Heroes Wanted, גיבור על נולד

Heroes Wanted, גיבור על נולד

Information
פורסם ב03 פברואר 2015
נכתב על ידי GrandMasterFox

תמונת השער Heroes Wanted

שם המשחק: Heroes Wanted

סוג: משחק לוח, גיבורי על, ניהול יד

מספר שחקנים: 1-5

זמן משחק: 45-90 דקות

גילאים: 13+

מוציא לאור: Action Phase Games

מחיר מומלץ לצרכן: 65$

דרוג: 5 מתוך 5


נדיר מאוד שאני מוצא את עצמי נותן את הציון המירבי בביקורת על משחק ומפתיע עוד יותר כשמדובר במשחק עצמאי שהחל את דרכו במימון המונים דרך KickStarter, אבלHeroes Wanted  הוא אחד המשחקים הכיפים והמבריקים ביותר שיצא לי לראות בשנים האחרונות.

המשחק הוא על גיבורי על, ת'מה נפוצה בקרב משחקי לוח (יש גם את Legendary המצוין, ועוד משחקים רבים). אבל פה מדובר על משחק שמצד אחד הוא פשוט להחריד ומצד שני כל משחק נוסף הוא חוויה שונה לחלוטין כך שהמשחק לעולם לא נהיה מחזורי ומשעמם.

הוא מתאים גם לשחקנים מנוסים, וגם לשחקנים שמחפשים משהו יותר מורכב מהמתיישבים של קטאן.

סקירה כללית

Heroes Wanted מתרחש בעיר זטה (Zeta City), עיר שבה מספר רב של גיבורי-על כאשר הטובים והמובחרים מביניהם שייכים לקבוצה שנקראת The Champions. לאחרונה התפרסם שיש מקום אחד פנוי בקבוצה ולכן כאשר גיבור העל של השחקן שומע שיש נבל-על בעיר הוא מחליט לנסות לעצור אותו באופן כמה שיותר פומבי וזוהר כדי להשיג תהילה וכרטיס כניסה לקבוצת ה-Champions. אבל מה לעשות, יש עוד גיבורי על שרוצים את מקומם בקבוצה (השחקנים האחרים) וגם הם מגיעים לזירת האירוע. אתה צריך לעשות הכל כדי לזכות במספיק תהילה על מנת להיכנס להיכל התהילה של ה-Champions, גם אם זה כולל מדי פעם לתת בעיטה או שתיים לגיבורים האחרים שמתחרים איתך על התפקיד.

מטרת המשחק פשוטה מאוד. בסוף המשחק, בין אם נבל העל נתפס או לא, כל השחקנים מחשבים את סך נקודות התהילה שלהם ובעל התהילה הגבוהה ביותר מנצח.

הרכבת גיבור העל שלך

בתחילת המשחק, כל שחקן מרכיב לעצמו גיבור. הרכבת הגיבורים נעשית באופן הבא:

כל שחקן מקבל שלושה קלפי גיבורים א' (A) ושלושה קלפי גיבורים ב' (B), ובוחר אחד מכל סוג.

קלפי ה-ב' מייצגים את פלג הגוף התחתון של הגיבור עם יכולת קבועה פסיבית כלשהי וקלפי ה-א' מייצגים את פלג הגוף העליון ואת כוח העל של הדמות שלך.

לדוגמה, נניח וקיבלת 3 קלפי ב' הבאים: קפטן, מסטר, וג'ונגל ובנוסף 3 קלפי א' הבאים: קוברה, מיליונר וולקנו.

אז אתה יכול לבחור להיות אחד מתשעת גיבורי העל:

קפטן קוברה מסטר מיליונר ג'ונגל וולקנו
קפטן מיליונר מסטר קוברה ג'ונגל קוברה
קפטן וולקנו מסטר וולקנו ג'ונגל מיליונר
heroes wanted captain millionaire heroes wanted master volcano heroes wanted jungle cobra

שיטת ההרכבה הזאת מאפשרת לא רק יצירת גיבורי על שיכולים להיות שמות גיבורים מעולים לכל סרט פעולה כגון הטרנטולה הקטלנית (Deadly Tarantula) אלא יכולה גם ליצור גיבורים הומוריסטיים מבדחים כגון נסיכת החתיך (Princess Hunk).

