Fluxx - פלאקס, משחק קלפים עם חוקים משוגעים

Fluxx - פלאקס, משחק קלפים עם חוקים משוגעים

Information
פורסם ב09 אפריל 2018
נכתב על ידי האיש הזקן


שם המשחק: Fluxx

סוג: משחק קלפים, פילר, הומור

מספר שחקנים: 2-6

זמן משחק: 5-20 דקות

גילאים: 8+

מוציא לאור: Looney Labs

מחיר מומלץ לצרכן: 16 דולר

דרוג: 3 מתוך 5


פלאקס הוא משחק קלפים ותיק שיצא לאור לפני יותר מעשרים שנה, בתקופה שבה המתיישבים של קטאן היה משחק חדש בשוק, ומעט אחרי פלאקס יצא לשוק מנצ'קין. מדובר במשחק בעל טוויסט ייחודי, שבו הקלפים משנים את המשחק עצמו, והוא משחק מהיר וחברתי שמתיישב בול על המשבצת של משחק פילר.

פלאקס תורגם לאחרונה לעברית על-ידי מאנקי טיים בגרסה הרגילה שלו. הגעת המשחק בעברית הוא הזדמנות טובה לכתוב לו סקירה כדי שגם אתם תכירו אותו, ולהמליץ לכם האם לדעתי למרות כל השנים שעברו מאז, הוא עדיין משחק טוב.

חוקי המשחק ורכיבים

בתחילת המשחק כל שחקן מקבל שלושה קלפים, ובכל תור שולפים קלף אחד ומשחקים קלף אחד. זה כל החוקים בהתחלה, מכאן זה רק משתגע. הקלפים מתחלקים לארבעה סוגים:
- שמורים, קלפים שנשארים על השולחן ושייכים לשחקן שהשתמש בהם - אלא אם יש קלף במשחק שאומר אחרת.
- קלפי חוקים, שמוסיפים ומשנים חוקים במשחק: לדוגמא מגדילים את כמות הקלפים ששולפים, מוסיפים מגבלת יד וכך הלאה.
- קלפי פעולה, בעלי השפעה חד-פעמית.
- קלפי מטרה, שקובעים למעשה את תנאי הנצחון במשחק. רוב תנאי הנצחון במשחק הבסיסי הם שילוב של שני קלפים שמורים – למשל מוח ועין.

fluxx cards

זה כל המשחק. הרכיבים היחידים בו הם הקלפים, שהאיכות שלהם טובה. מהצד השני, האיורים של הקלפים פשוטים ולא מעוררי השראה.

המחשבות שלי על המשחק

מהיר ומצחיק – פלאקס זורם במהירות והתורות בו קצרים. גם כי אי אפשר ממש לתכנן קדימה כי הכל ישתנה עד לתור הבא שלך. המשחק יכול להסתיים בחמש דקות או בעשרים דקות – פשוט כי יש הרבה מזל במשחק, אם למשל קיבלת מטרה שיש לך את השמורים שצריך בשבילה. הזריזות והאנרכיה במשחק מהוות שילוב משעשע מאוד, ולזה הוא מיועד – משחק כיפי בין חברים.

אין החלטות משמעותיות וגם לא טקטיקה – פלאקס זה משחק שאי אפשר לתכנן בו קדימה. החוקים משתנים, קלפים נזרקים וכך הלאה. אל תגיעו עם תוכניות למשחק איך לנצח בו, פשוט ליהנות. לכן הוא לא משחק טוב לערב משחקים רציני, אלא מתאים למפגש חברים על בירה או בתור פילר לסוף היום.

מתאים לכל מספר שחקנים – המשחק מוגדר ל 2-6 שחקנים, והוא עובד היטב בכל מספרי השחקנים. זה די נדיר למצוא משחקים שעומדים באתגר, אבל פלאקס עושה זאת בכבוד.כמובן שחלק מזה נובע שהוא מבוסס המון על מזל וההנאה מגיעה מהחוויה ולא מהנצחון או האתגר.

מזל זה שם המשחק – החוקים המשתנים והקלפים המטורפים גורמים לזה שאפשר בתור אחד להיות על סך הפסד ובמשחק שלאחר מכן לנצח. להודות על האמת, זה כיף – איך בזכות קומבו מטורף מצליחים לנצח את כולם ולצחוק כל הדרך למטרה.

משחק הבסיס הוא יבש – הת'מה של הקלפים די משעממת, שזה פוגע בכיף. הכל מאוד כללי, המטרות, השמורים וכך הלאה. זו בעיה שנפתרת בגרסאות האחרות של פלאקס, שם יש הרבה יותר ת'מה ולכן הן לרוב גם יותר טובות.

הגרסאות השונות של פלאקס כוללות מגוון רחב של מותגים – יש את בטמן לחובבי גיבור העל, פיראטים למי שמחפש כיף של שודדים, קתולהו למי שמעדיף רוטב של אימה ועוד הרבה סוגים. אישית אני הכי מחבב את פלאקס פיראטים, וגם שמעתי דברים מצויינים על מונטי פייתון.

עובד היטב עם ילדים – בזכות החוקים הפשוטים שלו והכיף שהוא מציע, וגם עצם העובדה שאין בו טקטיקה, פלאקס הוא אחד המשחקים שבקלות אפשר ללמד אנשים חדשים. והוא בוודאי טוב יותר ממונופול או טאקי, שגם הם עמוסים במזל, ונמשכים הרבה יותר זמן.

לסיכום

פלאקס הוא משחק כיפי עם חוקים מטורפים והוא בהחלט לא משחק למי שמעריך טקטיקה או מחפש אתגר במשחקים שלו – לא משנה אם זה יורו או אמריטראש, פלאקס לא מתאים לכם.
לעומת זאת, מי שמחפש משחק מהיר וכיפי למלא כמה דקות או לשחק עם המשפחה, פלאקס הוא בהחלט מגניב. אם אין לכם בעיה עם אנגלית, מומלץ גם לבדוק גרסאות אחרות שלו, שמהנות יותר לדעתי.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.