Dead of Winter - מי מאיתנו ישרוד את החורף?

Dead of Winter - מי מאיתנו ישרוד את החורף?

Information
פורסם ב15 יוני 2017
נכתב על ידי עידן אריאב


שם המשחק: Dead of Winter

סוג: משחק לוח, ניהול משאבים, שיתופי למחצה, משימות סודיות

מספר שחקנים: 2-5

זמן משחק: 90-150 דקות

גילאים: 16+

מוציא לאור: Plaidhat Games

מחיר מומלץ לצרכן: 50 דולר

דרוג: 4.5 מתוך 5


מי יצליח לשרוד את החורף? במשחק Dead of Winter השחקנים הם שורדים שונים ומשונים שהתאחדו ביחד ב"מושבה", בעולם אפוקליפטי לאחר מגפת הזומבים. המשחק משלב אינטרקציות קבוצתיות, תמה כבדה, והחלטות קשות שבו הזומבים הם רק סכנה אחת מיני רבות הקיימות בהישרדות החבורה באחרית הימים.

זהו משחק סיפורי, עם מנגנון אפשרי של בוגד בדומה ל Battlestar Galactica ואיסוף משאבים כשכולם צריכים לשתף פעולה כדי לנצח (אלא אם יש בוגד).

מטרת המשחק

לפני תחילת משחק של Dead of Winter השחקנים יכולים לבחור אחת מבין מגוון של מטרות ראשיות שאותן כולם ינסו ביחד להגשים – לדוגמה איסוף משאבים, הריגת זומבים, או "פשוט" לשרוד את החורף למשך מספר סבבים. הבחירה גם מאפשרת שליטה באורך ובקצב המשחק.

יש גם לכל שחקן משימה אישית סודית שהוא מקבל בתחילת המשחק. מערבבים יחד שתי משימות רגילות על כל שחקן ומוסיפים משימת בוגד אחת ומחלקים אחת לכל שחקן. המשימה נשארת סודית לאורך כל המשחק והמנצחים הסופיים הם רק אלו שעמדו גם במשימתם האישית וגם בקבוצתית. משימת הבוגד היא מיוחדת בכך שהיא לרוב קשה יותר לביצוע ודורשת גם את כישלון המשימה הקבוצתית. לא בכל סבב יהיה בהכרח בוגד, אבל בכל פעם יהיה סיכוי לבוגד. חבורות שלא נהנות מההיבט הזה, יכולות להחליט שלא לכלול קלפי בוגד בתוך המשימות האישיות.

dead of winter andrew

סבבי משחק

Dead of Winter מתנהל בכמות סבבים מוגבלת המוכתבת ע"י המשימה הראשית. כל סבב יתחיל בדברים הבאים:

 • הטלת קוביות – כל שחקן מטיל קוביות ככמות הדמויות שלו +1. ככלל אצבע תוצאה גבוהה יותר מאפשרת מגוון גדול יותר של פעולות. כמות הקוביות גם מכתיבה את כמות הפעולות שהשחקן יכול לבצע.
 • חשיפת משבר – כל סבב ייפתח קלף משבר שדורש משאב מסוים ככמות השחקנים כדי למנוע אותו. תרומות למשבר נעשות בתורו של כל שחקן ומתבצעות בסודיות. תרומה של משאב שאינו מתאים פוגעת בסיכויי הקבוצה לפתור את המשבר, ושם בוגדים יכולים לנסות לחבל במאמצי הקבוצה מבלי להתגלות. משבר שלא נפתר יגרום להשפעה רעה כלשהי בסוף הסיבוב.
 • פעולות השחקנים – הסבב מתחיל מהשחקן הראשון, תפקיד שעובר לשחקן שהיה אחרון לאחר כל סבב, והלאה בכיוון השעון. שחקן יכול לנצל את כל הפעולות שלו בתורו.

חלקי המשחק

אזורי המשחק - ב Dead of Winter ישנם שבעה אזורים ראשיים שבהם ינועו ויפעלו הדמויות: המושבה, המכולת, הספרייה, בית הספר, בית החולים, תחנת הדלק, ותחנת המשטרה. לכל מקום מלבד למושבה יהיה ערימת קלפים ייחודית המייצגת את החפצים השונים שניתן למצוא שם. בכל מקום ישנם חפצים שסביר יותר ופחות למצוא, לדוגמה אוכל יהיה יותר נפוץ במכולת, ותרופות יותר בבית החולים. כל מקום גם מאפשר לכמות מוגבלת של דמויות וזומבים להימצא בו.

dead of winter colony

החפצים העיקריים שניתן למצוא במקומות הם:

 • אוכל – נחוץ כדי למנוע מהשורדים לגווע ברעב
 • תרופות – עוזרות לרפא פציעות
 • נשקים – עוזרים לחסל זומבים בצורה יעילה ובטוחה יותר
 • דלק – עוזר לנוע ממקום למקום בצורה בטוחה
 • כלים וספרים – מעניקים בונוסים מיוחדים שמשפרים את הדמויות.