קלף ה-א' קובע גם את סוג הגיבור שלך. במשחק הבסיס של Heroes Wanted קיימים ארבעה סוגים:

פורע חוק (Vigilante) – גיבורים המתמחים בלקיחת החוק לידיים (סגנון בטמן). במשחק הכוחות שלהם מערבים אלמנט אקראי כלשהו הכולל הטלת קובייה.

טכנולוגיים (Tech) – גיבורים המתמחים בהמצאות ומכונות חדשניות (סגנון איירונמן). במשחק הם הגיבורים המגוונים ביותר.

קוסמיים (Cosmic) – גיבורים המהווים חייזרים או ישיויות קוסמיות בין ממדים (סגנון סופרמן). במשחק הם גיבורים שבעיקר מתחזקים מפציעות.

מוטנטים (Mutants) – גיבורים שנולדו או עברו שיבושים גנטיים (סגנון האקסמן). לגיבורים מסוג זה ישנם 2 כוחות על.

במשחק יש אפשרות לכך שכל שחקן בוחר לדמותו אישיות מוזרה (Quirk) שדורשת ביצוע של משחק תפקידים קטן בעת אירוע מסוים.

למשל, "הכל יודע" (Know it All) אומר שבכל פעם שמתחלף השחקן הראשון, הוא חייב לספר עובדה כלשהי. "הידעת, שהמילה קוברה פירושה בפורטוגזית נחש עם ברדס?".

"סיבולת כאב נמוכה" (Low Pain Threshold) אומר שבכל פעם שאתה מוריד נזק ללא הגנה, אתה חייב להשמיע קולות של כאבים. Ouch.

"סיפור מקור מופלץ" (Convulted Origin Story) אומר שבכל פעם שהדמות שלך נחה, אתה חייב לספר משהו על איך נהיית גיבור על מלכתחילה.

במידה ומשתמשים באפשרות זו, כל שחקן מתחיל את המשחק עם 10 נקודות תהילה ובכל פעם שהשחקן שוכח לשחק את הדמות שלו, הוא מאבד 2 נקודות.

מצד אחד, החוק הזה עוזר לתרום לאווירה המשעשעת והכיפית של המשחק, אולם במידה והשחקנים תחרותיים מדי ומתחילים לריב ("תפסתי אותך", "לא נתתי לי מספיק זמן") או פשוט לא מעוניינים בה, אפשר לוותר עליה.

הרכבת הנבל

לאחר שהשחקנים בוחרים את הגיבורים, מגיע תורם של הנבלים. את נבל-העל המאיים על העיר בוחרים באופן דומה לבניית  הגיבורים - באמצעות קלפי נבלים א' ו-ב'. למשל הנבל יכול להיות פרופסור גולגולת (Professor Skull), חצי טון טאקו (800 lbs Taco) או הברון פון-חיה (Baron Von Beast).

heroes wanted baron von beast heroes wanted 800 lb taco heroes wanted professor skull

בדומה לגיבורים, קלפי הנבלים מרכיבים את יכולות הנבל. קלף ה-ב' מקנה לנבל יכולת פסיבית וקלף ה-א' מדגים כיצד הנבל תוקף את הגיבורים.

בחירת תרחיש

הדבר האחרון שנותר לבחור הוא מהי תוכניתו הזדונית של הרשע. התוכנית מיוצגת ומהווה בעצם את לוח המשחק שעליו משחקים. משחק הבסיס מגיע עם 4 תרחישים, חלקם הומוריסטיים וחלקם יותר רציניים:

לזבל את העיר (Littering, Loitering & Jaywalking) - תרחיש הבסיס הפשוט שבו הנבל מתהלך ברחבי הלוח אשר רובו המוחלט מלא בעוזריו של הנבל שתוקפים את הגיבורים ללא הרף תוך כדי שהוא משאיר מאחוריו זבל. הגיבורים לעומת זאת מוגבלים לרדוף אחריו אך ורק במעברי החצייה ומקבלים נקדות על השלכת הפסולת לפח.

