Galaxy Trucker

Galaxy Trucker

Information
פורסם ב03 אפריל 2014
נכתב על ידי ליאור

Galaxy Trucker משחק לוח מדע בדיוני מוטרף

שם המשחק: Galaxy Trucker

סוג: משחק לוח, מדע בדיוני, זמן אמת, מסחר

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 60 דקות

גילאים: 10+

מוציא לאור: Czech Games Edition

מחיר מומלץ לצרכן: 75 דולר

דרוג: 4.5 מתוך 5


במרבית משחקי הלוח יש לרוב מנצח אחד, כשפעמים רבות המנצח יגיע לניצחון המיוחל על גבי גופותיהם של חבריו הטובים - כמו ב King of Tokyo. לכן, לא תהיה זאת הפתעה לגלות שלמרות האווירה הרגועה לכאורה שמשחקי לוח מתנהלים בה - בכיסאות נוחים, מסביב לשולחן, בקרב חברים או משפחה, בצורה נינוחה של תור אחרי תור – רובם הם משחקים תחרותיים ביותר, עם הרבה "ראש בראש" ומתח. דוגמא טובה למשחק לוח שכזה הוא Cosmic Encounter.

אני לא יודע אם זאת הייתה המטרה של יוצר משחק הלוח Galaxy Trucker, אבל בכל אופן נראה שהוא רצה לעשות ניסוי סדיסטי קטן, ולבדוק מה קורה אם תשחקו משחק לוח כשכיסאות נוחים דווקא יפריעו לכם, בעת שתשלחו ידיים לתפוס אריחים שפזורים על השולחן כמו נחיל דגי פיראניה רעבים, כשכולם משחקים בזמן אמת בלי שום קטע ג'נטלמני, והדובדבן שבקצפת - שעון חול שהשחקנים יהפכו בשביל לגרום ללחץ אצל האחרים...

התחלתם להזיע? רוצים לפתוח את החלון? חבל! אתם בחלל החיצון ובחוץ יש רק ואקום! (אה, וחלקים שהתפוררו לכם מהחללית)

חוקי משחק הלוח

המטרה ב Galaxy Trucker הינה להרוויח כסף ע"י בניית חללית מטען ואיסוף סחורות לאורך מסלול הטיסה ומכירתן בסופו תוך כדי מרוץ נושא פרסים. כל מי שמסיים את משחק הלוח עם רווח ניצח (אבל כדברי חוברת ההוראות - מי שמרוויח הכי הרבה ניצח יותר).

בפועל, רוב הזמן אתם בכלל תצטערו שיצאתם למסלול הטיסה המטורף הזה ותתפללו שלפחות תגיעו לקו הסיום בחתיכה אחת (ושחבריכם לאו דווקא) וזאת מטרת המשחק הלא רשמית.

שלבי המשחק

Galaxy Trucker מחולק לשלושה סיבובים בלתי תלויים זה בזה, כאשר בכל סיבוב בונים ומטיסים חללית מסוג אחר. בהתחלה החללית מורכבת ממספר קטן יחסית של חלקים, ובכל סיבוב החללית נהיית גדולה יותר ומורכבת יותר.
להלן הסדר של אחד משלושת סיבובי המשחק:
1. הכנה טכנית של הסיבוב.
2. בניית החללית.
3. בדיקת תקינות החללית.
4. הטסת החללית והיתקלויות שונות.
5. התוצאות הכספיות של הזוועה שהתרחשה עד כה.

רגע, אתם רוצים לראות איך נראית חללית (או שמא משאית חלל - Galaxy Trucker(? הנה אחת מהסיבוב הראשון - 

Galaxy Trucker ship חלליית משחק לוח

צלילה אל הקרביים של Galaxy Trucker

נסקור קצת יותר לעומק את כל אחד מהשלבים בסיבוב של משחק הלוח:

הכנה טכנית של הסיבוב

כל שחקן (מתוך 2-4 שחקנים, עם ההרחבה הראשונה אפשר 5 שחקנים) מקבל לוח שעליו מצוירים קווי המתאר של חללית שמורכבת מריבועים ריקים, ואריח ריבועי של תא מגורים ממוקם על גבי ריבוע ריק במרכזה של החללית. עשרות אריחים ריבועיים מפוזרים עם הפנים כלפי מטה במרכז השולחן.
מתוך קלפי האירועים השונים שמתאימים לגודל החללית שאתם מטיסים (קטנה, בינונית או גדולה) יוצרים ארבע חבילות של קלפי אירועים, כאשר שלוש ממוקמות על לוח המעקב והניקוד, וחבילה אחת שתחכה בצד – הפתעה!

