Splendor, ספלנדור משחק של יהלומים וסוחרים - סקירה ומדריך

Splendor, ספלנדור משחק של יהלומים וסוחרים - סקירה ומדריך

Information
פורסם ב30 מרס 2020
נכתב על ידי האיש הזקן

ספלנדור משחק לוח של יהלומים וסוחרים

שם המשחק: Splendor

סוג: משחק לוח, משפחתי, איסוף סטים, בניית מנוע

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 30 דקות

גילאים: 8+

מוציא לאור: Space Cowboys / הקוביה

מחיר מומלץ לצרכן: 40 דולר / 165 ש"ח

דרוג: 4.5 מתוך 5


ספלנדור הוא משחק לוח שמשלב משחק לוח שמתאים לכל המשפחה ביחד עם משחק שגם גיימרים נהנים ממנו. בספלנדור אתם רוכשים קלפים (אומנים, מסחר וכך הלאה) עם סמנים (אבני-חן) שמקנים לכם נקודות נצחון עד שתגיעו לתהילה.

ספלנדור משלב מצוין כמה אלמנטים: איסוף סטים בצבעים, בניית מנוע מסחרי, ומשחק שהוא לכאורה סוליטייר אבל בפועל יש אפשרויות רבות לחסום את היריבים שלכם ולהישמר מפניהם. שיחקתי בספלנדור מספר פעמים, עם מבוגרים וילדים, ובכל המשחקים מאוד נהנתי. בעיניי הוא כל מה שהמתיישבים של קטאן מנסה להיות - רק טוב יותר.

חוקי המשחק

החוקים של ספלנדור הם פשוטים, אך בעלי עומק - בדומה למשחק האלמותי שח. בכל תור אתה יכול לבחור לבצע פעולה אחת מבין הבאות:

* לקחת סמנים - או שלושה סמנים מצבעים שונים, אם שני סמנים מאותו הצבע, בתנאי שיש לפחות ארבעה כאלו. כמות הסמנים משתנה בהתאם לכמות השחקנים, כך שתמיד אין מספיק מהם. מותר לכם להחזיק עד 10 אבני חן במאגר הפרטי שלכם.

* קניית קלף מהקלפים הזמינים לרכישה: יש שלושה סוגי קלפים, מהפשוטים (רמה 1) עד ליקרים (רמה 3). ככל שהקלף יקר יותר, הוא עולה יותר אבני-חן וכמובן מעניק יותר נקודות נצחון.
כל הקלפים גם מעניקים לכם אבן-חן "קבועה" שאפשר להשתמש בה כדי לרכוש קלפי פיתוח נוספים. זה המנוע המהולל של המשחק - אם יש לכם שלושה קלפים שנותנים אבן-חן ירוקה, אז קלף בעלות של חמש אבני-חן ירוקות - שזה כל הסמנים לצורך העניין במשחק - עולה לכם בעצם רק שני סמנים.
רוב קלפי הפיתוח גם מעניקים לכם נקודות נצחון.

splendor board

* שמירת קלף - ניתן לקחת קלף מהשולחן מבלי לשלם עליו, כדי לרכוש אותו במועד מאוחר יותר, כשיש לכם את הסמנים הנדרשים. זה יכול לשמש כפעולה הגנתית או התקפית. בנוסף, לקלף, אתם גם מקבלים סמן ג'וקר (זהב) שניתן להשתמש בו במקום כל צבע של אבן חן.

החוק האחרון הוא שבסוף כל תור ניתן לגייס אציל אחד, אם יש לכם את כמות הקלפים מהצבעים שמופיעים על האריח של האציל. לדוגמא איזבלה מקסטילה דורשת 4 קלפים שחורים ו-4 קלפים לבנים. אצילים גם מקנים נקודות נצחון ומהווים עוד דרך להגיע לנצחון.

תנאי הנצחון בספלנדור הוא פשוט, כמו יתר המשחק - ברגע ששחקן מגיע ל-15 נקודות נצחון זהו הסיבוב האחרון של המשחק. בתום הסיבוב השחקן עם מרב נקודות הנצחון מוכרז כמנצח. אם יש שיוויון, אז המנצח הוא זה עם הכי פחות קלפים.

רכיבי המשחק

ספלנדור הוא לא רק משחק פשוט אך עמוק, הוא גם משחק מושקע עם רכיבים יוקרתיים - הקלפים עצמם באיכות גבוהה אך מה שגונב את ההצגה זה הסמנים של אבני-החן, שמגיעים כסמני פוקר באיכות גבוהה וכיף להחזיק אותם ביד. בניגוד למשחקים אחרים עם סטיקרים, כן אין. 

splendor box

כהערה, לספלנדור יש חיקויים סיניים שניתן לרכוש בכל מיני אתרים: אמזון, עלי אקספרס וכך הלאה, אבל ההבדל באיכות החומרים מורגשת מיד. התרגום לעברית של ספלנדור הוא עם הרכיבים האיכותיים כמו כל הגרסאות העולמיות ולדעתי מומלץ.