מלחמה במפעל ה-DVD הפירטי (Bootleg Battle Royale) - הפעם הגיבורים תוקפים את הנבל במפעל הלא חוקי שלו. במרכז הלוח נמצא מסוע שהנבל קופץ בו מצד לצד בכיוון השעון בעוד שהגיבורים נגררים על המסוע נגד כיוון השעון ולכן חייבים לתזמן את התזוזה שלהם בקפידה. מעבר למלחמה בעוזריו השונים של הנבל, הגיבורים צריכים להתמודד עם המפעל המתמוטט ופיצוצים אקראיים שמתרחשים ללא הרף. נקודות בונוס לשחקנים שמשמידים את ארגזי ה-DVD  הבלתי חוקיים.

מבוך המראות (Not so Fun House!) – תרחיש שמתרחש במבוך מראות סגנון הלונה פארק. הפעם אין לדעת איפה יופיע הנבל בכל רגע נתון היות שהוא הולך ומופיע באופן אקראי בין החדרים. החדרים מקושרים ביניהם גם ברשת מנהרות סודיות שמאפשרות לשחקנים לקפוץ מחדר לחדר באופן מיידי. בתרחיש זה, הנבל יכול לתקוף את השחקנים דרך המראות שנמצאות בחדרים. השחקנים יכולים לנסות ולשבור את המראות ולזכות בנקודות אך הם מסתכנים בלחטוף רסיסים ונזק מהמראות.

מהומה בבית משוגעים (Bedlam at Zeta City Asylum) – בתרחיש זה, ישנה בריחה המונית מבית המשוגעים. הפעם המשחק מתחיל בלי נבל. ישנם חפים מפשע שמתחבאים מפחד שהגיבורים יכולים להציל ולצבור נקודות. בנוסף ישנה בריחה המונית של המשוגעים שכל תור מתקרבים יותר ויותר אל היציאה. אם הגיבורים תוקפים את אחד המשוגעים, ישנה בדיקה אקראית לראות אם במקרה מדובר בנבל בתחפושת. אם כן, בוחרים נבל אקראי ונלחמים בו. אם הוא בורח, ממשיכים לתקוף את המשוגעים שבורחים עד שחושפים נבל אחר כל פעם.

אבל איך בפועל משחקים?

אחרי שבוחרים את הגיבורים, הנבל ותוכנית העל שלו אפשר להתחיל לשחק. ראשית לוקחים את לוח המשחק המייצג את תוכנית הנבל.

שמים על הלוח את כל דמויות הרעים הכוללות את הנבל עצמו המיוצג על ידי הכלי השחור, העוזרים הבכירים שלו (Henchmen) (כלי הבז') והעוזרים הפשוטים שלו (Underlings) (הכלים האפורים). השחקנים מגלגלים קוביות לראות מי מתחיל ולאחר מכן שמים את עצמם בכל נקודות ההתחלה האפשריות (הסימנים הכחולים).

דוגמה לתרחיש ה-DVD.

heroes wanted map

כל תור במשחק מתחלק לשני שלבים: שלב הגיבורים ושלב הנבלים.

בשלב הגיבורים, השחקנים פועלים אחד אחרי השני. כל שחקן מתחיל את המשחק עם 6 קלפים. 5 מהם זהים לכל השחקנים והקלף השישי משתנה בהתאם לסוג הגיבור (פורע חוק, טכנולוגי, קוסמי או מוטנט).

השחקן בוחר אחד (ורק אחד) מהקלפים שבידו, שם אותו בערימת הקלפים המשומשים שלו ומבצע את הפעולה שכתובה בו. הקלפים מאפשרים התקפה, תנועה או החזרה של קלפים משומשים. כאשר השחקנים תוקפים, הם יכולים לתקוף את הנבל, העוזרים שלו או שחקנים אחרים. שחקן יכול לבחור לנוח בתורו. הוא לא מבצע כל פעולה ולוקח בחזרה את כל קלפיו המשומשים. שחקן שמתחיל את תורו ללא קלפים ביד, חייב לנוח.

