Kingdomino, קינגדומינו - משחק ניהול חמוד וקל

Kingdomino, קינגדומינו - משחק ניהול חמוד וקל

Information
פורסם ב26 יולי 2018
נכתב על ידי חובב מוד


שם המשחק: Kingdomino

סוג: משחק לוח, משפחתי, אריחים

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 15 דקות

גילאים: 8+

מוציא לאור: Foxmind

מחיר מומלץ לצרכן: 90 ש''ח

דרוג: 3.5 מתוך 5


קינגדומינו מציע במבט ראשון חבילה מנצחת לשחקנים חדשים וותיקים כאחד, שמחפשים משחק קליל ומהיר - הוא משלב גרפיקה נחמדה ביחד עם חוקים פשוטים אך מעניינים. היוצר שלו הוא Bruno Cathala שאחראי למספר משחקי לוח מוצלחים במיוחד.

במשחק הלוח קינגדומינו אתם משחקים מלכים הרוצים לבנות ממלכה גדולה, מרשימה ועשירה, לשם כך, עליכם לבחור את אריחי הדומינו שלכם, ולהציבם בחוכמה, תוך ניצול המרחב בצורה הטובה ביותר, כך שתהיה לכם את הממלכה המושלמת – ריבוע בגודל של חמש על חמש, עם ריבוי כתרים ושטחים מאותו סוג. אז אם תבנו את ממלכתכם בחוכמה, תוך סיכול מזימותיהם של המתחרים, הממלכה שלכם תהיה המפוארת ביותר... וגם תנצחו במשחק.

רכיבי המשחק

קינגדומינו לא מכיל כמות אדירה של רכיבים ביחס למשחקי לוח אחרים, אך המשחק מגיע בקופסה קטנה והרכיבים עצמם מאוחסנים באינסרטים מעולים ומושקעים.

במשחק תמצאו את הרכיבים הבאים:
-  אריחי דומינו, על פניהם מודפסים עליהם סוגי שטח: שדות, ימות, מכרות, שממות ועוד, על חלקם מודפסים גם כתרים, ועל גבם מודפסים מספרים, מאחד ועד ארבעים ושמונה. כמו באריחי דומינו רגילים, כל אריח מחולק לשני חצאים, לרוב עם סוגי שטחים שונים, אך לעתים שניהם זהים. האריחים עשויים מקרטון עבה וחזק יחסית, אבל יש להם נטייה להישחק קצת בקצוות.
- שמונה מלכי עץ קטנים וחמודים, שמזכירים מיפלים גדולים אך ללא גפיים, הצבועים בצבעים חזקים – צהוב, ירוק, כחול או ורוד.
- ארבע טירות קטנות להרכבה, באותן ארבע צבעים של המלכים. הרעיון עצמו חמוד, הטירות עצמן מורכבו תמ-4 חלקים וההרכבה פשוטה. הטירה מסמלת את מרכז הממלכה של כל שחקן וניתן לחבר לכל אחת מהטירות כל סוג שטח.
אפשר לפרק את הטירות לאחר השימוש, אבל הן עשויות מקרטון דק יחסית, ומתקפלות אם לא מרכיבים אותן בעדינות. ניתן לאחסן אותן מורכבות בקופסת המשחק, מה שעדיף.

- חוברת הוראות, קצרה ולעניין, בהמון שפות שונות. החוקים עצמם מוסברים בערך ב- 3-4 דפים איכות הרכיבים של קינגדומינו היא בסדר גמור, למעט הטירות שהן עדינות.על אריחי הדומינו יש איורים נחמדים, חלקם משעשעים, אבל כולם מוסיפים גיוון לממלכה ולמשחק. אין ספק שהתוצאה הסופית היא צבעונית ומגניבה, והצבעים תורמים לאווירה.

Kingdomino Tiles Meeple

איך משחקים?

החוקים של קינגדומינו פשוטים יחסית – אם כי זה תלוי בכמה נסיון יש לך במשחקי לוח. חלק מהאנשים, חושבים שהמשחק מעט פשוט מדי. אבל זה בהחלט עניין של העדפה: יש אנשים שנהנים ממשחקים פשוטים, חלק ממורכבים יותר. למי שרגיל למשחקי קופסא כגון מונופול, סיכון, וכך הלאה, החוקים לא יהיו מורכבים כלל והוא מתאים בהחלט כמשחק ראשון להכיר את העולם הרחב של משחקי הלוח.

בתחילת המשחק של קינגדומינו כל משתתף מקבל חייל צבעוני (מלך), וטירה באותו הצבע, לאחר מכן מגרילים את סדר התורות.

