ANIMA: Shadow of Omega

ANIMA: Shadow of Omega

Information
פורסם ב07 מרס 2008
נכתב על ידי האיש הזקן

ANIMA: Shadow of Omega

שם המשחק: ANIMA: Shadow of Omega

סוג: משחק קלפים, הרפתקנות, פנטזיה

מספר שחקנים: 2-5

זמן משחק: 45-60 דקות

גילאים: 12+

מוציא לאור: Fantasy Flight Games

מחיר מומלץ לצרכן: 25 דולר

דרוג: 3 מתוך 5


אנימה: צלו של אומגה, הוא משחק קלפים העומד בפני עצמו. כפי שהשם מעיד, המשחק נשען על ז'אנר האנימה כהשראה - כל שחקן מגלם חבורה של גיבורים שיוצאים למסע בכדי להציל את העולם מהשמדתו על-ידי אומגה, שד נורא מזמנים קדומים.
הקופסה כוללת חוברת חוקים, 110 קלפים, שתי קוביות וחמש סמנים. הוא מיועד ל2 עד 5 שחקנים, אורך המשחק הוא כ-20 דקות עבור כל שחקן המשתתף. מחיר המשחק הוא 20 דולר.
למרות שהמשחק הוא משחק קלפים לכאורה, הגדרה יותר מדוייקת לטעמי הינה משחק לוח ללא לוח.

מה יש בתוך הקופסה
110 הקלפים מחולקים לחמשה סוגים, אך כולם מעוטרים בציורים, רובם מהממים, בז'אנר האנימה - עם עודף בולט של בחורות. חמשת סוגי הקלפים הם -
קלפי משימה: ישנם שני סוגים של קלפי משימה - המשימות הסופיות, בכל משחק נבחרת אחת משלוש משימות סופיות, האדם שמשלים את המשימה, זוכה לתהילת עולם ומנצח במשחק. אך לפני זה, כל שחקן מקבל שתי משימות בסיסיות, אותן רק הוא מכיר - על-מנת להיות מסוגל לבצע את המשימה הסופית, הוא חייב להשלים משימה בסיסית, שלרוב גם מעניקה לו בונוס מסויים. בסה"כ יש 10 משימות בסיסיות.

דמויות: החבורה שלכם מורכבת מ-1 עד 4 דמויות, כל אחד מהן בעלת דירוג קרב ודירוג מהירות. הדמויות גם מסוגלות להשתמש בכוחות קי, קסם או נוכלות, ולעתים יש להן גם יכולת מיוחדת משל עצמן. בסה"כ יש 20 קלפי-דמות, גברים ונשים.

אזורים: במשחק יש 14 אזורים שונים, אותם אתם יכולים לחקור, להשלים משימות, לגייס דמויות חדשות או להשיג משאבים - בדמות קלפי יתרון. לחלק מהאיזורים יש גם יכולות מיוחדות. האזורים מחולקים לשלוש רמות קושי, בדומה בסיגנון ל WoW. ככל שרמת הקושי גבוהה יותר, הפרסים גבוהים יותר.

התקלויות: לא מעט קלפים (לא ספרתי  ) הם התקלויות, למעשה מדובר לרוב במפלצות אותן צריך לנצח בעת שמגיעים לאזור חדש, או חוקרים אזור. לכל מפלצת יש דירוג קרב ולרוב גם יכולות מיוחדות. חלק מהמפלצות הם יצורים מיסטיים, או יצירי אור/חושך, דבר שמאפשר להפעיל כנגדם יכולות מיוחדות. בנוסף ניתן למצוא בקלפים אלו אירועים מיוחדים שקורים, כגון Shadow of Omega, שמסיים את התור שלכם והורג דמות אחת, או Treasure, שמעניק לכם מספר קלפי יתרון בחינם.

קלפי יתרון: עוד ערמה די גדולה של קלפים, אותם אתם מחזיקים ביד (עד חמשה) ומעניקים לכם תוספים זמניים או קבועים ליכולת. יש שלושה סוגים בגדול - קלפי קי/קסם/נוכלות, בהם אתם יכולים להשתמש במידה שיש לכם את הדמות המתאימה בחבורה. מעניקים לרוב תוסף לקרב או מפעילים יכולת מיוחדת, חד-פעמיים. קלפי עלילה הם לרוב תוספים קבועים ליכולות החבורה שלכם, או השפעות חד-פעמיות המתרחשות בכל עת (כגון בגידה,הקרבה או מעוף הצפלין - שמאפשר לכם לחקור אזור לרצונכם).
לבסוף, ישנם גם שש ארגונים המעניקים תוספים קבועים לחבורה שלכם, לכל שחקן יכול להיות ארגון אחד במשחקים, ולכל ארגון יש יריב - עם חבורות המשתייכות לארגונים יריבים נמצאים באותו אזור, הן חייבות להלחם אחת בשנייה.

anima-cards

חוקי המשחק
כל תור מחולק לפאזות, כל שחקן פועל לפי דירוג המהירות של החבורה שלו.

בפאזה הראשונה מאפסים את הדמויות, אם הם השתמשו בתכונות.

