המדריך הבסיסי למטיל הטקסים

המדריך הבסיסי למטיל הטקסים

Information
פורסם ב12 יוני 2010
נכתב על ידי חגי

הטקסים במבוכים ודרקונים 4 מציגים לרוב השפעות לא מזיקות שתכליתן להקל על החיים – אולם לבני התמותה נטייה לא בריאה לחפש לכל כוח גם שימוש ככלי-נשק.

מבוא להטלת טקסים: ספר החוקים לשחקן מציג לשחקנים את כשרון מטיל הטקסים והחוקים של למידת והטלת טקסים בידי דמויות שחקן.כל דמות שיש לה הכשרה במאגיה או בדת יכולה לקחת את כשרון מטיל הטקסים, המאפשר לה להטיל כל טקס שדרגתו לא עולה על שלה. דמות כזו יכולה להטיל טקס באמצעות מגילה המכילה הוראות מקוצרות להטלתו, או באמצעות ספר טקסים – ספר שבו 128 עמודים של הוראות מפורטות להטלת טקסים.מקצועות האשף והכהן מתחילים עם ספר טקסים וכשרון הטלת הטקסים, כשברשותם מספר טקסים פשוטים לתועלת הקבוצה.

קטגוריות טקסים:

 הטקסים מציגים לרוב השפעות לא מזיקות שתכליתן להקל על החיים – אולם לבני התמותה נטייה לא בריאה לחפש לכל כוח גם שימוש ככלי-נשק. חלק מהטקסים החדשים המוצגים בהמשך משתייכים לאחת משתי קטגוריות חדשות של טקסים: השמדה ותהפוכה.השמדה: טקסים אלו מביאים ליצירתה של אנרגיה מתפרצת ומשמשים בעיקר לגרימת נזק למבנה או לסביבה. מיומנויות מפתח: דת, טבע או מאגיה.תהפוכה: טקסי תהפוכה משנים את טבעו של יצור או חפץ. מיומנויות מפתח: דת, טבע, מאגיה. 

טקסים בהתקלות
טקסים כפתרון להתקלות: טקסי השמדה יכולים לשמש את השחקנים בכדי לחסל מכשולים ויריבים ממרחק רב מאוד. טקסי תהפוכה ומשמר הופכים את שדה הקרב לידידותי עבור הדמויות. אלו דרכים שונות ומקוריות להתגבר על אתגר והדמויות זוכות בנק"ן כרגיל.

טקסים כמכשול בהתקלות: לעיתים, יריב עשוי להפעיל טקס השמדה, משמר או רמייה נגד הדמויות. לאחר שהדמויות הביסו את שאר יריביהן, שרדו את הטקס וחמקו מטווח סכנה, הן זוכות בנק"ן כרגיל על הבסת האתגר. התייחס אל הטקס כאל מלכודת בדרגה השווה לדרגת הטקס.

איש הזאב
 הגלימה העוטפת אותך גדלה והפרווה ממנה היא עשויה נעשית צפופה יותר. היא מכסה אותך כמו שגולם עוטף את הזחל. לאחר רגע, אתה קורע אותה לגזרים ומפלס לך דרך החוצה באמצעות הניבים והטפרים החדשים שלך. 

דרגה: 3 עלות רכיבים: 50 מ"ז
תחום: תהפוכה מחיר שוק: 300 מ"ז
זמן: שעה מיומנות מפתח: טבע, מאגיה
משך: 23 שעות (ראה תוכן)

