Bohnanza, משחק של פולים

Bohnanza, משחק של פולים

Information
פורסם ב29 יוני 2013
נכתב על ידי ג'קי

Bohnanza

שם המשחק: Bohnanza

סוג: משחק קלפים, חברתי, משא ומתן

מספר שחקנים: 3-7

זמן משחק: 30-45 דקות

גילאים: 11+

מוציא לאור: Rio Grande Games

מחיר מומלץ לצרכן: 20 דולר

דרוג: מתוך 5


פול המרבה, הרי זה משובח!

בוהננזה הוא משחק פילר לשלושה עד שבעה שחקנים, שבו כל שחקן הוא בעל חוות פולים אשר מנסה לקצור את הרווחים הגבוהים ביותר. על אף הפשטות של המשחקיות, מדובר במשחק מהנה ועשיר באינטראקציה, וגם אסטרטגיה. הוא מתאים גם לאנשים שהם לא גיימרים, ויכול להוות תחליף נהדר עבור חובבי משחקי הקלפים הפשוטים, כמו טאקי למשל.

כל קלף מציין עליו את שם הפול, את התדירות שלו בחפיסה, ואת הערכים שלו. לכל שחקן שני שדות, בכל אחד מהם הוא רשאי לשתול סוג אחד של פולים. הוא יכול לקצור שדה בכל שלב (גם לא בתורו), ולקבל את ערכו. הערך של שדה תלוי בגודלו: בתחתית כל קלף יש רשימה של ערכים ( ציור של מטבעות) ומתחתם מספר המציין את גודל השדה הדרוש על מנת להפיק ערך זה. שימו לב שיתכן ולעתים תאלצו לקצור שדה ללא כל תמורה!
Bohnanza cards

אז איך המשחק מתנהל? לכל שחקן יש מספר קלפים ביד. את הקלפים האלה אסור לסדר! בתחילת תורו, חייב השחקן לשתול את הקלף הראשון שבידו. כן, גם אם זה מאלץ אותו לקצור שדה חסר ערך. לאחר מכן הוא רשאי לשתול גם את הקלף הבא בידו.
החלק השני הוא המעניין במשחק: השחקן שולף שני קלפים מהקופה ומניח לפניו. שני קלפים אלה חייבים להשתל בתור הזה. בשלב הזה, ניתן לבצע מסחר עם השחקן הפעיל. כל שחקן יכול להציע קלפים מהיד שלו (מכל מקום ביד!), כאשר השחקן הפעיל יכול להציע גם את הקלפים ששלף, אך לא קלפים שקיבל משחקן אחר.
חשוב לציין שזו הזדמנות נהדרת להפטר מקלפים בתחילת היד שלכם שלא באים לכם כלכך טוב...
בסיום חלק זה של התור, כל שחקן שותל את הקלפים שקיבל באיזה סדר שיבחר. לאחר מכן השחקן הפעיל שולף שני קלפים לסוף היד והתור עובר לשחקן הבא.
המטבעות, אגב, הם הצד האחורי של הקלפים, כך שכאשר אתה קוצר שדה, אתה שומר קלפים לפי ערכו ואת השאר משליך לערימה בצד.
ממשיכים באופן זה עד שהתפיסה נגמרת שלוש פעמים (כשבכל פעם שהיא נגמרת, מערבבים מחדש את ערימת הקלפים בצד לערימה חדשה). שימו לב שבכל ערבוב יהיו פחות קלפים, כי חלקם הומרו למטבעות!
כאשר מסיימים לשלוף מהערימה השלישית, כל שחקן רשאי לקצור את השדות שלו בפעם האחרונה, והשחקן שהרוויח הכי הרבה, הוא המנצח!

אגב, מי שלא מסתפק בשני השדות שלו, יכול לקנות ערוגה שלישית בעלות של שלוש מטבעות, אשר מוחזרים לקופסאות (ולא לערימת הקלפים המנוצלים!).

סיכום
המשחק הוא מהיר, כיף, קל ללימוד, ורבים מתאהבים בו במהירות. מדובר גם במשחק קטן יחסית, שקל לקחת ממקום למקום. הגרסא האמריקאית כיום מכילה גם מיני הרחבה, אשר כוללת עוד סוגי פולים חדשים, כמו גם חוקים לשני שחקנים.
כמו כן, קיימות כל מיני הרחבות למשחק, אבל איני יודע עליהן דבר. המשחק הבסיסי בהחלט מספק :)

אודות ג'קי Google Plus

חובב לוגיקה ומתמטיקה

שחקן תפקידים מאז  ׳97, כמו כן חובב משחקי לוח ובעל אוסף נאה של כאלה.

מאמרים נוספים של כותב זה

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.