הפאזה השנייה היא תנועה, ניתן לבחור לנוע לאזור הקיים על השולחן - יכולים להיות עד (מספר השחקנים כפול שניים) אזורים על השולחן בכל עת. או ניתן לחקור אזורים חדשים - לשלוף אזור אקראית מחפיסת האזורים. בכל אזור חדש יש התקלות מכוסה, שיש להתגבר עליה על-מנת להכנס לאזור.

הפאזה השלישית היא אינטראקציה. כאן ניתנת לשחקנים הזדמנות לסחור קלפים/דמויות אחד עם השני, כרצונם. או במידה ששתי חבורות נמצאות באותו איזור, לתקוף אחד את השני - שימושי במיוחד אם לאחד השחקנים יש משימת הגנה, שבה עליו להגן על אזור מסויים או משימת ליווי, שעליו להעביר חפץ מאזור לאזור. בצורה זו ניתן להפריע לשחקן אחר בהשלמת המשימה שלו.

הפאזה הרביעית היא מחקר - בכל אזור בו אתם נמצאים ניתן לבחור לחקור אותו, וכך לגייס דמויות חדשות, לקבל קלפי יתרון או להשלים משימה. אך לפני שאתם מקבלים את הצ'ופרים, צריך לגלגל ק6 ולראות מה מתרחש - לפי תוצאת הקובייה, נקבע האם אתם צריכים להתגבר על התקלות אחת (או שלוש), קורה לכם דבר אחר או שום דבר לא קורה. רק אם הצלחתם, אתם מקבלים את הפרס.
קרבות במשחק הם עניין די פשוט, אתם מסכמים את דירוג הקרב של כל החבורה שלכם, כולל תוספים שונים (קלפי עלילה, השלמת משימות וכיו"ב), מגלגלים ק6 ומשווים לדירוג הקרב של המפלצת (שגם מגלגלת ק6) - מי שגבוה יותר, ניצח. אם הפסדתם בחמש או יותר, איבדתם דמות. כמובן שאפשר להשתמש בקלפי יתרון במהלך הקרב, ויש השפעות מיוחדות לכל יצור, שמוסיפות טעם ונפח לקרבות.
לאחר שניצחתם אתם יכולים לבחור לבצע משימה, שמתחלקות בגדול לשלוש סוגים - להרוג מפלצת קשוחה ומרושעת, להגן על המקום מפני פלישות (ושחקנים אחרים) או להעביר חפץ לאזור אחר.

המשחק בפועל
שיחקתי במשחק פעם אחת, אז הרשמים הם לא חד-משמעיים :-).
היינו ארבעה שחקנים, ודי מהר השתלטנו על החוקים, השלב הראשון במשחק הוא בניית משאבים, או בעיקר גיוס דמויות, כולנו רצנו כמו משוגעים לעשות את זה. אחרי חמישה סיבובים הכל נפתח וכל אחד ניסה להשיג יתרון ולהשלים את המשימה שלו. בשלב הזה אפשר להגיד שהמשחק מתאר יותר גיבורים שמפריעים לגיבורים אחרים להציל את העולם… כולנו ניסינו להפריע לאחרים כמו שניסינו להצליח - שזה די משעשע ;).
לפחות במשחק של ארבע שחקנים, נדיר מצב שבו שחקן אחד יותר חזק משאר השחקנים בצורה משמעותית, וגם קלפי ההתקלות יכולים לאזן מחדש את המשחק. בסופו של המשחק הגענו למצב שכולנו רצנו לנצח את אומגה - די במקביל. כהערה, מבין שלושת המשימות הסופיות, להרוג את אומגה זאת המשימה הפשוטה ביותר מבחינה מכנית ומומלצת למשחק הראשון שלכם.
זמן המשחק היה די ארוך, כשעתיים, ולעתים זה נמתח יתר על המידה, סביר להניח שבמשחק הבא, שכולם מנוסים, זה מתקצר, לסביב השעה-שעה וחצי, כפי שמתואר בחוקים. עוד דבר הוא, שאנחנו גילגלנו בטעות 2ק6 בקרבות, שהגדיל משמעותית את אלמנט המזל - יכול להיות שזה שיפור לטובה, אבל זה גם מאריך את המשחק לדעתי. בכל מקרה, אני אשקול את זה כחוק בית (או להוסיף חוק בית בדומה למרוצללים, אם יוצא 6 בקוביה, מגלגלים שוב ומוסיפים את התוצאה).
למרות שנראה שיש הרבה חוקים והשפעות, המשחק עצמו זורם - אחרי סיבוב או שניים משתלטים על החוקים במהירות והוא מתאים לדעתי מכל גיל כמעט.

סיכום
המשחק הוא משחק כיפי וקליל, שאומנם לא מתאים לאלו שלא מכירים את הז'אנר, אבל לא דורש תואר במתמטיקה או הכרות עם משחקי-תפקידים. מומלץ לטעמי לשחק אותו בשלושה או ארבעה שחקנים, שני שחקנים זה מעט מדי, וחמשה שחקנים משמעו משחק ארוך יחסית - אז היו מודעים לכך.
המשחק מעביר בכיף את השעה פלוס, אם כי אני חושד שלפחות כרגע, ללא חבילת הרחבה, הוא מוגבל יחסית מבחינת המשחקיות החוזרת שלו - אין מספיק דמויות/משימות/אזורים. אז לא הייתי בונה עליו כמשחק שאפשר לשחק כל שבוע במשך שנה מבלי לחזור על עצמך.


סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.