מדד המורל – לא רק הבריאות הפיזית מכתיבה את הישרדות החבורה, אלא גם המנטלית. המדד הראשי שקובע מתי הקבוצה מפסידה זה מדד המורל. אם הוא מגיע לאפס המשחק נעצר מיידית והמשימה הקבוצתית נכשלת. כמות המורל ההתחלתית נקבעת במשימה הראשית. כמעט כל פעולה רעה במשחק מביאה לירידה במורל, החל מדמות שמתה, לרעב, להצטברות זבל ועד לאי-פתירת המשבר.

פעולות השחקן:

רוב הפעולות ששחקן יבצע בתורו הן להשתמש בדמויות שלו לטובת: חיפוש, תקיפה, תנועה, חסימה וניקוי.

 • תנועה – כל דמות יכולה לנוע ממקום למקום רק פעם אחת בכל סבב.
 • חיפוש – שחקן עם דמות שנמצאת במיקום חיצוני יכול לשלוף את הקלף העליון בערמה ולהוסיף לידו. ניתן גם לשלוף כמות גדולה יותר של קלפים ע"י ביצוע "רעש", שיכול לגרום ליותר זומבים להגיע בסוף הסבב. בכל מקרה בכל פעולת חיפוש יילקח רק חפץ אחד.
 • תקיפה – דמות במקום עם זומבי יכולה לתקוף אותו. הזומבי מת בוודאות מהתקיפה.
 • חסימה – להציב מחסום במקום בו הדמות נמצאת שימנע כניסת זומבי אחד.
 • ניקוי – דמות שבמושבה יכולה לנקות 3 קלפים מהזבל.

אלא אם לדמות יש יכולת או חפץ שאומר אחרת, פעולות התנועה והתקיפה כרוכות בסיכון. בכל פעם שדמות מבצעת פעולה שכזו יש להטיל את הקובייה האדומה המקוללת שתקבע אם הדמות חטפה נזק בפעולה הזו. הנזק יכול להיות החל מפציעה פשוטה, לכווית קור שמחמירה עם הזמן, ועד לנשיכה שהופכת את הדמות לזומבית בעצמה.

ישנן גם פעולות אחרות ששחקן יכול לבצע באופן חופשי בתורו כמו לתרום קלפים לפתירת המשבר, לשחק קלפים מידו, או לבקש קלפים משחקנים אחרים לשימוש מיידי בלבד.

דמויות

כל שחקן מתחיל עם שתי דמויות ויכול לאבד או לקבל חדשות לאורך המשחק. לכל דמות יש שני נתונים בסיסים – מספר פעולת החיפוש והתקיפה. המספרים מתארים מאיזו תוצאה ומעלה ניתן להפעיל יכולת זו, כך שמספר 1 בחיפוש הוא מצוין כי ניתן להשתמש בכל קובייה, ומספר 6 הוא די נדיר.

לכל דמות גם יש יכולת מיוחדת - יש יכולות פסיביות שמחזקות את הדמות כמו שהדמות מתה רק לאחר 4 פציעות במקום 3, ויש יכולות אקטיביות. חלק מהיכולות האקטיביות דורשות הפעלה רק במקום ספציפי, כמו מחוץ למושבה, וחלק דורשות גם השקעה של קובייה. כברירת מחדל כל יכולת מיוחדת, בין אם של דמות או של חפץ, ניתן להפעיל רק פעם אחת בסבב.

dead of winter heroes

קלפי הצומת

בכל תור יישלף קלף צומת-דרכים (Crossroad) שמכיל סיפור על התרחשות בעולם, החל ממסוק שהתרסק ועד למשבר בתור המושבה, מה שעוזר להיכנס לתוך אווירת המשחק אבל גם יש לו השפעות מכאניות. לפעמים הקלפים האלו מובילים לתוצאה טובה, כמו עוד דמויות ועוד משאבים שצונחים לתוך המושבה, אך לעיתים גם מכילים בחירות קשות כמו לקחת סיכון בגלגול הקובייה האדומה המקוללת עבור כמה משאבים. לפעמים, קלף אחד יכול לשנות את המשחק כולו. לא תמיד הקלפים האלו מופעלים. כל קלף מתחיל במשפט תנאי שנשמר בסוד ע"י הקורא, והוא יופעל רק אם התנאי מתמלא במהלך התור, אחרת הוא ייזרק.

