רב בתחום ולהם היא בהחלט בעלת ערך ומומלצת, בייחוד בתור ההרפתקה היחידה בעברית שמיועדת לדרגות קצת יותר גבוהות. לאנשים מנוסים בתחום משחקי התפקידים המוצר לוקה בחסר, הן מבחינת החורים בעלילה, העובדה שההרפתקה לינארית וגם בחוסר התאימות לחוקים של מו"ד.
העיצוב של החוברת נוח לשימוש ואיכותי ביותר, למרות כמה נקודות שניתן לשפר כגון הופעה של נתוני הדב"שים גם בגוף ההרפתקה.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.