Lanterns, פסטיבל הקציר: משחק חגיגי לכל המשפחה

Lanterns, פסטיבל הקציר: משחק חגיגי לכל המשפחה

Information
פורסם ב25 ספטמבר 2016
נכתב על ידי האיש הזקן

Lanterns, פסטיבל הקציר: משחק חגיגי לכל המשפחה

שם המשחק: Lanterns

סוג: משחק לוח, אריחים, משפחתי, איסוף סטים

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 20-30 דקות

גילאים: 8+

מוציא לאור: Renegade Games

מחיר מומלץ לצרכן: 35 דולר

דרוג: 4.5 מתוך 5


משחק הלוח Lanterns מגיע בקופסה קטנה וצבעונית, עם שלל אריחים וקלפים בשבעה צבעים שונים. החוקים הפשוטים של המשחק מסתירים משחק טקטי כיפי ופשוט מחד אבל נטול מזל ועם הרבה מחשבה מאידך.

מרבית המשחקים שלי ב Lanterns היו עם המשפחה, אך הוא בהחלט מתאים גם למי שמחפש משחק פילר או להפסקת צהריים עם גיימרים. מה שעוד מרשים במשחק, שמדובר במשחק הראשון של היוצר, Christopher Chung ושכל החוויה מסתכמת בפחות מחצי שעה.

המכאניקות העיקריות במשחק הינן איסוף סטים, כמו משחק הרכבות Ticket to Ride והנחת אריחים, המוכרת ממשחק הלוח קרקסון - שילוב מנצח לדעתי.

רכיבים וצבעים

מטרת המשחק היא לקשט את פסטיבל הקציר במנורות צפות, כאשר אנו זוכים לניקוד עבור כל סט שאנו משלימים. את המנורות אנו ממקמים במרכז השולחן, באמצעות אריחים צבעוניים. לכל אריח יש ארבע צדדים, כל אחד בצבע משלו (יכול להיות אריח עם שני צדדים באותו הצבע) ובחלקם גם יש במרכז האריח סמל ייחודי.

Lanterns tiles

בהתאם לגיאומטריה של מיקום האריחים על השולחן, כל השחקנים מקבלים קלפי מנורות ליד שלהם. השחקן שהניח את אריח מקבל קלפי מנורות עבור כל צבע שתואם באריח החדש לאריח שכן. לאחר מכן כל השחקנים מקבלים קלף בצבע שפונה לעברם.

שני רכיבים נוספים במשחק הינם אריחי נקודות הנצחון, אותם אפשר לרכוש באמצעות יצירת סטים. כל אריח נצחון הוא בעל מספר נקודות נצחון משתנה, כאשר אריחים שנרכשים בתחילת המשחק שווים יותר מאשר אריחים שנרכשים בסיומו. לבסוף יש לנו גם סמני הערכה, עם קליגרפיה סינית עליהם (משמעות הקליגרפיה היא שמו של יוצר המשחק). בכל פעם שהנחנו אריח שתאם בצבע שלו לאריח שכן, אנו מקבל סמן הערכה.

איכות הרכיבים במשחק היא גבוהה, הקרטון של אריחי האגם וסמני הניקוד הוא עבה ואיכותי, בעוד הקלפים נעימים למגע ומזכירים את האיכות של Ticket to Ride. אני לא שרוולתי את הקלפים, כי אין ממש צורך לערבב את הקלפים.
הקופסה עצמה מגיעה עם אינסרט קרטון פשוט, שתפקידו העיקר הוא ליצור שני תאים בינוניים מהחלל הגדול (ומלא האוויר של הקופסה). לא להיט, אבל אין רכיבים שבאמת מצדיקים אינסרט מושקע יותר.

Lanterns comp

מהלך המשחק

המשחק מתחיל כשבמרכז הלוח יש את אריח האגם ההתחלתי, לכל שחקן יש שלושה אריחי אגם ביד ועוד ערמת אריחי לשליפה. כמות אריחי האגם משתנה בהתאם לכמות השחקנים, בכדי להבטיח שלכל שחקן יש מספר תורות קבוע וכמות התורות הכללית (וזמן המשחק) נשארת זהה פחות או יותר.

גם מספר קלפי המנורות משתנה, בכדי להבטיח שתהיה תחרות עליהם, לעתים אוזלים קלפי המנורות מצבע מסוים. באותו אופן כמות סמני הניצחון גם משתנה, כאשר במשחק של 2 שחקנים יש פחות מהם, ובמשחק של 4 שחקנים כולם משתתפים. זכרו שתמיד יש שלושה סמני נצחון גנריים ששווים 4 נקודות, אם אזלו סמני הנצחון מסוג מסויים.

מהלך המשחק הוא פשוט, כשכל תור של שחקן מורכב משלשה שלבים:

סחר בקלפי מנורות, באמצעות שני סמני הערכה ניתן להחליף קלף מנורה בצבע אחד בקלף מנורה מצבע אחר שזמין בקופה. כך אם למשל אתם רוצים להשלים שלוש זוגות, אך יש לכם שני כחולים, שני סגולים, ירוק אחד ולבן אחד, תוכל להשתמש בשני סמני הערכה בכדי להחליף את הקלף הירוק בקלף לבן שני ולהשלים את הסט.