סוף הסבב

בסוף כל סבב ייבחנו מאמצי הקבוצה לפתירת המשימה והימנעות מהזומבים ושאר הסכנות שאורבות לשחקנים. הדברים שייבחנו הם:

 • האכלת המושבה – אוכל 1 ייאכל ע"י כל 2 דמויות שבמושבה. אם אין מספיק אוכל לתת יתווסף סמן רעב לחבורה מה שיגרום לירידה במורל.
 • בחינת הזבל – אם כל הקלפים שהשחקנים זרקו עד כה גבוה מ10, ירד נק' מורל נוספת.
 • המשבר – ייחשפו הקלפים שייתרמו למשבר. אם הוכנסו מספיק משאבים ככמות השחקנים, לא יקרה דבר. אם הוכנסו 2 מעל למה שצריך המורל יעלה באחד, ואם הוכנס מעט מדי יקרה הדבר הרע שרשום על הקלף.
 • גל הזומבים – על כל מקום שבו נמצאים דמויות יבואו זומבים ככמות הדמויות. אם זומבי אמור להגיע ואין איפה להציב אותו, הוא במקום זאת יהרוג דמות אחת שנמצאת שם. במושבה בא זומבי 1 על כל 2 דמויות (במקום על כל אחת). זומבי שאמור להיכנס על מחסום ישבור אותו במקום. בשלב הזה בודקים אם מדדי הרעש (אם השתמשו בכאלו) גרמו לעוד זומבים להגיע.

אם החבורה שרדה את כל זה ועמדה בתנאי הניצחון, היא ניצחה. אם לא, ממשיכים לסבב הבא. כך עד שהקבוצה מנצחת, מפסידה, או שנגמרים הסבבים.

dead of winter inplay

מחשבות אחרונות

Dead of Winter מצליח לשלב מצד אחד מקום גדל לתכנון ולחשיבה קדימה מכיוון שכל פעולה היא קריטית ותמיד יש יותר מה לעשות מאשר מה שמספיקים, אך מצד שני כולל אקראיות רבה התואמת את התמה של עולם הרווי בסכנות כך שאף פעם אין לדעת באמת איך ייגמר כל תור.

המשחק מאפשר משחקיות חוזרת ברמה גבוהה בגלל המשימות השונות, הן הקבוצתיות והאישיות, הדמויות ההתחלתיות, קלפי הcrossroad וגלגולי הקובייה האדומה המקוללת שהופכים כל משחק לשונה לחלוטין. האינטקרציות החברתיות גם הן תופסות מקום ניכר והן מספקות לפחות חצי מהנאה במשחק - אין זה נדיר לראות שחקנים שמבצעים פעולות שפשוט אינן הגיוניות או "מה שהקבוצה צריכה עכשיו" בשביל להגשים את מטרתם הפרטית. הם יכולים להחביא מזון בידיהם ואף לתת לחבורה לגווע ברעב אם זה מה שצריך. כי בעולם של קור ואל-מתים – אדם לאדם זומבי.

קל להתאהב באתגרים ש Dead of Winter מציע והניצחון בו מהנה לא פחות מהדרך הקשה אליו ואפילו ולפעמים בעיקר אם הוא נגמר בכישלון מחריד. חשוב לציין שלא מדובר במשחק קצר - כשעתיים ותלוי בהתאם לקצב השחקנים. שחקנים עלולים ליפול לשיתוק חישובי (Analysis Paralysis), אך כמות הפעולות היחסית מוגבלת בכל תור מצמצת את זה. כמו כן, בשונה ממשחקים שיתופיים אחרים, יש פחות סכנה לשחקן אלפא שמכתיב את המשחק לשאר השחקנים, בדיוק בגלל המשימות האישיות הסודיות והציוד הפרטי שכל שחקן צובר.

לסיכום

אם אתם מעוניינים במשחק יחסית כבד עם תמה עמוקה שאפשר בקלות לצלול לתוכה, עם בחירות קשות שגורמות לכם להרגיש את המתח בכל פינה, ועם עבודת צוות שתעמוד במבחן לאורך הדרך, או אם אתם פשוט אוהבים משחקי זומבים – Dead of Winter הוא בשבילכם.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.