טקס איש הזאב מאפשר למטיל הטקסים ללבוש את צורתו של זאב ענקי ומאיים, אם הוא מוכן לשלם את המחיר.המטיל עוטה את צורתו של זאב למשך 23 שעות מרגע שסיים להטיל אותו. המטיל אינו רשאי לבחור את המאפיינים הפיזיים של צורת הזאב (צורת הזאב היא ייחודית לכל אחד) אולם הוא זוכה בתוסף 10+ לבדיקות תרמית כשהוא מנסה להתחזות לזאב רגיל ובתוסף 15+ לבדיקות תרמית כשהוא מנסה להסתיר את זהותו האנושית המסתתרת מתחת לעור הזאב. בצורת זאב המטיל אינו יכול לדבר.בצורת זאב, גודלו של המטיל גדל לבינוני (אם הוא היה קטן יותר) והוא משפר את מהירות התנועה שלו ב-2 משבצות ומאבד את מהירות המעוף, החפירה, הטיפוס והשחייה שלו (אם ישנן). המטיל אינו יכול לעטות ציוד, אולם הציוד שהוא עטה בזמן הטלת הטקס "נספג" לתוך צורת הזאב והוא שומר על יתרונותיו וחסרונותיו.המטיל אינו יכול לתקוף באמצעות נשק, אולם הוא זוכה בהתקפת נשיכה כנשק לא-חמוש עם תוסף שליטה 3+ ונזק 1ק8 (עבור יצור בינוני). תוסף ההקסמה של הנשק או האבזר שאחז בעת הטלת הטקס, מתווסף לנשיכה שלו.לבסוף, המטיל מוסיף 2+ להגנת התגובה שלו וזוכה בשני הכוחות הבאים:

נשיכה מכשילה    התקפת טקס
אתה נושך את היריב וגורר אותו לקרקע.
לפי-רצון ¨ נשק
פעולה רגילה קפא"פ נשק
מיוחד: הנשק שבאמצעותו התקפה זו מבוצעת חייב להיות התקפה לא-חמושה
מטרה: יצור אחד
התקפה: כוח, זריזות או חוסן נגד דרג"ש
פגיעה: 1[נ] + מתאם הכוח, הזריזות או החוסן והמטרה נעשית שרועה. בדרגה 21 הגדל את הנזק ל-2[נ] + מתאם כוח, זריזות או חוסן.

 

השתלחות להקה    התקפת טקס
אתה מקיף את היריב וסוגר עליו.
לפי-רצון ¨ נשק
פעולה רגילה קפא"פ נשק
מיוחד: הנשק שבאמצעותו התקפה זו מבוצעת חייב להיות התקפה לא-חמושה
מטרה: יצור אחד
התקפה: כוח, זריזות או חוסן נגד דרג"ש
השפעה: אתה או בן-ברית הסמוך אליך או אל המטרה, רשאי לפסוע משבצת אחת לפני או אחרי ההתקפה.
פגיעה: 1[נ] + מתאם הכוח, הזריזות או החוסן + 1 עבור כל בן-ברית הסמוך למטרה. בדרגה 11 הגדל את הנזק ל-2[נ] + מתאם כוח, זריזות או חוסן + 2 עבור כל בן-ברית הסמוך למטרה. בדרגה 21 הגדל את הנזק ל-3[נ] + מתאם כוח, זריזות או חוסן + 3 עבור כל בן-ברית הסמוך למטרה.אם המטרה מעניקה לך יתרון קרבי, הוסף 1[נ] נזק (2[נ] החל מדרגה 11, 3[נ] החל מדרגה 21).

טקס איש הזאב הוא טקס מרושע מיסודו ומסרב לעזוב את המטיל לפני שיחלפו 23 שעות. המטיל רשאי לסיים את השפעת הטקס כפעולה רגילה כרצונו, אולם עליו לבצע זריקת הצלה. אם מטיל הטקסים אינו מוכשר בטבע, הוא סובל מחסר 2- לזריקת ההצלה, זאת משום שהמקורות המאגיים לטקס הם מרושעים במיוחד.בהצלחה, הדמות חוזרת לצורתה הטבעית והטקס מסתיים.כשלון בהפרש של עד 4 נקודות משמעו שהדמות חזרה לצורתה הטבעית, אולם איבר אחד בגופה (רגל, זרוע או זנב) נותר זאבי או שהיא עדיין מכוסה פרווה או מצוידת בניבים, עד שיחלפו 23 השעות של הטקס.כשלון בהפרש של יותר מ-4 נקודות משמעו שהדמות נותרה בצורת זאב והיא אינה יכולה לנסות לסיים את הטקס בשנית, עד לאחר שתנקוט במנוחה ממושכת.