בניית החללית

השלב הזה הוא עיקר המשחק. וגורם הזמן הוא חלק מכריע שלו - אומרים "שלוש, ארבע ו..." והופכים את שעון החול שמודד דקה.

הפעלת שעון החול בפעם הראשונה לא כל כך קריטית, אבל היא ללא ספק מכניסה את המשתתפים במשחק לאווירה הנכונה ישר מההתחלה. שעון החול כשלעצמו לא מגביל את המשחק בזמן, כי בפעם הראשונה שהופכים את השעון מותר לחול להיגמר, וגם אין חובה להפוך את השעון מיידית כשהחול נגמר. אז מתי כן הופכים? כשאחד השחקנים מחליט שהחללית שלו מוכנה, הוא הופך את השעון, ואז נשארת רק דקה לשאר השחקנים לסיים (בחלליות הגדולות יותר החוקים מעט שונים). אגב, מי שמסיים מהר יותר, זוכה מעבר להנאה שבהלחצת חבריו, גם לקבלת יתרון בעמדת הזינוק.

המחסן המשותף - כל האריחים שפיזרנו בהתחלת הסיבוב במרכז השולחן מהווים למעשה מחסן משותף לכל השחקנים ומהם מרכיבים את החלליות. ישנם אריחים של לייזרים, מנועים, תאי מגורים, סוללות, תאי אחסון לסחורות ואפילו מגנים ותאי מגורים לחייזרים.

מה כל חלק עושה

הסבר מקוצר מאוד – זוכרים את ארבעת חבילות הקלפים שהכנו מקודם (כשאחת מתוכם בצד)? הקלפים הללו יכולים להודיע לנו שנתקלנו בפיראטים/תחנות חלל נטושות/אזורי מלחמה/עולמות מסחר/מטחי מטאורים ועוד. הנה סוגי הקלפים של Galaxy Trucker:

Galaxy trucker cards קלפים משחק לוח

על מנת להתמודד עם ההיתקלויות האלו אנחנו צריכים את האריחים, והרבה מהם. וכנראה שיותר מכמות המקום בתוך קווי המתאר של החללית שלנו...

לייזרים – בעיקר בשביל לנצח אויבים (כמו פיראטים או מבריחים) ולפגוע במטאורים.
מנועים – עוזרים להתקדם במרוץ, לשפר עמדות, לא להיתקע בחלל, ולעתים לברוח מאויבים.
תאי מגורים – מישהו צריך להטיס את הספינה, לא? בנוסף, ככל שיהיו לך יותר אנשי צוות כך תוכל לנצל הזדמנויות חיוביות שיקרו בדרכך (לבזוז תחנת חלל נטושה וכו').
תאי אחסון – סחורות שמזדמנות לאורך המסלול מאחסנים ב... תאי אחסון!
תאי סוללות – בשביל להפעיל את המגנים, וגם בשביל להשתמש באריחים של לייזרים ומנועים משודרגים צריך לבזבז סוללות. ואיפה מאחסנים סוללות? נכון!
מגנים – ניתן להפעיל אותם בשביל לספוג סוגים מסוימים של נזק.

וכן, יש הרבה רכיבים במשחק, כמו שאפשר לראות:

Galaxy trucker רכיבים

הערת ביניים
כמו שניתן להתחיל להבין, החלל החיצון מספיק מאתגר במשחק הזה, ואכן לכאורה השחקנים משחקים כל אחד בנפרד מול אתגרי המשחק עצמו. אבל צריך לדעת שעדיין יש מספיק אינטראקציה בין השחקנים בצורה עקיפה - התחרות על החלקים השווים יותר, הניסיון להלחיץ את האחרים, ובהמשך החלטות במהלך הטיסה עצמה שמורכבות בעיקר ממה הכי יעזור לך, אבל במידה לא מבוטלת ממה הכי ימרר את חיי החלל של חבריך.

איך בונים את החללית

נו באמת, חשבתם ש"זה שאין לנקוב בשמו" פשוט יגיד לכם לקחת חלקים ולשים בחללית? חלליות בונים מהנדסים, והחללית שלכם לא יוצאת מהכלל.