דבר נוסף על המשחק, הוא האינסרט המצוין שאיתו הוא מגיע, שמאפשר לאחסן בקלות ובנוחות את כל רכיבי המשחק. רק שימו לב שאם אתם משתמשים בסליבים, זה יכול להיות גבולי.

המחשבות שלי על ספלנדור

 כל המשחקים שלי של ספלנדור, היו מאתגרים ומותחים - אמנם החוקים פשוטים, אבל ברגע שמתחילים לשחק הלוח משתנה וכל הזמן צריך לעקוב אחרי מצב המשחק ולסמן יעדים חדשים כדי לרכוש את קלפי הפיתוח שיובילו אותך לנצחון. אבל אי אפשר לנוח על השמרים, לפתע יריב יכול לרכוש קלף שרצית או שמופיע קלף אחר. ספלנדור מאלץ אותך לשלב בין חשיבה לטווח הארוך וחשיבה לטווח הקצר.

יש מספר נתיבים לנצחון - יש אנשים שמשחקים ספלנדור ובטוחים שרק אצילים מובילים לנצחון, ויש כאלו שמעדיפים לבנות מנוע אימתני בתחילת המשחק, או מנסים לכוון לקלפים היקרים כמה שיותר מוקדם. אין דרך אחת נכונה לנצחון.

הוא משחק היטב בכל מספר שחקנים - אמנם ספלנדור ב-2 שחקנים הוא חוויה שונה במעט מאשר ספלנדור ב-4 שחקנים, כמו משחקים אחרים (קרקסון הוא דוגמא מובהקת), אבל בכל מספר הוא מהנה. במספר שחקנים מועט יש יחסית יותר אבני-חן והמאבק הוא על קלפים, בעוד ב-4 שחקנים יש פחות אבני-חן ויותר דינמיות במשחק מה שמצריך גמישות רבה יותר.

בניית המנוע ושליטה באבני החן זה הכרחי כדי לנצח, אי אפשר לנצח במשחק אם לא חושבים או מנסים באקראיות. זה משחק שבו שחקן טוב ומנוסה ינצח ברוב המקרים, למרות שגם שחקנים חדשים לא מרגישים אבודים בו. שילוב מנצח.

אין כמעט מזל, בעיקר זה מיומנות - נכון שאפשר לטעון שקלף חדש שנשלף יכול להכריע את המשחק לטובת שחקן מסוים, אבל זה מקרה קיצון. רוב-רובו של המשחק מבוסס על המיומנות של השחקן.

תחרותי אבל לא קטלני - לכאורה ספלנדור הוא משחק סוליטייר, אין אפשרות לתחרות ישירה או לעצור יריב. אבל, שחקן נבון רואה את מצב הלוח, בעיקר ב-2 או 3 שחקנים, ויודע לחסום את היריבים וגם להגן בזמן הנכון באמצעות לקיחת קלפים ו/או אבני חן שהיריב מנסה להשיג. זה בהחלט כיף או מעצבן, תלוי בצד שבו אתה נמצא, כששחקן אחד חוסם מהלך לשחק השני.

החסרון העקרי של ספלנדור, הוא שלמרות ההשקעה הרבה באומנות, ברכיבים ובאיכות המשחק, הת'מה שלו מרגישה מודבקת על המשחק. אין בינו לבין סוחרים ואבני-חן כמעט כלום. זה עובד, אבל זה לא יעניין שחקנים שאוהבים להיכנס לאווירה בזמן שהם משחקים.

סיכום הסקירה של ספלנדור

ספלנדור הוא משחק מעולה, עם זמן משחק של כ-30 עד 45 דקות, אומר שאפשר להספיק לשחק יותר מפעם אחת בערב משחקים, או לשלב משחק זריז עם המשפחה לפני ארוחת ערב. הוא מבוסס על מיומנות השחקנים, אך מתאים לשחקנים חדשים וותיקים כאחד, כשהחוקים שלו פשוטים ומהירים להבנה.

למרות הפשטות שלו, הוא עשיר ומהלך נכון שמקנה לכם את הנצחון על-ידי שילוב בין טקטיקה לאסטרטגיה, מהווה סיפוק עצום. לא רק המשחקיות שלו עשירה, גם הרכיבים שלו איכותיים. 

בשבילי, ספלנדור הוא ה"משחק" מסחר, עוקף את המתיישבים של קטאן בלי מאמץ וכל מי שאוהב את הז'אנר הזה של משחקים, צריך לנסות גם את ספלנדור.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.