כדור אש

לקול זמרת הלחשים שלך, ערימת חומרים אלכימיים שהוכנו מראש מתפרצת לפתע בבערה המדיפה ריח גופרית וגללי עטלפים. הלהבות מתרוממות לאוויר ומסתחררות לאיטן עד שהן לובשות צורת כדור רושף, אותו אתה משליך למרחק, שם הוא מתפרץ בפיצוץ נורא. 

דרגה: 5 עלות רכיבים: 50 מ"ז + שימוש בכוח התקפה יומי
תחום: השמדה מחיר שוק: 500 מ"ז
זמן: 10 דקות מיומנות מפתח: מאגיה
משך: מיידי

כדור אש הוא אחד הטקסים הידועים-לשמצה והיעילים ביותר. מטילי-טקסים רבים חושקים בו ומתאווים ליום בו יוכלו לשלוט בטקס זה. הטקס מאפשר למטיל אותו ליצור גולה של אש מרוכזת ולהשליך אותה מספר קילומטרים בקו ישר לנקודה בטווח ראייה. הגולה קטנה מאוד (בקוטר של כ-30 ס"מ) אולם היא כל כך מרוכזת עד שהיא מוצקה, למרות שהיא עשויה מאש. כאשר הגולה פוגעת במכשול מוצק או מגיעה לנקודה אליה כיוונו אותה בעת הטלת הטקס, היא משלחת להבות לכל עבר (פרץ 5). אין מדובר בפיצוץ – זהו שיטפון שקט, מהיר ויסודי של להבות, שאינו מלווה בכל רעש או בגל הדף. בצע שלוש בדיקות מאגיה נפרדות בכדי למצוא את המרחק המרבי אליו תוכל לשגר את הגולה, שני בכדי לבדוק את הנזק שכדור האש מסב ושלישי בכדי לבדוק כמה קשה ליצורים בתוך כדור האש לחמוק מהנזק כמתואר בהמשך (אם בן-ברית נוקט בפעולת העזרה לאחר בכדי לסייע לך בהטלת הטקס, הוא מעניק לך תוסף לכל שלושת הבדיקות):

תוצאת הבדיקה טווח בקילומטרים נזק אש
15 ומטה 1 2ק6 + 2
16-25 3 3ק6 + 3
26-35 5 4ק6 + 4
36 ומעלה 7 5ק6 + 5

כל יצור וכל חפץ דליק בפרץ סופגים את נזק כדור האש. יצורים שאינם חסרי-אונים יכולים לנסות להפחית את הנזק בחצי כהפרעה מיידית בבדיקת מיומנות מוצלחת נגד בדיקת המאגיה של מטיל הטקס, אם ביכולתם לחמוק מהאש בדרך זו או אחרת תוך שימוש במיומנות (צמצום כוח הטקס בבדיקת מאגיה, התנגדות לאש בבדיקת סיבולת, שימוש בשולחן או מחסה אחר להתגונן בבדיקת אתלטיקה או אקרובטיקה וכדומה).

קללת הכלימה

בתוך פחות משבוע, הספיקה איירנה לאבד את ארנקה, לחזות במותם של שני גברים שפתחו בדו-קרב על ליבה, לשבור את זרועה בעת שנפלה מסוסה ולהביא למשבר דיפלומטי בגלל אי-הבנה בינה לבין ראש החמולה הזוטונית.הברונית הצעירה עוד לא העלתה בדעתה שהמקור לצרות הוא התליון אותה קיבלה מלות'ר המכשף, לפני חמישה ימים... 