להלן קורס מזורז בהנדסת חלליות:

1. חללית בונים ביד אחת. למה? ככה! וגם כי זה מצחיק יותר...
2. מותר להרים רק חלק אחד כל פעם ולהסתכל עליו. מצא חן בעיניך? חבר אותו לחלק שכבר קיים בתוך החללית (כזכור, מתחילים עם תא מגורים אחד באמצע). לא מצא חן בעיניך? בזבזת זמן, אבל לא נורא - תחזיר אותו למרכז השולחן והפעם עם הפנים שלו כלפי מעלה. מותר לך להרים אותו שוב בעתיד, אבל גם לשאר השחקנים.
3. לנשום עמוק. לכל חלק יש ארבעה צדדים (ריבוע). במרכז מצויר סוג החלק (למשל לייזר או תא מגורים) ובכל צד מצויר סוג הצינור שהוא מתחבר בעזרתו או שאין לו צינור כלל בצד הזה. ישנם שלושה סוגי צינורות – צינור בודד, צינור כפול, וצינור אוניברסלי. לצינור בודד מותר להתחבר רק לצינור בודד אחר, צינור כפול יכול להתחבר רק לצינור כפול ואילו צינור אוניברסלי יכול להתחבר לכל סוג של צינור. כאמור, כל צד של אריח מתחבר בצינור משלו, כך שיכול להיות לדוגמה שבצד אחד יהיה חיבור בודד, בשני כפול, בשלישי אוניברסלי, וברביעי לא יהיה צינור כלל. צינור מאריח אחד לא יכול להיות מחובר לאריח אחר אם אין לו צינור כלל בצד הזה, אבל כן ניתן להשאיר צינור שלא מחובר לכלום (כלומר אין אריח שצמוד אליו בצד הזה). לא לדאוג, כשרואים את החלקים פשוט מאוד להבין את זה.
4. לייזרים צריכים להיות מכוונים החוצה מהספינה, ובאופן דומה גם המנועים (חוקים מוזרים).
5. ללא חרטות – חלק שחובר לחללית לא ניתן להחלפה. אז תחשבו טוב לפני שאתם מחליטים!
6. תוך כדי הטירוף של הבניה אתם מוזמנים לשלוח את ידכם לכיוון שלוש חבילות הקלפים ולהסתכל אילו אירועים צפויים לקרות לכם. אבל אל תתלהבו יותר מידי – את החבילות (כולל הרביעית שאף אחד לא יכול לראות) יערבבו ביחד בסוף שלב הבניה, ככה ש-25% מהקלפים יהיו הפתעה, וכך גם הסדר שלהם (בפועל הסדר מאוד חשוב).

בדיקת תקינות החללית

לאחר שהשחקן שסיים לבנות ראשון הפך את שעון החול והזמן נגמר, הגיע הזמן לבדוק את תקינות הספינה כי מסתבר שלעתים קרובות הקורס המזורז שעברתם לפני רגע לא בדיוק מספק את הסחורה, ועברתם על מספר חוקי בניה (בעיקר במה שקשור לצינורות...). בשביל לפתור את הבעיה אתם תאלצו לזרוק חלקים שמפירים את החוקים (את הבדיקה של החללית יעשה שחקן אחר, אבל בעל החללית יחליט את מה לזרוק).

הטסת החללית והיתקלויות שונות

בגדול, השלב העיקרי של הסיבוב מאחוריכם. כל שנשאר עכשיו זה ליהנות (?!) מהנסיעה.
לוקחים את חבילות הקלפים ומערבבים אותן. אז שולפים אותם אחד אחד ומבצעים את מה שהם מורים.
לא מן הנמנע שמדי פעם תחטפו נזק. בצורה מופשטת - כשחוטפים נזק, זורקים קוביה שקובעת איפה נעשה הנזק. אם יש לכם חלק באזור הזה, החלק מושמד ונעלם (אלא אם כן אתם מצליחים להתגונן איכשהו). לפעמים אחרי שחוטפים כמה נזקים, או לחילופין אם הספינה נבנתה בצורה פזיזה, יכול להיווצר מצב בו עקב חלק שהושמד הספינה נפרדת לשני גושי חלקים שאין צינור שמחבר בניהם. במקרה כזה, השחקן צריך לבחור עם איזה גוש הוא ממשיך, והגוש השני אובד בחלל (לשמחת כלל השחקנים, מלבדו כמובן).

כפי שציינתי כבר קודם, ישנן החלטות ובחירות קטנות גם בשלב הטסת החללית, אבל אני לא רוצה להרחיב על כך בסקירה הזאת, כי זה פחות מרכזי להבנת המשחק.