לאחר שכל השחקנים סיימו את פעולתם, מגיע תור הנבלים. הפעולות בשלב זה משתנות בהתאם לתרחיש הנבחר וכן קלפי א' ו-ב' של הנבל. לרוב הנבל זז על הלוח ותוקף את הגיבורים. כמו כן, כל אחד מהעוזרים של הנבל שצמוד לגיבור יגרום לו נזק. לפעמים מתרחשים אירועים נוספים כמו בריחת משוגעים, פיצוצים במפעל ה-DVD  או השלכת פסולת ברחוב.

כאשר הגיבורים מותקפים בין אם על ידי הנבלים ובין אם על ידי שחקן אחר, הם צריכים להתגונן. לכל קלף יש גם דירוג הגנה. השחקן צריך לזרוק קלפים מהיד שסך ההגנה שלהם שווה או גדול מהנזק שהם חוטפים. אם אינו מסוגל (או אינו רוצה) הוא מתעלף. השחקן לוקח סמן פציעה אחד (פחות שתי נקודות תהילה בסוף המשחק) וזורק את כל הקלפים מהיד כך שהוא חייב לנוח בתור הבא.

המשחק נגמר באחד מהמצבים הבאים:

  1. השחקנים עשו מספיק נזק לנבל והוא מתעלף.
  2. הנבל ביצע את תוכניתו והסתלק. כל תרחיש מגיע עם מספר תורות שבסופם הנבל בורח.
  3. תנאי הפסד, למשל בבית המשוגעים יש מספר מקסימלי של משוגעים שיכולים לברוח.

בכל מקרה שהוא, סופרים את נקודות הנצחון של כל שחקן והגבוה ביותר מנצח.

העיתון של זטה סיטי

אבל כמובן שאין משמעות להיות גיבור-על בעל תהילה ב Heroes Wanted אם לא כותבים עליך בעיתון – נכון?

בכל משחק ישנן 5 כותרות עיתונים המייצגות אירועים שונים. חלק נקבעות על פי התרחיש והשאר נבחרות מאוסף אקראי. כותרות יכולות להיות למשל:

"הנבל חטף ממך 10 נזק"

"עילפת חמישה עוזרים"

"ניקית זבל"

"עילפת שחקן אחר"

וכו'

ברגע שהשחקן משלים אחת מהכותרות האלו, הוא יכול לבחור אחד מכמה בונוסים אפשריים שקורים באותו הרגע. הבונוסים נקבעים על פי סוג הגיבור של השחקן והשחקן יכול לבחור איזה מהם לקבל, כאשר שחקן אינו יכול לצבור את אותו הבונוס או אותה הכותרת יותר מפעם אחת. שני שחקנים יכולים לקבל את אותה הכותרת בזמנים שונים במשחק, וככל ששחקן מסיים כותרת מהר יותר כך היא שווה יותר נקודות בסוף המשחק.

מה לגבי שחקן בודד?

Heroes Wanted מאפשר גם מצב לשחקן בודד. במקרה הזה, השחקן משחק לבד על הלוח וצריך לעצור את הנבל לפני שהוא מתחמק לחלוטין. בסוף המשחק השחקן בודק את כמות הנקודות שלו לראות את הדירוג שלו.

חווית המשחק

הדבר המדהים ביותר ב Heroes Wanted הוא כמה שהמשחק מגוון. לא רק מבחינת כמות האפשרויות של המשחק (מיד נדבר על כך) אלא גם בקהלי היעד שלו.

מצד אחד, השמות ההומוריסטיים, התרחישים המשעשעים וכמובן משחק התפקידים יוצרים אווירה קלילה ומשעשעת שהופכת אותו למשחק חברה מוצלח שבו כולם נהנים וצוחקים. מצד שני, המשחק מאפשר מגוון רחב מאוד של אסטרטגיה כבדה ולחשב את תנועת הנבל, ההסתברות לאירועים ופעולות השחקנים האחרים כך שגם שחקני-אתגר רציניים ימצאו פה אתגר לא קל בכלל.

אבל בואו נחזור שניה אחורה ונדבר על כמות האפשרויות שהמשחק מציע. רק לצורך המחשה, נדמה את המצב הפשוט של שחקן בודד. במקרה זה, משחק הבסיס מגיע עם 32 קלפי א' ו-32 קלפי ב' כך שישנם 1024 גיבורים שאפשר לשחק. ישנם גם 18 קלפי א' ו-18 קלפי ב' של הנבלים כך שישנם 324 נבלים שמולם ניתן להתמודד. ביחד הדבר יוצר לנו 331,776 משחקים אפשריים לשחקן בודד.