דרגה: 3 עלות רכיבים: 50 מ"ז ומוקד בשווי 10 מ"ז לפחות
תחום: חקירה מחיר שוק: 350 מ"ז
זמן: שעתיים מיומנות מפתח: מאגיה
משך: ראה תוכן

טקס קללת הכלימה מאפשר לך להטיל קללה בחפץ בעל-ערך. הקללה מכה ביצור הראשון שלוקח לעצמו את החפץ מרצון ותגרום למזל-רע לפגוע בו ובכבודו.היצור המקולל סובל מחסר 2- בכל בדיקת מיומנות שכשלון בה עשוי להביא עליו עלבון או חרפה או להפחית ממעמדו ויוקרתו.מרגע שהכתה הקללה, היא לא תעזוב את היצור גם אם החפץ לא ברשותו. הקללה תמשך עד שהיצור ישמיד במו-ידיו את החפץ המקולל או עד שטקס הסרת מכאוב יוטל על היצור המקולל.

החיסרון היחיד של טקס קללת הכלימה, הינו העובדה שהחפץ המקולל יחזור כל העת אל ידיו של היצור המקולל, מה שנותן לו את ההזדמנות להשמיד אותו.

גם אם החפץ אבד או נמכר, הוא יימצא שוב בקרבת היצור המקולל בתוך לא יאוחר משבוע. החפץ יעבור בדרך-לא-דרך עד שיגיע שוב אל היצור המקולל: הוא ייסחף בזרמי הנהרות, ייחטף בידי עורבנים, יאכל בידי חיות, ייגנב או ישדד בידי פושעים ועוד, עד שיגיע אל מטרתו. החפץ יפסיק "לנסות" לחזור רק אם יינעל בתוך כספת או תיבה או יושמד.

 

קריאה לברקים

בשעה שאתה מנופף בידיך וצועק לחשים והשבעות בגרון ניחר, רעמים נשמעים מהעננים שמעליך. הברקים מתרבים והרעמים מתעצמים עד שברק מכה מהשמיים בערימת רכיבי הטקס, שורף אותה לאפר. בצחוק מתגלגל, אתה מסמן בידך כלפי מגדל האסטרונומים. הברקים מכים בו בזה אחר זה. 

דרגה: 3

עלות רכיבים: 75 מ"ז + שימוש בכוח התקפה יומי

תחום: השמדה

מחיר שוק: 400 מ"ז

זמן: 10 דקות

מיומנות מפתח: טבע

משך: ראה תוכן

את טקס הקריאה לברקים ניתן להטיל רק בשעה שענני סערה נמצאים מעליך, בשמיים הפתוחים. הטקס קושר אותך לענני הסערה ומאפשר לך לקרוא לברקים לזנק מהם, בתנאי שאתה נמצא מתחת לעננים אלו. למרות המוגבלות הזו, טקס זה הוא טקס הרסני המאפשר לך לכוון ברקים כך שיפגעו היכן שתחפוץ, בכל נקודה מתחת לענני הסערה,  בטווח קילומטר ובטווח ראיה.מרגע שהשלמת את הטקס, עליך להמשיך להתרכז בו (פעולה רגילה) בכדי לקרוא לברקים. אתה רשאי לקרוא לברק אחד בכל סיבוב, בתורך. הברק פוגע מייד במטרה שבחרת, יהא זה יצור או חפץ.ברגע שהפסקת להתרכז בטקס או שאינך יכול לקרוא עוד לברקים, או ברגע שענני הסערה התפזרו או שאתה כבר לא נמצא תחתם ותחת השמיים הפתוחים, הטקס מסתיים.בצע בדיקת טבע בכדי לבדוק מה מספר הברקים שהטקס מאפשר לך לכוון ובדיקת טבע נוספת בכל פעם שאתה קורא לברק, בכדי לבדוק כמה נזק הוא מסב (אם בן-ברית נוקט בפעולת העזרה לאחר בכדי לסייע לך בהטלת הטקס, הוא מעניק לך תוסף רק עבור הבדיקה של מספר הברקים):

תוצאת הבדיקה

מספר הברקים

נזק ברק

15 ומטה

2

1ק8

16-25

3

1ק10

26-35

4

2ק10

36 ומעלה

5

3ק10

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.