התוצאות הכספיות של הזוועה שהתרחשה עד כה

אם החללית שלך שרדה את כל הקלפים – הגעת לקו הסיום ושכרך בצידך. השחקנים מקבלים כסף עבור המיקום היחסי שלהם אחד מהשני (הוא יכול להשתנות במהלך הטיסה כתלות בקלפים ובמספר המנועים שיש בחללית שבנית). הספינה שהכי פחות צינורות פתוחים אצלה לחלל החיצון מקבלת את פרס הספינה היפה ביותר (נא לשים לב, ככל שיותר חלקים נושרים לך בדרך, ככה כנראה יהיו לך יותר צינורות פתוחים לחלל). מוכרים סחורות שאספתם לאורך המסלול, וגם... משלמים כסף עבור כל אריח שנשר בדרך (למה? כי הספינה לא בדיוק שלכם. סיפור מצחיק, אבל ארוך).
אגב שכר – במהלך שלב הטסת החללית, אחרי כל קלף שבוצע, השחקנים יכולים להחליט שהם 'פורשים בשיא'. כשפורשים מאבדים את היכולת לקבל כסף עבור המיקום היחסי שלך וגם את המשאבים שלך אתה מוכר רק בחצי מהערך שלהם. מצד שני, אתה חוסך לעצמך את תשלום החובות עבור חלקים נוספים שיכולים לעוף לך מהחללית אם תמשיך לנהוג בגרוטאה הזאת.

סיום המשחק
אחרי שלושה סיבובים שבכל אחד בונים ספינה גדולה יותר ויותר, סופרים את הרווחים, וכאמור המנצח הגדול הוא העשיר מביניכם.

דעתי על משחק הלוח

הדברים הטובים
* למרות שזה משחק, אתה מתמודד עם אתגר הנדסי אמתי של לבנות חללית שאמורה לעשות משהו.
* קבלת החלטות תחת לחץ. המשחק הוא ההפך המוחלט של התופעה המייגעת שנקראת "analysis-paralysis", אבל דווקא בו יצא לך עשן מהאוזניים בגלל המהירות שגלגלי השיניים צריכים להסתובב במוח שלך.
* להתפוצץ מצחוק כשהחללית של היריב מתפוצצת באמת.
* להפגין צער פיקטיבי כשהחללית של היריב מתחלקת לשניים.
* ישנו מרכיב של "תתגרה במזל שלך במשחק". לא אחת קורה לך שאתה מבין שישנו סיכוי סביר שלא תשרוד את המשך המסע שעוד מצפה לך, אבל הפיתוי של לקבל את הכסף בסוף המסע מאוד מפתה. להסתכן או לא?
* לא דומה לאף משחק אחר שאני מכיר.
* בונוס - חוברת ההוראות משובצת בהמון המון בדיחות קטנות על קטעים במשחק. תכלס, אפשר לקרוא אותה בשביל הבדיחות גם אחרי שיודעים את החוקים.
* ישנן עוד שתי הרחבות (והשמועות אומרות שיש שלישית בדרך), ובניגוד להרבה משחקים אחרים בשוק, ההרחבות באמת מרחיבות את המשחק בצורה משמעותית.
* לא מצריך ידיעת אנגלית בכלל (חוץ מללמוד את החוקים כמובן).
* 50% מהאנשים מתלהבים ממנו ברמה היסטרית. לרוב אלו האנשים שחושבים שלחץ שגורם לטעויות זה דבר משעשע.

הדברים הפחות טובים

* 50% מהאנשים מתעבים אותו ברמת "חמץ בפסח". לרוב אלו האנשים שחושבים שלחץ הוא ההפך המוחלט משעשוע. לא אחת נגלו לנו מחזות זוועה שבהם הבעל (בדרך כלל זה הבעל) ממש התלהב מהמשחק, והאישה רצתה לבקש גט בו במקום אם עושים עוד סיבוב אחד נוסף.

* צריך לדעת להפסיד בכבוד (לא בטוח שזה לא טוב). לפעמים בנית ספינה ממש מעפנה, והיריב בנה ספינה די טובה. מה שיקרה זה שהוא יהנה משיט תענוגות (טוב, נסחפתי קצת), ואילו אתה תחזור הביתה על גבי רפסודה שהכנת מתאי סוללות מפוחמים. ומה שהכי גרוע זה שתוכל להאשים בעיקר רק את עצמך...

השורה התחתונה - Galaxy Trucker

להרכיב פאזל - בעצם משחק לוח, ביד אחת, במרוץ נגד הזמן והחברים שלך, בלי לעשות טעויות קריטיות (וקל לעשות טעויות כאלה), ותוך כדי השמעת הערות בדבר הגורל האכזר שצפוי לקרות לחלליות של כולם או קללות עדינות על "זה שאת שמו אין להגיד" והמוח המעוות שלו... אין דבר יותר מלחיץ, מותח, מאתגר ומצחיק מזה! כמובן בתנאי שאתם אוהבים את השילוב הזה.

הסקירה פורסמה במקור בקבוצה משחקי חברה

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.