עכשיו, בואו נזכור שיש גם יותר מתרחיש אחד אפשרי, כך שלמשל אם אנחנו מדברים על בית המשוגעים שבו יש מספר נבלים שונים במשחק, המספרים עולים בקצב אסטרונומי. אם נתעלם מהתרחיש הזה שהוא מורכב יותר, עדיין יש לנו אפשרות לבחור אחד משלושת התרחישים הפשוטים יותר וזה אומר שהגענו רק עם שלושתם ל-995,328 משחקים אפשריים.

וזה כמובן משחק הבסיס ללא ההרחבות. עכשיו אם אנחנו מדברים על שני שחקנים אזי לשחקן השני יש 31 קלפי א' ו-31 קלפי ב' לבחור מביניהם והגענו ל-956,510,208 אפשרויות.

אני יכול כמובן להתחיל לספור פה את האפשרויות של 4,3 ו-5 שחקנים, כותרות העיתונים האקראיות וכמובן את ההרחבות אבל אני מניח שהנקודה הובהרה. כמות הפעמים שאפשר לשחק במשחק הזה שוב ושוב ולקבל משחק שונה לחלוטין היא פשוט מדהימה.

אבל האם באמת כל אחת מן האפשרויות האלו שונה מהותית? חד משמעית כן. אבל במקום לפרט על כל אפשרות שהיא, פשוט נביא לכם כמה דוגמאות ותבינו לבד איך הייתם משנים את כל אופן המשחק שלכם בהתאם.

למשל איך הייתם מתפקדים לו הייתם נכנסים לנעליים של:

heroes wanted three supers

ומה אם הייתם צריכים להילחם ב...

heroes wanted three villians

זמן סידור

זמן הסידור של המשחק הוא לא ארוך במיוחד אך גם לא קצרצר ויכול לקחת בין חמש לעשר דקות של ארגון. כמובן שגם אחר כך לוקח קצת זמן להפריד את כל הרכיבים וכמובן לוודא ששום דבר לא נפל מתחת לשולחן.

חשוב לציין שהמשחק מכיל הרבה מאוד רכיבים קטנים וכדאי מאוד להימנע שלא יעופו מהלוח כי לא תמיד קל למצוא אותם כשהם מתפזרים.

עקומת למידה

המשחק פשוט מאוד וניתן ללמד אותו לשחקנים חדשים תוך מספר דקות מועט. המשחק מכיל מעט מאוד חוקים ולכן קל להיכנס אליו בקלות. בנוסף האווירה המשעשעת שלו עוזרת להחליק את העניינים ולגרום לשחקנים חדשים לזרום בקלות.

מצד שני, חשוב לציין כי בכל זאת יש דברים שמנוסחים באופן לפעמים קצת יותר מעורפל (במיוחד כוחות המוטנטים) ולכן מומלץ לעבור על רשימת השאלות הנפוצות באתר המשחק.

איזון המשחק

היות ויש מגוון רחב של אפשרויות משחק, גיבורים, נבלים ותרחישים שונים קשה למדוד את רמת הכוח של כל אחד מהקלפים. ישנם קלפי גיבורים שיהיו מעולים במשחקים מסוימים וגרועים במשחקים אחרים.

כמו כן, אם משחקים עם קלפי האישיות של הגיבורים, אז בוודאות ניתן לראות כי ישנם כאלו שהם יותר קלים או קשים למשחק וכמובן כאלו שקורים לעיתים תכופות או נדירות יותר.

גרפיקה

הגרפיקה של המשחק מעבירה באופן מצוין את תחושת הקומיקס הקלילה שהוא נועד לייצג.

הרחבות של Heroes Wanted

למשחק קיימות היום 2 הרחבות ונכון לרגע כתיבת מאמר זה ישנן 3 נוספות הרצות ב-Kickstarter.

Extra Extra – הרחבה המרחיבה את כמות הקלפים במשחק. הרחבה כוללת קלפי 15 א' ו-15 קלפי ב' של גיבורים, 8 קלפי א' ו-8 קלפי ב' של נבלים וכן 8 קלפי אישיות.