השלמת סט לקבלת סמן נצחון בכל תור תוכלו להשלים סט אחד ולאסוף את סמן הנצחון המתאים, כאשר לרוב תרצו ללכת על הסט שיקנה לכם את המספר הרב של נקודות. יש לזכור שסט של רביעייה דורש רק ארבעה קלפים, בעוד סט של כל הצבעים דורש שבעה קלפים.
אם יש לכם 12 קלפי מנורות ביד, חובה עליכם להשלים סט לפני שתוכלו לקבל קלפים נוספים מהקופה.

הנחת אריח אגם זהו השלב המשמעותי במשחק, בו אתם מניחים אריח אגם ובהתאם למספר הצבעים שלו שתואמים לאריחים שכנים אתם מקבלים קלפי מנורות נוספות. כל שחקן גם מקבל קלף מנורה בצבע שפונה אליו. כמובן שעליכם גם לחשוב על האפשרויות שהיריבים שלכם יקבלו –כל עוד אריחי האגם בקו, אז המקסימום שניתן לקבל זה קלף בונוס נוסף. אך ברגע שהאגם הופך לדו-מימדי ניתן לקבל גם שניים ואף שלושה קלפי בונוס!
אם אזלו הקלפים מהקופה בצבע ששחקן צריך לקבל, הוא לא מקבל דבר.

לאחר הנחת אריח, השחקן שולף אריח אגם חדש מהקופה עד שהקופה אוזלת. אז כל שחקן מניח את שלושת אריחי האגם שבידו, ולבסוף כל שחקן מקבל תור אחרון להשלמת סטים ואז המשחק נגמר וסוכמים את הנקודות.

הדברים הצבעוניים, הטובים והפחות טובים ב Lanterns

משחק לכל המשפחה, אבל כיף גם לגיימרים: אחד מהמשחקים הבודדים שיש באוסף שלי, שאני יכול לשחק גם עם אישתי. זה בהחלט נדיר ומעיד על כך שהוא משחק משפחתי נפלא. אך עדיין יש בו מספיק מחשבה לשמש כמשחק פילר מהיר. שיחקתי בו גם עם ילדים בני 4, והם קלטו את המכאניקה מהר.

זמן משחק קצר: הזמן שנדרש לארגן את המשחק הוא פחות משתי דקות, והמשחק עצמו הוא בעל משך קבוע של כ-20 דקות, וזאת בגלל שהוא מסתיים לאחר מספר קבוע של סיבובים. אין במשחק יותר מדי אופציה ל Analysis-Paralysis – אבל יש חשיבות להחלטה שאתה לוקח. זה לא טייס אוטומטי.

צבעוני זה כיף: אהבתי את העיצוב הגרפי של המשחק, הוא פשוט מחד אבל לאחר מספר תורות האגם מתמלא והלוח הופך לצבעוני ומושך.

משחק טקטי בעיקר: בתור משחק פילר, זה לא מפתיע, אפשר לכוון לאיזה סט אתה רוצה להשלים (בהתאם לאילו סטים כבר השלימו וכמה שווה כל סט באותו הזמן), וכמובן להניח את אריחי האגם בצורה אופטימאלית כך שאתה תקבל את הקלפים שאתה רוצה אבל היריבים לא.
במשחק של 2 שחקנים הוא מאוד טקטי, עם 4 שחקנים פחות: מצב הלוח משתנה מאוד בין כל תור שלך. יש עוד שיקול טקטי, והוא אילו קלפי צבע נותרו בקופה: אתה יכול לתזמן את הנחת אריח האגם באופן שהיריבים לא יקבלו קלפים. 

אינטראקציה מוגבלת בין השחקנים: Lanterns מאזן טוב בין משחק תוקפני שבו השחקנים מתעמתים אחד עם השני לבין משחק "סוליטייר רב-שחקני" שבו כל שחקן משחק כמעט לבד. אתה כן צריך לעקוב אחרי הפעולות של השחקנים האחרים, גם בכדי להבין את מצב הלוח, אבל אין דרך לתקוף אחד את השני, רק למנוע מהם לקבל קלפי צבע שהם צריכים כשאתה מניח את אריח האגם.

יחסית יקר לרכיבים, אבל תמורה טובה במחלקת ההנאה למשחק. כשאני פותח משחק של 35 דולר, אני מצפה לרוב לקצת יותר. אבל למרות שהמחיר לרכיב קצת יקר (אפילו שהם איכותיים), המשחק עצמו מספק תמורה טובה למחיר.

סיכום הסקירה של Lanterns

זהו משחק שמתאים גם למשפחות וגם לשחקנים, שמשלב זמן משחק קצר עם מחשבה ואתגר. הוא מזכיר ברמת המורכבות שלו את האי הנעלם, אבל מהווה לטעמי משחק טוב יותר (וכמובן שאינו שיתופי). בהחלט מומלץ למשפחות כצעד ראשון בתחום.

הוא גם כיפי לגיימרים שמחשפים משחק פילר שגם יכול לשמש כמשחק משפחתי: יותר כתחליף לקרקסון למשל, ופחות כתחליף למשחק חברה כגון המחתרת (The Resistance). אציין שהוא יותר אבולוציה של משחקים מוכרים, ופחות מהפכה. אם כבר יש לכם אוסף גדול של משחקים, לא בטוח שהוא יחדש לכם משהו.

הציפויות שלי מ Lanterns לא היו גבוהות, הוא מגיע בקופסה בינונית ועם מיתוג של משחק "פשוט", אך אחרי כמה משחקים, אני מרגיש שגיליתי פנינה.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.