מניחים אריחים בהתאם למספר המשתתפים ומסדרים אותם בטור לפי המספר על גבם, מהקטן לגדול. כל שחקן, בסדר שנקבע על פי ההגרלה, בוחר אריח ומניח עליו את המלך שלו. אם משחקים בשני שחקנים, לכל שחקן יש שני מלכים.
בשלב זה מתחיל המשחק, וכעת יש סבבים של הנחת האריחים שבחרתם ופתיחת אריחים חדשים – תמיד מסדרים אותם  לפי מספרם (המספרים הגבוהים הם האריחים החזקים יותר). המשתתף שהיה על המספר הנמוך ביותר מוסיף ראשון את האריח שהוא בחר בממלכה שלו, ולאחר מכן בוחר ראשון את האריחים בטור החדש.

חוקי הוספת אריח חדש לממלכה שלכם הם פשוטים: יש להניח את האריח כך שלפחות אחד משטחיו צמוד לשטח מאותו הסוג. הטירה נחשבת לאריח מכל הסוגים, והשטח המרבי של הממלכה לא יכול להיות גדול מחמש על חמש משבצות. אם אתם לא יכולים להניח באופן חוקי את האריח שבחרתם, הוא יוצא מהמשחק.

kingdomino tilesכשנגמרים האריחים, מסתיים המשחק ובודקים מי ניצח, משחק של קינגדומינו לוקח לרוב 20 עד 30 דקות. בסוף המשחק סופרים את הנקודו בדרך הבאה: כל "מקבץ" משבצות מאותו סוג שטח, הצמודים זה לזה מקנה מספר נקודות השווה למספר המשבצות כפול מספר הכתרים לדוגמה, מקבץ הכולל חמישה שטחי ים צמודים שעליהם ארבעה כתרים יהיה שווה 4 כפול 5, עשרים נקודות. חברו את כל הסכומים ותקבלו את הניקוד שלכם. המשתתף בעל הניקוד הגבוה ביותר הוא המנצח המאושר במשחק קינגדומינו.

המחשבות שלי וסיכום

לפי הפרסום של פוקסמיינד, החברה שתרגמה את קינגדומינו, המשחק עוזר לפיתוח מחשבה לוגית ויכולת אסטרטגית. אני לא יכול לסתור טענה זו, אמנם המשחק משווק לילדים, אך זהו חוסר הבנה של המתרגם. ילדים בהחלט יכולים ללמוד ממנו, אך גם מבוגרים יכולים להנות ממנו, לא פחות מהם.

השילוב של צבעוניות ואיורים משעשעים, יחד עם מחשבה טקטית בעת בחירת האריחים של "לקדם את עצמי, או למנוע מהיריב שלי לקדם את עצמו" הוא מצויין, והחוקים פשוטים מאוד. גם צריך לחשוב קדימה, ולתכנן את הממלכה שלך כך שתוכל להניח את כל האריחים שבחרת.
אבל במשחק יש גם דברים פחות טובים: בין היתר, המשחק מונוטוני מאוד, אין דבר שמשתנה בין סיבוב לסיבוב, למעט סדר הופעת האריחים כך שהמשחקיות החוזרת מוגבלת. וכמו שהזכרתי קודם,המשחק לעיתים פשוט מדי למי שמשחק משחקים מורכבים.

קינגדומינו הוא משחק נהדר למי שמחפש משחק פשוט ומהיר כמשחק פילר לפני או אחרי משחק לוח כבד יותר או משחק תפקידים, למי שמעוניין לשחק עם ילדים או מי שמחפש משחקים פשוטים כדי להכיר את העולם הנהדר של משחקי הלוח. לעומת זאת, מי שכבר מנוסה במספר משחקים, ומחפש משחק עם "בשר", אז קינגדומינו יהיה משחק פשוט מדי עבורו שלא מציע עניין רב.

קוויןדומינו – ההרחבה

למי שרוצה להפוך את קינגדומינו למשחק יותר עשיר ובעל אפשרויות נוספות, פוקסמיינד הכריזו על תרגום של ההרחבה לקינגדומינו: קוויןדומינו, שמוסיפה עוד אפשרויות למשחק: אבירים, בניינים ואפילו דרקון! שימו לב שקוויןדומינו הוא גם משחק עצמאי, כך שאולי עדיף שתרכשו אותו אם קינגדומינו פשוט מדי עבורכם.

תהנו ותודה רבה על הקריאה!

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.