Champions and Masterminds – הרחבה לשחק את המשחק באופן שיתופי. ההרחבה כוללת דמויות של נבלים קבועים (מקשה אחת ללא חלוקה של א' ו-ב') אשר באופן משמעותי יותר חזקים מהנבלים האקראיים וכן גם 5 גיבורים המורכבים ממקשה אחת (ללא חלוקה של א' ו-ב') ואישיות קבועה משלהם.

הרחבות ה-Kickstarter כוללות:

The Stuff of Legend – ההרחבה הגדולה הראשונה של המשחק. ההרחבה כוללת שני תרחישים חדשים:

  • חנות משחקים קלאסית עם מכונות משחק, כאשר הנבל הפעם הוא גם רוח רפאים שבכל פעם נכנס כדיבוק באחת המכונות באופן אקראי.
  • פתיחת שער למימד אחר. בתרחיש זה, שני נבלים מנסים יחדיו לפתוח שער לממד מקביל ולזמן מתוכו צבאות של אלמתים. השחקנים צריכים להילחם בשני הנבלים דרך שני היקומים במקביל תוך כדי שהלוח מתמלא בעוד ועוד אלמתים הבוקעים מהשער.

בנוסף, ההרחבה מכילה 12 קלפי נבלים ו-32 קלפי גיבורים חדשים הכוללים גם 2 סוגים חדשים של גיבורים. גיבורים על טבעיים, הם גיבורים המתעסקים בכשפים של מאגיה אפלה וכאשר הם מפעילים את כוחותיהם, הם צוברים "קללות" שיכולות לגרום לתופעות רעות אקראיות לחול עליהם. הסוג השני הוא גיבורים מיתיים, שהם גיבורים מיוחדים אשר מתחילים עם יכולת פסיבית נוספת וקלף גיבור מיוחד עבורם.

Breaking News - הרחבת קלפים הכוללות 15 קלפי א' ו-15 קלפי ב' של גיבורים,  8 קלפי א' ו-8 קלפי ב' של נבלים וכן 8 קלפי אישיות חדשים.

Champions and Masterminds 2 – הרחבה נוספת למשחק שיתופי הכוללת 3 גיבורים ו-2 נבלים חדשים.

רכיבי המשחק

הרכיבים של המשחק הם פשוטים למדי. חשוב לציין כי הקופסא שהמשחק מגיע עמה אינה קשיחה במיוחד והיא מגיעה מלאה עד אפס מקום כך שאם לא מטפלים בה בזהירות היא עלולה להיקרע בקלות.

ראוי לציין כי העותק שבידינו הגיע מה-Kickstarter המקורי וכתוצאה מכך היו כמה פגמים ברכיבים, בעיקר הקוביה הסגולה שקצת נפגמה וכמה מדמויות עוזרי הנבל יצאו טיפה מעוותות. אבל מדובר בפגמים שוליים יחסית וכבר הודיעו שיטופלו בהדפסות עתידיות. כמו כן ראוי לציין לשבח את שירות התמיכה של החברה שכבר התחייבה לטפל בכל הרכיבים הבעייתיים.

סיכום

בשורה התחתונה, אם לא ציינו פעם אחר פעם, מדובר באחד המשחקים המגוונים ביותר שיצאו בשנים האחרונות, שיכול להתאים למספר רב מאוד של שחקנים וקבוצות ותמיד יכול להיות לו שימוש מסביב לשולחן.

כמובן שעם הזמן יש דברים שקצת מאבדים מקסמם כמו למשל האישיות של הגיבורים שתמיד משעשעות בהתחלה ולאחר זמן מה נהיות לפעמים קצת מאוסות, אבל מצד שני מדובר במכניקה אופציונלית ואפשר לוותר עליה בקלות. למרות שבכל פעם שיש שחקנים חדשים, ההתלהבות עולה מחדש.

אבל אל תתנו לבדיחות וההומור להטעות אתכם, המשחק הזה הוא בהחלט יותר שכל ממזל. למרות שיש בו גם לא מעט אלמנטים של מזל – אבל הכי חשוב יש בו הרבה מאוד כיף!


סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.